Jump to content

Στήσιμο Γαριδαδικου


Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα ετοιμάζομαι να στήσω ένα γαριδαδικο+φυτεμένο και θα ήθελε ττην βοήθεια σας. Θα ξεκινήσω από τον υπάρχον εξοπλισμο. 

1)Ενυδρείο 150λιτρα καθαρά(130χ30χ45)

2)Φιλτρο:Fluval 206 με βιολογικό κ σφουγγάρια..

3)Θερμοστάτης:Eheim 300w( θα έχω πρόβλημα επειδή είναι μεγαλύτερος)

4)Φωτισμός:1 λάμπα τ5 Phillips 54w 4000k ΚΑΙ 1 λάμπα τ5 Philips 29w 6500k

5)Υπόστρωμα:Θα βάλω μαύρο βασάλτη 1.2-2 και σε μερικά σημεία που θα φυτέψω φυτά σκέφτομαι να βάλω υπόστρωμα της Tropica και μετά από καιρό θα βάζω ταμπλέτες βυθού(οι γαρίδες θα έχουν πρόβλημα με τις ταμπλέτες?). 

6)Λιπασματα:(Υπαρχουν:Excel-Flourish-Pottasium-Iron-Phosphorus)Διαβάζω ότι δεν κάνει να ρίχνουμε για τησ γαρίδες ΟΜΩΣ εάν ρίχνω κάθε 15 μέρες από λίγο θα έχουν πρόβλημα)

7)Τα φυτά χρειάζονται νιτρικα οι γαρίδες μπορούν να τα βοηθήσουν με τα νιτρικά ή να αγοράσω και το Nitrogen να προσθέτω το μήνα 1 φορά)

8)Θα μπουν Γαριδες Red Cherry. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

1 λάμπα τ5 Philips 29w 6500k

Βαλε ενα λινκ, δεν βρισκω πληροφοριες. Τι ειναι Τ5 HE; Τ5 ΗΟ; Μηπως ειναι LED;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

6)Λιπασματα:(Υπαρχουν:Excel-Flourish-Pottasium-Iron-Phosphorus)Διαβάζω ότι δεν κάνει να ρίχνουμε για τησ γαρίδες ΟΜΩΣ εάν ρίχνω κάθε 15 μέρες από λίγο θα έχουν πρόβλημα)

Μπορεις να ριχνεις μεσα ολα αυτα καθε μερα και δεν θα παθουν τιποτα. Τα CRS ειναι ευασθητα , οχι cherry

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

7)Τα φυτά χρειάζονται νιτρικα οι γαρίδες μπορούν να τα βοηθήσουν με τα νιτρικά ή να αγοράσω και το Nitrogen να προσθέτω το μήνα 1 φορά)

Εξαρταται πόσες γαριδες θα βαλεις και πόσο θα ταιζεις. Παρε τεστ ΑΡΙ ΝΟ3 και θα δεις, αν θα χρειαστεις νιτρο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες είναι HO.

Με το φίλτρο θα έχω πρόβλημα γτ δεν βλέπω πολύ να χρησιμοποιούν εξωτερικα σε γαριδαδικο :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lunatic έγραψε:

Οι λάμπες είναι HO.

Με το φίλτρο θα έχω πρόβλημα γτ δεν βλέπω πολύ να χρησιμοποιούν εξωτερικα σε γαριδαδικο :)

 

Μια χαρα ειναι το φιλτρο. Απλα στο μπαστουνι εισοδου βαλε ενα σφουγγαρι, να μην ρουφαει τα μικρα.

Βαλε 2X54W με ανακλαστηρες. Απο φυτα τι σκεφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Οκέι τότες τθα βάλω άλλη μια 54w έχω και μια grolux 54w κάθεται στην αποθήκη να βάλω εκείνη? 

Απο φυτά θα βάλω

Μoss-limnophyla sesslifliora-rottala rotundifolia-hygrophyla polysperma-anubia. 

Σίγουρα θα δω και άλλα θα ήθελα και κανένα κόκκινο φυτό και ίσως βάλω και eleocharis parvula να δω πςσ θα τα πάει αλλά κυρίως θα παίξω με εύκολα φυτά+ το υπόστρωμα ίσως πάνε καλά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

Οκέι τότες τθα βάλω άλλη μια 54w έχω και μια grolux 54w κάθεται στην αποθήκη να βάλω εκείνη? 

Απο φυτά θα βάλω

Μoss-limnophyla sesslifliora-rottala rotundifolia-hygrophyla polysperma-anubia. 

Σίγουρα θα δω και άλλα θα ήθελα και κανένα κόκκινο φυτό και ίσως βάλω και eleocharis parvula να δω πςσ θα τα πάει αλλά κυρίως θα παίξω με εύκολα φυτά+ το υπόστρωμα ίσως πάνε καλά. 

 

Μπορεις να βαλεις και 3-ς λαμπες, 2 μαζι να αναβουν και 3-η χώρια (με υπερβολικο φωτισμο χωρις CO2, θα γεμιζεις αλγες). Πρώτα βαλε δυο και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...