Jump to content

Λάμπα για χελωνακι


Recommended Posts

Γεια σας!! Έχω ένα χελωνακι με τα κόκκινα μάγουλα εδώ και 2 χρόνια. Το έχω μέσα σε μια πλαστική χελωνιερα με καπάκι από πάνω. Τόσο καιρό δεν την εχω λάμπα γιατί όταν το πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Αργότερα όμως κατάλαβα το λάθος μου και ψάχνω μια λάμπα να πάρω. Ποια μου προτείνετε; Το χελωνακι μου εδώ και 5 μέρες περίπου είναι πολύ πεσμένο και το καβούκι του είναι σαν να ξεφλουδιζεται. Του βάζω ζεστό νερό κάθε μέρα γιατί ζωντανεύει. Επίσης δεν έχει όρεξη να φάει και γενικά άρχισε να φοβάται πολυ. Και εγώ το ίδιο!!! Όποιος ξέρει παρακαλώ να μου απαντήσει. Ευχαριστώ!!

?❤️

Έγινε επεξεργασία - Evelina
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :)

το χελωνάκι χρειάζεται κάτι παραπάνω από την πλαστική χελωνιέρα 

θέλει ευρύχωρο ενυδρείο να μπορεί να κολυμπάει άνετα

το ενυδρείο μέσα χρειάζεται φίλτρο κ θερμαντήρα

μια στεριά να βγαίνει να λιάζεται, με δύο λάμπες, μια θερμαντική κ μια uvb..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Και ευχαριστώ που απάντησες. Έχω παραγγείλει ένα ενυδρείο αλλά θα κάνει περίπου 10 μέρες. Άμα πάρω τις λάμπες το φίλτρο και θερμαντήρα υπάρχει περίπτωση να μπορώ να τα βάλω σε αυτήν την πλαστική χελωνιερα; Η χελωνιερα μου είναι 44×34×12υψος. Επίσης άκουσα ότι για το καβούκι θέλει ασβέστιο. Ισχύει;

Έγινε επεξεργασία - Evelina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας .Έχω αρχίσει και εγω την διατηρηση χελωνών yellow bellied που πανω κατω εχουν τις ίδιες απαιτήσεις με την δικια σου .Άρχικα θα πρεπει να παρεις μια λαμπα uvb 5% ωστε να σκληρενει το καβουκι της χελωνας {περιπου 15$}.επισης πρεπει να την ταιζεις ενα μιξ τροφης και πολυ σπανια γαριδες μικρες αποξυραμενες.ακομη το ασβεστιο ειναι μια πολυ καλη και ακρως οικονομικη προσθηκη {5$} περιπου .το νερο σου πρεπει να ειναι γυρω στους 28 βαθμους να και φω την εχω στους 30 και ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης.επισης εγω  εχω και 5 guppies που τα αναπαραγω εγω για να κανω την χελωνα μου να κυνηγα και να γυμναζεται,ακομα αυτο βοηθα στις περιπτωσεις που ξεχναςψ να την ταιζεις.ααα και ακομα δινς της και μαρουλοφυλλα αφου τα πλινεθις παρα πολ καλα.αυτα καλη επιτυχια!!!!αν κανω καποιο λαθος οι πιο αμπειροι να με διορθοσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!! Θα κάνω όλα αυτά που μου προτείνατε και ελπίζω να γίνει καλά!!?

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2020 at 12:16 ΜΜ, το μέλος kolios έγραψε:

γεια σας .Έχω αρχίσει και εγω την διατηρηση χελωνών yellow bellied που πανω κατω εχουν τις ίδιες απαιτήσεις με την δικια σου .Άρχικα θα πρεπει να παρεις μια λαμπα uvb 5% ωστε να σκληρενει το καβουκι της χελωνας {περιπου 15$}.επισης πρεπει να την ταιζεις ενα μιξ τροφης και πολυ σπανια γαριδες μικρες αποξυραμενες.ακομη το ασβεστιο ειναι μια πολυ καλη και ακρως οικονομικη προσθηκη {5$} περιπου .το νερο σου πρεπει να ειναι γυρω στους 28 βαθμους να και φω την εχω στους 30 και ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης.επισης εγω  εχω και 5 guppies που τα αναπαραγω εγω για να κανω την χελωνα μου να κυνηγα και να γυμναζεται,ακομα αυτο βοηθα στις περιπτωσεις που ξεχναςψ να την ταιζεις.ααα και ακομα δινς της και μαρουλοφυλλα αφου τα πλινεθις παρα πολ καλα.αυτα καλη επιτυχια!!!!αν κανω καποιο λαθος οι πιο αμπειροι να με διορθοσουν.

Παρα πολυ σωστα τα λες, θα διαφοροποιηθω για την θερμοκρασια μονο, εγω τις εχω νερου 26-27 και στεριας 32-33.

Αυτο με τα γκαπυς μη το λες πολυ εδω μεσα γιατι θα πεσουν να μας φανε :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί λίγο χαζή. Σήμερα πήρα μια λάμπα για να ζεσταινει το νερό και πριν λίγο έβαλα το χέρι μου μέσα για να δω αν ζεστάθηκε και ένιωσα κάτι σαν να με χτύπησε το ρεύμα. Κάτι σαν γαργαλιτο αλλά ομολογώ ότι πόνεσε ?. Κατευθείαν έβγαλα την λάμπα από την πρίζα. Και γυρνάμε πάλι πίσω στην ερώτηση. Γίνεται να χτυπήσει το ρεύμα το χελωνακι;

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς πήρες λάμπα για να ζεσταίνει το νερό;; στο νερό βάζουμε θερμαντήρα, οι λάμπες είναι για τη στεριά

Link to comment
Share on other sites

 Είναι ενα μακρύ πράγμα σαν σωληνάριο.  Στο μαγαζί μου είπαν ότι αυτό το βάζεις στο νερό και ζεσταίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αααα συγγνώμη είμαι λίγο άσχετη από τις λάμπες και αυτά γτ όταν το αγόρασα κλασσικά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται τίποτα οπότε δεν μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω

Link to comment
Share on other sites

Αν σε χτύπησε το ρεύμα όμως δεν είναι καλό, περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει τί κάνουμε σ αυτή την περίπτωση.. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μέχρι να απαντήσει κάποιος δεν θα το βάλω στο νερό για να μην έχουμε και ατυχήματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και εγω σιγουρα να σου πω γιατι δεν μου χει τυχει και πλαστικη χελωνιερα δεν ειχα ποτε παντως ξερω οτι δεν πρεπει να ακουμπαει πανω στο πλαστικο το σημειο που ζεσταινετε, αλλα και εγω θα τον εβγαζα τον θερμαντηρα αυτον για αρχη, μηπως κατα λαθος τον εκαψες? 

Link to comment
Share on other sites

Τον τοποθέτησα κάπου στη μέση για να μην ζεσταίνεται το πλαστικό. Τον δοκομασα πριν έξω από το νερό και λειτουργούσε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Evelina έγραψε:

Τον τοποθέτησα κάπου στη μέση για να μην ζεσταίνεται το πλαστικό. Τον δοκομασα πριν έξω από το νερό και λειτουργούσε κανονικά

Mην τον αναβεις εκτος νερου, θα τον καψεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα το χελωνακι μου και είδα ότι το καβούκι του σε κάποια σημεία είναι κάπως προς το άσπρο και έχει κάτι σαν γλίτσα πάνω του. Πρέπει να πάρω ασβέστιο;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Evelina έγραψε:

Σήμερα παρατήρησα το χελωνακι μου και είδα ότι το καβούκι του σε κάποια σημεία είναι κάπως προς το άσπρο και έχει κάτι σαν γλίτσα πάνω του. Πρέπει να πάρω ασβέστιο;

Όμως άρχισε να είναι αρκετά κινητικό και να τρώει λίγο

Έγινε επεξεργασία - Evelina
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Evelina έγραψε:

Σήμερα παρατήρησα το χελωνακι μου και είδα ότι το καβούκι του σε κάποια σημεία είναι κάπως προς το άσπρο και έχει κάτι σαν γλίτσα πάνω του. Πρέπει να πάρω ασβέστιο;

Οι αιτιες  ειναι ελλειψη ασβεστιου-d3 λογω ''φτωχης'' διατροφης, ελλειψη φωτισμου ubv στη στερια και θερμαντικης αρα οχι καλο στεγνωμα στο καβουκι . Αυτα πρεπει να διορθωσεις οπως σωστα σου ειπαν και οι προηγουμενοι. Διαβασε λιγο εδω να παρεις μια ιδεα....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οι αιτιες  ειναι ελλειψη ασβεστιου-d3 λογω ''φτωχης'' διατροφης, ελλειψη φωτισμου ubv στη στερια και θερμαντικης αρα οχι καλο στεγνωμα στο καβουκι . Αυτα πρεπει να διορθωσεις οπως σωστα σου ειπαν και οι προηγουμενοι. Διαβασε λιγο εδω να παρεις μια ιδεα....

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! Θα πάω σήμερα να τα πάρω!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 12/1/2020 at 4:56 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Παρα πολυ σωστα τα λες, θα διαφοροποιηθω για την θερμοκρασια μονο, εγω τις εχω νερου 26-27 και στεριας 32-33.

Αυτο με τα γκαπυς μη το λες πολυ εδω μεσα γιατι θα πεσουν να μας φανε :hehe:

Τι είναι τα γκαπυς ρε παιδιά;;;;; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...