Jump to content

Χελώνες


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Έχω ένα ενυδρείο 120L στο οποίο έχω (είχα) τις χελώνες μου. Πέθαναν όμως και οι δύο πρόσφατα (η μια 9 χρονών και η άλλη μηνών). Η μεγάλη πέθανε επειδή εφαγε χαλίκια που ειχα βάλει στο ενυδρείο (μάλλον) και η άλλη καθόταν στον βράχο και λιαζοταν δεν εμπαινε στο νερο κι ουτε ετρωγε ενω στις αρχες που την πρωτοαγορασα δεν φαιροταν ετσι ηταν πιο ενεργητική. Ήθελα να ρωτήσω το κατα πόσο ειναι δυνατον να πνιγονται οι χελωνες (στο ενυδρειο μου ειχα γυρο στα 13-15cm βαθος). Στην φυση υποθέτω το νερο ειναι πιο βαθυ πως επιβιωνουν; τι φαση ολες πνίγονται; XD.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά :) 

δεν νομίζω πως είναι εύκολο να πνιγούν, εγώ όταν είχα, από πολύ μικρές τις είχα σε ενυδρείο με 30-35 εκ νερό, κολυμπουσαν πέρα δώθε άνετα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Βλεπω απο πολλους που εχουν ενυδρειο με χαλικια μεσα αλλα παρολα αυτα οι χελωνες τους δεν τα τρωνε ειχα βαλει χαλικια που ειχαν παρομοιο χρωμα με την τροφη τους μπορει να φταιει αυτο. αμα βαλω μαυρα η ασπρα θα υπαρει θεμα λες;

53 minutes ago, Meletis2205 said:

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Έχω ένα ενυδρείο 120L στο οποίο έχω (είχα) τις χελώνες μου. Πέθαναν όμως και οι δύο πρόσφατα (η μια 9 χρονών και η άλλη μηνών). Η μεγάλη πέθανε επειδή εφαγε χαλίκια που ειχα βάλει στο ενυδρείο (μάλλον) και η άλλη καθόταν στον βράχο και λιαζοταν δεν εμπαινε στο νερο κι ουτε ετρωγε ενω στις αρχες που την πρωτοαγορασα δεν φαιροταν ετσι ηταν πιο ενεργητική. Ήθελα να ρωτήσω το κατα πόσο ειναι δυνατον να πνιγονται οι χελωνες (στο ενυδρειο μου ειχα γυρο στα 13-15cm βαθος). Στην φυση υποθέτω το νερο ειναι πιο βαθυ πως επιβιωνουν; τι φαση ολες πνίγονται; XD.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες οπωσδήποτε χαλίκια κοίτα να είναι σε μέγεθος που να μην χωράει στο στόμα της χελώνας, σαν βοτσαλάκια ίσως.. εγώ είχα άμμο, ήταν πιο εύκολη στο καθάρισμα, στα χαλίκια είναι παίδεμα, πάνε οι ακαθαρσίες από κάτω.. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μελέτη! Έχω 2 χελώνες, είναι ένα χρόνο και κάτι, στις αρχές, του ς πρώτους 5-6 μήνες δηλαδή, τους είχα και εγώ χαλίκι (μετά το αφαίρεσα για λόγους υγιεινής) και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι δεν συνιστάτε σε χελωνοενυδρεια  λογω πιθανης καταποσης απο τη χελωνα ειδικα αν ειναι μικρη ( έχουν πεθάνει πολλά) και για τους λογους που σου ειπαν και οι προηγουμενοι... το βοτσαλακι ειναι το καλυτερο ή αμμο χοντρόκοκκη μετα, αλλα και αυτα εχουν τα αρνητικα τους.

Παρα πολλοι τα εχουν bare bottom οπως εγω που ειναι πιο πρακτικο αναφορικα με καθαρισμο, συντηρηση κλπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που με απασχολεί είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου. Εχω ένα ενυδρείο 100x30x50 και θελω να μεινω σε αυτες τις διαστασεις καθ΄ όλη τη διαρκεια τις ζωής των χελωνων. Πιθανόν να παθουν νανισμο οπως εχει αναφερθει απο πολλους, αλλα οι διαστάσεις που απαιτούντε στην ενήλικη ζωη τους ειναι αστειες για σπίτι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...