Jump to content

Πρόβλημα με Guppy


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 60L  είχα μέσα 4 guppy 3 θηλυκά 1 αρσενικό τα εχω περίπου 1 μήνα το ένα θηλυκό μου γέννησε 2 μέρες αφού τα πήρα 

Αλλα της 3 τελευταίες μέρες έχασα το ένα θηλυκό χθες το άλλο και το τρίτο που απέμεινε έχει ελαφριές μια καμπούρα στην ραχη σκισμένη ουρά και έχει φουσκώσει και δεν μπορεί να κολυμπήσει 

Οι μετρήσεις του νερού:

Ph: 6,8

KH: 6d

GH: >10d

NO2:0

NO3:0

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω ένα ενυδρείο 60L  είχα μέσα 4 guppy 3 θηλυκά 1 αρσενικό τα εχω περίπου 1 μήνα το ένα θηλυκό μου γέννησε 2 μέρες αφού τα πήρα 

Αλλα της 3 τελευταίες μέρες έχασα το ένα θηλυκό χθες το άλλο και το τρίτο που απέμεινε έχει ελαφριές μια καμπούρα στην ραχη σκισμένη ουρά και έχει φουσκώσει και δεν μπορεί να κολυμπήσει 

Οι μετρήσεις του νερού:

Ph: 6,8

KH: 6d

GH: >10d

NO2:0

NO3:0

 

Το ενυδρειο ηταν στρωμενο, οταν εβαλες τα ψαρια;

Πόσες φορες εχεις αλλαξει το νερο στο ενυδρειο αυτο μεσα σ΄ενα μηνα,που εχεις τα ψαρια και πόσα λιτρα καθε φορα;

Τα τεστακια που εχεις μαλλον ειναι χαρτακια και δεν ειναι αξιοπιστα και υπαρχει και περιπτωση να εχεις φουλ αμμωνια και καθολου νιτρωδη και νιτρικα.....

Και μια(δυο) φωτογραφια βγαλε για να δουμε τι επαθε το ψαρι.

Πρεπει να γραψεις και δυο λογια για το ταισμα και τον εξοπλισμο στο ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω ένα ενυδρείο 60L  είχα μέσα 4 guppy 3 θηλυκά 1 αρσενικό τα εχω περίπου 1 μήνα το ένα θηλυκό μου γέννησε 2 μέρες αφού τα πήρα 

Αλλα της 3 τελευταίες μέρες έχασα το ένα θηλυκό χθες το άλλο και το τρίτο που απέμεινε έχει ελαφριές μια καμπούρα στην ραχη σκισμένη ουρά και έχει φουσκώσει και δεν μπορεί να κολυμπήσει 

Οι μετρήσεις του νερού:

Ph: 6,8

KH: 6d

GH: >10d

NO2:0

NO3:0

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το ενυδρειο ηταν στρωμενο, οταν εβαλες τα ψαρια;

Πόσες φορες εχεις αλλαξει το νερο στο ενυδρειο αυτο μεσα σ΄ενα μηνα,που εχεις τα ψαρια και πόσα λιτρα καθε φορα;

Τα τεστακια που εχεις μαλλον ειναι χαρτακια και δεν ειναι αξιοπιστα και υπαρχει και περιπτωση να εχεις φουλ αμμωνια και καθολου νιτρωδη και νιτρικα.....

Και μια(δυο) φωτογραφια βγαλε για να δουμε τι επαθε το ψαρι.

Πρεπει να γραψεις και δυο λογια για το ταισμα και τον εξοπλισμο στο ενυδρειο σου.

Είχα βάλει στο φιλτρο βιολογικό υλικό sera siporax βακτήρια αφίσα το ενιδριο να δουλεύει όπως μού είπε ο πετσοπας, επερνα μετρήσεις το No2 και No3 ανέβηκαν και μόλις οι τιμές  έπεσα εκανα μια καλη αλαγη νερού 50% και έβαλα τα ψαρια.

Αλλάζω 1 φορά την εβδομάδα 30%

●Εχω εσοτερικο φιλτρο που έχω βάλει από κάτω προς τα πάνω σφουγγάρι, siporax και ενυδρείακο βαμβακι 

●Η θερμοκρασία 25-26

● Σε κάθε αλαγη νερού γίνεται προετιμασια του νερού με αντιχλοριο 5 ώρες νωρίτερα

● Τα τεστ Ναι είναι χαρτάκια αλλά θα πάω να πάρω υγρά αλλά ποια με ενδιαφέρουν περισσότερο? Πρέπει να πάρω για όλα υγεία τεστ? Η για No2,No3 μονο?

 

Link to comment
Share on other sites

 Τελικά και το 3ο θηλυκό παιθανε και Εμινέ μόνο το αρσενικό και και 7 μωρά 

received_2940000676051254.jpeg

received_489436945105974.jpeg

received_2489140444694101.jpeg

received_584228212309594.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gmm έγραψε:

Είχα βάλει στο φιλτρο βιολογικό υλικό sera siporax βακτήρια αφίσα το ενιδριο να δουλεύει όπως μού είπε ο πετσοπας, επερνα μετρήσεις το No2 και No3 ανέβηκαν και μόλις οι τιμές  έπεσα εκανα μια καλη αλαγη νερού 50% και έβαλα τα ψαρια.

Αλλάζω 1 φορά την εβδομάδα 30%

●Εχω εσοτερικο φιλτρο που έχω βάλει από κάτω προς τα πάνω σφουγγάρι, siporax και ενυδρείακο βαμβακι 

●Η θερμοκρασία 25-26

● Σε κάθε αλαγη νερού γίνεται προετιμασια του νερού με αντιχλοριο 5 ώρες νωρίτερα

● Τα τεστ Ναι είναι χαρτάκια αλλά θα πάω να πάρω υγρά αλλά ποια με ενδιαφέρουν περισσότερο? Πρέπει να πάρω για όλα υγεία τεστ? Η για No2,No3 μονο?

 

Τα καλα τα τεστ κοστιζουν πχ

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3428-api-ammonia-nh3-nh4-test-kit-130-tests-317163000861.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3427-api-nitrite-no2-test-kit-180-tests-317163001264.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3423-api-nitrate-no3-test-kit-90-tests-317163000182.html

Οταν το ενυδρειο ειναι στρωμενο, χρειαζεσαι μονο τεστ ΝΟ3. Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις μετρησει ποτέ αμμωνια, ... και τα νιτρωδη και νιτρικα μετρας με χαρτακια (τζαμπα τα πηρες).

Βρες εναν χομπιστα, που να εχει νορμαλ τεστακια ή ενα πετσοπ να εχει υγρα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα βίντεο από προχθές πριν πεθάνουν το προηγούμενο θηλυκό ήταν σινεχια πάνω  και το άλλο που προσεξα τα ψαρια αποχροματιζονται πριν πεθάνουν 

Link to comment
Share on other sites

Βαμμενο χαλικι και πλαστικα φυτα μακρια απο το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τα καλα τα τεστ κοστιζουν πχ

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3428-api-ammonia-nh3-nh4-test-kit-130-tests-317163000861.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3427-api-nitrite-no2-test-kit-180-tests-317163001264.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3423-api-nitrate-no3-test-kit-90-tests-317163000182.html

Οταν το ενυδρειο ειναι στρωμενο, χρειαζεσαι μονο τεστ ΝΟ3. Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις μετρησει ποτέ αμμωνια, ... και τα νιτρωδη και νιτρικα μετρας με χαρτακια (τζαμπα τα πηρες).

Βρες εναν χομπιστα, που να εχει νορμαλ τεστακια ή ενα πετσοπ να εχει υγρα τεστ.

Αυτά τα 3 να πάρω δηλαδή  σε υγρά No3,No2 και NO3/No4 ?

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από τα Guppy είχα 2 αγγελοψαρα ήταν τα πρώτα μου τα οποία τα έβαλα κατευθείαν σε αστροτο ενιδριο δεν είχα παρι ούτε τεστ τίποτα μόνο βακτήρια και αντιχλοριο και δεν εκανα ούτε αλαγες νερου έκανα 2 αλαγες το Χρωνο το ένα από τα 2 το εχασα σε ενάμιση χρόνο και το αλο μου έζησε 3 χρόνια  

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Αυτά τα 3 να πάρω δηλαδή  σε υγρά No3,No2 και NO3/No4 ?

Τα δυο τελευταια θα χρειαστεις πιο πολυ τωρα στην αρχη. Για αυτο λεω να μην αγοραζεις αυτα , απλα βρες ενα πετσοπ, που μπορει να σου κανει αυτες τις μετρησεις.

Το ΝΟ3 παρε, θα το χρειαστεις και μετα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

το ένα από τα 2 το εχασα σε ενάμιση χρόνο και το αλο μου έζησε 3 χρόνια

Κανονικα πρεπει να ζησουν 10+ χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Να φταίει το χαλίκι και τα φυτά να τα βγάλω?  Γιατί με τα άλλα ψαρια δεν είχα πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Κανονικα πρεπει να ζησουν 10+ χρονια!

Ναι αλλά με της αλαγες νερου που έκανα  δεν ζισανε αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Ναι αλλά με της αλαγες νερου που έκανα  δεν ζισανε αρκετά?

Τα ψαρια δεν ειναι παιχνιδια! Ειναι ζωντανα! Αν καποιο ζωντανο πρεπει να ζησει πανω απο 10 χρονια και παει στα τρια, σημαινει οτι απλα το "εστειλες", του πρόσφερες τις συνθηκες του Αουσβιτς.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Γιατί με τα άλλα ψαρια δεν είχα πρόβλημα

Αν νομιζες οτι δεν ειναι προβλημα.......

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Να φταίει το χαλίκι και τα φυτά να τα βγάλω?  Γιατί με τα άλλα ψαρια δεν είχα πρόβλημα 

τα πλαστικα φυτα να βγαλεις, το χαλικι αλλαζεις "με δοσεις". Καθε εβδομαδα αλλαζεις περιπου 1/4(και λιγοτερο) καλυτερα να μην ανακατευεις τον βυθο (μπορεις να "τραβηξεις" το χαλικι με ενα χοντρο λαστιχο και μετα κάνεις αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

τα πλαστικα φυτα να βγαλεις, το χαλικι αλλαζεις "με δοσεις". Καθε εβδομαδα αλλαζεις περιπου 1/4(και λιγοτερο) καλυτερα να μην ανακατευεις τον βυθο (μπορεις να "τραβηξεις" το χαλικι με ενα χοντρο λαστιχο και μετα κάνεις αλλαγη νερου.

Να αντικαταστήσω το χαλίκι με κάποιο άλλο υποστρομα και αν ναι ποιο?

Να κάνω κάτι άλλο για να μην χάσω και τα μικρά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απλό χαλαζιακο χαλίκι λευκό όχι βαμμένο και νομίζω είναι πολύ καλό για απλό ενυδρείο.

Κανένα αληθινό φυτό (Egeria, κερατοφυλλο)θα βοηθούσε να στρωθεί το ενυδρείο

Εννοείται πρώτα τα έξοδα για τέστ

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Εγώ έχω απλό χαλαζιακο χαλίκι λευκό όχι βαμμένο και νομίζω είναι πολύ καλό για απλό ενυδρείο.

Κανένα αληθινό φυτό (Egeria, κερατοφυλλο)θα βοηθούσε να στρωθεί το ενυδρείο

Εννοείται πρώτα τα έξοδα για τέστ

Πόσα mm πρέπει να είναι το Χάλκη για να μπορώ να φυτέψω 

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακο χαλικι 1-3 mm καλυτερα σκουρο, ειναι ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Χαλαζιακο χαλικι 1-3 mm καλυτερα σκουρο, ειναι 

Κάνει κάποιο από τα 2 που έχω βάλει?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Κάνει κάποιο από τα 2 που έχω βάλει?

To πρωτο παρε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα 

Να κάνω μια ερώτηση ακόμα 

Θα βγάλω το παλιό χαλίκι σταδιακά εντάξει το καινούργιο θα το βάλω και αυτό σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

To πρωτο παρε.

Έχει διάφορα το χαλαζιακο απο το απλό χαλικι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...