Jump to content

Διπλό φίλτρο


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα κόσμε. κάπου είδα μια συνδεσμολογία με διπλά φίλτρα σε σειρά. Είσοδος στο πρώτο, μετά το νερό από την έξοδο του πρώτου δεν πάει στην γυάλα κατευθείαν αλλα μπαίνει στην είσοδο του δευτερου και από την έξοδο του δευτερου γυρίζει το νερό στην γυάλα. Σαν ιδέα καλή μου φάνηκε. Εδώ όμως θέλω τα φώτα σας. Εχω δυο φίλτρα ενα eheim 350 και ενα eheim 600. Η παραπάνω διάταξη είναι εφικτή;;Η θα έχω θέματα με τις ρωές και παει λέγοντας, επομένως για τέτοιες διατάξεις πρ΄λεπει τα φίλτρα να είναι ίδια;;

Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλεις στη σειρά για να γλυτώσεις την ροή ή τα βαττ; Χάνεις όμως την ασφάλεια των 2 φίλτρων σε λειτουργία.

Ο πρώτος; που το ξεκίνησε,το έκανε γιατί του είχε καεί το ένα και δεν ήθελε να χάσει την χωριτικοτητα υλικών και του δεύτερου κάδου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Εχω δυο φίλτρα ενα eheim 350 και ενα eheim 600. Η παραπάνω διάταξη είναι εφικτή;;Η θα έχω θέματα με τις ρωές και παει λέγοντας, επομένως για τέτοιες διατάξεις πρ΄λεπει τα φίλτρα να είναι ίδια;;

Πρέπει η έξοδος του πρώτου φίλτρου να έχει την ίδια διάσταση σε ίντσες με την είσοδό του δεύτερου έτσι ώστε να υπάρχει συνέχεια.

Η ροή είναι φυσικό να μειωθεί αν δεν είναι στο ρεύμα το δεύτερο σε σειρά φίλτρο.

Αν και τα δύο είναι σε λειτουργεία όμως δεν ξέρω.

Σίγουρα όμως θα έχεις μικρότερες ροές από ότι αν λειτουργούσαν ξεχωριστά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα κόσμε. κάπου είδα μια συνδεσμολογία με διπλά φίλτρα σε σειρά. Είσοδος στο πρώτο, μετά το νερό από την έξοδο του πρώτου δεν πάει στην γυάλα κατευθείαν αλλα μπαίνει στην είσοδο του δευτερου και από την έξοδο του δευτερου γυρίζει το νερό στην γυάλα. Σαν ιδέα καλή μου φάνηκε. Εδώ όμως θέλω τα φώτα σας. Εχω δυο φίλτρα ενα eheim 350 και ενα eheim 600. Η παραπάνω διάταξη είναι εφικτή;;Η θα έχω θέματα με τις ρωές και παει λέγοντας, επομένως για τέτοιες διατάξεις πρ΄λεπει τα φίλτρα να είναι ίδια;;

Να βάλεις τα φίλτρα σου να λειτουργούν ξεχωριστά.δεν έχεις σχεδόν κανένα κέρδος από την συνδεσμολογία σ σειρά,αυτό είναι ένα κολπακι σ περίπτωση βλάβης του ενός. 

Link to comment
Share on other sites

Ok καλή λεπτομέρεια. Έλεγα οτι αν τα βαλω σε σειρά και το πρώτο (το 350 γεμάτο σφουγγάρια) και το δευτερο το 600άρι γεμάτο βιολογικό θα ήταν καλύτερα. Έτσι βάσισα την ιδέα αυτή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...