Jump to content

Κολλημένα πτερύγια μονομάχου


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω κάνει εδώ και δύο βδομάδες ενυδρείο 25λιτρων, έχω θερμοστάτη και το άλλο για το οξυγόνο του νερου.έβαλα ένα γλυφτη, ένα γατόψαρο, ένα ζεμπρα, δύο Αρλεκίνους και ένα μονομάχο. Στο μονομάχο μου διακρίνω κολλημένα πτερύγια τις τελευταίες 3 μερες. Τι μπορεί να έχει;

IMG_20200114_092512~2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Πόπη Κοτσιφύτου
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Πόπη Κοτσιφύτου έγραψε:

Καλημέρα, έχω κάνει εδώ και δύο βδομάδες ενυδρείο 25λιτρων, έχω θερμοστάτη και το άλλο για το οξυγόνο του νερου.έβαλα ένα γλυφτη, ένα γατόψαρο, ένα ζεμπρα, δύο Αρλεκίνους και ένα μονομάχο. Στο μονομάχο μου διακρίνω κολλημένα πτερύγια τις τελευταίες 3 μερες. Τι μπορεί να έχει;

IMG_20200114_092512~2.jpg

 

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες! Η ασθένεια του μονομάχου μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, αλλά ας τα πάρουμε ένα ένα..

Τα 25 λίτρα που έχεις είναι πολύ μικρός χώρος για να μπορέσεις να βάλεις πάνω από ένα ψαράκι! Θα σου πρότεινα να δώσεις ό,τι άλλο έχεις εκτός από τον μονομάχο και μετά να τον αντιμετωπίσουμε και να δούμε τι ακριβώς γίνεται..

Σου παραθέτω κάποιες πληροφορίες που ίσως κάποιες τις ξέρεις αλλά σίγουρα θα σε βοηθήσουν να δεις κυκλικά την όλη ιδέα του ενυδρείου:

1) 

 

2)

3) Εαν θέλεις να δεις για ποιον λόγο δεν είναι αρκετός ο χώρος για τα υπόλοιπα ψάρια, θα σου πω απλά ότι ο πλεκόστομος ( ο γλυφτης που δεν υπάρχει αυτή η λέξη.. έχει επονοηθεί γα προφανεις λόγους :P ) μεγαλώνει πάρα πολύ ανάλογα με το είδοςπου έχεις αγοράσει που κυμαινεται από 25-πολλά εκατοστά..

Τα ζεβράκια χρειάζονται μεγάλο μηκος ενυδρείου, μιλάμε για 70εκατοστά στο ελάχιστο και πάλι με περιορισμό μεγάλο και χρειάζονται κοπαδι των 7 το λιγότερο για να νιώθουν άνετα. Οι αρλεκίνοι και αυτοί χρειάζονται κοπάδι για να νιώθουν άνετα και επίσης μεγάλο μηκος ενυδρείου για να μπορούν να κολυμπάνε. Και για να στο πάω λίγο πιο επιστημονικά, οι συνθήκες που χρειάζονται τα ψάρια αυτά είναι τελείως διαφορετικες!! Οπότε καλό είναι να διαβάσεις και να ξανα αρχίσουμε με κάποιες μικρές διορθώσεις.. :D 

Έγινε επεξεργασία - panos nts
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πόπη,

 

Δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για όλα αυτά τα ψάρια.Μπορείς να μας βάλεις φωτό από τα υπόλοιπα ψάρια και το φίλτρο σου?

Μετρήσεις έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλημέρα Πόπη,

 

Δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για όλα αυτά τα ψάρια.Μπορείς να μας βάλεις φωτό από τα υπόλοιπα ψάρια και το φίλτρο σου?

Μετρήσεις έχεις κάνει?

 

IMG_20200114_133836~2.jpg

IMG_20200114_133858~2.jpg

IMG_20200114_133911~2.jpg

IMG_20200114_133720~2.jpg

IMG_20200114_133811~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλημέρα Πόπη,

 

Δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για όλα αυτά τα ψάρια.Μπορείς να μας βάλεις φωτό από τα υπόλοιπα ψάρια και το φίλτρο σου?

Μετρήσεις έχεις κάνει?

Μετρήσεις δεν έχω κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πόπη.

 

Διάβασε τα λίνκ που σου παρέθεσε ο Πάνος ποιό πάνω.Είναι πολύ σημαντικά.

 

Θα πρέπει άμεσα να κάνεις μετρήσεις έστω και με στίκ τέστ για να πάρουμε μιά πρώτη ιδέα για το τί γίνετε στο ενυδρείο.

Το φίλτρο που σου έδωσαν δέν επαρκεί και τα λίτρα όπως σου είπαμε είναι λίγα.

 

Κάνε μιά αλλαγή νερού μεγάλη ~50% και βάλε αντιχλώριο και βακτήρια άν έχεις άμεσα μιάς και 99,99% έχεις αμμωνία λόγο άστρωτου φίλτρου/ενυδρείου.

 

Σε ποιά περιοχή είσαι μήπως και κάποιος σου δώσει μπόλι για το φίλτρο άν και από τις φωτό που είδα το συγκεκριμένο δέν χωράει και πολύ υλικό....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...