Jump to content

Βοήθεια....Έχω πρόβλημα με το κουνελάκι μου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία..Θέλω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Την παραμονή της πρωτοχρονιάς απέκτησα ένα μικρό κουνελάκι περίπου 3 μηνών αγοράκι, το πήρα από ένα πανηγύρι που δίναν ζωάκια.Εκείνο το βράδυ κανονικά το έφερα σπίτι ήταν όλα καλά του έδιναν νεράκι και φρυγανιά αυτοί που το είχαν.Εγώ από το πρώτο βράδυ κιόλας του έβαλα την τροφή που μου έδωσαν την γνωστή σε όλους μας που είναι σαν πέτελ κάπως πράσινη.Έφαγε λίγη εκείνο το βράδυ και λογικά έτρωγε όλο το βράδυ..Την επόμενη μέρα κάπου προς το μεσημέρι παρατήρησα τα κακά του να είναι νερουλά κάπως σαν διάρροια μπορώ να πω.Δεν του είχα δώσει καθόλου φρυγανιά ξανά παρά μόνο τροφή.Μέχρι και σήμερα το μεσημέρι που συνεχιζόταν η διάρροια του έβγαλα εντελώς την τροφή και του έδωσα φρυγανιά (την φρυγανιά την έφαγε με μεγαλύτερη όρεξη από την τροφή). Το θέμα μου βέβαια είναι ότι συνεχίζεται η διάρροια και δεν ξέρω τι να κάνω.Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική.

Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επιδει κάτι λίγα ξέρω από κουνέλια στο έσωσαν άρρωστο ποτέ δεν δίνουμε φρυγανιά στα κουνέλια δεν είναι ανθρώπων να γίνει καλά αν έχει Διάρροια. Πηγενε σε έναν κτηνίατρο να σου δώσει θεραπεία αν και δεν είμαι σίγουρος ότι σώζεται. Κάποτε είχαμε κουνέλια στο χωριό και όταν είχαν διάρροια τα χάναμε. Και κάτι ακόμα δεν ξέρω αν το φόρουμ εξυπηρετεί και άλλος ζωόφιλους με τέτοιου είδους ζωωακια γιατί αυτό το φόρουμ είναι καθαρά για ψαράκια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επί δέκα χρόνια είχα κουνέλια, οπότε κάτι ξέρω, προτού πάμε σε κάποιο υποτιθέμενο σοβαρό πρόβλημα η απότομη αλλαγή της διατροφής προκαλεί στα κουνέλια δυάρια. Να υποθέσω πως ποιο μπροστά δεν είχε δυάρια; Γενικά πάντως τα δημητριακά δεν κάνουν καλό στα κουνέλια. Αν λοιπον το πρόβλημα είναι η διατροφή θα πρέπει να το ξεσυνηθίσεις σιγά σιγά απο την φρυγανιά, μετά απο μια βδομάδα δώστου και λίγο πράσινο, λίγο όμως ούτε μισό φύλο μαρούλι και αυτό αφού το αφήσεις 2-3 μέρες να χάση τα υγρά του,. ιδανικά είναι να του αγοράσεις ξερά χόρτα για κουνέλια απο κάποιο πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dionusia tziourna έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία..Θέλω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Την παραμονή της πρωτοχρονιάς απέκτησα ένα μικρό κουνελάκι περίπου 3 μηνών αγοράκι, το πήρα από ένα πανηγύρι που δίναν ζωάκια.Εκείνο το βράδυ κανονικά το έφερα σπίτι ήταν όλα καλά του έδιναν νεράκι και φρυγανιά αυτοί που το είχαν.Εγώ από το πρώτο βράδυ κιόλας του έβαλα την τροφή που μου έδωσαν την γνωστή σε όλους μας που είναι σαν πέτελ κάπως πράσινη.Έφαγε λίγη εκείνο το βράδυ και λογικά έτρωγε όλο το βράδυ..Την επόμενη μέρα κάπου προς το μεσημέρι παρατήρησα τα κακά του να είναι νερουλά κάπως σαν διάρροια μπορώ να πω.Δεν του είχα δώσει καθόλου φρυγανιά ξανά παρά μόνο τροφή.Μέχρι και σήμερα το μεσημέρι που συνεχιζόταν η διάρροια του έβγαλα εντελώς την τροφή και του έδωσα φρυγανιά (την φρυγανιά την έφαγε με μεγαλύτερη όρεξη από την τροφή). Το θέμα μου βέβαια είναι ότι συνεχίζεται η διάρροια και δεν ξέρω τι να κάνω.Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική.

Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος.Ευχαριστώ πολύ.

Οπως ειπε ο @Χρήστος, δεν δινουμε στα κουνελια ψωμι, μπισκοτακια, φρυγανια. Ειναι μια αιτια διαρροιας.

Ακομα- στρεςς (νεο σπιτι), χαλασμενες τροφες, λερωμενο νερο κ.α και λοιμωξεις βεβαια.

Πρεπει να πας σε κτηνιατρο, μονο αυτος θα σου πει,τι πρεπει να κανεις. Μπορει να χρειαστει φαρμακευτικη αγωγη. Το κουνελακι ειναι ακομα μικρο και με εντονη διαρροια γρηγορα θα το χασεις.

P.S. χωρις λεπτομερη εξεταση του ζωου ειναι αδυνατον να πει καποιος τι εχει παθει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...