Jump to content

Μαζικός θάνατος Red cherry


Recommended Posts

Καλημέρα, ξύπνησα το πρωί και οι περισσότερες γαριδουλες μου ήταν ανάσκελα ? πρέπει να είναι σύνολο περίπου 15 και πάρα πολλά μικρά. Ενήλικες βρήκα 6 ψοφιες οι υπόλοιπες δεν ξέρω δεν μπορώ να τις βρω και μικρά είδα μερικά να στέκονται ακίνητα. ΝΗ3/4=0. Δεν μπήκε καλά το θερμοστοιχείο στην πρίζα και η θερμοκρασία έπεσε από 25 στους 20, και έριξα 1ml flourish (60lt) μετά από πάρα πολύ καιρό χθες βράδυ. Τι να κάνω? Τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα αλλαγή νερού μεγάλ για να γλυτώσεις το θέμα της δηλητηρίασης και βάλε και άνθρακα.Απο θερμοκρασία πώς είσαι αυτήν την στιγμή?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα δεν έχω... Βγάζω το νερό , 50% καλά είναι? Να το βάλω στους 28 29 και να ζεσταθεί άμεσα ή στους 25 και να αφήσω το θερμοστοιχείο να το ζεστάνει σταδιακά? Θερμοκρασία 19 τώρα 

 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αλλαγή 60-70% και όσο για την θερμοκρασία άστην να ανέβει σταδιακά.Πόσο είναι τώρα?

 

Άν μπορείς βαλε καμιά φωτό / βίντεο από το ενυδρείο.Οι γαρίδες που πεθαίνουν χάνουν το χρώμα τους?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ταυλανδεζος said:

Ίσως χαζό αλλά έχεις δει ημερομηνία flourish? 

Τώρα είδα το 2023, το έχω κανα τετράμηνο στο ψυγείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Husky_Jim said:

Κάνε αλλαγή 60-70% και όσο για την θερμοκρασία άστην να ανέβει σταδιακά.Πόσο είναι τώρα?

 

Άν μπορείς βαλε καμιά φωτό / βίντεο από το ενυδρείο.Οι γαρίδες που πεθαίνουν χάνουν το χρώμα τους?

Τώρα 19, όχι κατά κόκκινες είναι, πάω να αλλάξω νερό 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο ποιό ζεστό νερό να πάει στους 22 και μετά άστο να ανέβει σταδιακά

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα, η θ=21. Το στοιχείο δουλεύει για μερικά δευτερόλεπτα και μετά ο θερμοστάτης το σβήνει, να το κοιτάξω ή έτσι δουλεύουν γενικά? (έχει καλή ροή κια το νερό γύρω του ανανεώνεται γρήγορα) Βρήκα 2 μεγάλες και αρκετά μικρά οκ. Όταν τα σαλιγκαρια μαζεύονται προς μια που στέκεται ακίνητη ετοιμάζονται για τσιμπουσι? Τελικά τι? Θερμοκρασία ή δηλητήριαση? 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά πόσο σπαστικό είναι να υποφέρουν ζωντανά πλάσματα από την δική σου ασχετοσύνη ή έστω απροσεξία, θα μου πεις γαρίδες είναι, αλλά και πάλι.... 

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης σου θα έπρεπε να  ανάβει συνέχεια εφ όσον δέν έχει πιάσει την θερμοκρασία που έχεις βάλει.Δοκίμασε να  τον βάλεις 1-2 βαθμούς παραπάνω και παρακολούθησε τον.

Κάποιοι θερμοστάτες π.χ. eheim καλιμπράρονται.Ποιός είναι ο δικός σου μήπως και έχει κάτι αντίστοιχο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Husky_Jim said:

Ο θερμοστάτης σου θα έπρεπε να  ανάβει συνέχεια εφ όσον δέν έχει πιάσει την θερμοκρασία που έχεις βάλει.Δοκίμασε να  τον βάλεις 1-2 βαθμούς παραπάνω και παρακολούθησε τον.

Κάποιοι θερμοστάτες π.χ. eheim καλιμπράρονται.Ποιός είναι ο δικός σου μήπως και έχει κάτι αντίστοιχο?

Hs Aqua είναι, και δεν έχει, μάλλον πρέπει να πάρω καινούριο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Hs Aqua είναι, και δεν έχει, μάλλον πρέπει να πάρω καινούριο 

Οχι. Πρεπει απλα να το ρυθμίσεις. Η χαμιλη θερμοκρασια δεν επηρεαζει τοσο πολυ τις γαριδες. Μαλλον δηλητηριαση ειναι.

Αμμωνια με πιο τεστακι μετρας; μηπως παραταισες χθες βραδυ ή παλι σκαλισες τον βυθο χωρις να αλλαξεις αμεσος το νερο;

Γεμισε κανα μπουκαλακι μικρο με νερο απο το ενυδρειο σου πριν την αλλαγη νερου (τωρα) και κρατησε το. Θα περασω απο σενα να το παρω και θα κανω εγω τις μετρησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Οχι. Πρεπει απλα να το ρυθμίσεις. Η χαμιλη θερμοκρασια δεν επηρεαζει τοσο πολυ τις γαριδες. Μαλλον δηλητηριαση ειναι.

Αμμωνια με πιο τεστακι μετρας; μηπως παραταισες χθες βραδυ ή παλι σκαλισες τον βυθο χωρις να αλλαξεις αμεσος το νερο;

Γεμισε κανα μπουκαλακι μικρο με νερο απο το ενυδρειο σου πριν την αλλαγη νερου (τωρα) και κρατησε το. Θα περασω απο σενα να το παρω και θα κανω εγω τις μετρησεις.

Ελα, πήρα υγρό τεστ sera. Πάντως και αυτές που έμειναν πάνε σαν ζαλισμένες περπατάνε και πέφτουν στα πλάγια. Εκεί που πάει το μυαλό μου είναι ότι έριξα λίγο (περίπου 0,5l) νερό από τον ηλιακό ο οποίος είχε αντιψυκτικο :unsure:. Υπάρχει περίπτωση να είναι από το flourish? Νερό δεν κράτησα καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Δίας said:

Μήπως καθάρισες το φίλτρο την προηγούμενη;

Οχι... Αλλά και από το αντιψυκτικο αφού δεν έρχεται σε επαφή με το νερό... Τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Κατριν έγραψε:

Οχι... Αλλά και από το αντιψυκτικο αφού δεν έρχεται σε επαφή με το νερό... Τι να πω... 

Απο Flourish αποκλειεται, πολυ λιγο εριξες. Εγω τοσο και παραπανω στις CRSριχνω και δεν παθαινουν τιποτα. Μπορει να ειχε κατι το νερο απο κλιματιστικο.

Αλλη φορα χτυπα ενα τηλ, θα σου φερω νερο Α/Ο, αν χρειαστεις.Μην κανεις πειραματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλητηρίαση ειναι!!!

Ψέκασες τπτ στον χωρο?

Εχεις σκύλο ή γατα και του έκανες αποπαρασιτωση ?

Αν δεν ψέκασες τον χωρο πριν βαλεις τα χέρια σου μεσα σκεψου τι επιασες?

Απόκλεισε θερμοκρασία, flourish και θερμοσίφωνο εφόσον εχεις ξαναβάλει νερο απο αυτον.

Για να σου δωσω να καταλάβεις έχω φτάσει χειμώνα με τις red cheery στους 13c....

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, nicpapa said:

Δηλητηρίαση ειναι!!!

Ψέκασες τπτ στον χωρο?

Εχεις σκύλο ή γατα και του έκανες αποπαρασιτωση ?

Αν δεν ψέκασες τον χωρο πριν βαλεις τα χέρια σου μεσα σκεψου τι επιασες?

Απόκλεισε θερμοκρασία, flourish και θερμοσίφωνο εφόσον εχεις ξαναβάλει νερο απο αυτον.

Για να σου δωσω να καταλάβεις έχω φτάσει χειμώνα με τις red cheery στους 13c....

 

 

 

Άμα σου πω τώρα... Έχω δερματιτιδα στο χέρι και το πλακώνω στην κρέμα. Λες? Τόσο ελάχιστη ποσότητα? Τα ψάρια δεν θα τα πείραζε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Άμα σου πω τώρα... Έχω δερματιτιδα στο χέρι και το πλακώνω στην κρέμα. Λες? Τόσο ελάχιστη ποσότητα? Τα ψάρια δεν θα τα πείραζε? 

 

Άν πχ η κρέμα έχει χαλκό τότε θα επιρέαζε τις γαρίδες/ασπόδυλα και όχι τα ψάρια....Εξηγείτε 100%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Άμα σου πω τώρα... Έχω δερματιτιδα στο χέρι και το πλακώνω στην κρέμα. Λες? Τόσο ελάχιστη ποσότητα? Τα ψάρια δεν θα τα πείραζε? 

Κρεμα για δερματιτιδα - οχι. Εννοει καποια φαρμακα τυπου Frontline για αποπαρασιτωση -  ψύλλους και τσιμπουρια. Αν χαιδευεις το σκυλι και το φαρμακο μενει στο χερι.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, natateo said:

Κρεμα για δερματιτιδα - οχι. Εννοει καποια φαρμακα τυπου Frontline για αποπαρασιτωση -  ψύλλους και τσιμπουρια. Αν χαιδευεις το σκυλι και το φαρμακο μενει στο χερι.....

 Όχι δεν έπιασα. Κι όμως η κρέμα έχει χαλκό, τώρα κατά πόσο η ποσότητα είναι αρκετή και κατά πόσο σε sulfate επηρεάζει δεν έχω ιδέα. Τα φώτα σας? 

sketch-1578651702953.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού+Άνθρακα για να είσαι εντάξει και μακριά τα χέρια από το ενυδρείο, ή με γάντι την επόμενη φορά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...