Jump to content

Υιοθεσία ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας γεια σας! Εγω και ο αντρας μου ειμαστε εντελώς νέοι στο χόμπι.  Για την ακρίβεια είμαστε ακόμα στο διάβασμα για την κατασκευή και σύνθεση ενυδρείου 400 λίτρων περίπου. Το πάμε αργά ώστε να αποφύγουμε κάποιο λάθος. Όλα καλά ως εδώ! Ένα φίλος που έμαθε ότι θα κάνουμε το βήμα, μας πρότεινε όλο χαρά να πάρουμε το ενυδρείο του (112 λίτρα) που εχει μέσα ένα χρυσόψαρο και έναν γλυφτη. Τον έχει κουράσει και μας δίνει ότι έχει. Το θέμα είναι ότι δεν εχει κανένα ενδιαφέρον πλέον και τα έχει καιρό τώρα χωρίς φίλτρο και με αλλαγή νερού ανα 1-2 μήνες. Να τονίσω ότι τα έχει 10 χρόνια τώρα. Απορώ πως την βγάζουν. Σκεφτόμουν λοιπόν στην αρχή ότι θα μπορούσα να κάνω ένα στρώσιμο σε αυτό το ενυδρείο με το υπάρχον φίλτρο προσθέτοντας έναν ανάλογο πληθυσμό και όταν κατασκευαστεί το νέο ενυδρείο να τα μετακομίσω ίσως έτσι γλιτώνοντας χρόνο. Αυτό που δεν ξέρω όμως και δεν βρίσκω πληροφορίες είναι πως μπορώ να ανασυντάξω το υπάρχον ενυδρείο. Πετάω νερό; Βράζω βότσαλα πέτρες κτλ; Βάζω το φίλτρο και κάνω μετρήσεις να δω που είμαι; Και κυρίως χωρις φίλτρο ενεργό έχει καμία αξία σε βακτήρια το ενυδρείο αυτό; Επιπλέον να σας πω ότι δεν είχα στο μυαλό μου τα χρυσόψαρα σαν τα ψαράκια μου αλλά ψαράκια όπως μολλυ γκαμπυ τετρα και βλέποντας και κάνοντας. Το χρυσόψαρο αλλά και ο γλυφτης είναι από 11 πόντους το κάθε ένα. Λέτε να έχουν πρόβλημα με τα μικρότερα ψάρια; Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή ☺️

Έγινε επεξεργασία - Christina Tsouvali
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Christina Tsouvali έγραψε:

Αυτό που δεν ξέρω όμως και δεν βρίσκω πληροφορίες είναι πως μπορώ να ανασυντάξω το υπάρχον ενυδρείο.

Δεν καταλαβα καλα τι θελεις να κάνεις. Θελεις να κρατησεις και τα δυο ενυδρεια ή απλα θελεις να μεταφερεις την βιολογια απο μικρο στο μεγαλο;

Αν ναι, τοτε μπορεις να παρεις ενα φιλτρο ,που κανει για 400λ (που θελεις) και να το βαλεις να δουλευει στο μικρο (120λ). Για να μην γινει "πλυντηριο" το μικρο ενυδρειο, βαλε ενα σπρει μπαρ μεγαλου μηκους. Το φιλτρο θα στρωσει σε 2-3 εβδομαδες και εχεις ενα στρωμενο φιλτρο στο καινουργιο ενυδρειο.

Ακομα μπορεις να μεταφερεις το χαλικακι  απο μικρο στο μεγαλο, το μονο που χρειαζεται ειναι ελαφρα να το ξεπλενεις με νερο απο το ιδιο ενυδρειο(να φυγει η πολυ βρωμια).

P.S. τετρα με γκαπυ δεν ειναι καλη σκεψη και με το χρυσοψαρο ακομα χειροτερη....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω απλά δεν ήξερα αν είναι χρήσιμο ένα ενυδρείο που λειτουργεί χωρίς φίλτρο. Δηλαδή εκτός φίλτρου υπάρχουν τα βακτηρίδια η θα χρειαστεί ίσως να ρίξω εγώ κάποιο σκεύασμα σα να ξεκινούσα από το μηδέν ώστε να στρωθεί το νέο φίλτρο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Christina Tsouvali έγραψε:

Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω απλά δεν ήξερα αν είναι χρήσιμο ένα ενυδρείο που λειτουργεί χωρίς φίλτρο. Δηλαδή εκτός φίλτρου υπάρχουν τα βακτηρίδια η θα χρειαστεί ίσως να ρίξω εγώ κάποιο σκεύασμα σα να ξεκινούσα από το μηδέν ώστε να στρωθεί το νέο φίλτρο; 

Και χωρις φιλτρο υπαρχουν βακτηρια. Για να εισαι σιγουρος 100%, μπορεις να κανεις τεστ νερου στο "μικρο" ενυδρειο. Αν η αμμωνια (ΝΗ3/4) και νττρωδη (ΝΟ2) θα ειναι μηδεν και τα νιτρικα(ΝΟ3) πανω απο το μηδεν, τοτε υπαρχουν αρκετα βακτηρια (για τα δυο αυτα ψαρια , που εχει μεσα).

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Τεστάρω αν είναι οκ βάζω το φίλτρο και μετά προσθέτω ψάρια. Αν όμως δεν είναι καλό το τεστ; Προσθέτω βακτήρια με σκεύασμα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Christina Tsouvali έγραψε:

Κατάλαβα! Τεστάρω αν είναι οκ βάζω το φίλτρο και μετά προσθέτω ψάρια. Αν όμως δεν είναι καλό το τεστ; Προσθέτω βακτήρια με σκεύασμα; 

Νομιζω καλο θα βγει. Αν οχι, τοτε βακτηρια,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...