Jump to content

ODINIUM


Recommended Posts

καλημέρα στην ομάδα

αρχές Δεκέμβρη ειχα περιστατικό με velvet με αποτέλεσμα να χάσω ολά τα ψάρια.

από τότε που έφυγε και το τελευταίο ψάρι εκανα θεραπεία με KICK ICH και RALLY.

Παρόλα αυτά θα αφήσω το ενυδρείο 800 λίτρα 60 ημέρες χωρίς ψάρι ώστε να είμαι σίγουρος.Από εδώ και πέρα δεν ξαναμπαίνει τίποτα στο κυρίως ενυδρείο χωρίς να περάσει από καραντίνα και χαλκο

 

ΕΡΩΤΗΣΗ τωρα που είμαι στην 35 ημέρα χωρίς ψάρι μπορώ να γεμίσω καραντίνα (με νερο ενυδρείου) και να βάλω δυο clown μέσα να τους κάνω θεραπεία με ΧΑΛΚΟ και να παραμείνουν εκεί σύνολο 1 μήνα μεχρι το κυρίως ενυδρείο να έχει συμπληρώσει τις 60ημέρεσ χωρίς ψάρι και να μπουν τότε μέσα

ή υπάρχει περίπτωση το νερό της καραντίνας(αν δεν εχει καθαρίσει ακόμα) ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΛΚΟΥ που θα κάνω εκεί μέσα να μου κολλήσει ξανα τα clown και όταν μεταφαερθουν στο κυριως να χουμε παλι τα ίδια;

Ο χαλκός υπαρχει περίπτωση να μιην κανει δουλεια εννοω στη καραντίνα επειδη ειμαστε στην 35 ημέρα;

 

Ελπίζω να μην κουρασα και να καταλάβατε τι θέλω να κάνω.

 

ευχαριστώ,

 

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι 100% σιγουρος,   εγω στην θέση σου θα έφτιαχνα νέο νερο για την καραντίνα και ας εχεις σκοπο να κανεις θεραπεία με χαλκό.  

Δεν θα έπαιρνα το ρισκο , καθώς αν γινει καμια στραβή, ειναι και 800 λτ το ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω κανει ποτέ με χαλκό, πιστεύω απο αυτά που διαβάζω οτι ναι. 

Υπάρχει όμως ενα "αλλά".  Αν εχεις προσέξει σε πολλά φάρμακα απολύμανσης γράφουν οτι σκοτώνουν το 99,9% των μικροβίων. Ποτέ ενα σκεύασμα δεν σου λέει οτι "εγω σκοτώνω το 100% των μικροβίων και θα εισαι 100% safe"  

Επίσης εσυ είσαι σε ενα ενυδρείο με πολλά λίτρα. Αν κατι παει στραβά, αντε πάλι αλάτια, αφαίρεση οργανισμών, βακτήρια, κόστος λειτουργίας χωρίς να το χαίρεσαι με ψάρια κλπ.

 

Και απο την στιγμή που πας για καραντίνα, θα έλεγα βάλε 100% αγνό νεράκι.  

Απο την άλλη με ενα πολύ  μικρό ρίσκο, μπορείς να βάλεις νερο απο το ενυδρείο σου (και ενδεχομένως δεν θα πάθεις κάτι, αφου θα βάλεις χαλκό)

Εγω  προσωπικά, θα προτιμούσα την καραντίνα να την κάνω 100% safe, βάζοντας το νερό της απο καθαρή πηγή που δεν έχει το παθογόνο που θελω να εξαλείψω(είτε αυτο ειναι ick ειτε odinium ειτε οτιδήποτε) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα συνήθως στο νερό μετά από τόσες μέρες δεν θα υπάρχει παράσιτο.  Όμως γιατί να το κάνεις αυτό. Θέλεις να ξεκινήσεις με καθαρό ενυδρείο. 

Βάλε καινούργιο νερό στην καραντίνα και βάλε τα κλοουνακια μέσα.  Παρατήρησε τα 1-2 εβδομάδες και αν δεις κάτι ύποπτο Κάνε θεραπεία.  Εγώ θα πήγαινα σε υποαλατοτητα που είναι πιο light .   Και τα πετ σοπ ούτως ή άλλως τα έχουν χαμηλά. 

Ότι και να κάνεις ακολούθα πιστά τις οδηγίες των φαρμάκων/θεραπειών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Κοίτα συνήθως στο νερό μετά από τόσες μέρες δεν θα υπάρχει παράσιτο.  Όμως γιατί να το κάνεις αυτό. Θέλεις να ξεκινήσεις με καθαρό ενυδρείο. 

Βάλε καινούργιο νερό στην καραντίνα και βάλε τα κλοουνακια μέσα.  Παρατήρησε τα 1-2 εβδομάδες και αν δεις κάτι ύποπτο Κάνε θεραπεία.  Εγώ θα πήγαινα σε υποαλατοτητα που είναι πιο light .   Και τα πετ σοπ ούτως ή άλλως τα έχουν χαμηλά. 

Ότι και να κάνεις ακολούθα πιστά τις οδηγίες των φαρμάκων/θεραπειών. 

εγω θα ηθελα - βασικά σκεφτόμουν και το νερό του κυρίως ενυδρείου για να το κάνω σαν πρωτο τεστ στην καραντηνα.

 

αυτος ήταν και ο λόγος που σκεφτομουν να βαλω νερό απο το κυριωσ ενυδρειο.Τωρα όσο καιρό έχω αφήσει το κυριως ενυδρείο το ειχα με υποαλατοτητα 1017.

κανονικα είμαι 1020-1021 γιατι ειμαι fish only.

Έγινε επεξεργασία - noli
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

εγω θα ηθελα - βασικά σκεφτόμουν και το νερό του κυρίως ενυδρείου για να το κάνω σαν πρωτο τεστ στην καραντηνα.

 

αυτος ήταν και ο λόγος που σκεφτομουν να βαλω νερό απο το κυριωσ ενυδρειο.Τωρα όσο καιρό έχω αφήσει το κυριως ενυδρείο το ειχα με υποαλατοτητα 1017.

κανονικα είμαι 1020-1021 γιατι ειμαι fish only.

Συγγνώμη!!! Το ενυδρείο είναι fish only ????

Γιατι δεν έκανες θεραπεία μέσα στο ενυδρείο?

Το έχω κάνει με απίστευτα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Δεν 5-6 .

Full ick !!!

ΟΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ

 

αυτά ακριβώς έπαθα και γω και τα χασα ολα σε 7 ημέρες.

και τωρα περιμενω να περάσουν 60 ημέρες.

:(

θεωρω σε 60ημερες θα εχουν ψοφησει ολά

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

ΟΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ

 

αυτά ακριβώς έπαθα και γω και τα χασα ολα σε 7 ημέρες.

και τωρα περιμενω να περάσουν 60 ημέρες.

:(

θεωρω σε 60ημερες θα εχουν ψοφησει ολά

Πήγαινε σε υποαλατοτητα. 

Αφού έχασες τα ψάρια. 

Βάλε και μια φωτο το ενυδρείο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...