Jump to content

Νεούδι στο χόμπυ!!!


Vagourass

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Όπως θα καταλάβατε και από τον τίτλο, είμαι νέος στον ενυδρειακό χώρο με πολλές απορίες, αλλά είμαι σίγουρος ότι εδώ μέσα θα τα μάθω όλα!

 

Το ενυδρείο μου είναι 105 λίτρα 75 X 35 X 40cm με λίγα φυσικά φυτά και πέτρες.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάθε πότε μπορώ να βάζω νέα ψάρια στο ενυδρείο μου. Αφού ολοκλήρωσα τον κύκλο του αζώτου και όλες οι μετρήσεις ήταν καλές, εχθές (2 εβδομάδες μετά το στήσιμο) έβαλα τα πρώτα μου ψάρια. 2 Gourami Pearl και 4 γατόψαρα Otocinclus.

 

Μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς, καθώς τα Gourami άρχισαν τις βόλτες για να εξερευνήσουν το νέο τους σπίτι, μετά το αρχικό σοκ όπου κρυβόντουσαν.

 

Σκεφτόμουν σε 3 μέρες και αφού όλα βαίνουν καλώς και ξανακάνω τις μετρήσεις, να αγοράσω black neon tetra. Συμφωνείτε ή θα πρέπει να περιμένω και άλλες μέρες; Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνετε και άλλα ψαράκια που θα μπορούσα να βάλω, ιδανικά για το ενυδρείο μου λόγω μεγέθους.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Καλημέρα ομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλώς ήρθες! :)

 

Σε δύο εβδομάδες λίγο δύσκολο να στρώθηκε χωρίς μπόλι. Οι μετρήσεις σου ποιες είναι και με τι μέτρησες? 

Τα λίτρα σου είναι οκ και για περισσότερα ψάρια αλλά σε πρώτη φάση ας τα βάζεις λίγα λίγα γιατί αν τα βάλεις με τη μία η βιολογία ενδέχεται να τα τινάξει και να έχεις αμμωνία. Έχεις χρόνο να σκεφτείς για ψάρια εγώ θα σου πρότεινα να το σκεφτείς καλά.

Τα tetra θέλουν ελαφρώς μαλακό έως ουδέτερο νερό (~7 ph) αλλά στην αθήνα έχουμε κοντά στο 8. Όχι ότι τα αποκλείουμε εντελώς αλλά αν έχεις κατασταλάξει σε αυτά ίσως χρειαστεί να το ρίξεις. Τα gourami είναι οκ αν και εγώ θα έβαζα ζευγάρι από colisa laila και όχι τα trichogaster λόγω χρωμάτων αλλά εντάξει. 

Για τους οτόκυκλους τώρα χωρίς να έχω εμπειρία το μόνο που ξέρω είναι ότι πρόκειται για ευαίσθητα ψαράκια και θέλουν μεγάλη ομάδα οπότε αν αποφασίσεις να τα κρατήσεις θα χρειαστείς περισσότερα. 

Ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου και γράψε και τον εξοπλισμό σου.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παναγιώτη.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

 

Σου παραθέτω τις μετρήσεις:

 

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=10mg

 

Οι μετρήσεις έγιναν παίρνοντας δείγμα από το νερό του ενυδρείου και μεταφορά τους σε ειδικά μπουκαλάκια, ρίχνοντας το αντίστοιχο υλικό. Τα test ήταν της Salifert.

 

Το ενυδρείο είναι το Aquael Leddy 75.

 

Φίλτρο Aquael ASAP 500

Θερμοστάτης ισχύος 100w

Λάμπα 16W

enydreio.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν βλέπω ψάρια στο ενυδρείο;;; ?

Link to comment
Share on other sites

Ααααα!

κοίταξε αν για της επόμενες 15-20 μέρες παραμένουν μηδέν τα ΝΗ και ΝΟ2 τότε πρόσθεσε ψάρια όποια και να είναι αυτά εκτός απο τους ότους γιατί θέλουν ένα ποιο ώριμο ενυδρείο γενικά είναι λίγο αρρωστουλια ψάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο.

 

Να κάνω ακόμα μια ερώτηση. Την 1η αλλαγή νερού πότε πρέπει να την κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνεις μαι αλλαγή 20-30% και μετα ανά εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Η αλλαγή νερού από την στιγμή που έχεις μέσα ψάρια, καλό είναι να γίνει εβδομαδιαία το 20% του ενυδρείου. Και σιγα σιγά να μπεις σε μια ρουτίνα!

 

ΥΓ τα ψάρια και οι ζωντανοί οργανισμοί "αγαπούν" την ρουτίνα.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πάνο.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λέω το Σάββατο να κάνω την 1η αλλαγή και μετά κάθε εβδομάδα. Δημιουργική ρουτίνα για τα ψαράκια μας.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vagourass έγραψε:

Καλησπέρα Πάνο.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λέω το Σάββατο να κάνω την 1η αλλαγή και μετά κάθε εβδομάδα. Δημιουργική ρουτίνα για τα ψαράκια μας.

Στα ψαράκια μας αρέσει η ρουτίνα, εμείς βαριόμαστε λιγάκι.:D

Καλώς όρισες.

:welcome:

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SOTIRIS said:

Στα ψαράκια μας αρέσει η ρουτίνα, εμείς βαριόμαστε λιγάκι.:D

Καλώς όρισες.

:welcome:

 

Καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τις τελευταίες ημέρες μου έχουν ανέβει τα νιτρώδη. 

 

Σήμερα μέτρησα και είναι στο 2. Αμμωνία 0 και νιτρικά 0.25.

 

Τι να κάνω; Να αρχίσω πάλι τα βακτήρια; 

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά με τις αρχικές μετρήσεις είναι η εισαγωγή 10 red eye tetra και ορισμένων φυτών ακόμα. Τα ψάρια είναι κινητικά και δεν έχουν δείξει κάποιο πρόβλημα. Αλλαγή νερού έκανα την Παρασκευή και θα κάνω εκ νέου αυτή την Παρασκευή.

83896909_10219916503835535_9075363048608235520_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις μέσα ψάρια το ΝΟ2 και το ΝΗ πρέπει να είναι ΜΗΔΕΝ.

Οπότε κάνεις άμεσα αλλαγή νερού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που έχεις μέσα ψάρια ναι θα βοηθήσουν στο να στρώσει το ενυδρείο γρηγορότερα, και μην αφήνεις να ανέβει καθόλου το ΝΟ2 και ΝΗ είναι πολύ βασικό αυτό για την υγεία των ψαριών. Στην αρχή θα ξοδευτής λίγο κάνοντας μετρήσεις, μετα όταν στρώσει και πάρεις το κολλάει δεν θα χρειάζεται να κάνεις τακτικές μετρήσεις νερού. Αυτό έγινε γιατί άρχισες ανορθόδοξα αλλά δεν πειράζει με προσοχή και υπομονή όλα πιστεύω θα πάνε καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Χρήστος said:

απο την στιγμή που έχεις μέσα ψάρια ναι θα βοηθήσουν στο να στρώσει το ενυδρείο γρηγορότερα, και μην αφήνεις να ανέβει καθόλου το ΝΟ2 και ΝΗ είναι πολύ βασικό αυτό για την υγεία των ψαριών. Στην αρχή θα ξοδευτής λίγο κάνοντας μετρήσεις, μετα όταν στρώσει και πάρεις το κολλάει δεν θα χρειάζεται να κάνεις τακτικές μετρήσεις νερού. Αυτό έγινε γιατί άρχισες ανορθόδοξα αλλά δεν πειράζει με προσοχή και υπομονή όλα πιστεύω θα πάνε καλά.

 

Σε ευχαριστώ Χρήστο.

 

Με το που θα πάω σπίτι, θα κάνω την αλλαγή και θα την επαναλάβω την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vagourass έγραψε:

Σε ευχαριστώ Χρήστο.

 

Με το που θα πάω σπίτι, θα κάνω την αλλαγή και θα την επαναλάβω την Παρασκευή.

Που θα κανεις την αλλαγη, κανε και παλι μετρησεις. Αν θα εχεις ΝΟ2 πανω απο 0.5, τοτε ξανα αλλαγη νερου και βακτηρια ριξε.

Με το ταισμα πολυ προσοχη. Μπορεις ανετα να μην ταιζεις τα ψαρια σου για 2 ημερες μετα κανε και παλι τις μετρησεις.

Πολυ νωρις εβαλες και αλλα ψαρια, θα επρεπε να περιμενεις τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες για να προσαρμοστει το ενυδρειο. Εγω θα εβαζα τα νεα ψαρια μονο μετα απο ενα μηνα......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Που θα κανεις την αλλαγη, κανε και παλι μετρησεις. Αν θα εχεις ΝΟ2 πανω απο 0.5, τοτε ξανα αλλαγη νερου και βακτηρια ριξε.

Με το ταισμα πολυ προσοχη. Μπορεις ανετα να μην ταιζεις τα ψαρια σου για 2 ημερες μετα κανε και παλι τις μετρησεις.

Πολυ νωρις εβαλες και αλλα ψαρια, θα επρεπε να περιμενεις τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες για να προσαρμοστει το ενυδρειο. Εγω θα εβαζα τα νεα ψαρια μονο μετα απο ενα μηνα......

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα κάνω τις αλλαγές, τις μετρήσεις και θα επανέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...