Jump to content

Χωράνε 2 severum??


liakos7

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους!!είδα από κοντά σε φίλο severum που χεί στο ενυδρείο του σε πορτοκαλοκόκκινο χρώμα κ μαρεσαν κυρίως για το μέγεθος τους!και έρχομαι να ρωτήσω χωράνε άραγε 2 severum σε μένα;ένα ζευγάρι π.χ! Το ενυδρείο είναι το a1500 anubias 1.50*50*65(περίπου 50-52 καθαρό ύψος νερού)μέσα υπάρχουν 6 σκαλαρια(ένα ζευγαρι,τα άλλα είναι μικρά),2 firemouth 6-8cm περίπου ,1 ζευγάρι geophagus steinbanchneri (ο αρσενικός είναι 10-11cm περίπου κ ίσως πάρει 2-3cm max,με τίποτα παραπάνω),6 corydoras,1 ancistrus και 18 αρλακινακια.κ μπόλικα ωραία κ μπερδεμένα ξύλα στο μισό ενυδρείο.χωρανε άραγε;πάνε καμια 20ρια πόντους;είναι ήρεμα;επιθετικά;θα χρειαστεί να βγάλω κάποια ψάρια αν το αποφασίσω;στην ουσία το μεγαλύτερο ψάρι μου τελικό στάδιο θα ναι κ δεν θα ναι 12-14cm στην καλύτερη από αυτά που έχω.τι νομίζετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Δέν χωράνε με την λογική ότι άν κάποιο από αυτά τα είδη που έχεις αρχίσει ανααραγωγή θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να έχεις ενυδρείο χωρίς προβλήματα μη τα βάλεις.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθως εχω γυρω στα 10 severum θα σου πω.αναλογα τη συμπεριφορα του καθε ψαριου.οτι χωρανε χωρανε.αλλα υπρχει μεγαλη πιθανοτητα να γινει μαχη με τα αλλα εκει μεσα.επισης λογω του μεγαλου σου φορτου τα ψαρια δν θα χουν τη φυσιολογικη τους σιμπεριφορα με αποτελεσμα να μην βγαλουν κ αυτο το πορτοκαλι κοκκινο π ειδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα μου λέτε είναι επιθετικά;10 severum  σε πόσα λίτρα τα έχεις;έχεις κ άλλα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το ψαρι.για να καταλαβεις σε μενα ειναι 3 επιθετικα κυριαρχοι εκει μεσα.επισης βασικο.αν βγει ζευγαρι τοτε εκει που θα κανουν τα αυγα ειναι το ζευγαρι κ ολα τα αλλα ψαρια ειναι στην αλλη πλευρα του ενυδρειου.ειναι πολλοι ιδιαιτεροι Προστατευτικοι γονεις.Οπως στο λεω.τα υπολοιπα ψαρια στο αλλο μισο ενυδρειο.αυτο βεβαια αν σ βγει ζευγαρι που δεν ειναι κ τοσο απλο οσο πχ σε κιχλιδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...