Jump to content

Παράσιτα σε nerite snail.. Help


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά. Πριν 3 μέρες αγόρασα 3 nerite snail όπου και έβαλα σε ενυδρείο 80 λίτρων με 2 χρυσόψαρα και 2 ανουμπιας. Ρώτησα τον πετσοπα αν θέλουν καραντίνα και μου είπε κατηγορηματικα πως όχι αφού δεν κουβαλούν ασθένειες. Την δεύτερη μέρα λοιπόν και ενώ το 1 σαλιγκαρι βρίσκονταν στο τζάμι παρατήρησα 1 μακρύ λευκό σκουλικι να είναι ακριβώς δίπλα του. Αμέσως το έβγαλα και το έβαλα σε καραντίνα. Μέσα στην καραντίνα παρατήρησα και δεύτερο σκουλικι όπου και έβγαλα φώτο. Άρχισα προληπτική θεραπεια 3ημερη με μελαφιξ μέχρι να μάθω τι είναι αυτό το παράσιτο. Διαβάζοντας έπεσα σε αυτό Angiostrongylus cantonensis. Παρακαλώ οποίος γνωρίζει ας μου απάντηση μιας και κατάλαβα ότι είναι σοβαρό ακόμη και για τον άνθρωπο. Στην φώτο μου φαινετε καθαρά το παράσιτο. 

IMG_20200101_232133.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

 

Θα σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι στα θέματα παράσιτων αλλά εγώ θα έβρισκα φάρμακο ώστε στην κυριολεξία να "σκοτωθούν" τα πάντα μέσα στο ενυδρείο. Από την στιγμή που είναι τόσο επικίνδυνο (το διάβασα και εγώ) δεν ρισκάρεις να βρεις μεμονωμένες θεραπείες ή απλά να αφαιρέσεις τα σαλιγκάρια. Ένα φάρμακο να πεθάνουν όλα και επανεκκίνηση. 

Θα σε συμβούλευα να μην βάλεις γυμνά χέρια στο ενυδρείο παρά μόνο με γάντια.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι θεραπεια να ακολουθήσω θα του ειμουν ευγνώμων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρόνια εφόσον προκαλεί τόσο σοβαρές επιπλοκες στον άνθρωπο εγώ θα σου έλεγα να τα ξεφορτωθεί σ άμεσα και να ενημερώσεις το πετ σοπ από το οποίο τα αγόρασες γιατί φαντάσου να τα πάρει κάποιος που είναι ανίδεος για τα σαλιγκαρια και τις αρρώστιες που κουβαλούν τώρα δεν ξέρω τι θεραπεία πρέπει να ακολουθήσεις αλλά η συμβουλή μ είναι να καθαρίσεις όλο το ενυδρείο με γάντια και να κανείς αλλαγή νερού άμεσα λιγο αλατι και κάποιο αντιπαρασιτικο επίσης αν έχεις εμβολιαστεί κατά τις μηνιγγιτιδας δεν θεωρώ ότι είσαι σε άμεσο κίνδυνο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Eygenia Athymaritou έγραψε:

 

Σε ευχαριστώ πολύ Angelina εννοείτε ότι θα πάω στο petshop να ενημερώσω και να ρωτήσω αν γνωρίζουν τι είναι. Θα κάνω αλλαγές και θα βάλω αλάτι, περιμένω μήπως κάποιος ξέρει το κατάλληλο φάρμακο να μου πει. Θα ψαχτω και για το εμβόλιο. Ελπίζω να είναι κάτι άλλο αλλιώς μπήκα σε τρελή διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Eygenia Athymaritou έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ Angelina εννοείτε ότι θα πάω στο petshop να ενημερώσω και να ρωτήσω αν γνωρίζουν τι είναι. Θα κάνω αλλαγές και θα βάλω αλάτι, περιμένω μήπως κάποιος ξέρει το κατάλληλο φάρμακο να μου πει. Θα ψαχτω και για το εμβόλιο. Ελπίζω να είναι κάτι άλλο αλλιώς μπήκα σε τρελή διαδικασία. 

Αυτή την αρρώστια την κολλάς μονάχα αν το καταπιείς όποτε δεν κινδυνεύεις άμεσα δεν θα καταναλώσεις το σαλιγκάρι απλά να είσαι προσεκτική και να φοράς τα γάντια αν είναι όντως κάτι τέτοιο στην Ελλάδα δεν έχουν υπάρξει τέτοια παράσιτα δεν έχω ξανά ακούσει κάτι τέτοιο δηλαδή καλό θα ήταν όπως σου είπα να τα απομακρύνεις και προσοχή όχι στα σκουπίδια μπορεί να τα φάει κάποιο ζώο και να μολυνθεί κάπου τυλιγμένα καλά ώστε να μην γίνουν μεζές ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τα νερά της καραντίνας να πάνε τουαλέτα και το σαλιγκαρι πίσω. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι πόσοι ακομοι αγόρασαν αυτά τα σαλιγκάρια που ήταν πάρα πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Eygenia Athymaritou έγραψε:

Σκέφτομαι τα νερά της καραντίνας να πάνε τουαλέτα και το σαλιγκαρι πίσω. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι πόσοι ακομοι αγόρασαν αυτά τα σαλιγκάρια που ήταν πάρα πολλά. 

Κρίμα αν τα αγόρασαν υπάρχει μετά κίνδυνος εξαπλώσης στα κατοικίδια και σε αλλά ζώα ακόμα και στους ίδιους τους ανθρώπους πρέπει να τους ενημερώσεις επείγοντος 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ένα δυο σταγόνες οξύ (ακουαφόρτε) στα νερά την καραντίνας πριν τα ρίξεις στην τουαλέτα?

Link to comment
Share on other sites

Eλεγα χλωρίνη, λέτε ρε παιδιά τόσο πολύ? Το απόγευμα ελπίζω να γνωρίζουν στο petshop περί τίνος προκειτε. Αυτό που με απασχολεί εκτός από τη δική μου υγεία είναι και του ενυδρείου μου. Δεν ξέρω τι θεραπεια να κάνω, τι φάρμακα. Προς το παρών έριξα μελαφιξ ως πρώτες βοήθειες. Πάντως είναι τραγικοί στο petshop είμαι πολύ θυμωμενη μαζί τους. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τους πεις κάτι από την στιγμή που τα έφερες σπίτι και τα έβαλες στο ενυδρείο όσο σοβαρό και αν αποδειχθεί. Εγώ το πιστεύω 100% ότι είναι δικό τους φταίξιμο αλλά γνωρίζω από πρώτο χέρι πως μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. Και να τους πεις ότι τι μου πουλήσατε κτλ θα σου πουν ένα σωρό αρλούμπες ότι εμείς τα ελέγχουμε και ότι στο δικό σου ενυδρείο κόλλησαν το παράσιτο και όχι στο δικό μας μπλα μπλα. Για να αποδειχθεί ότι όντως υπάρχει κίνδυνος πρέπει να γίνουν εξετάσεις στα σαλιγκάρια που έχουν ήδη και να βρουν ότι όντως πρόκειται για το συγκεκριμένο παράσιτο. Αν έστω και 1/100 να συμβεί κάτι τέτοιο τότε έχεις κάθε δικαίωμα να κινηθείς νομικά. 

Όπως και να έχει πολλή προσοχή προς το παρόν με το ενυδρείο αν έχεις άλλα σαλιγκάρια βγάλε τα να μείνουν μόνο τα χρυσόψαρα μέσα. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι πρόκειται για σκουλικι-παρασιτο;

Το ξετύλιξες ή έχουν αυτό το κυκλικό σχήμα και τα δύο;

Από το πετ μην περιμένεις πολλά δυστυχώς τις περισοτερες φορες αν δεν ειναι "καθαρά" ενυρειακο μαγαζι απλα δεν γνωριζουν.

Δεν το κάνουν σκόπιμα. 

Επίσης το μελαφιξ είναι ελαφρύ αντιβακτηριακο.

Εσύ χρειάζεσαι φάρμακα με βάση την πραζικουαντελη για παράσιτα (αν είναι κατι τέτοιο).

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που το βρήκα είχε μακρόστενο σχήμα. Μακάρι να είναι ένα απλό παράσιτο. Τα άλλα 2 σαλιγκάρια δε τα έβγαλα και τα παρακολουθώ, όλα καλά μέχρι στιγμής. Δεν έχω και άλλο χώρο να τα βάλω. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι κοπιασα πολύ γι αυτά τα ψαράκια γτ μπήκα εντελώς τυχαία στο χόμπι σώζοντας το πρώτο χρυσόψαρο από ένα ψηλό ποτήρι που το είχε ένας γνωστός. Με πολύ διάβασμα, κόπο και πολλά χρήματα κατέληξα σε ένα όμορφο ενυδρείο με 2 ευτυχισμένα χρυσόψαρα. Με στεναχωρεί πολύ αν καταλήξουν άσχημα. 

Όσο για το petshop έπρεπε τουλάχιστον αυτός ο κύριος να γνωρίζει ότι τα σαλιγκάρια είναι φορείς παρασιτων και καλό είναι να μπαίνουν σε καραντίνα. Ήταν όμως απόλυτα σίγουρος ότι δε χρειάζεται. 

Έγινε επεξεργασία - Eygenia Athymaritou
Link to comment
Share on other sites

Και άλλο παράσιτο από την καραντινα, λίγο διαφορετικό από το άλλο ίσως. 

IMG_20200103_100921.jpg

Έγινε επεξεργασία - Eygenia Athymaritou
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι.. 

Κοιτά για πλανάρια ή detritus worms. 

Ψάξε να βρεις πανακουρ για να μην μπλέξεις με ακριβές και αβέβαιες θεραπείες.

Και ότι απορείες υπάρχουν εδώ είμαστε. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να βράσει τα σαλιγκάρια πριν τα πετάξει έτσι ώστε να σκοτωθούν όλα τε παράσιτα τους 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος AngelinaA έγραψε:

Καλό θα ήταν να βράσει τα σαλιγκάρια πριν τα πετάξει έτσι ώστε να σκοτωθούν όλα τε παράσιτα τους 

Ένα τέτοιο πράγμα δηλαδη;

https://www.cretangastronomy.gr/2012/05/λιανοί-χοχλιοί-βραστοί-σαλιγκάρια-βρ-2/..

Πλάκα κάνω?.

Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος τοσο μεγάλης ανησυχίας. 

Αν υπάρχει πρόβλημα το πανακουρ πιστεύω θα το λύσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ένα τέτοιο πράγμα δηλαδη;

https://www.cretangastronomy.gr/2012/05/λιανοί-χοχλιοί-βραστοί-σαλιγκάρια-βρ-2/..

Πλάκα κάνω?.

Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος τοσο μεγάλης ανησυχίας. 

Αν υπάρχει πρόβλημα το πανακουρ πιστεύω θα το λύσει.

Μόνο φυσικά αν πρόκειται για το συγκεκριμένο παράσιτο ! Αν δεν είναι αυτό δεν χρειάζεται αλλά αν είναι καταλάβαινεις είναι σοβαρό αν κάποιο σκυλί η γάτα πάει και φάει από τπν κάδο η ακόμα κ ποντίκι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος AngelinaA έγραψε:

Μόνο φυσικά αν πρόκειται για το συγκεκριμένο παράσιτο ! Αν δεν είναι αυτό δεν χρειάζεται αλλά αν είναι καταλάβαινεις είναι σοβαρό αν κάποιο σκυλί η γάτα πάει και φάει από τπν κάδο η ακόμα κ ποντίκι 

Καταλαβαινω τι λες.

Δεν θέλω να σε πικαρω.

Αλλά.

Φαντάσου λοιπόν τι θα γίνεται μέσα στο pet shop με τόσα ζωντανά  αν πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό. 

Θα ειναι μια ωρολογιακή βόμβα που ήδη θα εχει ανατιναχτει. 

Όπως και να έχει το θεωρώ αν όχι αδύνατον τουλάχιστον απίθανο. 

Ποτε όσα χρόνια είμαι χομπιστας δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο εκτος απο μερικούς μήνες που είχε εμφανιστεί ένα είδος "πανουκλας" και αυτό Όχι με σιγουριά. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην είναι κάτι τόσο σοβαρό αλλά η πρόληψη είναι σημαντικη. 

Στην αρχή τρομοκρατηθηκα, τώρα προσπαθώ να το δω πιο ήρεμα.Σιγουρα όμως θα πρέπει να διαχειριστώ σωστά τα "απόβλητα". Ψάχνω και τη θεραπεία με πανακουρ αφού το μελαφιξ δε βοηθάει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καταλαβαινω τι λες.

Δεν θέλω να σε πικαρω.

Αλλά.

Φαντάσου λοιπόν τι θα γίνεται μέσα στο pet shop με τόσα ζωντανά  αν πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό. 

Θα ειναι μια ωρολογιακή βόμβα που ήδη θα εχει ανατιναχτει. 

Όπως και να έχει το θεωρώ αν όχι αδύνατον τουλάχιστον απίθανο. 

Ποτε όσα χρόνια είμαι χομπιστας δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο εκτος απο μερικούς μήνες που είχε εμφανιστεί ένα είδος "πανουκλας" και αυτό Όχι με σιγουριά. 

Και εγώ δεν το έχω ξανά ακούσει από κανένα πολύ περίεργο μου φαίνεται ελπίζω να μην είναι αυτό και να είναι κάτι άλλο ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, nematoda..... Υπαρχουν πολλες στην φυση. Καποιες παρασιτικες, καποιες οχι.

Τα σαλιγκαρια οντως μπορουν να γινουν ενδιαμεσοι ξενιστες για πολλα παρασιτα και του ανθρωπου.

Εδω διαβασα καποια απιθανα σεναρια απο ταινιες τρομου..... Alien is alive!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ballistic:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...