Jump to content

Ανεβασμένη Αμμωνία σε στρωμένο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ενα θεμα με την αμμωνία στο ενυδρείο και θέλω να ρωτήσω αν τα κανω καλα μέχρι τωρα μιας και ειμαι νεος στο χομπι. 

Μετα απο 8 μηνες που τρέχει το ενυδρείο αποφασισα να κανω σκουπα βυθου μιας και τα υπολείμματα κυριως απο νεκρα φυλλα ητανε πολλα.

Φυσικα έγινε λιγο χαμος στο ενυδρείο απο σαβούρα που έφευγε απο την σκουπα και ταυτόχρονα εκανα και 50% αλλαγη νερου.

Την επόμενη μέρα εκανα μέτρησεις και είδα την αμμωνια πανω απο 0.25(Οι μετρήσεις εγιναν με υγρό τεστ tetra).. No2 0 και no3 15. Ποτε πριν δεν ειχα θεμα με αμμωνια.   

 

Έβαλα την αντλια αερα και ανεβασα λιγο ποιο πανω και το spray bar για περισσότερη αναταραξη και εκανα ξανα αλλαγη νερου 40%. 

Σημερα μετράω και έχει πεσει στο 0.25 ίσως και λιγο ποιο κατω και ετοιμάζω μια αλλαγη νερου παλι. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν η σκούπα βυθου και ο ψιλο χαμος που εκανα ανεβασε την αμμωνια και αν τα βήματα που κάνω ειναι τα σωστα η χρειάζεται κατι περισσότερο?

Να ριξω και seachem stability να βοηθήσει λιγο την βιολογια τωρα με τις αλλαγες νερου? 

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Kostas Skantzis έγραψε:

έγινε λιγο χαμος στο ενυδρείο απο σαβούρα που έφευγε απο την σκουπα

απ άυτο και ανεβασε. Σιγα σιγα θα φυγει. Το πόσο γρηγορα εξαρταται απο το πόσο πολυ τα ανακατεψες ολα,πόσα λ ειναι το ενυδρειο και αν εχεις εξωτερικο φιλτρο με βιολογικο υλικο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ανακάτεψα πολυ δυστυχώς. 

Το ενυδρείο ειναι 200 καθαρα και εχω ενα sunsun 302  εξωτερικό με 1000lt/h  θεωρητικά βέβαια και sera siropax υλικο

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η απότομη έξαρση αμμωνίας λέγεται ammonia spike. Τα βακτήρια υπεύθυνα για τον κύκλο του αζώτου που έχουν εγκατασταθεί στο φίλτρο-ενυδρείο σου μπορούν να καταπολεμήσουν αμμωνία ανάλογη με τον πληθυσμό τους. Δηλαδή έχεις 200 λίτρα και το ενυδρείο σου βγάζει αμμωνία πχ 1mg/l άστρωτο ανάλογα φυσικά με την ψαροσύνθεση, τάισμα κ.ο.κ. τότε τα απονιτροποιητικά βακτήρια θα βγουν σε ποσότητα τέτοια ικανή να αντιμετωπίσει το 1mg. Η σαπισμένη τροφή, πολλά ψάρια με τη μία και οι ανακατωσούρες από την σκούπα ανεβάζουν την αμμωνία γι αυτό το λόγο διότι δεν υπάρχουν βακτήρια να την πολεμήσουν άμεσα. Εγώ προσωπικά δεν βάζω ποτέ σκούπα και όσες φορές έβαλα ουσιαστικά χαίδευα το υπόστρωμα και μια φορά όπου έπιασα πάτο και σηκώθηκε σύννεφο μετά κατάφερα να μου πεθάνουν 5-6 γαρίδες από την αμμωνία οπότε προσοχή την επόμενη φορά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλές και γνώμες 

Σιγα σιγα με τις αλλαγές νερού έρχεται στα ίσια η αμμωνια. 

Η σκούπα βυθου και η ανακατωσουρα εκανε την αύξηση της Αμμωνίας. 

Την επόμενη φορα θα κανω ελαχιστα η θα την κόψω. 

Τα παθήματα μαθηματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kostas Skantzis έγραψε:

Ευχαριστω για τις συμβουλές και γνώμες 

Σιγα σιγα με τις αλλαγές νερού έρχεται στα ίσια η αμμωνια. 

Η σκούπα βυθου και η ανακατωσουρα εκανε την αύξηση της Αμμωνίας. 

Την επόμενη φορα θα κανω ελαχιστα η θα την κόψω. 

Τα παθήματα μαθηματα. 

Απλα μην κανεις σε ολο το ενυδρειο, κανε απο 1/4 καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου(ή λιγοτερο )

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απλα μην κανεις σε ολο το ενυδρειο, κανε απο 1/4 καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου(ή λιγοτερο )

Με την τρομαρα που πηρα θα αργησω να κανω τωρα σκουπα ξανα χαχαχα. 

Αυτο θα κανω μετά, λιγο σκουπα πριν καθε εβδομαδιαία αλλαγη και λιγότερο απο το 1/4 για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...