Jump to content

Trigon 190 επιστροφή στις ρίζες


\/ag

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά..έχουν περάσει πολλά χρονια από την τελευταία φορά που έγραψα κ λογικά τους περισσότερους δεν θα σας γνωρίζω!

Περασαν επίσης κ πολλά χρονια από την τελευταία μου ενασχόληση με τις αφρικανες κ τώρα που είμαι στην αναζήτηση καταλαβαίνω ότι έχω ξεχάσει αρκετά πράγματα!

Για να μην πολυλογώ αφού το reef έφτασε στο πλήρωμα του χρόνου του κ μη θέλοντας να εγκαταλείψω τελείως το χόμπι αποφάσισα να γυρίσω με το juwel trigon 190 μου σε γνώριμα μέρη!

Οι διαστάσεις του ενυδρείου γνωστές με συνοδεία ενός fluval 307(αν θυμάμαι καλά φιλτρανση 4-5 φορές τα λίτρα,αρα είμαι οκ)κ λογικά και κάποιων κυκλοφορητών!

 

Στο δια ταύτα...

Η λογική μου λέει να προχωρήσω με μια ομάδα demasoni κ ένα χαρεμακι labidos για το έξτρα χρωμα

Κανοντας μια βόλτα σε πετ είδα διαθεσιμα κάτι tropheus duboisi που πάντα ήταν κρυφός πόθος..μπορεί να γίνει το εγχείρημα η θα είναι σίγουρη αποτυχία;

Θα ήθελα την γνώμη ιδιαίτερα όσων γνωρίζουν περί αυτού κ όχι απλά τι γράφει η βιβλιογραφία,που αναλόγως την πηγή δίνουν 50-75 γαλόνια minimum


Ευχαριστω εκ των προτέρων 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Και καλή αρχή και πάλι!

 

Θεωρώ και εγώ ότι τα λίτρα είναι λίγα και για τα δύο γκρούπ.Έχεις σκεφτεί κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια άλλη ιδέα και φυσικά βάζω κ τον παράγοντα του τι μπορεί να βρεθεί από ζωντανά...

Τουλαχιστον μόνο species demasoni προσωπικά πιστεύω θα δούλευε 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ξαναηρθες φιλαράκι!! 

Συμφωνώ με Husky_Jim ότι τα λιτρα είναι λίγα για δύο είδη mbuna και για Tropheus. 

Ένα είδος mbuna θα ήσουν πολύ καλά, με ένα όμορφο στήσιμο και τα demasoni να βολτάρουν ανάμεσα από τα βράχια θα είναι τέλειο. 

Επίσης αν σαρεσουν τα κοχύλια, μπορείς να κάνεις και μια Τανγκανίκα με κοχυλοψαρα και πετροψαρα.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.....

Εξ αρχής σαν ιδέα είχα το species demasoni..ε λέω θα βάλω κ ένα χαρεμακι λαμπιντος για λίγο έξτρα χρωμα που είναι κ πολύ βολικά ψάρια!

Σταθη εσυ που τα κράτησες κιόλας δεν πιστευεις ότι το εγχείρημα με τροφς θα βγει σε αυτά τα λίτρα;έστω για κάποια χρονική στιγμή..γιατί ξέρεις καλά ότι το να πας σε μεγαλύτερο πάντα είναι μια σπίθα μόνο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος \/ag έγραψε:

Γεια σας παιδιά.....

Εξ αρχής σαν ιδέα είχα το species demasoni..ε λέω θα βάλω κ ένα χαρεμακι λαμπιντος για λίγο έξτρα χρωμα που είναι κ πολύ βολικά ψάρια!

Σταθη εσυ που τα κράτησες κιόλας δεν πιστευεις ότι το εγχείρημα με τροφς θα βγει σε αυτά τα λίτρα;έστω για κάποια χρονική στιγμή..γιατί ξέρεις καλά ότι το να πας σε μεγαλύτερο πάντα είναι μια σπίθα μόνο..

Φίλε μόνο αν βρεις νεαρά ψαράκια και αυτό για κάποιους μήνες, μέχρι να φτασουν 5-6 μηνών. Να ξέρεις θα χρειαστείς από 1,5 μέτρο μήκος ενυδρείου και πάνω. Αν είναι έτοιμη ομάδα με 1-2 αρσενικά τότε (ίσως) να μπορεί να γίνει και σε λίγο μικρότερο μήκος(1,30εκ).

Αυτη είναι η προσωπική μου άποψη, έχοντας δοκιμάσει αρκετά ενυδρεία με τροφεους. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οι διαστάσεις του συγκεκριμένου ενυδρείου κάπου,  99χ70χ60 αλλά και το σχήμα του αν εχω ενημερωθει σωστά από οτι βλεπω θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν μια ομάδα ντεμασόνι δεν θα έλεγα όπως ελέχθει και πιο πάνω να συνδυαστούν και με άλλη ομάδα.

Αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις από μικρά ψάρια Ταγκανίκας λίμνης ,κοίταξε λίγο την αρθρογραφία της Αφρικής υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες και διαφωτιστικές πληροφορίες.

Το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου υπάρχει ;;

Καλές επιτυχίες ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Καλησπέρα, οι διαστάσεις του συγκεκριμένου ενυδρείου κάπου,  99χ70χ60 αλλά και το σχήμα του αν εχω ενημερωθει σωστά από οτι βλεπω θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν μια ομάδα ντεμασόνι δεν θα έλεγα όπως ελέχθει και πιο πάνω να συνδυαστούν και με άλλη ομάδα.

Αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις από μικρά ψάρια Ταγκανίκας λίμνης ,κοίταξε λίγο την αρθρογραφία της Αφρικής υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες και διαφωτιστικές πληροφορίες.

Το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου υπάρχει ;;

Καλές επιτυχίες ?

 Καλησπέρα γιατρέ..τελευταία φορά σας είχα δει σε κάτι συναντήσεις στη γιάφκα πριν αρκετά χρονια..ελπιζω να είστε καλά!

Το εσωτερικό φιλτρο έχει αφαιρεθεί..νομίζω ο χώρος που καταλαμβάνει είναι πολύ σημαντικός!

Απο τανγκανικα νομίζω δεν με εντυπωσιάζει κάτι εκτός από τροφς κ τα leleupi τα οποία κάποτε είχα φιλοξενήσει!Φυσικα αναφέρομαι στα είδη που μπορούμε να έχουμε Ελλάδα σε καταστήματα 

Εννοειται οποιαδήποτε ιδέα δεκτή δεν αποκλείω τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Απλά για έμπνευση.. 

90χ60 και τα 2..ίδιο ενυδρείο άλλο στήσιμο. 

Leleupi, Daffodil, Caudo. 

Η ψαροσύνθεση μάλλον υπερβολικη, αλλά με 2 από τα 3 είδη ή ενα ειδος και κοχυλοψαρα θα έλεγε.. 

Screenshot_20200119_175406_com.facebook.katana.thumb.jpg.6c0afeb816ea140b1ea2ed5478d6e1a3.jpg

Screenshot_20200119_175440_com.facebook.katana.thumb.jpg.4979890fb7523ef28cab280721fa0120.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουμε καποια εξελιξη;Παλια που ξαναειχες κιχλιδες στο εικονιδιο ειχες ενα flavus;Σωστα θυμαμαι;

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν θα φιλοξενήσει ένα χαρέμι labidos..δεν έχω καταφέρει να βγω στην αναζήτηση στα pet shops να δω τι παίζει από ζωντανά!

Αργοτερα μπορεί να αλλάξει ακομα

κ προς tanganyika ανάλογα τι θα βρω στην αγορά..δεν θα με χάλαγε κ ο συνδυασμός που ανέφερε ο adlib με leleupi daffodil caudo αλλά δεν ξέρω αν παίζουν κ που

6C2E39F6-A7F0-43C2-9943-F07E13E7AE0E.jpeg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εχουμε καποια εξελιξη;Παλια που ξαναειχες κιχλιδες στο εικονιδιο ειχες ενα flavus;Σωστα θυμαμαι;

 Ναι ναι σωστά θυμάσαι..είχα βρει τότε ένα (μάλλον) ζευγάρι που ποτε δεν μου το επιβεβαίωσαν βέβαια!Πανεμορφο ζωντανό μακάρι να έβρισκα κάτι παρόμοιο για species

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ μ αρέσει το στήριμο!!! Να το χαίρεσαι! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφο, ωραία η αντίθεση που κάνουν τα υλικά με το χρώμα των ψαριών!

Να το χαίρεσαι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Ε ναι!! 

Πανεμορφο! 

Από ξυλίκι πως πάμε; 

 Όλως παραδόξως ακόμα δεν έχει υπάρξει κάτι ακραίο..ούτε πολύ κυνηγητό,ούτε ψάρια σε γωνιές κ επιφάνεια!

Κάτι τσαμπουκάδες στόμα με στόμα μόνο..αλλά οκ!Για ντεμασονι μιλάμε..κ είναι κ ωραίες εικόνες αυτες άλλωστε
 

Γενικότερα έχει γίνει καλή δουλειά στο aquascape..πολύ πρακτικό δλδ πέρα από την εμφάνιση,και βοηθανε κ πολύ τα δυο background

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο.

Και το background τα σπάει.:)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...