Jump to content

Νέος στο άθλημα


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στην παρέα σας μόλις ξεκίνησα το πρώτο μου ενυδρείο δεν έχω βάλει ακόμα ψάρια είμαι στην φάση της διακόσμησης και προσπαθώ να μάθω τα βασικά για της μέτρησης.... κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη....

1579179130405..jpg

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες στην παρέα μας αν έχεις όρεξη διάβασε σιγά σιγά το παρακάτω λινκ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου όρεξη έχω περίπου 15 χρόνια και πάντα κάτι τυχαίνει και δεν πραγματοποιήθηκε το όνειρο μου αλλά τώρα έχω και βοηθούς τα παιδιά μου πρώτα θα μάθω τα πάντα για τα Aquarium και μετά θα φτιάξω και ένα Terrarium τροπικού δάσους....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Παιδιά δεν έχω καταλάβει που ακριβώς θα πάρω τα βακτήρια που χρειάζεται το Aquarium??? ???

Υπάρχουν σκευάσματα με βακτήρια σε πολλά ενυδρειακά καταστήματα. Γνώμη μου είναι πως δεν είναι κάτι αναγκαίο αλλά σίγουρα θα βοηθήσουν να γίνει πιο γρήγορα ο κύκλος του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Παιδιά δεν έχω καταλάβει που ακριβώς θα πάρω τα βακτήρια που χρειάζεται το Aquarium??? ???

πχ https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2524-prodibio-biodigest-1-αμπούλα-3594200001136.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/5721-sera-bio-nitrivec-50ml-4001942037303.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3734-tetra-safe-start-50ml-4004218160873.html

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ημέρες πριν βάλω τα ψάρια μέσα πρέπει να βάλω τα βακτήρια???

Και η αναλογία έχει σχέση με το πόσα ψάρια θα βάλω???

Και κάτι τελευταίο εάν βάλω και μικρές γαρίδες παίζει κάποιο ρόλο????

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Πόσες ημέρες πριν βάλω τα ψάρια μέσα πρέπει να βάλω τα βακτήρια???

Και η αναλογία έχει σχέση με το πόσα ψάρια θα βάλω???

Και κάτι τελευταίο εάν βάλω και μικρές γαρίδες παίζει κάποιο ρόλο????

Αν στρωνεις με τροφη, βαζεις βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες της εταιρεια και τροφη για ψαρια (flakes) μαζι.

Διαβασε εδω-

και εδω

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Και κάτι τελευταίο εάν βάλω και μικρές γαρίδες παίζει κάποιο ρόλο????

Link to comment
Share on other sites

Οραια εγώ ξεκίνησα βάζοντας τα 2 σκευάσματα που μου έδωσαν στο κατάστημα βλέπε φωτό αλλά από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα άρθρα μάλλον χρειάζομαι άλλο φίλτρο το δικό μου είναι αυτό βλέπε φωτό είναι με σφουγγάρι μαύρο.... Και κάτι άλλο ο θερμοστάτης μου είναι αυτόματος και μου έχει ανεβάσει την θερμοκρασία 26,1 είναι οκ?

IMG_20200117_200609.jpg

IMG_20200117_200623.jpg

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο ειναι αντιχλωριο, το αλλο μικροστοιχεια για φυτα....

Βακτηρια δεν σου εδωσαν;

Δες στο φιλτρο μεσα τι εχει εκτος απο το σφουγγαρι. Ανθρακας; βιολογικο υλικο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

To πρωτο ειναι αντιχλωριο, το αλλο μικροστοιχεια για φυτα....

Βακτηρια δεν σου εδωσαν;

Δες στο φιλτρο μεσα τι εχει εκτος απο το σφουγγαρι. Ανθρακας; βιολογικο υλικο;

Καλημέρα το φίλτρο είναι αυτό εδώ μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις εάν χρειάζομαι άλλο φίλτρο..

IMG_20200119_110550_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Καλημέρα το φίλτρο είναι αυτό εδώ μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις εάν χρειάζομαι άλλο φίλτρο..

IMG_20200119_110550_1.jpg

Βακτήρια δεν μου έδωσαν....

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μονο σφουγγαρι εχει (οπως φαινεται) και ειναι λιγο μικρο...

Πες πόσα λ ειναι το ενυδρειο και απο ζωντανα τι σκεφτεσαι να βαλεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Το φιλτρο μονο σφουγγαρι εχει (οπως φαινεται) και ειναι λιγο μικρο...

Πες πόσα λ ειναι το ενυδρειο και απο ζωντανα τι σκεφτεσαι να βαλεις;

 

Το ενυδρείο είναι 57 λίτρα το φίλτρο γράφει ότι είναι μέχρι 300 λίτρα την ώρα σίγουρα θέλω να βάλω 2 γαρίδες και θέλω και μερικα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 57 λίτρα το φίλτρο γράφει ότι είναι μέχρι 300 λίτρα την ώρα σίγουρα θέλω να βάλω 2 γαρίδες και θέλω και μερικα ψάρια....

Το πόσο καλο (χρησιμο) ειναι το φιλτρο για το συγκεκριμένο ενυδρειο, δεν εξαρταται μονο απο την αντλια του, αλλα και απο την χωρητικότητα του (βιολογικο υλικο , σφουγγαρια κ.α) και απο τ ψαροσυνθεση, που εχεις. Αν θα βαλεις μονο δυο γαριδες και ενα κοπαδακι (7-8). microrasbora galaxy ή boraras brigittae, τοτε φτανει και αυτο που εχεις.

Οι πετρες ,που εχεις μεσα ειναι φυσικες ή οχι; Αν οχι, βγαλ τες.

Και παρε βακτηρια, αλλιως θα περιμενεις δυο μηνες μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το πόσο καλο (χρησιμο) ειναι το φιλτρο για το συγκεκριμένο ενυδρειο, δεν εξαρταται μονο απο την αντλια του, αλλα και απο την χωρητικότητα του (βιολογικο υλικο , σφουγγαρια κ.α) και απο τ ψαροσυνθεση, που εχεις. Αν θα βαλεις μονο δυο γαριδες και ενα κοπαδακι (7-8). microrasbora galaxy ή boraras brigittae, τοτε φτανει και αυτο που εχεις.

Οι πετρες ,που εχεις μεσα ειναι φυσικες ή οχι; Αν οχι, βγαλ τες.

Και παρε βακτηρια, αλλιως θα περιμενεις δυο μηνες μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

Καλημέρα η πέτρες είναι φυσικές και έχω και άμμο σήμερα θα αγοράσω βακτήρια. Απλά δεν έχω καταλάβει σχετικά Με το φίλτρο εάν πρέπει να πάρω και δεύτερο γτ έχει μόνο σφουγγάρι μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κ από μένα.

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω, το φίλτρο το επέλεξες μόνος σου ή στο πρότειναν εκεί? Απλά φαντάσου ότι εγώ είχα παρόμοιο φίλτρο με το σφουγγάρι όπως είναι αλλά τελικά το έβγαλα και έβαλα μισό σιποραξ (sera siporax mini) και ενυδρειακό βαμβάκι με την διαφορά όμως ότι εγώ το έβαλα σε 35 λίτρα. Για μένα μείνε με αυτό προς το παρόν αλλά τουλάχιστον κάνε αυτή την αλλαγή με το σιποραξ και το βαμβάκι. 

Ψάρια δεν βάζεις ακόμα άσχετα τι μπορεί να ακούσεις, ρίχνεις λίγα φυλλαράκια τροφής να ανέβει αμμωνία και ρίχνεις βακτήρια. Αν δεν έχεις υγρά τεστ αγοράζεις για αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά κατά σειρά προτεραιότητας γιατί οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως αγορασε το κιτ που ειναι ενυδρειο με φως στο καπακι και αυτο το φιλτρο το ποιο δεν κανει βεβαια το ειχα βρει και εγω σε καλη τιμη το ιδιο και ηθελα να το παρω ομως μετα σκεφτηκα οτι ουσιαστικα ειναι χωρις φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Καλημέρα η πέτρες είναι φυσικές και έχω και άμμο σήμερα θα αγοράσω βακτήρια. Απλά δεν έχω καταλάβει σχετικά Με το φίλτρο εάν πρέπει να πάρω και δεύτερο γτ έχει μόνο σφουγγάρι μέσα...

Κανε οπως λεει ο @panagiotis_dms, μπορεις να κοψεις το μισο σφουγγαρι (ή να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι) και να βαλεις siporax mini.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 17/1/2020 at 9:11 ΜΜ, το μέλος Γιωργος Γιακουμακης έγραψε:

Οραια εγώ ξεκίνησα βάζοντας τα 2 σκευάσματα που μου έδωσαν στο κατάστημα βλέπε φωτό αλλά από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα άρθρα μάλλον χρειάζομαι άλλο φίλτρο το δικό μου είναι αυτό βλέπε φωτό είναι με σφουγγάρι μαύρο.... Και κάτι άλλο ο θερμοστάτης μου είναι αυτόματος και μου έχει ανεβάσει την θερμοκρασία 26,1 είναι οκ?

IMG_20200117_200609.jpg

IMG_20200117_200623.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλησπερα και απο μενα. Νομιζω οτι 26,1 ειναι υπερβολικοι εκτος αν δεν λειτουργει σωστα το θερμομετρο σου οπως και εμενα.Εγω θα σε προτεινα να καλυψεις την πισω μερια του ενυδρειου με ενα μαυρο χαρτονι.Κανει πολυ ωραια αντιθεση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...