Jump to content

Level up!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Ήρθε επιτέλους το πρωτοχρονιατικο μου δώρο ?. Και μαζί με αυτό το πρώτο μου level up από τα 60 στα 180 (μάλλον θα υπάρξουν κι άλλα ήδη σκέφτομαι το 3ο ?). Θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να το κάνω πιο σωστά αυτή τη φορά, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Όχι ότι δεν έχω ρίξει διάβασμα, αλλά οι ερωτήσεις ξεπεταγονται σαν μανιταρια. Λοιπόν 1η ερώτηση: κάνει αυτό για υποστρωμα; 

https://www.pool-store.gr/ell/product/Leyki-Xalaziaki-Ammos

Οι δύο εκδοχές που σκέφτομαι είναι είτε αφρικανικές κιχλιδες, είτε φυτεμένο με ως μέτρια φυτά 

_20200122_235135.JPG

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το γεμίσεις!

 

Την συγκεκριμένη άμμο δέν την ξέρω αλλά γιατί να μήν κάνει.Απλά βεβαιώσομε τεστ ξυδιού/ακουαφόρτε ότι είναι πράγματι χαλαζιακή

 

Το φίλτρο μπορείς να το στήσεις όπως εσύ θές και με τα υλικά που θές.Δέν είναι ανάγκη να αφήσεις τα σφουγγάρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Husky_Jim said:

Με το καλό να το γεμίσεις!

 

Την συγκεκριμένη άμμο δέν την ξέρω αλλά γιατί να μήν κάνει.Απλά βεβαιώσομε τεστ ξυδιού/ακουαφόρτε ότι είναι πράγματι χαλαζιακή

 

Το φίλτρο μπορείς να το στήσεις όπως εσύ θές και με τα υλικά που θές.Δέν είναι ανάγκη να αφήσεις τα σφουγγάρια.

 

Κι εγώ λέω να αφήσω ένα σφουγγάρι, το χοντρό ή το λεπτό? 

Γενικά από το συγκεκριμένο φίλτρο έχει κανείς εμπειρία θα με καλύψει ή θα χρειαστεί να πάω σε κανιστερ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο!!

 

Αν το πας για αφρική δεν ξέρω αν μπαίνει κάτι άλλο πέρα από τανγκανικα και αυτό κοχυλόψαρα και τζούλι. Αν μπορεί να μπει κάτι άλλο από τανγκανίκα θα σε βοηθήσουν οι της αφρικής. Για κιχλίδες malawi νομίζω πως είσαι εκτός. 

Σε άλλη περίπτωση ενυδρείου θα προτιμούσα ψιλόκοκκο χαλικάκι και όχι άμμο. Αν θέλεις και κάπως πιο απαιτητικά φυτά δες και την περίπτωση υποστρώματος. 

Το φίλτρο ανάλογα την ψαροσύνθεση θα δείξει. Σφουγγάρια δρόμο δεν αξίζουν χίλιες φορές μακαρόνι και βαμβάκι.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panagiotis_dms said:

Καλογέμιστο!!

 

Αν το πας για αφρική δεν ξέρω αν μπαίνει κάτι άλλο πέρα από τανγκανικα και αυτό κοχυλόψαρα και τζούλι. Αν μπορεί να μπει κάτι άλλο από τανγκανίκα θα σε βοηθήσουν οι της αφρικής. Για κιχλίδες malawi νομίζω πως είσαι εκτός. 

Σε άλλη περίπτωση ενυδρείου θα προτιμούσα ψιλόκοκκο χαλικάκι και όχι άμμο. Αν θέλεις και κάπως πιο απαιτητικά φυτά δες και την περίπτωση υποστρώματος. 

Ευχαριστώ!!

Εκτός λόγω μεγέθους? Μου αρέσει τρομερά αυτό το ψαράκι:

Από Tanganyika 

Και αυτό 

Από Malawi 

Αυτά σκέφτομαι.... 

Τώρα αν θα πάω για φυτεμένο, μάλλον κάτι με σαφή όρια και θα μπορέσω να βάλω υπόστρωμα μόνο στο σημείο που θα είναι τα φυτά, γιατί όχι όμως άμμο? 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός λόγω μεγέθους ναι. Όπως είπα αν μπαίνει κάτι άλλο ακόμα και από malawi ή τανγκανίκα ας σε διαφωτήσουν οι έμπειροι πάνω σε αυτό. Το θέμα είναι και τα λίτρα φυσικά αλλά και ο χαρακτήρας πολλών κιχλίδων που είναι επιθετικές είτε από την φύση τους είτε σε περιόδους αναπαραγωγής και στην φροντίδα των μικρών.

 

Όπως θα διαβάσεις και στο προφιλ των brichardi που σου αρέσουν:

Αν και πολύ επιθετικό ψάρι όσο αφορά τα άλλα είδη, η συμπεριφορά του N.Brichardi προς τα μέλη της οικογένειας είναι πραγματικά αξιοσημείωτη, αφού έχει παρατηρηθεί οι γονείς να αφήνουν τις πρώτες και μεγαλήτερες σε ηλικία γενιές να μπαίνουν στην περιοχή τους, και εκτός αυτού, να τους βοηθάνε στο μεγάλωμα των νεότερων.

Σίγουρα ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε το N. Brichardi είναι μόνο του (species ενυδρείο), αλλά αν παρ’ όλα αυτά θέλουμε να βάλουμε συγκάτοικους, τότε σίγουρα θα χρειαστούμε ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο με ελάχιστο μήκος τα 120 εκατοστά. Οι συγκάτοικοι προτιμότερο είναι να φτάνουν ή και να ξεπερνάνε το Ν. Brichardi σε μέγεθος για να μπορέσουν να αντέξουν την επιθετικότητα του, ειδικά σε περιόδους αναπαραγωγής. Όπως και να έχει, το πιο πιθανό, είναι το ζευγάρι να είναι το κυρίαρχο στο ενυδρείο.

 

Προσθέτω στα παραπάνω: Εδώ ακόμα και τα multifasciatus που είναι τα μικρότερα γίνονται σκύλοι και δεν αφήνουν τίποτα να πλησιάσει στην αποικία τους.

Εσύ όμως τι θέλεις να κάνεις? Αφρική ή Φυτεμένο με άμμο και άλλα ψάρια εκτός αφρικής?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Έχω αρχίσει να έχω μια ελαφριά κλίση προς την μια πλευρά, αύριο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο :drunk:

Εννοεις αυριο μετα το κρασακι στον "Βυθο"....;;;;;! :lolu:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, natateo said:

Εννοεις αυριο μετα το κρασακι στον "Βυθο"....;;;;;! :lolu:

Μάλλον πριν, γιατί μετά δεν το βλέπω και πολύ σίγουρο :bigemo_harabe_net-77:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...