Jump to content

Νέο ενυδρείο και βακτήρια


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Νεος στο χομπι αφου πριν 3 μερες έστησα το ενυδρειο μου (60 λιτρα) για κανενα ζευγαρακι χρυσοψαρα. Έβαλα το φίλτρο (εσωτερικο μικρο της hailea) την διακοσμηση, γεμισα νερό, αποχλωριοποιησα με προιον της jbl και εριξα βακτηρια (sera bio nitrivec). Να πω οτι πρωτου μπω στην ολη διαδικασία διαβασα γενικως για το στρώσιμο, τον κύκλο αζώτου κλπ. Το ερωτημα ειναι το εξής: αφου έβαλα τα βακτηρια οπως ακριβως λεει η συσκευασία θεωρητικά οπως αναγραφει σε 24 ωρες θα μπορουσα να βαλω ψαράκι. Μόλις έβαλα ομως βακτήρια εβαλα και ενα τουλι με λίγη τροφη εμποριου (3-4 νιφάδες) ωστε να δω εστω καποια λειτουργία των βακτηριων πριν βαλω το ψαρακι γιατι δεν πολυεμπιστευομαι το προιον. Μετα τις 24 ωρες λοιπόν που θεωρητικά ημουν ετοιμος για ψάρι, με υγρο τεστ αμμωνίας ειδα πως η αμμωνια μου ειναι 0.5mg/l (η συνολική και με βαση το ph μου η τοξικη ειναι 0.03) και με το αλλο τεστ για παραμετρους νερου σε στικ δεν βρηκα καθολου NO4 Και ΝΟ3. Επομένως τα βακτήρια δεν καταναλωσαν καθολου αμμωνία σωστά? Αν ειχα βάλει ψαρακι οπως συστεινει το προιον λοιπον θα υπηρχε θεμα. Δεν εβαλα ψαρι, συνεχισα να βαζω τροφη για αλλες δυο μέρες και η αμμωνία μου παραμενει περιπου στα ιδια επιπεδα (ελαφρως παραπανω) ομως ακομα καθολου NO4 και NO3. 

Τι συμβαινει? Να ξαναριξω βακτήρια? Ειναι ψιλοαπατη το θεμα με τα βακτηρια? Δεν θα επρεπε να ειχαν καταναλωσει λιγη αμμωνία ωστε να βλεπω εστω λιγα NO4 και NO3? 

Ευχαριστω παιδιά και καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Chrised έγραψε:

Ειναι ψιλοαπατη το θεμα με τα βακτηρια?

Καπως ετσι :)

Τα βακτηρια στα μπουκαλακια βρισκονται σε μια αδρανοποιημενη μορφη. Κοιμουνται. Πρεπει να περασουν οχι 24 ωρες , αλλα μια- δυο εβδομαδες για να δημιουργηθεί μια καλη αποικια στο ενυδρειο μας. Μην βιαζεσαι με τα ψαρια. Ριξε ακομα πολυ λιγη τροφη για να παει η αμμωνια στο 1 με 2 ppm (οχι παραπανω) και βακτηρια... και περιμενεις να πεσει η αμμωνια, μετα περιμενεις να πεσουν νιτρωδη (ΝΟ2) και μετα εμφανιζονται νιτρικα (ΝΟ3), τοτε αλλαγη νερου 40-50% και welcome ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

P.S. Τεστ σε χαρτακια strips μην παιρνεις, ειναι πολυ.... μαπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε! :)

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Chrised έγραψε:

Νεος στο χομπι αφου πριν 3 μερες έστησα το ενυδρειο μου (60 λιτρα) για κανενα ζευγαρακι χρυσοψαρα

Νομίζω πως είσαι λίγο στο όριο για δύο. Εφ'όσον δεν τα έχεις βάλει ακόμα μπορείς να το σκεφτείς για κάτι άλλο. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Chrised έγραψε:

Έβαλα το φίλτρο (εσωτερικο μικρο της hailea) την διακοσμηση, γεμισα νερό, αποχλωριοποιησα με προιον της jbl και εριξα βακτηρια (sera bio nitrivec)

Λόγω του ότι τα χρυσόψαρα (αν τελικά βάλεις αυτά) είναι αρκετά "βρώμικα" ψάρια δηλαδή παράγουν αρκετή αμμωνία θεωρώ πως θα χρειαστεί μία αναβάθμιση του φίλτρου σε εξωτερικό με περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό.

Διακόσμηση? Πλαστικά? Διάβασε και εδώ.

Αρχή είναι ακόμα αλλά από δω και πέρα το καινούργιο νερό που θα ρίχνεις να το βάζεις σε έναν κουβά με αντιχλώριο ώστε να μπαίνει εξ'αρχής αποχλωριοποιημένο στο ενυδρείο και όχι το αντίστροφο διότι το χλώριο σκοτώνει τα ωφέλιμα βακτήρια.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Chrised έγραψε:

αφου έβαλα τα βακτηρια οπως ακριβως λεει η συσκευασία θεωρητικά οπως αναγραφει σε 24 ωρες θα μπορουσα να βαλω ψαράκι

Εγώ δεν το εμπιστεύομαι. Μία διαδικασία που διαρκεί ένα μήνα δεν γίνεται να πέσει στη μία μέρα αλλιώς θα το είχαμε χρησιμοποιήσει όλοι και δεν θα τρέχαμε με τα τεστ στα χέρια....

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Chrised έγραψε:

Αν ειχα βάλει ψαρακι οπως συστεινει το προιον λοιπον θα υπηρχε θεμα. Δεν εβαλα ψαρι, συνεχισα να βαζω τροφη για αλλες δυο μέρες και η αμμωνία μου παραμενει περιπου στα ιδια επιπεδα (ελαφρως παραπανω) ομως ακομα καθολου NO4 και NO3.

Ενδεχομένως να ανέβει κ άλλο. Τι ph έχεις? Αν μπορείς αγόρασε υγρά τεστ για αμμωνία/αμμώνιο (NH3/NH4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3) και όχι στικς γιατί δείχνουν ότι θέλουν. Δεν υπάρχουν ακόμα βακτήρια για να καταναλώσουν κάτι λόγω αυτού που έγραψα παραπάνω. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Chrised έγραψε:

Αν ειχα βάλει ψαρακι οπως συστεινει το προιον λοιπον θα υπηρχε θεμα. Δεν εβαλα ψαρι, συνεχισα να βαζω τροφη για αλλες δυο μέρες και η αμμωνία μου παραμενει περιπου στα ιδια επιπεδα (ελαφρως παραπανω) ομως ακομα καθολου NO4 και NO3.

Σωστά. Καλά έκανες που δεν έβαλες ψάρι. Βακτήρια συνέχισε να ρίχνεις τα ίδια και για στρώσιμο με τροφή διάβασε εδώ

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ευχαριστώ για τις πληροφοριες!

Σημερα μέτρησα αμμωνία (μετα απο αλλες 2 μέρες που ειχα ξαναμετρησει) και ειμαι πάλι στο ιδιο επίπεδο ακριβώς ενω όμως εχω βάλει μεγαλύτερη ποσότητα τροφής απο οτι στην προηγουμενη μέτρηση. Επισης με βάση τα στικς δεν εχω καθολου νιτρικά. 

Δεν έπρεπε η αμμωνια να εχει ανέβει καθως συσσωρευεται, αν δεν εχω επαρκή βακτηρια να την καταναλώσουν?

Αν δεν ανεβαινει γιατί εστω κάποιος πληθυσμός καταναλώνει μερος της αμμωνίας που συσσωρεύεται και γιαυτο εχω σταθερή μετρηση, δεν θα έπρεπε να εχω καποια μικρη ένδειξη εστω νιτρικών?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία σου μπορεί να μην έχει φτάσει στο μέγιστο ακόμα. Εγώ δεν θα έριχνα άλλη τροφή προς το παρόν.

Και υγρά τεστ να είχες δεν υπήρχε περίπτωση να είχες μέτρηση νιτρικών. Τα νιτρικά είναι το τελικό στάδιο και για να πούμε ότι το ενυδρείο σου έστρωσε πρέπει να μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη 0 και μόνο νιτρικά. Προτεραιότητα είναι να πάρεις υγρά τεστ γιατί με τα στικς δεν θα κάνεις δουλειά. Επειδή είναι κάπως τσιμπημένες οι τιμές τους προσπάθησε να πάρεις τουλάχιστον αμμωνία και νιτρώδη ή μπορείς να τους πας δείγμα και να στο μετρήσουν εκεί αλλά ούτε αυτό είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Η αμμωνία σου μπορεί να μην έχει φτάσει στο μέγιστο ακόμα. Εγώ δεν θα έριχνα άλλη τροφή προς το παρόν.

Και υγρά τεστ να είχες δεν υπήρχε περίπτωση να είχες μέτρηση νιτρικών. Τα νιτρικά είναι το τελικό στάδιο και για να πούμε ότι το ενυδρείο σου έστρωσε πρέπει να μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη 0 και μόνο νιτρικά. Προτεραιότητα είναι να πάρεις υγρά τεστ γιατί με τα στικς δεν θα κάνεις δουλειά. Επειδή είναι κάπως τσιμπημένες οι τιμές τους προσπάθησε να πάρεις τουλάχιστον αμμωνία και νιτρώδη ή μπορείς να τους πας δείγμα και να στο μετρήσουν εκεί αλλά ούτε αυτό είναι λύση.

Ναι για αμμωνία υγρο τεστ εχω. Τα νιτρωδη και τα νιτρικα εχω σε στικ αλλα και τα νιτρωδη 0 μου τα δειχνει. Επομενως πως γινεται χωρις να ανεβαινει η αμμωνια να εχω νιτρωδη 0? Η εξτρα αμμωνία που θα έπρεπε να συσσωρευτεί ή να μετατραπει απο τα βακτηρια σε νιτρωδη τι απεγινε?

Link to comment
Share on other sites

Μα και ανεβασμένη ή ίδια να την έβλεπες νιτρώδη πάλι 0 θα είχες. Για να στο πω εντελώς περιληπτικά η αμμωνία που έχει το ενυδρείο από την τροφή χρησιμεύει αντίστοιχα ως τροφή για τα βακτήρια που πρώτα όμως χρειάζεται να περάσουν από διάφορα μεταβατικά στάδια (αμμωνία -> νιτρώδη, νιτρώδη -> νιτρικα). Αυτή η διαδικασία δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη παρά η ιστορία έχει δείξει ότι διαρκεί χοντρικά ένα μήνα. 

Από την άλλη έχεις και την δυνατότητα για μπόλι δηλαδή έτοιμα βακτήρια από ήδη στρωμένο φίλτρο που απλά θα επιταχύνει την διαδικασία. Όπως και να έχει μην περιμένεις θαύματα με την μία. Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι υπομονή.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω πρόβλημα να περιμένω. Απλώς το να μπουν ψαρια δεν ειναι αυτοσκοπός, ειναι η ολη διαδικασία δημιουργίας μινι οικοσυστήματος που με ενδιαφέρει. 

Αρα τα βακτηρια δεν καταναλωνουν την αμμωνία? Η αμμωνία μονη της με τον καιρο γινεται νιτρώδη και μετα νιτρικά τα οποια καταναλωνουν τα βακτήρια? Γιατι εγω ηξερα οτι υπαρχουν δυο ειδων πληθυσμοί βακτηρίων. Τα μεν που διασπουν την αμμωνία σε νιτρώδη (τα οποια πολλαπλασιαζονται σχετικα γρηγοροτερα) και αρα αν ειχα τετοια βακτήρια εφοσον εχω και αμμωνία θα επρεπε να παρατηρω σταδιακά νιτρώδη. Το άλλο ειδος βακτηριων ειναι αυτό που διασπά τα νιτρωδη σε νιτρικά και οκ εφοσον δεν εχω νιτρωδη δεν μπορω να δω και τα νιτρικά διοτι ακομα και αυτα τα βακτηρια να είχα δεν θα ειχαν τροφή.

Λάθος τα ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Εγώ στο είπα πολύ περιληπτικά για να καταλάβεις ότι θέλει υπομονή μέχρι να γίνει όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία έχεις κατά τη διάρκεια του στρωσίματος?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Chrised έγραψε:

Δωματίου, στους 20 περιπου

Θέλει ψηλότερη θερμοκρασία 26 τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Chrised έγραψε:

Δωματίου, στους 20 περιπου

Ανέβασε τη θερμοκρασία στους 27-28.:)

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι. Μια εβδομαδα τρεχει το ενυδρειο με βακτήρια bio nitrivec και τροφη ανα δυο-τρεις μερες.

Η αμμωνια σταθερα απο την δευτερη μερα 0.5 μετρημενη με υγρο τεστ και σημερα μετρησα νιτρωδη και νιτρικα με υγρο τεστ της api και ειναι 0. 

Η απορια παραμενει:

Εφοσον εχει μονιμα τροφη που ανανεωνεται με νεα τακτικά γιατι δεν συσσωρεύεται η αμμωνια ωστε να εχω παραπανω ένδειξη?

Και αν δεν συσσωρεύεται γιατι τρωνε τα βακτηρια ενα ποσό, γιατι δεν εχω εστω καποια νιτρωδη?

 

Υ.Γ πηρα θερμοστατη 4 μερες τωρα και ειναι στους 27.

Έγινε επεξεργασία - Chrised
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...