Jump to content

Κίτρινο νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά...είμαι καινούργιος στον χώρο και έχω ένα συγκεκριμένο θέμα με το ενυδρείο μου...καταρχάς έχω ένα ενυδρείο 65λτ 60cm Ναι το έχω περίπου ένα μήνα....φιλοξενώ κάποια ψαράκια όλο αυτό το διάστημα όμως το νερό μ άρχισε να κιτρινιζει...υπέθεσα πως φταίει το φίλτρο μου αλλά όχι έφταιγε το ξύλο που είχα μέσα στο ενυδρείο μου....Ενώ το νερό είναι κρυστάλλινο μέσα σε 24 ώρες κιτρινιζει το νερό μ...έχω αφαίρεση το ξύλο εδώ και 3 μέρες και το νερό του ενυδρειου μου παρέμεινε κρυστάλλινο είμαι πλέον βέβαιος ότι ευθύνεται το ξύλο που είχα μέσα....Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ότι επειδή λατρεύω το ξύλο μου και θέλω να το ξανά τοποθετήσω μέσα αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το πρόβλημα μου τι μπορώ να κάνω στο ξύλο μ για να μην βγάζει άλλο χρώμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Ορίστε κάποιες εικόνες από το ενυδρείο μου και το πρόβλημα μου 

 

20191221_165031.jpg

20191226_183709.jpg

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Νικολάου
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα, καλή χρονιά και καλώς ήρθες!

 

Η κιτρινίλα που βγάζουν μερικά ξύλα αφορά τις ταννίνες που παρ'όλη την αντιαισθητικότητα τους είναι ευεργετική για τα ψάρια. Δες το σαν ένα φυσικό αντιβακτηριδιακό. Μπορούσες και να το αφήσεις μέσα και με τις αλλαγές νερού θα έφευγε από μόνο του. Εφ'όσον δεν σου αρέσει όμως τότε βάλτο σε μια κατσαρόλα και βράστο ώστε να βγάλει όλη την κιτρινίλα και μετά το βάζεις μέσα. 

Δώσε μας όμως κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο όπως πρώτα πρώτα αν είναι στρωμένο. Φυτά, ψάρια κτλ 

Βλέπω κάτι που μοιάζει σε boraras brigitae ή ember tetra και ένα σκαλάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο χοντρο το ξυλο. Και μετα το βρασιμο μπορει να βγαζει το χρωματακι για κανα μηνα ακομα, αλλα οχι τόσο. Δεν υπαρχει προβλημα.

Αν σε νευριαζει το χρωμα, βαλε στο φιλτρο ενεργο ανθρακα(για ενυδρειο), απλα θα χρειαστει να αλλαζεις τον ανθρακα καθε 1-2 εβδομαδες.

Βρασιμο για μια -δυο ωρες με αλλαγη νερου. Ακομα πιο καλα αποτελεσματα θα εχεις, αν θα το βρασεις στο απιονισμενο νερο για σιδερο(4λ - 1€ απο το σουπερ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλή σου μέρα, καλή χρονιά και καλώς ήρθες!

 

Η κιτρινίλα που βγάζουν μερικά ξύλα αφορά τις ταννίνες που παρ'όλη την αντιαισθητικότητα τους είναι ευεργετική για τα ψάρια. Δες το σαν ένα φυσικό αντιβακτηριδιακό. Μπορούσες και να το αφήσεις μέσα και με τις αλλαγές νερού θα έφευγε από μόνο του. Εφ'όσον δεν σου αρέσει όμως τότε βάλτο σε μια κατσαρόλα και βράστο ώστε να βγάλει όλη την κιτρινίλα και μετά το βάζεις μέσα. 

Δώσε μας όμως κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο όπως πρώτα πρώτα αν είναι στρωμένο. Φυτά, ψάρια κτλ 

Βλέπω κάτι που μοιάζει σε boraras brigitae ή ember tetra και ένα σκαλάρι.

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου είναι ειλικρινά πολύ χρήσιμες....το ενυδρείο μ το έχω στρωμένο τα φυτά που έχω είναι πλαστικά δεν έχω βάλει ακόμα φυσικά φυτά μέσα....έχω τοποθέτηση έναν θερμόστατη RS-868 των 100W ένα φίλτρο FLUVAL C2 115L και φιλοξενώ έναν Μονομάχο 2 σκαλάρια και 2 ψαράκια που δεν ξέρω την ονομασία τους θα σας τα στείλω φωτογραφία αμέσως 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλή σου μέρα, καλή χρονιά και καλώς ήρθες!

 

Η κιτρινίλα που βγάζουν μερικά ξύλα αφορά τις ταννίνες που παρ'όλη την αντιαισθητικότητα τους είναι ευεργετική για τα ψάρια. Δες το σαν ένα φυσικό αντιβακτηριδιακό. Μπορούσες και να το αφήσεις μέσα και με τις αλλαγές νερού θα έφευγε από μόνο του. Εφ'όσον δεν σου αρέσει όμως τότε βάλτο σε μια κατσαρόλα και βράστο ώστε να βγάλει όλη την κιτρινίλα και μετά το βάζεις μέσα. 

Δώσε μας όμως κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο όπως πρώτα πρώτα αν είναι στρωμένο. Φυτά, ψάρια κτλ 

Βλέπω κάτι που μοιάζει σε boraras brigitae ή ember tetra και ένα σκαλάρι.

 

20200102_180207.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι λιγο χοντρο το ξυλο. Και μετα το βρασιμο μπορει να βγαζει το χρωματακι για κανα μηνα ακομα, αλλα οχι τόσο. Δεν υπαρχει προβλημα.

Αν σε νευριαζει το χρωμα, βαλε στο φιλτρο ενεργο ανθρακα(για ενυδρειο), απλα θα χρειαστει να αλλαζεις τον ανθρακα καθε 1-2 εβδομαδες.

Βρασιμο για μια -δυο ωρες με αλλαγη νερου. Ακομα πιο καλα αποτελεσματα θα εχεις, αν θα το βρασεις στο απιονισμενο νερο για σιδερο(4λ - 1€ απο το σουπερ)

Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις σημαντικές σου πληροφορίες....Τώρα σε σήμερα το ξύλο μου για δύο μισή ώρες περίπου και άλλαζα ταυτόχρονα το νερό...Η αλήθεια είναι πως τρόμαξα με τόση κιτρινιλα που έβγαλε το ξύλο μου μέσα στην κατσαρόλα πραγματικά δεν το περίμενα με τίποτα....Τώρα το έχω βάλει μέσα σε έναν κουβά με κρύο νερό θα το αφήσω εκεί μέχρι αύριο και αύριο θα το τοποθετήσω στο ενυδρείο μου....Θα σας ενημερώσω για το πώς θα εξελιχθεί το ενυδρείο αν κιτρινιζει το νερό πάλι η όχι το συντομότερο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου είναι ειλικρινά πολύ χρήσιμες....το ενυδρείο μ το έχω στρωμένο τα φυτά που έχω είναι πλαστικά δεν έχω βάλει ακόμα φυσικά φυτά μέσα....έχω τοποθέτηση έναν θερμόστατη RS-868 των 100W ένα φίλτρο FLUVAL C2 115L και φιλοξενώ έναν Μονομάχο 2 σκαλάρια και 2 ψαράκια που δεν ξέρω την ονομασία τους θα σας τα στείλω φωτογραφία αμέσως

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου είναι ειλικρινά πολύ χρήσιμες....το ενυδρείο μ το έχω στρωμένο τα φυτά που έχω είναι πλαστικά δεν έχω βάλει ακόμα φυσικά φυτά μέσα....έχω τοποθέτηση έναν θερμόστατη RS-868 των 100W ένα φίλτρο FLUVAL C2 115L και φιλοξενώ έναν Μονομάχο 2 σκαλάρια και 2 ψαράκια που δεν ξέρω την ονομασία τους θα σας τα στείλω φωτογραφία αμέσως

Τα serpae tetra και pterophyllum scalare δεν ταιριαζουν στα λιτρα σου. Τετρα ειναι κοπαδοψαρα, χρειαζονται ομαδα 8-10 και ενυδρειο 80εκ μηκος (περιπου 90-120λ).

Για pterophyllum scalare διαβασε εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

O φωτισμός όμως ουσιαστικά σου είναι άχρηστος με τα πλαστικά φυτά. Οπότε βάλε κάτι αληθινό και εύκολο που θα δείξει και φυσικό και θα βοηθήσει και την ποιότητα του νερού. Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια ;)

Η ψαροσύνθεση όμως έχει θεματάκια.

Τα σκαλάρια  φαίνονται μικρά τώρα αλλά γίνονται τεράστια. Τα δύο ψαράκια λέγονται serpae tetra και θέλουν κοπάδι που όμως νομίζω πως θέλουν παραπάνω λίτρα και ο μονομάχος που σαν μονομάχος προτιμάει συνήθως την μοναξιά του αλλά μπορεί να μπει σε κοινωνικό ενυδρείο υπό αυστηρές προυποθέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ αλλά στο pet shop μου σύστησαν να πάρω αυτά τα ψαράκια....Όσο για τα tetra είχα σκοπό να πάρω αλλά 4 για να γίνουν 6 γιατί ξέρω πως είναι κοπαδοψαρα....Αλήθεια για φυσικά φυτά παιδιά τι μου προτείνετε και φυσικά χρειάζομαι μαθήματα για την φυτεψει και τοποθέτηση φυτών ?

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου είναι ειλικρινά πολύ χρήσιμες....το ενυδρείο μ το έχω στρωμένο τα φυτά που έχω είναι πλαστικά δεν έχω βάλει ακόμα φυσικά φυτά μέσα....έχω τοποθέτηση έναν θερμόστατη RS-868 των 100W ένα φίλτρο FLUVAL C2 115L και φιλοξενώ έναν Μονομάχο 2 σκαλάρια και 2 ψαράκια που δεν ξέρω την ονομασία τους θα σας τα στείλω φωτογραφία αμέσως 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ψυχοσύνθεση σίγουρα εγώ θέματα γιατί δεν ειμαι καθόλου έμπειρος και προφανώς εσείς ξέρετε πολλά περισσότερα απλά μου τα σύστησαν στο pet shop για να έχω ωραία χρώματα στο ενυδρείο μου....Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση τι ψάρια μπορώ να πάρω και μέχρι πόσα ψάρια μπορώ να έχω στο ενυδρείο μ που είναι 65λτ;;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο ξέρω πως σας έχω ζαλίσει Αλλά έχω τόσες πολλές ερωτήσεις (απορίες). Όσο αφορά τα φυσικά φυτά....1 τι φυτά θα μπορούσα να πάρω που να μην χρειάζονται καθόλου co2. 2 αν χρειάζομαι άλλο υπόστρωμα εγώ έχω χαλίκι μαύρο 2-3 νούμερο....Θα χρειαστώ ειδικό υπόστρωμα για φυτεμένο αν βάλω φυσικά φυτά εύκολα στην φροντίδα τους και να μην χρειάζονται καθόλου co2; και τι φυτά έχετε να μου προτείνεται. Και 3 Η λάμπα μου κάνει για φυσικά φυτά; την είχα πάρει ακριβά γιατί έχω βάλει τα καλύτερα στο ενυδρείο μου όσο αφορά τον εξοπλισμό του...Η λάμπα είναι Aqua led 60 και είναι 18watt

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

20200102_220953.jpg

Δωσε λινκ για φωτιστικο. Δεν βρηκα τιποτα με ονομασια aqua led 60....

Link to comment
Share on other sites

το χαλικακι, αν εννοεις 2-3 mm κοκκομετρια - ειναι μια χαρα. Υποστρωμα δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

το χαλικακι, αν εννοεις 2-3 mm κοκκομετρια - ειναι μια χαρα. Υποστρωμα δεν χρειαζεται.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ natateo είσαι πολύ χρήσιμο μέλος και γενικά η βοήθεια σου είναι πολύτιμη και εξίσου σημαντική....μισό να βρω το φωτιστικό και να σου στείλω λινκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω λινκ για το φωτιστικό αλλά μπορώ να σου στείλω φωτογραφία το κουτί του μήπως μπορέσουμε να μάθουμε αν κάνει για φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...