Jump to content

Περί ενυδρείου


Rigas Stamboulis

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο χόμπι και έχω μερικές απορίες όσο αφορά τα λίτρα ανά χρυσόψαρο. Από όσα είδα μερικοί λέτε ότι θέλει 30 με 40 άλλοι 40 με 50 κ άλλοι από 60 κ πανω. Σκέφτομαι σύντομα να πάρω (ή να κατασκευάσω) μεγαλύτερο μιας κ ξέρω ότι αυτό που έχω είναι πολύ μικρό. Περιμένω απόψεις!?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Rigas Stamboulis έγραψε:

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο χόμπι και έχω μερικές απορίες όσο αφορά τα λίτρα ανά χρυσόψαρο. Από όσα είδα μερικοί λέτε ότι θέλει 30 με 40 άλλοι 40 με 50 κ άλλοι από 60 κ πανω. Σκέφτομαι σύντομα να πάρω (ή να κατασκευάσω) μεγαλύτερο μιας κ ξέρω ότι αυτό που έχω είναι πολύ μικρό. Περιμένω απόψεις!?

Υπαρχουν πολλα ειδη χρυσοψαρων, για αυτο διαβαζεις, οτι καποια χρειαζονται 30λ, αλλα 50 και αλλα ακομα παραπανω

Δες εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο 60*30*30 με το black moore μόνο του αξίζει η αγορά ή να πάω σε custom μεγαλύτερο. Αν ναι τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rigas Stamboulis έγραψε:

Ένα ενυδρείο 60*30*30 με το black moore μόνο του αξίζει η αγορά ή να πάω σε custom μεγαλύτερο. Αν ναι τι προτείνετε?

Γιατι να ειναι μόνο του. Παρε δυο, αλλα το ενυδρειο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 80 εκ  και καλο εξωτερικο φιλτρο ειναι must have.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είναι οριακά σε 54 λίτρα όμως? Έχετε να Μ προτείνετε κάποιο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά.

Για fancy χρυσόψαρα (τα στρουμπουλα με τις διπλές ουρές) , όπως είναι και τα black moor , θέλεις το λιγότερο 80 cm μήκος ενυδρείου... Ιδανικά θα έλεγα 1 μέτρο και πάνω.

Για τα χρυσόψαρα με μόνη ουρά , θέλεις τουλάχιστον 1.20 m μήκος ενυδρείου.. ιδανικά πάνω από 1.5 μέτρο.

 

Αυτά τα μήκη είναι λόγο μεγέθους των ψαριών και λόγω της ανάγκης τους για κολύμπι , επομένως είτε βάλεις ένα , είτε 3 , πάλι θέλεις το λιγότερο 80cm μήκος.

Τα 54 λίτρα κάνουν μόνο για προσωρινή παραμονή μικρών ηλικιακά χρυσόψαρων..

 

Τα χρυσόψαρα είναι μικρά στα καταστήματα ,κάτι που κάνει τον πελάτη να του φαίνονται οκ σε μικρά ενυδρεία..

Τα ψάρια όμως αυτά μεγαλώνουν αρκετά, ειδικά τα χρυσόψαρα με μόνη ουρά (common,comet,shubunkin) φτάνουν και τους 30 πόντους ή και παραπάνω....

Το fancy από την άλλη θα φτάσει τα 15-20 cm , σε ένα 60 λίτρο θα κόβει βόλτες σ ένα σημείο όλη μέρα... χωριά που σε τέτοιο μέγεθός θέλεις αλλαγές καθημερινά για να κρατήσεις σε υποφερτα πλαίσια τα νιτρικά.

 

Εν κατακλείδι , όσο μεγαλύτερο ενυδρείο σε παίρνει να πάρεις/φτιάξεις, τόσο καλύτερα και για σένα ,αλλά και για αυτά.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Rigas Stamboulis έγραψε:

Δεν θα είναι οριακά σε 54 λίτρα όμως? Έχετε να Μ προτείνετε κάποιο φίλτρο?

Διάλεξε πρώτα το ενυδρειο, και για το φιλτρο υπαρχουν πολλες επιλογες (αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σήμερα έκανα την πρώτη αλλαγή αλλά ρε παιδιά το νερό μπορώ να πω πως είναι χειρότερο σε θέμα θολουρας από πριν. Τι μπορεί να πήγε στραβά?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λεπτομέρειες..

Λίτρα, ψάρια ,πόσα ,τι ψάρια

Αλλαγές, διαδικασία αλλαγής

Τι ζουμια ρίχνεις ,κάθε πότε 

Ταισματα κλπ... ότι γνωρίζεις να μας αναφέρεις.

Επίσης αν είναι στρωμένο και πως έστρωσε το ενυδρείο

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα black moore σε 12 λίτρα (ξέρω ότι είναι πολύ μικρό κ σύντομα έρχεται μεγαλύτερο). Το ενυδρείο τρέχει μια  βδομάδα τώρα οπότε ήταν η πρώτη αλλαγή. Αντιχλωριο κ βακτήρια της sera (αυτά Μ έδωσαν από το πετ από) κ ταΐζω 2 φορές την μέρα από λίγο. Το στρώσιμο έγινε όπως Μ είπε από το πετ σοπ δηλ μίξη νερού με τα ζουμια που λες κ συ, αναμονή 3 ημερών κ μτ μπήκε το ψάρι. Κραξτε ελεύθερα. 

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί ότι έχω εσωτερικό φίλτρο κ Μ είπε να βγάλω τον άνθρακα κ να τον χρησιμοποιήσω μόνο αν είναι θολό το νερό η να μυρίζει. Το μόνο που έχει μέσα του φίλτρο είναι το σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις δεν θα σε κράξει τα λάθει είναι για τους ανθρώπους και αν όντος έτσι σε είπαν απο το πετ σοπ το λάθος δεν είναι καν δικό σου.

Ας τα αφήσουμε αυτά και ας κοιτάξουμε το τώρα απο την στιγμή που έχεις τα ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο θέλει μεγάλη προσοχή και φροντίδα της πρώτες 30 μέρες μέχρη να στρώση το ενυδρείο. Ίσος αυτό να σε κουράσει αλλά θα είναι κάτι το προσωρινό. Ρίξε μια ματιά εδώ και ότι απορία έχεις ξανά ρώτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταις εσύ, είναι κλασική "συνταγή" .

Αν δεν αλλάξει ενυδρείο , το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μεταφέρεις το ψάρι σε ένα μεγαλύτερο χώρο.

Τα πλαστικά κουτιά αποθήκευσης (διάφανα) , είναι φθηνά. Πάρε ένα 40-60 λίτρων και μετέφερε το ψάρι με το φίλτρο του εκεί. Βακτήρια μην ρίχνεις (η θολούρα είναι από αυτά) , για άμεσα αποτελέσματα βγάλε μία αγγελία για μπολι .

Το κουτί αποθήκευσης θα σου χρησιμεύσει και αργότερα για την προετοιμασία αλλαγής νερού στο νέο ενυδρείο,οπότε δεν πάει χαμένο.

Το κυριότερο τώρα που δεν έχεις βιολογία και μέχρι να βάλεις το μπολι , είναι να κανείς κάθε μέρα το μισό νερό αλλαγή (με αντιχλωριο μόνο) και να μην ταισεις καθόλου.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το λινκ για αρχάριους κ μπορώ να πω ότι ναι μεν με βοήθησε αλλά ταυτόχρονα μπερδεύτηκα από την πολύ πληροφορία.. Tsala αν κατάλαβα καλά για τις επόμενες 20 μέρες θα κάνω αλλαγή νερού 50% κάθε μέρα μόνο με  αντιχλωριο κ χωρίς να ταιζω για πόσες μέρες? ( Η θολούρα που ανέφερα εξαφανίστηκε σε ένα μεγάλο ποσοστό ). Και κάτι άλλο βρήκα ενυδρείο 110 λίτρα με διαστάσεις 80 μήκος 35 βάθος κ 50 ύψος με όλα τα κλαπατσιμπαλα να το πάρω ή είναι πολύ ψηλό. Σκεπτικό Μ είναι να διατηρήσει 3 το πολύ φανσυ χρυσόψαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι απορία έχεις ρώτησε.

Σωστά κατάλαβες ...

Αν είναι για 20 μέρες , να συντηρείς απλά το ψάρι.

Δλδ τάισμα 2 φορές την εβδομάδα.. πχ ανά 2-3 μέρες.

 

Το ενυδρείο που γράφεις είναι 140 λίτρα.

Μια χαρά είναι και το ύψος, αν σε βολεύει στην τιμή, πάρτο.

Αν έχει εξωτερικό φίλτρο, καλύτερα, αν όχι θα χρειαστείς.

Θερμαντήρα δεν χρειάζεται.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα με 110€ σε μαγαζι στην Θεσσαλονίκη. Ερώτηση αν βάλω κρεμαστό φίλτρο θα κάνει δουλειά? Θα χρειαστώ κυκλοφορητή ( αν μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνει κ γτ χρησιμοποιείται θα το εκτιμούσα). Ξεκινάω λοιπόν αλλαγές καθημερινά κ σας κρατώ ενήμερους αν κάτι πάει στραβά.

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι κρεμαστό , θες ένα καλό σε μέγεθος εξωτερικό.

Ή sump που θέλει γνώσεις , οπότε η μόνη επιλογή στην περίπτωση σου είναι το εξωτερικό φίλτρο.

 

Κυκλοφοριτη δεν θέλεις εάν επιλέξεις σωστό φίλτρο.

Ο κυκλοφοριτης στα γλυκού νερού ενυδρεία χρειάζεται ,αν το εξωτερικό φίλτρο παρέχει χαμηλή ροή ή αν υπάρχουν νεκρά σημεία στο ενυδρείο και θέλουμε μια έξτρα κυκλοφορία.

Στα θαλασσινά ενυδρεία είναι απαραίτητο,αλλά για άλλο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Τρίτη μέρα σμρ σερι με αλλαγή 50% κ μόνο αντιχλωριο.  Ταιζω ανά 3 μερα. Όλα μου φαίνονται εντάξει κ θέλω να ρωτήσω αν θα συνεχιστεί η διαδικασία αυτή για τις υπόλοιπες μέρες ή μπορώ να κάνω κάτι διαφορετικό. Θα βάλω κ φωτό μήπως δείτε κάτι περίεργο στο ψαρι εσείς η πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά φαίνεται οκ το ψάρι, αλλά αυτό δεν λέει κάτι..

Συνεχίζεις μέχρι να μπει στο ενυδρείο...

Αν αυτό αργήσει , πάρε το πλαστικό κουτί που σου είπα..

Θες και μπολι οποιαδήποτε και σύντομα..

Η μεταφορά σε περισσότερα λίτρα και το στρωμένο φίλτρο είναι τα κύρια θέματα που πρέπει να σε απασχολούν,για την επιβίωση του ψαριού.

Υ.γ μην μεταφέρεις αυτό το χαλίκι στο νέο ενυδρείο.. προτίμησε κάτι πιο φυσικό, πιο μικρό σε κοκκομετρία και πιο σκούρο (μπεζ-μαυρο)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

Εμφανισιακά φαίνεται οκ το ψάρι, αλλά αυτό δεν λέει κάτι..

Συνεχίζεις μέχρι να μπει στο ενυδρείο...

Αν αυτό αργήσει , πάρε το πλαστικό κουτί που σου είπα..

Θες και μπολι οποιαδήποτε και σύντομα..

Η μεταφορά σε περισσότερα λίτρα και το στρωμένο φίλτρο είναι τα κύρια θέματα που πρέπει να σε απασχολούν,για την επιβίωση του ψαριού.

Υ.γ μην μεταφέρεις αυτό το χαλίκι στο νέο ενυδρείο.. προτίμησε κάτι πιο φυσικό, πιο μικρό σε κοκκομετρία και πιο σκούρο (μπεζ-μαυρο)

Να ρισκάρω μπολι από το πετ σοπ που το πείρα? (Πετ σιτι Θεσσαλονίκη). Η αν ξέρετε κάποιον εδώ που θα μπορούσα να πάρω? Επίσης το μπολι θα κάνει και για το καινούργιο ενυδρείο η θα χρειαστεί άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι από πετ σοπ. Από χομπίστα.

Βγάλε μία αγγελία. Θεσσαλονίκη είσαι , κάποιος θα βρεθεί...

Αν δεν βρεθεί, πες μου να σου στείλω με ΚΤΕΛ, αλλά θα πρέπει να το πάρεις γρήγορα με το που φτάσει...

Το φιλτρακι σου είναι μικρό φαντάζομαι...το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες ένα εξωτερικό φίλτρο πρώτα , να το μπολιαζες με μια καλή ποσότητα βιολογικού υλικού και να έβαζες το ψάρι σε πλαστικό κουτί.. κι ας έψαχνες μετά με την ησυχία σου ενυδρείο... Και 6 μήνες μετά.

Τα λίτρα του ενυδρείου που θα πάρεις πάνω κάτω τα ξέρεις, επομένως μπορούμε να προτείνουμε φίλτρο... τώρα αν σκέφτεσαι να πας σε 200+ λίτρα , σίγουρα αλλάζει και η πρόταση.

Κόστος κουτιού ~ 10 ευρώ (έχει και στο ΙΚΕΑ)

Κόστος εξ. φίλτρου από 50-60 ευρώ έως πολλά ευρώ

Μπορείς να κοιτάξεις και στις αγγελίες για μεταχειρισμένα

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tsala έγραψε:

Όχι από πετ σοπ. Από χομπίστα.

Βγάλε μία αγγελία. Θεσσαλονίκη είσαι , κάποιος θα βρεθεί...

Αν δεν βρεθεί, πες μου να σου στείλω με ΚΤΕΛ, αλλά θα πρέπει να το πάρεις γρήγορα με το που φτάσει...

Το φιλτρακι σου είναι μικρό φαντάζομαι...το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες ένα εξωτερικό φίλτρο πρώτα , να το μπολιαζες με μια καλή ποσότητα βιολογικού υλικού και να έβαζες το ψάρι σε πλαστικό κουτί.. κι ας έψαχνες μετά με την ησυχία σου ενυδρείο... Και 6 μήνες μετά.

Τα λίτρα του ενυδρείου που θα πάρεις πάνω κάτω τα ξέρεις, επομένως μπορούμε να προτείνουμε φίλτρο... τώρα αν σκέφτεσαι να πας σε 200+ λίτρα , σίγουρα αλλάζει και η πρόταση.

Κόστος κουτιού ~ 10 ευρώ (έχει και στο ΙΚΕΑ)

Κόστος εξ. φίλτρου από 50-60 ευρώ έως πολλά ευρώ

Μπορείς να κοιτάξεις και στις αγγελίες για μεταχειρισμένα

Αν έχεις να Μ προτείνεις κάποιο φίλτρο οικονομικό θα το εκτιμούσα. Μετά σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να φτιάξω φίλτρο ( Μ αρέσει γενικά να βρίσκω λύσεις κ να φτιάχνω πράγματα μόνος)

Link to comment
Share on other sites

Αν φτιάξεις, το εξωτερικό φίλτρο είναι αρκετά δύσκολο να φτιαχτεί.. μόνο για sump μετά...αλλά θέλει μελέτη, τρύπημα στο ενυδρείο, χώρο στο ντουλάπι κλπ.

 

Οικονομικό φίλτρο και αξιόπιστο (από τα λεγόμενα συνχομπιστων που το έχουν) , είναι το astro.

Το μοντέλο 2208 , θα σε καλύψει για ενυδρείο 100 - 180 λίτρα.

Αναφέρομαι σε αυτό.

Μπορείς να ψάξεις και στο φόρουμ , για γνώμες και κριτικές για τα astro.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

Αν φτιάξεις, το εξωτερικό φίλτρο είναι αρκετά δύσκολο να φτιαχτεί.. μόνο για sump μετά...αλλά θέλει μελέτη, τρύπημα στο ενυδρείο, χώρο στο ντουλάπι κλπ.

 

Οικονομικό φίλτρο και αξιόπιστο (από τα λεγόμενα συνχομπιστων που το έχουν) , είναι το astro.

Το μοντέλο 2208 , θα σε καλύψει για ενυδρείο 100 - 180 λίτρα.

Αναφέρομαι σε αυτό.

Μπορείς να ψάξεις και στο φόρουμ , για γνώμες και κριτικές για τα astro.

Από ότι είδα είτε sump είτε εξωτερικό  χωρίς τρυπες στο ενυδρείο χρειάζεται δοχείο,σωλήνες, μια αντλία νερού ή κυκλοφορητή, προερετηκα βάνες για έλεγχο ροης, βιολογικό υλικό κ σφουγγάρι. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ εύκολο κ δεν ξέρω αν αυτό είναι παγίδα. Το φίλτρο από την άλλη που Μ έστειλες είναι με μικρή διαφορά ακριβότερο οπότε μάλλον αυτό θα είναι κ η κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...