Jump to content

Peppermint γαριδες


noli

Recommended Posts

καλημέρα στην ομάδα

 

Γνωρίζει κανείς που υπάρχουν και μπορώ να προμηθευτώ γαρίδες peppermint?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

καλημέρα στην ομάδα

 

Γνωρίζει κανείς που υπάρχουν και μπορώ να προμηθευτώ γαρίδες peppermint?

νομιζω ειδα στο aquariumshop.gr

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

νομιζω ειδα στο aquariumshop.gr

σαν ονομασια ετσι βρισκονται;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

σαν ονομασια ετσι βρισκονται;

Με τετοια ονομασια δεν τα εχουν, https://aquariumshop.gr/shop/zwntanoi-organismoi/lysmata-wurdemanni/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 

Με τετοια ονομασια δεν τα εχουν, https://aquariumshop.gr/shop/zwntanoi-organismoi/lysmata-wurdemanni/

σε ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

καθως ειχα περασει odinium και εχω το ενυδρειο μονο του εδω και 40 μερες χωρισ ψαρι.

 

έχουμε θέμα να βαλω δυο τέτοιες γαρίδες από τωρα γιατι βλέπω μέσα επταισια;;;;;;; (καπως ετσι λεγεται)

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

καθως ειχα περασει odinium και εχω το ενυδρειο μονο του εδω και 40 μερες χωρισ ψαρι.

 

έχουμε θέμα να βαλω δυο τέτοιες γαρίδες από τωρα γιατι βλέπω μέσα επταισια;;;;;;; (καπως ετσι λεγεται)

Ειμαι πολυ αρχαρια στη θαλασσα. Ρωτησε τον @fishbone! @submarine1981@salamander

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να τις έβαζες οσο ποιο αργά γίνεται. Δηλαδη απο την 50 μέρα και μετα.  Λογικά δεν πρέπει να κολλάνε το παράσιτο. 

 

Αλλά και παλι γιατι τοση βιασύνη? ειτε τωρα είτε σε 60 μερες οι γαρίδες παλι θα στις φάνε. 

Αν εχεις όρεξη, κάντους καμια ένεση με ξυδι, στο κεντρο του δίσκου της, και λιγο απότομα για να την προλάβεις να μην κλείσει. Θα τις περιορίσεις έτσι λιγο , μέχρι να μπει η γαριδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος βγαίνει ; Αν έχεις δει μόνο σε ένα σημείο βγάλε το βράχο. Οι γαρίδες δε κάνουν πάντα δουλειά αλλά δεν θα έχουν θέμα αν τις βάλεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βιαζομαι.να τις βαλω κ στις 60-70 ημερες.δεν εχω ιδεα απο αυτες τις επτεσιες πως λεγονται κ ελεγα μηπως μετα ξεφευγε το πραγμα κ δεν μαζευοταν.

οκ θα περιμενω.τοσες μερες περιμενα

στον αραγωνιτη της ειδα 

Link to comment
Share on other sites

 Η αλήθεια είναι ότι σε 60 μέρες, όοντως η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει... Είμαι παθών και ξέρω..

Σίγουρα η γαρίδα δε μπορεί ν αγίνει ξενιστής στο παράσιτο και την βάζεις άφοβα. Αρκεί ν αμην κάνεις ταυτόχρονα κόια θεραπεία γιατί είναι πολύ ευαίσθητες στα φάρμακα. 

 

Εγώ χρησιμοποίησα μια DIY συσκευή aptaisia wand με πολύ καλά αποτελέσματα. Σίγουρα μένουν κάποιες μικρές αλλά αυτές ελπίζεις να τις φάνε οι γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

 Η αλήθεια είναι ότι σε 60 μέρες, όοντως η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει... Είμαι παθών και ξέρω..

Σίγουρα η γαρίδα δε μπορεί ν αγίνει ξενιστής στο παράσιτο και την βάζεις άφοβα. Αρκεί ν αμην κάνεις ταυτόχρονα κόια θεραπεία γιατί είναι πολύ ευαίσθητες στα φάρμακα. 

 

Εγώ χρησιμοποίησα μια DIY συσκευή aptaisia wand με πολύ καλά αποτελέσματα. Σίγουρα μένουν κάποιες μικρές αλλά αυτές ελπίζεις να τις φάνε οι γαρίδες.

Τιιιιιι εννοεις σε 60 μερες η κατασταση μπορει να ξεφυγει;;;

για τις επτασιες..... φανταζομαι

μην λες για κανα odinium?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις θεραπεία στο ενυδρείο με χαλκό ή υποαλατοτητα γαρίδες,  και γενικά ασπόνδυλα δεν μπαίνουν.

Θα πεθάνουν!

 

Αν έχεις δει μόνο μια απταιζια βγάζεις τον βράχο . Αν είναι πολλές  (και δεν βγαινει ο βραχος) υπάρχει περίπτωση να πεθανουν αν δεν προσαρμοστουν. Αρα εισαι τυχερος ή να πολαπλασιαστουν και να πρεπει να αντιμετωπισεις το προβλημα δραστικά!

Από γαρίδες, σκευάσματα έως μηχανήματα.  

Ελπίζω να βγαίνει το βραχακι που την έχει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

@fishbone! @submarine1981 @salamander 

θα έχω κάποιο θέμα; ή ακόμα και για γαρίδες αναμένω 60 ημέρες;

 

ευχαριστώ

Μην βιαστείς, μετά τις 60 για ασφάλεια. 

Είσαι fish only εδώ αποποιούνται τα πράγματα. 

Chaetodon Auriga και τέλος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον niknik. Επίσης διάφορα άλλα είδη πεταλουδόψαρων θα κατατροπώσουν τις ανεμώνες αυτές, όπως το Chaetodon xanturus, Chaetodon lunula, Chaetodon capistratus, Chaeton falcula και το πιο εύκολο από όλα τα παραπάνω, το Chaetodon kleinii. Εάν επιλέξεις κάποιο από αυτά ίσως να πρέπει να είσαι λίγο υπομονετικός στην αρχή, συνήθως θέλουν μερικές μέρες μέχρι να ξεκινήσουν να τις τρώνε...   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ομως!!!

οταν ξεκινησε το οdinium ειχε βαρεσει νιτρικα στο θεο.100 

ενω ολα τα αλλα ηταν φυσιολογικα.εκανα εκανα αλλαγες νιτρικα στο θεο.εσκασε κ το odinium κ εγινε η εκρηξη.

τωρα πια μαθαινοντας απο τα λαθη μου οπλιστηκα με υπομονη κ ολα διορθωνονται σιγα σιγα.ολο αυτο το καιρο της αναμονη μπηκαν biopelet. Τωρα ειμαι στο μηνα που εχουν μπει.

ερωτηση.τις πρωτες 20 μερες τα νιτρικα κ με την αλλαγη π εκανα εχουν πεσει στα 50 αλλα εδω κ 10 μερες ειναι σταθερα εκει.

αναμενω;;;;;;Νομιζα θα επεφταν συνεχεια αργα αργα

Link to comment
Share on other sites

Για να σε καθησυχάσω λιγάκι. 

Αν έχεις 5 κομμάτια βράχου, και πάνω στο κάθε ενα υπάρχουν καμιά 20 αρια μεγάλες - ορατές  απταίσιες, άρα 5 χ 20 = 100 απταίσιες, ναι είναι αρκετές και μπορεί να ξεφύγει λιγάκι το πράμα. 

'Όμως στο ενυδρείο σου, δεν ταΐζεις, δεν ρίχνεις ζουμιά, δεν ρίχνεις τίποτα.

Άπλα είναι ένα νερό με κυκλοφορία που περιμένεις να "πεινάσει" ενα παράσιτο για να το εξοντώσεις. 

Ε δεν νομίζω να έχεις θέμα. 

Αυτό που ανέφερε ο @niknikείναι επίσης ενα πλεονέκτημα που το είχα ξεχάσει. Πετάς ενα ψαράκι και τέλος. 

Επίσης ασχολούμαι με το θαλασσινό ενυδρείο 7-8 χρόνια ίσως και παραπάνω. Είχα τύχει αρκετές φόρες με απταίσιες.  Ολες μα όλες τις φόρες καθάριζα με γαρίδα. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση το γεγονός που έχει τύχει σε χομπύστες να μην μπορούν να απαλλαγούν απο τις απταίσιες με χρήση γαρίδας. (Πιθανολογώ ίσως απο υπερβολικό τάισμα και η γαρίδα ήταν χορτάτη? οπότε δεν πείραζε και τις απταίσιες,  ίσως απο τροφές κοραλλιών όπου επωφελούνταν και οι απταίσιες?  Υπάρχουν πολλά ερωτηματικά εδώ)

 

Και φυσικά όποτε έχεις όρεξη, ένεση- ξυδι- κάρφωμα με προσοχή χωρίς να φύγουν διαμελίσμένα κομμάτια της απταίσιας και 2-3 ml μέσα της.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

Ερωτηση ομως!!!

οταν ξεκινησε το οdinium ειχε βαρεσει νιτρικα στο θεο.100 

ενω ολα τα αλλα ηταν φυσιολογικα.εκανα εκανα αλλαγες νιτρικα στο θεο.εσκασε κ το odinium κ εγινε η εκρηξη.

τωρα πια μαθαινοντας απο τα λαθη μου οπλιστηκα με υπομονη κ ολα διορθωνονται σιγα σιγα.ολο αυτο το καιρο της αναμονη μπηκαν biopelet. Τωρα ειμαι στο μηνα που εχουν μπει.

ερωτηση.τις πρωτες 20 μερες τα νιτρικα κ με την αλλαγη π εκανα εχουν πεσει στα 50 αλλα εδω κ 10 μερες ειναι σταθερα εκει.

αναμενω;;;;;;Νομιζα θα επεφταν συνεχεια αργα αργα

Τα πέλλετ στις 21 μέρες αποδίδουν στο max. Εφόσον πήγαν 50 πχ εάν ειχες λέμε 200 γραμ πέλλετ μέσα, και μετρώντας κάθε Κυριακή αμέσως βάζεις αλλά 50γραμ.

Μετρας πχ 50 1η βδομάδα, 40,2η βδομάδα, 40 3η βδομάδα,. ξαναβαζεις. Κάθε μήνα περίπου τα ξεπλένεις με ενυδριακο νερό και προσθέτης την διαφορά. Τονίζω πρώτον, την δόση που έχεις βρει στο δικό σου σύστημα και δουλεύει πχ 500γραμ,έχεις βαλει σημάδι στον ριακτορα, Επισεις όταν έχουν κατέβει στο 10 πχ η ποσότητα θα προσθέσουμε θα είναι μικρή διότι μπορεί να πάει 0 χωρίς να το καταλάβουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Για να σε καθησυχάσω λιγάκι. 

Αν έχεις 5 κομμάτια βράχου, και πάνω στο κάθε ενα υπάρχουν καμιά 20 αρια μεγάλες - ορατές  απταίσιες, άρα 5 χ 20 = 100 απταίσιες, ναι είναι αρκετές και μπορεί να ξεφύγει λιγάκι το πράμα. 

'Όμως στο ενυδρείο σου, δεν ταΐζεις, δεν ρίχνεις ζουμιά, δεν ρίχνεις τίποτα.

Άπλα είναι ένα νερό με κυκλοφορία που περιμένεις να "πεινάσει" ενα παράσιτο για να το εξοντώσεις. 

Ε δεν νομίζω να έχεις θέμα. 

Αυτό που ανέφερε ο @niknikείναι επίσης ενα πλεονέκτημα που το είχα ξεχάσει. Πετάς ενα ψαράκι και τέλος. 

Επίσης ασχολούμαι με το θαλασσινό ενυδρείο 7-8 χρόνια ίσως και παραπάνω. Είχα τύχει αρκετές φόρες με απταίσιες.  Ολες μα όλες τις φόρες καθάριζα με γαρίδα. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση το γεγονός που έχει τύχει σε χομπύστες να μην μπορούν να απαλλαγούν απο τις απταίσιες με χρήση γαρίδας. (Πιθανολογώ ίσως απο υπερβολικό τάισμα και η γαρίδα ήταν χορτάτη? οπότε δεν πείραζε και τις απταίσιες,  ίσως απο τροφές κοραλλιών όπου επωφελούνταν και οι απταίσιες?  Υπάρχουν πολλά ερωτηματικά εδώ)

 

Και φυσικά όποτε έχεις όρεξη, ένεση- ξυδι- κάρφωμα με προσοχή χωρίς να φύγουν διαμελίσμένα κομμάτια της απταίσιας και 2-3 ml μέσα της.

 

Top διευκρυνιση.

thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Τα πέλλετ στις 21 μέρες αποδίδουν στο max. Εφόσον πήγαν 50 πχ εάν ειχες λέμε 200 γραμ πέλλετ μέσα, και μετρώντας κάθε Κυριακή αμέσως βάζεις αλλά 50γραμ.

Μετρας πχ 50 1η βδομάδα, 40,2η βδομάδα, 40 3η βδομάδα,. ξαναβαζεις. Κάθε μήνα περίπου τα ξεπλένεις με ενυδριακο νερό και προσθέτης την διαφορά. Τονίζω πρώτον, την δόση που έχεις βρει στο δικό σου σύστημα και δουλεύει πχ 500γραμ,έχεις βαλει σημάδι στον ριακτορα, Επισεις όταν έχουν κατέβει στο 10 πχ η ποσότητα θα προσθέσουμε θα είναι μικρή διότι μπορεί να πάει 0 χωρίς να το καταλάβουμε. 

Ερωτηση μπορει κ βλακεια αλλα για μα αποφυγουμε αλλα.τα ιδανικα νιτρικα σε fish only τι ειναι;εγω νομιζα μηδεν

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

Ερωτηση μπορει κ βλακεια αλλα για μα αποφυγουμε αλλα.τα ιδανικα νιτρικα σε fish only τι ειναι;εγω νομιζα μηδεν

Ερώτηση: Γιατί βάζεις πελλετ ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ερώτηση: Γιατί βάζεις πελλετ ???

Για να πεσουν τα νιτρικα γτ δεν επεφταν με

τίποτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

Για να πεσουν τα νιτρικα γτ δεν επεφταν με

τίποτα

 

Τώρα που δεν έχεις ψάρια γιατί δεν βλέπεις διαφορά?

Στο λέω γιατί είναι ευκαιρία να πέσουν τα νιτρικά με φυσικό τρόπο και όχι με δευσμευτες!

Αν ξεκινήσεις από την αρχή με πελλετ ή με βότκες κτλ μετά δεν μαζεύονται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...