Jump to content

Διατροφή μονομάχου


Recommended Posts

Εγώ έχω πάρει για τον μονομάχο bloodworms γίνεται να τρώει μόνο αυτήν την τροφή ή πρέπει να πάρω ειδική τροφή για μόνομαχους?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται καλό θα είναι όμως να του έχεις και μία ακόμα άλλου τύπου πχ pellets. Πρόκειται για αρκετά λαίμαργα ψάρια γι αυτό να τον ταίζεις με μέτρο και κυρίως διότι το στομάχι τους είναι πολύ μικρό (περίπου όσο το μάτι τους). 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια τροφή να μου διξεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και καινουργιος στο φορουμ και βλεπω το θέμα αρκετά ψηλα στα πρόσφατα να γράψω οτι.

Παίρνω λίγο ψάρι , το λιώνω σε ενα γουδι η στο χερι με λιιιιιγο σκόρδο και φτιάχνω μια μπαλιτσα, την βάζω κατάψυξη και ανα 2 μέρες με ενα μαχαίρι κόβω λιγο και του ρίχνω.

Ο δικος μου εκστασιαζετε με αυτο , το κοπαναει δεξια και αριστερά να το κάνει κομμάτια και το τρώει.

Τι ειδα.

Το ψάρι πάει τρένο , φουλ ενέργεια και τσαμπούκα ολη την ώρα , πήρε ογκο εφτιαξε καμπούρα και μεγάλωσαν τα πτερύγια.

Το σκορδο μονο καλο κάνει πιστεύω σε ολους.

Εαν εκανα κακο θα ειχε γινει είδη .

Το κάνω 1 χρονο τωρα , το ψαρι είναι κοντά στα 2.

Μια ζωη τον ειχα με τα απλά ξηρά σκουλίκια.

Τωρα δίνω αυτά , δίνω το diy και τα κοκκινα σκουλήκια της κατάψυξης που ειναι σε συσκευασία κύβων.

Επισης τον τάιζω 2 φορες απο μεγαλυ ποσότητα!!!!

Στην αρχη εαν εδινα πολύ τουμπανιαζε , πλεον οχι.

Δε θελω να παρω κανεναν στον λαιμο μου απλα παραθέτω την εμπειρία μου.

Δε φουσκώνει και τρώει πολύ για στομαχι τόσο μικρό.

Ειδικα μετα το diy γίνετε οπως εμεις οταν βγαίνουμε απο γυμναστήριο πριν κατσει παλι το σώμα!!!

Καταλαβα οτι η ξηρά τροφή ειναι μάπα παιδιά.

Μπαινει και φουσκώνει μεσα στο στομάχι τους και δε τα ευεργετεί καθόλου.

Να ειναι στο σπιτι σαν sos ένα πράγμα οχι η βασική τροφή.

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:Μου αρέσει η ιδέα σου και προσωπικά λέω να την εφαρμόσω.

Ο δικός μου ψαράκης πέθανε γρήγορα - στους 6 μηνες. Εμφάνισε όγκο, ΟΚ θα μπορούσε να συμβεί σε οποιοδήποτε ψαράκι αλλα σίγουρα θα πειραματιστώ με την τροφή του επόμενου αν και οταν ερθει. Τις τυποποιημένες δεν τις πολυέτρωγε, προτιμούσε το κατεψυγμένο σκουλικάκι αλλά τις εδινα για ποικιλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μην ξανα πάρεις ξηρά.

Ειναι μαπα ειναι σκουπίδι.

Άσχετα μάρκας.

Από τύχη η εμπειρία μου.

Ειχα ξεχασει στο νησι που πηγα 10 μέρες την ξηρά τροφή του και εκει δεν ειχε τίποτα.

Οπότε googλαρα !

Του δίνω την diy και αυτα που ειπες τα σκουλήκια σε κυβακι.

Απο αυτα που διαβάζεις για δοσολογία μονομάχου δε φαντάζεσαι τι κομμάτι του δίνω!

5 φορές το μάτι του που λεμε οτι τοσο ειναι το στομάχι του 2ΦΟΡΕΣ την ημέρα.

Τουμπανο τον εχω με το σκορδακι.

Αναβολικακιας!

Με την ξηρά τον ειχα καθε 3 και λιγο με στομαχι πρησμένο με 1 φορα την ημερα φαγητό και πολύ λίγο.

Ασε τις αφαγιες που του εκανα για να ξεφουσκώσει.

Δηλαδη μια ταλαιπωρία.

Και πεινασμένος και λαπάς.

Τωρα ειναι στην μάσα και σαν μπουλντόγκ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/30/2020 at 5:15 PM, george rapp said:

Ναι μην ξανα πάρεις ξηρά.

Ειναι μαπα ειναι σκουπίδι.

..............

..............

..............

..............

Δηλαδη μια ταλαιπωρία.

Και πεινασμένος και λαπάς.

Τωρα ειναι στην μάσα και σαν μπουλντόγκ.

Αυτό το νήμα και ειδικότερα αυτό το ποστ, ήταν η αιτία να κάνω εγγραφή στο forum.

Και οι πληροφορίες και το χιούμορ είναι απίθανα.

Και πεινασμένος και λαπάς. Χα χα χα.

Εύγε george rapp

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Display Name σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια.

Καλός ήρθες , και εγω νέος είμαι εδώ .

Γραψε μας και εσύ τι εχεις και εικόνες , μη ξεχνάς τις εικόνες , ειναι η τροφή για το χόμπυ μας , μεγαλο μικρό ενυδρείο ολα μια εικόνα είναι.

Καλη σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, george rapp said:

@Display Name σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια.

Καλός ήρθες , και εγω νέος είμαι εδώ .

Γραψε μας και εσύ τι εχεις και εικόνες , μη ξεχνάς τις εικόνες , ειναι η τροφή για το χόμπυ μας , μεγαλο μικρό ενυδρείο ολα μια εικόνα είναι.

Καλη σου μέρα.

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Τα δικά μου εδω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι μάπα και τι όχι, εξαρτάται από την σύνθεση της τροφής. Γράφετε τις μάρκες, είτε συνταγές, αλλα κανεις δεν λέει πόση πρωτεΐνη περιέχει η τροφή. Ζωική η φυτική? Kαι τα ζωντανά σκουλήκια έχουν κάποια θρεπτική αξια. Την ξέρετε? Έχει βιταμίνες μέσα? Έχει κάτι άλλο? Πολύ εύκολα λέμε  - μάπα είναι. Σιγά, ποιος θα το τσεκάρει. Ένας άσχετος πρωτάρης θα πιστέψει.


Πιστεύω θα μπορείτε να κρίνετε αν είναι μάπα η όχι εφόσον το ταΐζετε το ψάρι αρκετό καιρό μονο με αυτή τη τροφή (χωρίς αλλα συμπληρώματα) και να δείτε όχι μονο χρώμα, oxι μονο "δεν αρρωσταίνει", αλλα και έχει όρεξη για flaring? Είναι γόνιμος (ανεξάρτητα αν σκοπεύετε την αναπαραγωγή η όχι). Υγεία δεν είναι μονο αυτό που φαίνεται.

 

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον, απλά πιστεύω ότι συζήτηση για την τροφή πρέπει να ξεκινάει με το τι περιέχει και τι θρεπτική αξια έχει η τροφή και όχι απλά αυτή η τροφή είναι μάπα. Συγγνώμη, αλλα μου έκοψε τα αυτιά αυτή η φράση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την @Wind-sa. Είναι επικίνδυνο να θεωρηθεί κάτι άχρηστο όσον αφορά την τροφή εκτός και αν αποδειχθεί επιστημονικά και μπει μικροσκόπιο. Δεν διαφωνώ ότι η τροφή που ταίζεις είναι καλή ή μπορεί να είναι ακόμα και καλύτερη από κάποιες του εμπορίου γιατί δίνεις μία μίξη απλά σκέψου ότι οι μονομάχοι στη φύση δεν τρώνε ούτε flakes, ούτε pellets ούτε τροφή με σκόρδο. Το ότι το ψάρι φουσκώνει με την x τροφή δεν σημαίνει ότι η τροφή είναι μάπα απλά μπορεί εσύ για τα δεδομένα σου να ταίζεις γενικά πολύ, όχι ότι είναι κακό, απλά δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο μόνο στην τροφή για την υγεία του ψαριού σου. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://petshop.gr/proionta/sera-fd-bloodworms-4-5g

Αυτή έχω.

Έχω γράψει παραπάνω τι συμπτώματα είχα και πως τάιζα πως τάιζω με τα "σκόρδα" και τα νοπα σκουλίκια ψυγείου και το αποτέλεσμα στο ψάρι.

Και το μαπα το έγραψα γιατί μεσα απο το βίωμα μου ειδα ενα άλλο ψάρι με τα "σκόρδα" ,και το "μαπα" το εγραψα επίτηδες γιατί ξέρω πολύ καλα οτι το σχόλιο μου θα το διαβάσουν 90% καινούργιοι σαν εμενα που χρησιμοποιούν μονο ξηρά τροφή και τίποτα άλλο και είμαι σίγουρος οτι δε θα πάψουν την ξηρά τροφή ουτε θα την πετάξουν αλλά έστω να δοκιμασουν τα σκουλήκια ψυγείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...