Jump to content

Intaqo - Ο 21ος Αιώνας Στο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Με αφορμή ένα πείραμα που γίνεται πάνω σε μια συσκευή που είναι ακόμα σε στάδιο λίγο πριν βγει στην αγορά και από την στιγμή που συμμετέχω και εγώ σε αυτό το project, θα ήθελα να σας παρουσιάσω την δουλειά που έχει γίνει ως τώρα!

 

Η εταιρεία που το έφτιαξε ονομάζεται intaqo και η συσκευή που έχουν φτιάξει λέγεται intaqo device. Το καινούργιο και το καινοτόμο είναι ότι όλες τις ρυθμίσεις τις έχει ο καθένας στο κινητό του μέσω μιας εφαρμογής! Η συσκευή ήρθε στα χέρια μου λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων και αφού συνδέθηκε όπως έπρεπε με την βοήθεια του υπεύθυνου για τυχόν απορίες μπήκε κατευθείαν σε λειτουργία και άρχισα να την επεξεργάζομαι. Η συνδεσμολογία είναι απλή σχετικά όπως και η εγκατάσταση της εφαρμογής και ο συντονισμός του κινητού - συσκευής επίσης.

 

975588741_alltheparts.thumb.jpg.0de4fcf20e2c726af4395f9b25c5d450.jpg

 

Ποιες είναι οι χρήσεις αυτής της συσκευής?

- Dimmer για λεντ (δικάναλο)

-Μέτρηση Ph

-Μέτρηση θερμοκρασίας

-Διοχέτευση λιπασμάτων

 

Πάμε να τα δούμε ένα ένα αναλυτικά:

 

- Dimmer φωτός

 

Αυτό που κάνει ουσιαστικά, είναι μέσω της εφαρμογής που σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις εσύ το πόσο τις εκατό φως θέλεις να βγάζει το λεντ. Δηλαδή κάνεις το δικό σου πρόγραμμα αναλογα με την μέρα και τις συνθήκες που επικρατούν, προσαρμόζεις το φως. Έχει δύο θύρες για να μπούνε ταυτόχρονα 2 φωτιστικά, αρκεί να είναι συμβατά με αυτό τον τρόπο της λειτουργίας.

156562982_lightscedule.thumb.png.da86e9f629cf68732883b9611e3a2030.png

 

-Μέτρηση Ph

 

Να ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο και είναι αυτό της μέτρησης του PH μέσα από ένα ηλεκτρονικό πεχάμετρο. Φυσικά θα πρέπει πρώτα να καλιμπραριστεί και στην συνέχεια να δείχνει τις πραγματικές τιμές του Ph μέσα στο ενυδρείο σε πραγματικό χρόνο.

556546946_phcalibration.thumb.jpg.8136a8fdb39e7f71085b08ad3d1739e2.jpg

220480920_phprobe.thumb.jpg.0e48bdc13fdd1af473b7a12457127b46.jpg

 

Σαν να μην φτάνει αυτό, στην συνέχεια υπάρχει η δυνατότητα μέσω μιας ηλεκτροβάνας να ελέγχεται και να εκχέεται Co2 μέσα στο νερό ανάλογα με τις τιμές που έχουμε εμείς βάλει να είναι προκαθορισμένες. Σαν αποτέλεσμα , έχεις πάντα τον έλεγχο του διοξειδίου και φυσικά υπάρχει δικλείδα ασφαλείας που όταν το φως πέφτει κάτω από το 30% η ηλεκτροβάνα κλείνει και περιμένει να ξανά ανέβει πάνω από εκείνο το ποσό για να ξανά ανοίξει και να κάνει την δουλειά που της έχει ανατεθεί.

Co2.thumb.jpg.7418d64ea12655c96dbf0c976826e68d.jpg

 

1395500651_Co2scedule.thumb.png.195e5d7918000244ae4cd4dc22fb59b1.png

 

- Θερμοκρασία

 

Σε πραγματικό χρόνο επίσης γίνεται και η μέτρηση της θερμοκρασίας που μας δείχνει ακριβώς τις τιμές που υπάρχουν. Γίνεται προσπάθεια να ενσωματωθεί και ένας STC μέσα στην συσκευή για να μπορείς μέσα από το κινητό να ελέγχεις και να ανεβοκατεβάζεις την θερμοκρασία ανάλογα με τις απαιτήσεις.

1599065818_mobileapp.thumb.png.d61c2fc81763f1b7f88938952e3f335a.png

 

-Διοχέτευση λιπασμάτων

 

Εδώ λοιπόν έχουμε τις 2 αντλίες που αφού πρώτα καλιμπραριστούν για να στέλνουν μέσα στο ενυδρείο τα ml που μας χρειάζονται, με την προσθήκη λιπασμάτων γίνεται προγραμματισμός για το πότε, πόσο και πόσο ανά φορά λίπασμα θέλουμε να μπαίνει στο ενυδρείο. Στην προκειμένη περίπτωση με την βοήθεια της @ina που με βοήθησε ( και την ευχαριστώ πολύ) στέλνοντας μου τα λιπάσματα της γίνεται και εκεί διοχέτευση όσο λίπασμα χρειάζεται κάθε φορά!

fertiles.thumb.jpg.528673591ee154c980f30c7564c758f4.jpg

 

1439082045_appfertiles.thumb.png.fd937aa3b87cd69cf5fab4893d390717.png

 

Η συνεργασία έγινε με την εταιρεία αυτή επαναλαμβάνω δοκιμαστικά με σκοπό να δούμε εάν όντως βοηθάει στην συντήρηση και η αλήθεια είναι ότι εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Για ότι απορία έχετε ή ότι θέλετε να σχολιάσετε πολύ ευχαρίστως να απαντήσω ( όσο ξέρω και εγώ χαχα) ?

 

P.S. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι υπάρχει και πλατφόρμα στο διαδίκτυο όπου μπορεί να δει ο καθένας τις ρυθμίσεις που έχουν γίνει ώστε να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα για τα φυτά ( το οποίο είναι βέβαια υπό επεξεργασία ακόμα)

 

 Και το αποτέλεσμα μετά από 1 μήνα χρήσης:

 

124524187_newpost.thumb.jpg.0dbf8d09f5948ae044004a690c9be87d.jpg

Έγινε επεξεργασία - panos nts
  • Like 3
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αναλυτική η παρουσίαση του μηχανήματος!! Στην κυριολεξία μας λύνει τα χέρια

Ελπίζουμε να βγει σύντομα στην αγορά ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος ina έγραψε:

Πολύ αναλυτική η παρουσίαση του μηχανήματος!! Στην κυριολεξία μας λύνει τα χέρια

Ελπίζουμε να βγει σύντομα στην αγορά ?

 

Ειδικά στα φυτεμένα και σε ενυδρεία με απαιτήσεις θα έχει καλή χρηση! Εντωμεταξυ ετοιμάζονται άλλες 2 αντλίες για να γίνουν 4.. να υπάρχει ποικιλία για λιπασματα..

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλές προοπτικές σίγουρα! 
Κράτα μας ενήμερους. 
 

Με τις λάμπες παρατήρησες κάποια αλλοίωση τους με την πάροδο του χρόνου μια και δεν είναι dimmable και το μηχάνημα τις ελέγχει με αυξομειώσεις τάσης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλές προοπτικές σίγουρα! 
Κράτα μας ενήμερους. 
 
Με τις λάμπες παρατήρησες κάποια αλλοίωση τους με την πάροδο του χρόνου μια και δεν είναι dimmable και το μηχάνημα τις ελέγχει με αυξομειώσεις τάσης;
Η αλήθεια ειναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι στην αλλαγή αυτή που κάνει το ντιμερ.. κανονικά άλλες λάμπες θα είχαν θέμα αλλά οι λεντ συνήθως είναι πιο ανθεκτικές από όσο ξέρω.. είναι και μικρό το χρονικό διάστημα για να καταλάβω κάτι τέτοιο. Φυσικά αν παρατηρηθεί οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να λυθεί!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...