Jump to content

Πρόβλημα με dropsy σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

Είμαι νέα στο φόρουμ και περίπου 2 χρόνια κάτοχος ενυδρείου 60 λίτρων με 3 χρυσόψαρα 2 ετών. Την τελευταία εβδομάδα το ένα χρυσόψαρο ξεκίνησε να κάθεται κάτω με μαζεμένα πτερύγια ή να κολυμπάει κοντά στην επιφάνεια. Απ' ευθείας κατάλαβα ότι κάτι δεν παει καλά και μετά από 2 μέρες τέτοιας συμπεριφοράς ξεκίνησα θεραπεία με esha2000 με θερμοκρασία σταθερά 25οC και συσκωτιση τις τελευταίες 3 μέρες. Τη 2η μερα της θεραπείας το χρυσόψαρο είχε εμφανίσει φούσκωμα ακριβώς πίσω από τα βράγχια και το συμπέρασμα είναι dropsy. Οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές εκτός απο το pH που είναι οριακά χαμηλό (6.4-6.8) και την αμμωνία που ειναι συνήθως στο 10-25. Σήμερα ειναι η 7η μέρα θεραπείας καθώς είδα εμφανή βελτίωση στη διάθεση και την κολυμβητικη του συμπεριφορά αλλά το πρήξιμο παραμένει στάσιμο. Θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος να με συμβουλεύσει;

20200117_120000.jpg

20200117_115939.jpg

20200117_115645.jpg

Έγινε επεξεργασία - Natassa Basta
Ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Natassa Basta έγραψε:

την αμμωνία που ειναι συνήθως στο 10-25

Με τετοιες τιμες αμμωνιας κανενα ζωντανο δεν θα αντεξει ουτε 5 λεπτα.......Μαλλον για νιτρικα μιλαμε.

Τα τεστ-χαρτακια ειναι μαντεια σκετη. Και το ph στα 6.4 δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις (τουλαχιστον, αν αλλαζεις το νερο απο την βρυση).

Dropsy δεν ειναι αρρωστια, ειναι συμπτωμα, που μας λεει, οτι η συνθηκες διαβιωσης των ψαριων στο ενυδρειο σου ειναι κακες. Το esha δεν βοηθαει, αν το νερο ειναι ακαταλληλο για ψαρια.

Τρια χρυσοψαρα στα 60λ ειναι πολλα.

Αλλαγη νερου πόσο συχνα κανεις και πόσα λ; 

Φιλτρο εχεις; Απο υλικα τι εχει μεσα; Ποσο δυνατο ειναι;

Δωσε πληροφοριες.

Δες εδω, κανε copy-paste

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σύμπτωμα dropsy

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Hydor Crystal Duo K20 με σφουγγάρι 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 χρόνια 

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 χρυσόψαρα 

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):.τάισμα 1 φορά τη μέρα, αρακά  1 φορά τη βδομάδα, αλλαγή νερού 30% κάθε εβδομάδα 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6.4-6.8

- KH: 6

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-25

- Θερμοκρασία: 25οC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: -

-Strips: jbl  easy test

-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο 

- Ιστορικό Ψαριού: καμία άλλη ασθένεια 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): πρήξιμο (βλέπε φώτο και περιγραφή)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: esha 2000

-Δοσολογία: Όπως αναγράφεται 

-Χρόνος Χρήσης: 7 μέρες 

 

 

Φίλτρο έχω το Hydor Crystal Duo K20 (Εσωτερικό δυναμικό φίλτρο 5W για βιολογικό και χημικό καθαρισμό,κατάλληλο για όλα τα είδη των ενυδρείων,με δυνατότητα προσθήκης ενεργού άνθρακα και παροχής αέρα με σύστημα Venturi. Ανώτατη ισχύς ροής:450 λίτρα ανά ώρα. Για δεξαμενές χωρητικότητας 40-90 λίτρων) με σφουγγάρι jewel bioplus fine και πρόσφατα αγόρασα και seporax mini αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Νερό αλλάζω από τη βρύση. Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα ξανά στα 2 χρόνια και είμαι σε αναζήτηση μεγαλύτερου ενυδρείου ήδη αλλά μόλις λυθεί με το καλό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Natassa Basta έγραψε:

 

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι δυσκοιλιότητα; Έχω μέρες να το δω να τα κάνει και παρά τον αρακά μου φαίνεται να έχει στουμπώσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Natassa Basta έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να είναι δυσκοιλιότητα; Έχω μέρες να το δω να τα κάνει και παρά τον αρακά μου φαίνεται να έχει στουμπώσει τελείως.

Δες καλα το ψαρι απο πανω, αν εχει ανασηκωμενα λεπια, τοτε σιγουρα dropsy.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δες καλα το ψαρι απο πανω, αν εχει ανασηκωμενα λεπια, τοτε σιγουρα dropsy.

Ναι δυστυχώς έχει σηκωμένα λέπια. Παρολαυτά κολυμπάει κανονικά και έχει ανακτήσει ολη του την ενέργεια. Πάνε 5 μέρες από τότε που ξεκίνησε το φούσκωμα, πιστεύεις έχω ελπίδες; 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

20200117_152003.jpg

Έγινε επεξεργασία - Natassa Basta
Προσθήκη φωτογραφίας
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Natassa Basta έγραψε:

Κανείς;;;;;; 

Το μονο, που μπορεις να κανεις τωρα ειναι συχνες αλλαγες νερου στο ενυδρειο. Δεν θυμαμαι να εχει επιζήσει καποιο ψαρι με dropsy....

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για να διατηρει τρια χρυσοψαρα. Το φιλτρο ακαταλληλο (πολυ μικρο). Τα ψαρια αυτα μεγαλωνουν αρκετα και ειναι ρυπογόνα.

Αν θελεις να μαθεις σωστες τιμες νιτρικων στο ενυδρειο σου, πρεπει να παρεις υγρο τεστ πχ API nitrate test. Πιστευω, πως εχεις τα νιτρικα πανω-κατω 80 ppm,μπορει κα παραπανω....

Διαβασε εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα στα είπαν... καλό είναι να μεταφερθούν κάποια στιγμή (όχι στο μακρύ μέλλον).

Σώζονται κάποια ψάρια από dropsy... Τα χρυσόψαρα είναι δυνατά ψάρια για αυτό η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

Βέβαια δεν είναι εύκολο ,μιας και το dropsy είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια, και δεν ξέρουμε από τι προέρχεται...στο κάθε ψάρι μπορεί να είναι διαφορετική η αιτία του dropsy. 

Δοκίμασε θεραπεία με kanaplex , όπου περιέχει καναμυκινη , ένα ευρέως φάσματος αντιβιοτικό κι ας ελπίσουμε πως θα πάει καλύτερα το ψαράκι σου.

Δοσολογία σύμφωνα με τις οδηγίες, επίσης σαν έξτρα ,μουλιασε και την τροφή του καθημερινά  σε λίγο νερό ενυδρείου με kanaplex και τάισε το.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος tsala έγραψε:

Για τα λίτρα στα είπαν... καλό είναι να μεταφερθούν κάποια στιγμή (όχι στο μακρύ μέλλον).

Σώζονται κάποια ψάρια από dropsy... Τα χρυσόψαρα είναι δυνατά ψάρια για αυτό η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...

Βέβαια δεν είναι εύκολο ,μιας και το dropsy είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια, και δεν ξέρουμε από τι προέρχεται...στο κάθε ψάρι μπορεί να είναι διαφορετική η αιτία του dropsy. 

Δοκίμασε θεραπεία με kanaplex , όπου περιέχει καναμυκινη , ένα ευρέως φάσματος αντιβιοτικό κι ας ελπίσουμε πως θα πάει καλύτερα το ψαράκι σου.

Δοσολογία σύμφωνα με τις οδηγίες, επίσης σαν έξτρα ,μουλιασε και την τροφή του καθημερινά  σε λίγο νερό ενυδρείου με kanaplex και τάισε το.

Ευχαριστώ και τους 2 για τις συμβουλές.

Το μούλιασμα το κάνω με esha και χθες προσέθεσα και epsom salt 2.5 κουτ. γλ. στο ενυδρείο και συνεχίζω συσκότιση. Αλλαγή νερού κάθε 3 μέρες 30% τώρα με τα φάρμακα. Η μετάβαση με το νέο φάρμακο πως θα γίνει; Εάν κάνω μια αλλαγή 50% για να φύγει κάμποσο esha και προσθέσω το kanaplex είναι οκ; 

Πίστευα ότι ένα φίλτρο που φιλτράρει 450λ την ώρα είναι εντάξει, λες πολύ μικρό λόγω του χώρου του βιολογικού υλικού ή της ισχύος; Για να ξερω στην επόμενη αγορά ενυδρείου. 

Αύριο θα προμηθευτώ και το υγρό τεστ για τα νιτρικά. Το ψαράκι παραμένει στάσιμο από φούσκωμα και πολύ καλά από διάθεση και συμπεριφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι μικρό, κανένα εσωτερικό φίλτρο δεν επαρκεί για χρυσόψαρα.. θέλεις εξωτερικό φίλτρο.

Το φίλτρο δεν το κοιτάμε βάση της αντλίας, των λίτρων που γυρίζει σε 1 ώρα, αλλά με βάση τον χώρο του για βιολογικά υλικά...

Με αυτό το φίλτρο ,θα μπορούσες να έχεις guppy ,όχι χρυσόψαρα..

Όσο για το esha , αν τελείωσε η θεραπεία , κάνε κάποιες αλλαγές καθημερινές να απομακρυνθεί το φάρμακο και ξεκινά με kanaplex. Το Epsom salt, συνέχισε το παράλληλα με το kanaplex

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, με μεγάλη μου χαρά θα ήθελα να σας πω ότι το ψαράκι μου επανήλθε πλήρως! Έφυγε όλο το πρήξιμο απο την 3η μέρα με epsom, σήμερα είναι η 5η και ολοκληρώθηκε και η θεραπεία 10 ημερών με το esha. Φαντάζομαι το 2ο αντιβιοτικό δεν είναι αναγκαίο πλέον. Για αποθεραπεία σκέφτομαι να χορηγήσω atvitol μερικές μέρες παράλληλα με τις αλλαγές νερού για να φύγει το epsom και λίγη μείωση της θερμοκρασίας στους 21-22. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Μαχητής ο χρυσόψαρος!

20200122_111633.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα.

Συνέχισε λίγες μέρες ακόμα το epsom.

Οι βιταμίνες για λίγες μέρες καλό κάνουν..όχι πολλές όμως.

Να το παρατηρείς συχνά, γιατί έτσι όπως ξεφουσκωσε , μπορεί και να ξαναφουσκωσει.

Τάιζε το φυτικές τροφές για μερικές μέρες..

Σπιρουλίνα , βραστά λαχανικά.. δώσε και αρακά αν δεν έχεις δώσει

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

Σήμερα το ψάρι ξεκίνησε να κάθεται πάλι κάτω με μαζεμενα πτερύγια ανά περιόδους με όλες τις μετρήσεις φυσιολογικές και νιτρικά στο 10. Έκανα αλλαγή νερού με συμπλήρωση epsom αλλά έχω προβληματιστεί. Μέσα στο ενυδρείο έχω μόνο μία ανούμπια, υπάρχει περίπτωση να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα το φυτό λόγω αργής ανάπτυξης; Επίσης σε κάποια σημεία στο τζάμι έχω στίγματα πράσινης άλγης. Όσες μερες είχα συσκότιση υπήρχε βελτίωση και μόλις ξεκίνησε η φωταψία ξανά τα ίδια συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2020 at 2:17 ΜΜ, το μέλος tsala έγραψε:

Ευχάριστα νέα.

Συνέχισε λίγες μέρες ακόμα το epsom.

Οι βιταμίνες για λίγες μέρες καλό κάνουν..όχι πολλές όμως.

Να το παρατηρείς συχνά, γιατί έτσι όπως ξεφουσκωσε , μπορεί και να ξαναφουσκωσει.

Τάιζε το φυτικές τροφές για μερικές μέρες..

Σπιρουλίνα , βραστά λαχανικά.. δώσε και αρακά αν δεν έχεις δώσει

 

Τι κάνω τόσο λάθος και ξανακυλάει;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το μικρό ενυδρείο και το μικρό φίλτρο,που δεν είναι μικρό λάθος, πιθανόν να μην κάνεις άλλο λάθος.

Το θέμα είναι πως πολλά ψάρια εμφανίζουν προβλήματα ,ενώ εμείς (θεωρητικά) τα κάνουμε όλα σωστά... Δυστυχως δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ότι τα ψάρια μας δεν θα αρρωστήσουν, απλά πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε.

Το ψάρι φούσκωσε ή απλά κάθεται;

Η ανουμπια δεν δημιουργεί προβλήματα, ούτε οι άλγες ,αυτά δεν πρέπει να σε απασχολούν για την ώρα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2020 at 4:15 ΜΜ, το μέλος tsala έγραψε:

Το ψάρι φούσκωσε ή απλά κάθεται;

Καθόταν από χθες όλο κάτω, σήμερα φούσκωσε και κολυμπούσε ακανόνιστα και πριν λίγο το βρήκα χωμένο πεθαμένο ανάμεσα στο φυτό. Τελικά δεν άντεξε και η κατάσταση επιδεινώθηκε ραγδαία από τότε που έδειξε ότι έγινε καλά. 

Έχω παραγγείλει ήδη 180αρι ενυδρείο με νέο φίλτρο, ελπίζω τα υπόλοιπα που έμειναν να είναι οκ :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για το ψαράκι σου... Εύχομαι να μην έχεις προβλήματα με τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...