Jump to content

Eleocharis 'parvula'


Recommended Posts

Μια απορια παιδια....αν φυτεψω αυτο το φυτο στο ενυδρειο μου...χρειαζομαι συστημα co2 ? διαβασα πωσ για υποστρωμα χρειαζομαι απλα αμμο...δεν κανει το χαλικι και με απλι αμμο ειμαι οκ...το μονο που δεν γνωριζω ειναι αν χρειαζομαι και συστημα co2 για το συγκεκριμενο φυτο...αν γνωριζει καποιος ας με διαφωτιση.

 

Link to comment
Share on other sites

αναπτύσσεται και σε χαλίκι απλά στο προφίλ διαβάζεις ότι σε σχέση με την άμμο λόγο του λεπτού φυλλώματος αναπτύσσεται καλύτερα. Τώρα αν θα αναπτυχθεί χωρίς προσθήκη CO2 δεν μπορώ να σου πω γιατί η παράγοντες που επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά είναι αρκετή πχ ύψος του ενυδρείου, ένταση του φωτισμού, ανατάραξη επιφάνειας, ποσότητα ψαριών, ποσότητα φυτών, είδη φυτών, είδος βυθού και είδη ψαριών.  Μπορείς να δοκιμάσεις και να σου κάτσει ή όχι 

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος του ενυδρειου μου είναι 30cm το φως μου είναι 18watt το ενυδρείο μου ειναι 65λτ και απο φυτα σκεφτομαι μόνο αυτό και άλλο ένα είδος φυτού που να ταιριάζει με αυτό και να είναι ψηλότερο για το πίσω μέρος...

Link to comment
Share on other sites

Απλά το έχω στο μυαλό μου να το γεμίσω το ενυδρείο μου με το συγκεκριμένο φυτό να είναι όλο σαν γκαζόν θα βάλω και βράχια μέσα και ήθελα να δω αν θα πετύχαινε χωρίς co2 γιατί είναι κρίμα να πετάξω λεφτά και να μ χαλάσουν τα φυτά μου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Το ύψος του ενυδρειου μου είναι 30cm το φως μου είναι 18watt το ενυδρείο μου ειναι 65λτ και απο φυτα σκεφτομαι μόνο αυτό και άλλο ένα είδος φυτού που να ταιριάζει με αυτό και να είναι ψηλότερο για το πίσω μέρος...

Θα έλεγα πως ο φωτισμός δεν είναι αρκετός για να υποστηρίξει το eleocharis. Από την άλλη βέβαια το ύψος του ενυδρείου είναι μικρό, που ίσως αποδειχθεί σωτήριο για το φυτό. Θα το προσπαθούσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις φυτά με ιδιαίτερες απαιτήσεις, με μια απλή χαλαζιακή άμμο θα κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το φυτό σκέφτομαι να βάλω παντού σε ολο το ενυδρειο και ένα άλλο για το πίσω μέρος μια γωνια βασικα ....οταν λες χαλαζιακη άμμο τι εννοείς;;  

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη βρήκα χαλαζιακη άμμο 0,6-1,2mm και χαλαζιακο χαλίκι 1,5-2mm....Ποιο να πάρω;; σε ρωτάω γιατί το ένα είναι άμμος και το άλλο χαλίκι 

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο κάνουν. Απλά αν στο μέλλον θελήσεις να προσθέσεις κάποια cory ίσως να διάλεγες την άμμο. Για τα φυτά προτιμότερο το χαλικάκι. Είναι στρογγυλεμένο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το parvula εγώ δεν θα το έβαζα. Γρασίδια χωρίς co2 δεν πάνε πολύ καλά ή τουλάχιστον δεν μεγαλώνουν τόσο γρήγορα όσο με co2. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απλά τουλάχιστον αν δεν βάλεις co2 βάλε ένα καλό υπόστρωμα τύπου tropica. Ένα άλλο γρασίδι που πήγε καλά σε μένα χωρίς co2 και με το υπόστρωμα που αναφέρω είναι το marsilea hirsuta. Από την άλλη δες και το stayrogyne repens που θα έχεις όμορφο γρασίδι με κλαδέματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Σωτήρη βρήκα χαλαζιακη άμμο 0,6-1,2mm και χαλαζιακο χαλίκι 1,5-2mm...

Και στα δυο καλα θα παει με CO2! Χαλακι πυκνο χωρις  CO2 δεν γινεται. Ειναι αργης αναπτυξης και χωρις CO2 και με φωττισμο, που εχεις δεν.......Πιανει και αλγη ευκολα.

marsilea hirsuta δεν θελει τιποτα, αλλα αργη να εξαπλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με hirsuta αλλά με υπόστρωμα και να δεις πως θα πάει. Αν πιάσει έχει καλώς αν και το καλύτερο για σένα θα είναι να παίξεις με εύκολα φυτά στην αρχή (ανούμπιες κτλ) και στην πορεία να ανέβεις σε κάτι λίγο πιο απαιτητικό. Στην δική μου περίπτωση το hirsuta άργησε να απλώσει όπως σωστά λέει η @natateo δηλαδή έκανε δύο μήνες + να πετάξει δρομείς. Όλα αυτά χωρίς co2 και λιπάσματα. Σε φρέσκο ενυδρείο όμως δεν θα έριχνα καθόλου λιπάσματα γιατί τα πράγματα είναι πολύ εύθραυστα γι αυτό και σου προτείνω να ξεκινήσεις με κάτι απλό και εύκολο στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι κατέληξα στην ιδέα του Παναγιώτη....Αποφάσισα να βαλω stayrogyne repens γιατι νομίζω πως είναι το πιο κατάλληλο για την περιπτωση μου...η ερώτηση μου να το βάλω με την χαλαζιακη άμμο που σας έστειλα πιο πάνω θα πιάσει;; Γιατί η tropica Παναγιώτη είναι πανάκριβη και εγώ θα χρειαστώ 15kg

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Νομιζω ότι κατέληξα στην ιδέα του Παναγιώτη....Αποφάσισα να βαλω stayrogyne repens γιατι νομίζω πως είναι το πιο κατάλληλο για την περιπτωση μου...η ερώτηση μου να το βάλω με την χαλαζιακη άμμο που σας έστειλα πιο πάνω θα πιάσει;; Γιατί η tropica Παναγιώτη είναι πανάκριβη και εγώ θα χρειαστώ 15kg

Για το ενυδρειο σου φτανει μια σακουλα 9 κγ https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4070-tropica-υπόστρωμα-aquarium-soil-9lt-5703249711007.html

ή https://www.aquariumhouse.gr/ulika-hardscape/upostromata?product_id=561  ακριβο ειναι, αλλα.... καλο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι πρόκειται για ακριβό υπόστρωμα προς θεού δεν διαφωνώ απλά το πρότεινα. Υπάρχουν και άλλα πιο φθηνά πχ fluval stratum. Νομίζω και το flourite της seachem είναι λίγο πιο φθηνό αν όχι στα ίδια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η μαλλον πιο σωστα....Στέκονται μεγάλα βράχια πάνω σε αυτό το υπόστρωμα ή να χρησιμοποιήσω και χαλίκι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Η μαλλον πιο σωστα....Στέκονται μεγάλα βράχια πάνω σε αυτό το υπόστρωμα ή να χρησιμοποιήσω και χαλίκι; 

Δες εδω- https://www.youtube.com/user/aquadesignamano

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Τέλεια αλλά τι χαλίκι βάζω από κάτω από το υπόστρωμα για φυτεμένο;; χαλίκι ότι να ναι μπαίνει;; 

Αν θα βαλεις soil, δεν μπαινει χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε το βάζω σκέτο....Ευχαριστώ πολύ παιδιά θα το επιχειρήσω κ θα σας στείλω φωτος να μ πείτε την γνώμη σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...