Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα....Σήμερα το πρωί που ξύπνησα βρήκα τον γλύπτη μου εκτός ενυδρειου κάπως είχε καταφέρει  να πέσει απ έξω...ευτυχώς τον πρόλαβα δεν είχε καθόλου ώρα και ήταν ζωντανός και μόλις τον έβαλα στο ενυδρείο μου πάλι όλα καλά είναι υγιέστατος....απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό εγώ νόμιζα πως ήταν ασφαλές το ενυδρείο μου για τα ψαράκια μου....Μήπως να βγάλω λίγο νερό από το ενυδρείο να ρίξω την στάθμη του;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Εδώ είναι η στάθμη του νερού μου και πάλι κατάφερε να βγει 

20200105_150704.jpg

Για αρχη Εγω θα ελεγα να βγαλεις την πλαστικουρα και να βαλεις κανονικα φυτα.
ισως το νερο να μην εχει πολυ οξυγονο ή να εχει υψηλα επιπεδα αμμωνιας, εχω ακουσει και περιπτωση
αν υπαρχει ρευμα στο ενυδρειο να βγουν εξω τα γατοψαρα αν και δεν νομιζω να φτεει αυτο ,αν οντως ισχυει.
Το ενυδρειο ειναι στρωμενο; ,τα ψαρια δεν μου φαινονται καλη επιλογη, το αγγελοψαρο γιατι ειναι μονο του; 

Επισης αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι και λιγο μικρο το ενυδρειο, ποσα λιτρα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως η σύνθεση ψαριών δεν είναι καθόλου καλή γιατί βιάστηκα και πήρα τα ψάρια χωρίς να έχω γνώσεις απλά μου τα πρότειναν στο πετ σοπ της περιοχής μου....το ενυδρείο μου είναι 65λτ είναι στρωμένο έχω σκεφτεί να πετάξω τα πλαστικά φυτά απλά τα αφήνω προσωρινά μέχρι να βρω τα κατάλληλα φυτά που να μην χρειάζονται σύστημα co2 και ειδικό υπόστρωμα για φυτεμένο....Όσο για τα ψάρια μου φιλοξενώ έναν Μονομάχο δύο αγγελοψαρα 5 μικρά tetra 2 γλύπτες και δύο Ancistrus sp....Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με το ενυδρείο μου και τα ψαράκια μου (Να προσθέσω πως το έχω μόνο 1 μήνα και είμαι καινούργιος στον χώρο έχω πάρα πολλά ακόμα να μάθω για τα οποία είμαι ασχετος) απλά δεν καταλαβαίνω πως ο γλύπτης μου το έσκασε από το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Να μοιραστώ μια κουλή εμπειρία που είχα εγώ με πλεκόστομο. Προσωπικά είχα παρατηρήσει ότι ο δικός μου pleko όταν μπήκε στο ενυδρείο, για κάποιο μαγικό λόγο την είχε δει Κάϊ Τσάλμερς και είχε πεθάνει να κάνει back diving. Αυτό που με είχε παραξενέψει είναι ότι το έκανε με εκπληκτική ταχύτητα. Ε μια φορά (η πρώτη και η τελευταια για την ακρίβρεια) δεν σταμάτησε στο τζάμι. Χτύπησε στο τζάμι και με κάποιο μαγικό τρόπο από την ταχύτητα που είχε εκτινάχθηκε (με ένα διπλό λουπ-όπως θα έλεγε και ο Κωστάλας :P ) εκτός ενυδρείου. Αν ήξερα τι θα ακολουθούσε θα το είχα βιντεοσκοπήσει....Από εκείνη την ημέρα έκοψε και τα back dive και τις speedες μέσα στοι ενυδρείο. Μάλλον κατάλαβε ότι αυτά είναι για άντρες.... :D Δεν έχω ακούσει κάποιον άλλο προσωπικά να έχει τέτοια εμπειρία... 

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

το ενυδρείο μου είναι 65λτ είναι στρωμένο

Λες, οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο. Πως μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος; Εκανες μετρησεις; ΝΗ3/4(αμμωνια); ΝΟ2(νιτρωδη); Στο ματι δεν φαινεται δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς μετρήσεις δεν έχω κάνει αλλα ένα μήνα ζουν τα ψάρια μου μέσα στο ενυδρείο νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιο θέμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Όχι δυστυχώς μετρήσεις δεν έχω κάνει αλλα ένα μήνα ζουν τα ψάρια μου μέσα στο ενυδρείο νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιο θέμα 

Ξερεις, και μετα απο παρα πολλα χρονια , που ασχολούμαι με ενυδρεια, ακομα κανω μετρησεις νερου (ειδικα στα νεα ενυδρεια)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σωστό είναι οπωσδήποτε αυτό...Εγώ δεν έχω ιδέα ούτε πως τις κάνω ούτε τι χρειάζομαι για να τις κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...