Jump to content

Ερωτήσεις και βοήθεια για νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρεα απο Γερμανια.

Πρόσφατα μου χάρισε ένα συνάδελφος ένα ενυδρείο της eheim 125 λίτρων με διαστάσεις 80χ35χ46 μαζι με το φίλτρο.

Δυστηχως δεν ακολούθησα τις σωστές μεθόδους στρώσιματος του νερού, καθώς ο υπάλληλος που αγόρασα τα υπολοιπα μηχανήματα την άμμο και τα ψάρια δεν είχε διάθεση να με ενημερώσει. Το μονο που μου έδωσε ήταν το tetra aquasafe και tetra easybalance

Σημερα μετα απο άρθρα που διάβασα εκανα τεστ του νερού το οποίο δεν με ικανοποίησε.

Παρακάτω θα βάλω φωτογραφιες του ενυδρείου, των ψαριών των μηχανημάτων καθώς και του σημερινού τεστ.

Τι θα μπορούσα να κανω για να βελτιώσω την κατάσταση του καθώς βλεπω τα ψάρια οτι δεν συμπεριφέρονται με όρεξη ειδικά όταν ανάβω και τις λάμπες που σχεδόν ολα μαζεύονται μπροστά απο το φίλτρο στον πυθμένα.

Εχω δυο απο καθε είδος που θα δείτε στις φωτογραφιες.

Σύνολο 8 ψάρια

7a9de7ec98557da24b674df24478b1ac.jpg

260cbf451243e72e380bce046c680696.jpg323f1461aa56c3d5bc9c753c32e6f2ba.jpgab1533d193c1816e62af8593216ae607.jpgc05819f3461c8708e4e25dbb4af30500.jpg495812b3f818a961f784e3439c3bed97.jpg5cd774b97296114f8d8a67123cc7bc36.jpga230aee831a7bc77335277bdbc7be372.jpg48986d57502cd68dfbf7f1307b35d096.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες από την μακρινή Γερμανία. :)

 

Ας πάρουμε τα πράγματα ένα ένα. Πρώτον συμφωνούμε και οι δύο πως το ενυδρείο είναι άστρωτο σωστά? Ένα και βασικό αυτό οπότε διάβασε μιας και έχεις βάλει ψάρια εδώ. Καλό θα είναι να μετράς πλέον με υγρά τεστ (sera,api κα) και όχι στικς λόγω ανακρίβειας. 

Δεύτερον, τα πλαστικά βγάλε τα. Έχεις αρκετό χώρο για να φτιάξεις κάτι πολύ ωραίο και φυσικό με ξύλα ή πέτρες και αληθινά φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Δεν είναι ανάγκη να μπλέξεις με διοξείδια και λιπάσματα για να έχεις αληθινά φυτά. 

Επίσης, και αυτό είναι δική μου γνώμη, το φίλτρο είναι μικρό και όταν εννοώ μικρό δεν εννοώ ως προς την ροή του αλλά τον χώρο για βιολογικό υλικό. Αν αργότερα επιλέξεις μια διαφορετική ψαροσύνθεση με πολλαπλάσιο αριθμό ψαριών αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να σε καλύψει. Προσωπικά σε οτιδήποτε παραπάνω από 60-70 λίτρα θα έβαζα μόνο εξωτερικό. Ξαναλέω όμως αυτό είναι καθαρά δική μου άποψη και εκτίμηση. 

Υπάρχει κάποιος λόγος που το έχεις τόσο κοντά στον βυθό? Για μένα ανέβασε το πιο πάνω και κόλλησε τις βεντούζες στην πίσω δεξιά γωνία και η έξοδος να είναι προς τα αριστερά ώστε η ροή να γίνεται ομοιόμορφα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπό σιγα σιγα να βάλω φυτά πέτρες και ξύλα, τα πλαστικά τα έβαλα προσωρινά.
Η σύνθεση των υπαρχόντων ψαριών δεν ξέρω αν ειναι σωστή και σκοπεύω να την μεγαλώσω εφόσον το νερό ειναι στην σωστή κατάσταση.
Το φίλτρο απλά πέφτει σιγα σιγα μονο του προς τον πυθμένα καθε φορα που το κολλάω πιο ψηλά. Επίσης ειναι γυρισμένο προς το τζαμί γιατι αριστερά τα ψάρια κινούνται σαν τρελα.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Προσωπικά σε οτιδήποτε παραπάνω από 60-70 λίτρα θα έβαζα μόνο εξωτερικό. Ξαναλέω όμως αυτό είναι καθαρά δική μου άποψη και εκτίμηση. 

Και εγω σε ενυδρειο πανω απο 70λ μονο εξωτερικο θα εβαζα.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanosde έγραψε:

Η σύνθεση των υπαρχόντων ψαριών δεν ξέρω αν ειναι σωστή και σκοπεύω να την μεγαλώσω εφόσον το νερό ειναι στην σωστή κατάσταση.

Τα ψαρια ,που πηρες ειναι κοπαδοψαρα. Δεν τα κραταμε απο ενα-δυο, αλλα απο 8-10 και πανω. Τωρα, βεβαια, δεν γινεται να παρεις αλλα ψαρια, γιατι το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο.

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanosde έγραψε:

Επίσης ειναι γυρισμένο προς το τζαμί γιατι αριστερά τα ψάρια κινούνται σαν τρελα.

Δεν το εβαλες σωστα το φιλτρο. Βαλε ετσι

1919996803_.jpg.7ae0e1d03ee03a14d5cdea26a86dabb3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσά ψάρια απο καθε είδος που ηδη υπάρχουν θα μπορούσα να βάλω;
Επίσης απο φυτά χρειάζονται κάποια συγκεκριμένα ή της αρεσκείας μου;
Επίσης το παρακάτω φίλτρο ειναι αρκετό;974b55cb0f749c4cdba1d610d5b59da7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φιλτρο δεν φτανει για 125λ, παρε ή 200 ή καλυτερα 300.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και το fluval 206. Μπορείς να δουλέψεις και δύο φίλτρα ταυτόχρονα αν πούμε ότι το μικρό έχει κάποια βιολογία και δεν είναι εντελώς άστρωτο, αλλιώς μεταφέρεις το υλικό του μικρού στο εξωτερικό και στρώνεις το εξωτερικό.

Από τα ψάρια που έχεις τώρα εγώ θα κρατούσα μόνο τα cherry barb (φωτογραφίες 3,4) και τους αρλεκίνους (1,2). Τα τιγράκια απ'όσο ξέρω είναι σατανάδες και τρελαίνονται να τσιμπάνε πτερύγια. Τώρα να συμβαίνει σε μεγαλύτερα ψάρια ή μόνο σε ψάρια με μεγάλα πτερύγια ή να τσιμπάνε γενικότερα δεν το γνωρίζω ακριβώς απλά ξέρω πως τσιμπάνε. Ο γλύφτης θα είναι λογικά ο κοινός πλέκο και όσο κ αν φαίνεται μικρός τώρα μπορεί να φτάσει και τους 40-50 πόντους. Προτεραιότητα πριν πούμε για ψάρια όμως είναι να στρωθεί το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Thanosde έγραψε:

Επίσης απο φυτά χρειάζονται κάποια συγκεκριμένα ή της αρεσκείας μου;

Απο τα φυτα παρε μονο ευκολα - πχ anubias, microsorum, cryptocoryne wendtii Δες και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Πριν λίγο γύρισα σπίτι και το ένα τιγράκι ήταν ψόφιο, αν και όπως είπατε τα τεστ ειναι ανακριβή εγω εκανα ένα τεστ απο περιέργεια απο το δίκτυο της βρύσης και αλλο ένα απο το ίδιο νερό μετα απο φιλτράρισμα απο κανάτα της brita. Τα αποτελέσματα ειναι μερα με νύχτα έστω και αν υπάρχει ανακρίβεια. Μήπως θα πρέπει να αδειάσω κάποιο ποσοστό του νερού και να το αντικαταστήσω με φιλτραρισμένο απο την κανάτα;36f1f29f176b5895c6e9d29922204815.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλός ήρθες και εγώ καινούργιος είμαι και  μένω και εγώ Γερμανία και κάτι ακόμα το ίδιο προβλήμα είχα και εγώ με τον υπάλληλο και μου έδωσε τα ίδια με εσένα χαχαχαχαχ......

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δυστυχώς δεν μου είπε τιποτα, τωρα κοιτάζω πως θα στρώσω το ενυδρείο και αν μπορώ να το κανω με φιλτραρισμένο νερό όπως εγραψα πιο πανω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanosde έγραψε:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Πριν λίγο γύρισα σπίτι και το ένα τιγράκι ήταν ψόφιο, αν και όπως είπατε τα τεστ ειναι ανακριβή εγω εκανα ένα τεστ απο περιέργεια απο το δίκτυο της βρύσης και αλλο ένα απο το ίδιο νερό μετα απο φιλτράρισμα απο κανάτα της brita. Τα αποτελέσματα ειναι μερα με νύχτα έστω και αν υπάρχει ανακρίβεια. Μήπως θα πρέπει να αδειάσω κάποιο ποσοστό του νερού και να το αντικαταστήσω με φιλτραρισμένο απο την κανάτα;36f1f29f176b5895c6e9d29922204815.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απλα το νερο πιο μαλακο βγαινει. Τιποτα παραπανω.......

Επεσε το PH, KH kai GH..... Αυτο, που θελουμε ειναι να μετρησουμε στο ενυδρειο σου την αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα με νορμαλ τεστ (υγρα και οχι 1 σε 6 ή 7 ή 10)

Τεστ για αμμωνια σε χαρτακι δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Απλα το νερο πιο μαλακο βγαινει. Τιποτα παραπανω.......

Επεσε το PH, KH kai GH..... Αυτο, που θελουμε ειναι να μετρησουμε στο ενυδρειο σου την αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα με νορμαλ τεστ (υγρα και οχι 1 σε 6 ή 7 ή 10)

Τεστ για αμμωνια σε χαρτακι δεν υπαρχει.

Να ξερεις, αυτο το "φιλτρο" δεν κραταει (φιλτραρει) ουτε αμμωνια, ουτε νιτρικα,ουτε νιτρωδη (αν υπαρχουν στο δικτυο). Ο ανθρακας κραταει χλωριο, βαρια μεταλλα, πολλα φυτοφαρμακα....

Link to comment
Share on other sites

Επόμενη κίνηση ειναι η μέτρηση αμμωνίας και των υπολοίπων με υγρό τεστ καθώς και η αγορά εξωτερικού φιλτρου.
Η γνώμη σας για το παρακάτω φίλτρο;87a6a00a3a0c4e35fb9905d62fba65d7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλη την παρεα. Έπειτα απο αρκετές μέρες ακολούθησα κάποιες συμβουλές σας και έγιναν κάποιες αλλαγές όπως θα δείτε και στην φωτο. Ξυλο, πέτρες, φυτά. Επίσης εκανα υγρά τεστ της Σερα με αποτέλεσμα
Αμμωνία:0
Ph:8
Gh:15
Kh:12
No2:0
No3:10
Αντιμετωπίζω και πρόβλημα με κάποια ψάρια που εχουν ich και με την αύξηση θερμοκρασίας ειδα μεγάλη βελτίωση.
Επόμενο βήμα ειναι η αγορά εξωτερικού φίλτρου και θελω να πιστεύω οτι ειμαι οκ.
Καθε συμβουλή δεκτή. Όπως επίσης και μελλοντική επιλογη κι άλλων ψαριών.e179da28c8787a86aa499a1ed8b8970e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ich δεν θα περασει χωρις φαρμακευτικη αγωγη. Κανε θεραπεια με πχ tetra contralck, esha exit...

Link to comment
Share on other sites

Ich δεν θα περασει χωρις φαρμακευτικη αγωγη. Κανε θεραπεια με πχ tetra contralck, esha exit...


Πήγα στο pet shop που πήρα τα ψάρια και μου έδωσαν το costapur.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

To costapur κάνει για Ich.

Εγώ θα ανέβαζα σταδιακά την θερμοκρασία στους 32-33 C και θα έβαζα αεραντλία για περισσότερη οξυγόνωση, το Ich σε μια εβδομάδα θα εξαφανιστεί (Ο κύκλος εκκόλαψης των αυγών του Ich είναι περίπου 7 ημέρες). Άρα σε 2 εβδομάδες θα έχει καθαρίσει και θα ξανακατέβαζα την θερμοκρασία στους 26 C...?

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος south έγραψε:

To costapur κάνει για Ich.

Εγώ θα ανέβαζα σταδιακά την θερμοκρασία στους 32-33 C και θα έβαζα αεραντλία για περισσότερη οξυγόνωση, το Ich σε μια εβδομάδα θα εξαφανιστεί (Ο κύκλος εκκόλαψης των αυγών του Ich είναι περίπου 7 ημέρες). Άρα σε 2 εβδομάδες θα έχει καθαρίσει και θα ξανακατέβαζα την θερμοκρασία στους 26 C...?

Χρήστο σίγουρα η άνοδος της θερμοκρασίας λύνει το πρόβλημα με το ick, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχουν  αρκετά φυτά που θα την ακούσουν άσχημα με τέτοια θερμοκρασία. Το ίδιο πιστεύω και τα tetrazona.

Καλή οξυγόνωση @Thanosde αν αποφασίσεις να ανεβάσεις αρκετά τη θερμοκρασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη έχεις απόλυτο δίκιο, δυστυχώς τα φυτά και τα ψάρια θα ζοριστούν λόγο θερμοκρασίας, αλλά θα απαλλαγούν από την αρρώστια, 

(Σε ενυδρείο που δεν είναι εντελώς στρωμένο, με όχι δυνατή βιολογία, δεν προτιμώ αρχικά τα φάρμακα, γιατί ξετινάξουν την βιολογία.)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σίγουρα η άνοδος της θερμοκρασίας λύνει το πρόβλημα με το ick, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχουν  αρκετά φυτά που θα την ακούσουν άσχημα με τέτοια θερμοκρασία. Το ίδιο πιστεύω και τα tetrazona.
Καλή οξυγόνωση [mention=66441]Thanosde[/mention] αν αποφασίσεις να ανεβάσεις αρκετά τη θερμοκρασία.


Εχω την θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς για να μην την ακούσουν τα φυτά όπως έγραψες. Στο ένα ψαράκι ηδη εχουν εξαφανιστεί εντελώς οι άσπρες κηλίδες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...