Jump to content

Πρόγραμμα Για Τάισμα


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, έχω τα natural pellets της zoo med ως κύρια τροφή για την κοκκινομάγουλη χελώνα μου που είναι τριών ετών. Πλέον δίνω τροφή μια φορά κάθε δύο μέρες και η ερώτηση μου βασικά είναι αν θα έπρεπε να το κάνω ακόμα πιο σπάνια ή πιο συχνά. Όπως είπα είναι τριών ετών πια και από ότι ξέρω θεωρείτε ενήλικη σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πιο σπανια ναι, πιο συχνα με τιποτα. Στην ηλικια που ειναι η χελωνα σου πρεπει η διατροφη της να ειναι 50% πρωτεϊνη 50% φυτικη.Τα πελετς πολυ σωστα τα δινεις πλεον μερα παρα μερα αλλα και παραπανω δεν πειραζει. Η φυτικη τροφη μπορει να ειναι σε καθημερινη βαση  Μαρουλι, λολα, ραδικια, αγριοραδικα (τα φυλλα τους καλα πλυμενα), λιγοτερο συχνα π.χ μια φορα την εβδομαδα  καροτο, κολοκυθι, Φασολακι, λαχανο και πιο σπανια ντοματα, πιπερια ή φρουτα. Οσο μεγαλωνει η χελωνα το ποσοστο σε φυτικη τροφη ανεβαινει, ειδικα μετα τα 5-6 παει σε ποσοστο 80% η φυτικη.

Υ.Γ Εγω αφηνω και μια μερα νηστεια την εβδομαδα , οι χελωνες μου ειναι 3 και 3,5 χρονων.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πιο σπανια ναι, πιο συχνα με τιποτα. Στην ηλικια που ειναι η χελωνα σου πρεπει η διατροφη της να ειναι 50% πρωτεϊνη 50% φυτικη.Τα πελετς πολυ σωστα τα δινεις πλεον μερα παρα μερα αλλα και παραπανω δεν πειραζει. Η φυτικη τροφη μπορει να ειναι σε καθημερινη βαση  Μαρουλι, λολα, ραδικια, αγριοραδικα (τα φυλλα τους καλα πλυμενα), λιγοτερο συχνα π.χ μια φορα την εβδομαδα  καροτο, κολοκυθι, Φασολακι, λαχανο και πιο σπανια ντοματα, πιπερια ή φρουτα. Οσο μεγαλωνει η χελωνα το ποσοστο σε φυτικη τροφη ανεβαινει, ειδικα μετα τα 5-6 παει σε ποσοστο 80% η φυτικη.

Υ.Γ Εγω αφηνω και μια μερα νηστεια την εβδομαδα , οι χελωνες μου ειναι 3 και 3,5 χρονων.

 

Τελεια ευχαριστω πολυ, θα κανω οτι μπορω μπας και αρχισει να τρωει τιποτα αλλο εκτος απο μαρουλι γτ μεχρι στιγμης μονο αυτο τρωει και οτιδηποτε αλλο το αγνοει....

Link to comment
Share on other sites

Το μαρουλι ειναι το καλυτερο και μπορει να το τρωει αφοβα καθε μερα, βρασε καροτο και αστο να κρυωσει λιγο και δωσε σε κομματακια, το λατρευουν αλλα δεν ειναι για καθε μερα οπως σου ειπα. Παρακάτω σου παραθετω το τωρινό μου πρόγραμμα διατροφής. 

Δευτερα: Πελετ
Τριτη: μαρούλι
Τεταρτη: καρότο ή κολοκύθι
Πεμπτη: Πελετ
Παρασκευη: μαρούλι
Σαββατο: Πελετ ή ζωντανή**
Κυριακη: Νηστεια ή Σουπιοκοκκαλο*.

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : *Σουπιοκοκκαλο σε κομματάκια ανα 15 μέρες, **σκουλήκι ή γρύλο πασπαλισμένο με σκόνη ασβεστίου ανα 15 μέρες, μια φορά το μήνα φρούτο (μπανάνα, μήλο ή πεπόνι), αραιά  και που κάνα τόνο αν ανοίξω καμιά  κονσέρβα για μένα. 

 

Παρατηρήσεις: Έχω φτιάξει πρόγραμμα 2 εβδομάδων στην ουσία γιατί με βολεύει ως προς την ποικιλία και να έχουν και καμιά  μέρα νηστεία.

Τα πελετς ή Στικς μου είναι tetra reptomin, ocean nutrition. Κάποτε έβαζα και βιταμίνες στην τροφή όταν ήταν μικρές, τώρα οχι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...