Jump to content

Τα ψαρια αναπνεουν στην επιφανεια


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ. 

Εχω 3 μικρα αγγελοψαρα και εναν γλυφτη σε ενυδρειο 60 λιτρων (τα οποια τα εβαλα για λιγο μεχρι νια φτιαχτει το μεγαλο ενυδρειο). Το θεμα μου ειναι οτι το 60αρι ειναι στρωμενο, οι μετρησεις μου καλες, φυτεμενο με vallisneria και το φιλτρο κανει καλη αναταραξη, αλλα τα ψαρια ανεβαινουν και αναπνεουν στην επιφανεια. Εκτος αυτου σημερα το πρωι ειχα κρουσμα ich και τα σχεδια μου για μεταφορα στο μεγαλο ενυδρειο εντος της εβδομαδας θα καθυστερησουν. Ξεκινησα θεραπεια με costapur και θερμοκρασια στους 29. 

 

Οι μετρησεις ειναι 

Ph:8

Gh: 8

No3:0

Nh3/Nh4:0

No2:0

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Gobye έγραψε:

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ. 

Εχω 3 μικρα αγγελοψαρα και εναν γλυφτη σε ενυδρειο 60 λιτρων (τα οποια τα εβαλα για λιγο μεχρι νια φτιαχτει το μεγαλο ενυδρειο). Το θεμα μου ειναι οτι το 60αρι ειναι στρωμενο, οι μετρησεις μου καλες, φυτεμενο με vallisneria και το φιλτρο κανει καλη αναταραξη, αλλα τα ψαρια ανεβαινουν και αναπνεουν στην επιφανεια. Εκτος αυτου σημερα το πρωι ειχα κρουσμα ich και τα σχεδια μου για μεταφορα στο μεγαλο ενυδρειο εντος της εβδομαδας θα καθυστερησουν. Ξεκινησα θεραπεια με costapur και θερμοκρασια στους 29. 

 

Οι μετρησεις ειναι 

Ph:8

Gh: 8

No3:0

Nh3/Nh4:0

No2:0

 

Εξαιτιας του ich και αναπνεουν ετσι, γιατι προσβαλλονται και τα βραγχια των ψαριων. Δεν μπορουν , που δεν μπορουν να παρουν την ανασα, εσυ ακομα και την θερμοκρασια στους 29 εβαλες. Να μην υπαρχει οξυγονο και καθολου.... Κατεβασε την θερμοκρασια μεχτι 25 βαθμους και συνεχισε την θεραπεια.

Μπορουμε να ανεβασουμε τν θερμπκρασια του νερου, αν δεν εχουν προσβληθει τα βραγχια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από όσα γράφεις υποθέτω ότι είναι πρόσφατη αγορά.

Νέος κι εγώ εδώ, αλλά και στο χώρο.
Επειδή πολλές φορές επιλέγουμε διαφορετικούς προμηθευτές για τις αγορές μας, που δεν είναι όλοι προσεκτικοί.
Μήπως θα έπρεπε να αναφέρουμε από που αγοράζει - παίρνει καθένας τα ψαράκια του με πρόβλημα?
Μπορεί έτσι να προφυλάξουμε κι άλλους....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vsterg έγραψε:

Από όσα γράφεις υποθέτω ότι είναι πρόσφατη αγορά.

Νέος κι εγώ εδώ, αλλά και στο χώρο.
Επειδή πολλές φορές επιλέγουμε διαφορετικούς προμηθευτές για τις αγορές μας, που δεν είναι όλοι προσεκτικοί.
Μήπως θα έπρεπε να αναφέρουμε από που αγοράζει - παίρνει καθένας τα ψαράκια του με πρόβλημα?
Μπορεί έτσι να προφυλάξουμε κι άλλους....

Αυτο απλα δεν γινεται. Καθε παρτιδα, που ερχεται ειναι διαφορετικη. Πολλες φορες μπορει και να υπαρχει ικ αλλα... να μην φαινονται τα συμπτωματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Vsterg έγραψε:

Από όσα γράφεις υποθέτω ότι είναι πρόσφατη αγορά.

Νέος κι εγώ εδώ, αλλά και στο χώρο.
Επειδή πολλές φορές επιλέγουμε διαφορετικούς προμηθευτές για τις αγορές μας, που δεν είναι όλοι προσεκτικοί.
Μήπως θα έπρεπε να αναφέρουμε από που αγοράζει - παίρνει καθένας τα ψαράκια του με πρόβλημα?
Μπορεί έτσι να προφυλάξουμε κι άλλους....

Είναι φαύλος κύκλος αυτό.

Τις περισσότερες φορές και τα ίδια τα καταστήματα παίζουν κορώνα γράμματα τις εισαγωγές τους.

Δεν μπορείς απλά να στιγματισεις ένα κατάστημα γιατί μπορεί μέχρι τότε ή στην επόμενη εισαγωγή να έχει τα ποιο καθαρά ψαρια της αγοράς. 

Υπάρχουν βέβαια και καταστήματα πολύ προσεκτικά και πολυ απροσεκτα αλλα τπτ στάνταρ. 

Και δεν το λέω για να προφύλαξω κάποιον.

Πρόσφατα εχασα το μισό ενυδρειο μου από άρρωστα ψαρια από κατάστημα που στο μυαλό μου ήταν στολίδι.

Και μιλάμε για θαλασσινο με ότι κόστος έχει.

Και αρπαχτηκα με τους υπαλλήλους και ηρέμησα γιατί μετα απο λιγο κατάλαβα ότι και αυτοί είχαν πάθει ζημιά που δεν υπολόγιζαν.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic...

Σωστά βρε παιδιά όσα γράφετε, το καταλαβαίνω μέχρι ένα σημείο.
Αλλα εγώ για παράδειγμα, αν θελήσω να χαρίσω ένα ψάρι μου
δεν θα πρέπει να είμαι σίγουρος πρώτα, οτι δεν θα πάρω στο λαιμό μου τον νέο του κάτοχο και το ενυδρείο του?

Κάθε κατάστημα, έχει "εγγύηση" για τα ψάρια που αγοράζει από τον προμηθευτή του,
έτσι αν πάθει μια ζημιά θα του τα αντικαταστήσουν.

Γιατί λοιπόν να βιάζονται να τα προωθήσουν στην αγορά και δεν έχουν μια σχετική περίοδο καραντίνας για όσα προσφέρουν....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αντίστοιχα υπάρχουν αγοραστές σαν εμένα που μπορεί να περιμένουν μήνες μέχρι να έρθει ένα ψάρι και να βιάζονται να το αποκτήσουν.

Πολύ σωστά όμως λες!

Αλλά και εμείς σαν αγοραστές θα πρέπει να βάζουμε τα ψάρια καραντίνα προτού να μπουν στο κυρίως ενυδρείο..

Βασικά νομίζω ότι είναι αρκετά τα πρέπει και τα λάθη που οδηγούν σε τέτοιες ζημιές. 

Και ευθύνονται όλες οι πλευρές. 

Και οι έμποροι (αρχικα) και οι προμηθευτες και οι αγοραστές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vsterg said:

Συγνώμη για το off topic...

Σωστά βρε παιδιά όσα γράφετε, το καταλαβαίνω μέχρι ένα σημείο.
Αλλα εγώ για παράδειγμα, αν θελήσω να χαρίσω ένα ψάρι μου
δεν θα πρέπει να είμαι σίγουρος πρώτα, οτι δεν θα πάρω στο λαιμό μου τον νέο του κάτοχο και το ενυδρείο του?

Κάθε κατάστημα, έχει "εγγύηση" για τα ψάρια που αγοράζει από τον προμηθευτή του,
έτσι αν πάθει μια ζημιά θα του τα αντικαταστήσουν.

Γιατί λοιπόν να βιάζονται να τα προωθήσουν στην αγορά και δεν έχουν μια σχετική περίοδο καραντίνας για όσα προσφέρουν....

Συγνώμη αλλα ποίος σου είπε ότι τα καταστήματα έχουν "εγγύηση" και ότι τους τα αντικαθιστά ο προμηθευτής του;;;;; Καλό είν αι αν δεν ξέρουμε να προσέχουμε τι λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aquadominus said:

Συγνώμη αλλα ποίος σου είπε ότι τα καταστήματα έχουν "εγγύηση" και ότι τους τα αντικαθιστά ο προμηθευτής του;;;;; Καλό είν αι αν δεν ξέρουμε να προσέχουμε τι λέμε!!!

Εξαρτάται ποιος είναι ο προμηθευτής!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...