Jump to content

Νέο guppy ενυδρείο


manosmili

Recommended Posts

Έτοιμο λοιπόν το 60λιτρο ενυδρειακι μου με guppy και προσεχώς γαρίδες μόλις στρώσει ο βυθός.

Έχω λοιπόν μέσα 2 κοπάδια (8 ψάρια) από ενυδρείο που έπρεπε να χαλάσει λόγο μετακόμισης μπήκαν λίγο λίγο νωρίς τα ψαράκια αλλά τα τεστ είναι καλά δλδ PH~8.0 NH~0 - 0.25 ppm NO2 ~0ppm NO3~5ppm(ίσως λιγότερο). Μετράω με API test kit έχω μέσα διάφορα φυτά anubia nana, java fern, java moss, Egeria densa, ένα κόκκινο που δεν θυμάμαι πως λέγεται με ταμπλέτα για να μπορεί να σταθεί με απλό χαλαζιακο υπόστρωμα και 2 επιφάνειας, μια ρίζα και lava stones. Φίλτρο κρεμαστό με μπόλικο sera siporax και τα υπόλοιπα σφουγγάρια. 

Έχουμε και γεννητουρια νωρίς δυστυχώς γιατί ήταν ήδη έτοιμη αλλά πάλι καλά υπάρχει ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο στην κατοχή μου 80 - 90 λίτρα με κερατοφυλλο και Egeria densa για την χελωναρα μου, 35 ετών όπου στο μισό δεν έχει πρόσβαση και θα μπορώ να βάζω εκεί ψαράκια αν επιβιώνουν όλα τα γεννητουρια.

IMG_20200118_200243_800x600.jpg

IMG_20200118_200252_800x600.jpg

IMG_20200118_200414_800x600.jpg

IMG_20200118_200431_800x600.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση μου είναι αν μπορώ να βάλω κάποιου είδους γλαστρουλα με ειδικό υπόστρωμα για να προσθέσω κάποιο φυτό που το απαιτεί όπως και το γρασιδακι που έχω και πιστεύω δεν θα αντέξει στο χαλίκι

Επίσης κάποια βοήθεια για την εξάτμιση που είναι κάθε μέρα εμφανής! Μπορώ να κάνω αλλαγές κάθε 3-4 μέρες και να προσθέτω ελαφρώς περισσότερο νερό από αυτό που αφαιρώ?? Η μπορώ απλά να συμπληρώνω με νερό α/ο μέχρι να κάνω εβδομαδιαία αλλαγή??

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι το ενυδρείο μου αρέσει πολύ και μπράβο σου! 

 

Για την εξάτμιση τα ανοιχτά ενυδρεία έχουν θέμα με αυτό γι αυτό και κάνε ένα τεστ γεμίζοντας το ενυδρείο σε μια αλλαγή νερού, μάρκαρε την στάθμη και δες πόσο εξάτμιση έχεις μέχρι την επόμενη αλλαγή. Ανάλογα τόσο νερό θα χρειάζεται να συμπληρώνεις στο διάστημα αυτό. Το καλοκαίρι όμως θα είναι πιο έντονο με τις ζέστες.

Θέλω να δω την πορεία της salvinia στην επιφάνεια γιατί σε μένα δεν έπιασε και πολύ φοβάμαι ότι ήταν λόγω των νιτρικών που έχω (περίπου όσο εσύ).  

To κόκκινο φυτό μάλλον είναι ludwigia repens

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!

πριν 13 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

αν μπορώ να βάλω κάποιου είδους γλαστρουλα με ειδικό υπόστρωμα για να προσθέσω κάποιο φυτό που το απαιτεί όπως και το γρασιδακι που έχω και πιστεύω δεν θα αντέξει στο χαλίκι

Γλαστρακια μην βαζεις. Για γρασιδια δεν χρειαζεται υποστρωμα, με χαλικακι καλα θα παει. Υο θεμα ειναι οτι τα περισσοτερα γρασιδια θελουν αρκετο CO2 και καλο φωτισμο + λιπανση.

πριν 13 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Η μπορώ απλά να συμπληρώνω με νερό α/ο μέχρι να κάνω εβδομαδιαία αλλαγή??

Ακροβως. Απλα συμπληρωνεις 2-3 φορες την εβδομαδα με Α/Ο νερο. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ ομορφο ενυδρειο!

Γλαστρακια μην βαζεις. Για γρασιδια δεν χρειαζεται υποστρωμα, με χαλικακι καλα θα παει. Υο θεμα ειναι οτι τα περισσοτερα γρασιδια θελουν αρκετο CO2 και καλο φωτισμο + λιπανση.

Ακροβως. Απλα συμπληρωνεις 2-3 φορες την εβδομαδα με Α/Ο νερο. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Έχω καλό φωτισμό και για λίπασμα έχω ταμπλέτες αν το δω να χρειαστει. Γλαστρακι ήθελα να βάλω κανένα πήλινο μικρό για να βάλω μια bacopa που μου αρέσει πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος manosmili έγραψε:

Έχω καλό φωτισμό και για λίπασμα έχω ταμπλέτες αν το δω να χρειαστει. Γλαστρακι ήθελα να βάλω κανένα πήλινο μικρό για να βάλω μια bacopa που μου αρέσει πολυ. 

Bacopa ειναι πολυ ευκολο φυτο, φυτεψε στο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Bacopa ειναι πολυ ευκολο φυτο, φυτεψε στο χαλικι.

Τέλεια θα το βάλω κοντά στο κόκκινο να αξιοποιήσει την ταμπλέτα ευχαριστώ πολύ.

Οι μετρήσεις είναι Nh 0.25 NO2 0 και NO3 5 λες να μην βγάζω σωστά την αμμωνία? Η δεν είναι στρωμένο ακομα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manosmili έγραψε:

Τέλεια θα το βάλω κοντά στο κόκκινο να αξιοποιήσει την ταμπλέτα ευχαριστώ πολύ.

Οι μετρήσεις είναι Nh 0.25 NO2 0 και NO3 5 λες να μην βγάζω σωστά την αμμωνία? Η δεν είναι στρωμένο ακομα? 

Αν μετρας ακομα αμμωνια, δεν εστρωσε καλα ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με API σε ενυδρείο που τρέχει κοντά 3 χρόνια δεν έχω βγάλει ποτέ 0 αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostascb έγραψε:

Με API σε ενυδρείο που τρέχει κοντά 3 χρόνια δεν έχω βγάλει ποτέ 0 αμμωνία

Αρχίζω να το πιστεύω γιατί βλέπω μια χαρά όλα τα ψαράκια και γενικά με αυτά που μετράω καθημερινά έπρεπε να είναι μηδέν η αλλιώς δεν έχει αρχίσει ακόμα να στρώνει (σαν να έβαλα πρώτη μέρα νερό)

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Αρχίζω να το πιστεύω γιατί βλέπω μια χαρά όλα τα ψαράκια και γενικά με αυτά που μετράω καθημερινά έπρεπε να είναι μηδέν η αλλιώς δεν έχει αρχίσει ακόμα να στρώνει (σαν να έβαλα πρώτη μέρα νερό)

Μπορει να σε μπερδευουν τα χρωματα του τεστ και εχεις μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι ρίζες από το μεγάλο φυτό επιφάνειας που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία έχουν μείνει ακριβός στο ίδιο μήκος δεν σαπίζουν αλλά έχουν γίνει όλες μαύρες.. τι σημαίνει αυτό? (το φυτό αναπτύσσεται με γρήγορους ρυθμούς)

Link to comment
Share on other sites

:)Καλή αρχή!

Ωραία το έστησες, μπράβο!

Εμένα τα μαυράκια στις ρίζες μου φαίνονται για μικροσωματίδια που αιωρούνταν στο νερό και λόγω της τριχοειδούς ριζούλας μαζεύτηκαν εκεί. Κοινώς... βρωμίτσα.

Κάνε έναν καθαρισμό στο φίλτρο, μια αλλαγή νερού ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Εμένα τα μαυράκια στις ρίζες μου φαίνονται για μικροσωματίδια που αιωρούνταν στο νερό και λόγω της τριχοειδούς ριζούλας μαζεύτηκαν εκεί. Κοινώς... βρωμίτσα.

 δεν φαινεται ετσι παντως. οι ριζες φαινονται να ειναι καμένες στις ακρες. τεσπα αφου το φυτο δεν πεθαινει και δεν λεει καποιος να φαινεται για προβλημα ολα καλα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...