Jump to content

Να δηλώσω ψάρακας (ή είναι πολύ cheesy;)


Insomniac

Recommended Posts

Καλημέρα / Καλησπέρα σε όλους! 

 

Λίγα λόγια για την ενασχόληση μου με το hobby: Η αρρώστια ξεκίνησε πριν ένα χρόνο και κάτι, αρχικά με eco-spheres και enclosed terrariums, και συνεχίστηκε με άπειρες ώρες ιντερνετική μελέτη για τα ενυδρεία. Βρίσκω απίστευτα αναζωογονητικό (φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ) να παίρνεις ένα ζωντανό κομμάτι φύσης μέσα στο χώρο σου. 

 

Και αφου λοιπόν διάβασα, διάβασα, διάβασα... Όταν έφτασε η κρίσιμη ώρα του δικού μου nano aquarium έπεσα στη λούμπα της τσιγκουνιάς και τη βιασύνης. Το Σεπτέμβρη λοιπόν ξεκίνησα το παρακάτω ενυδρείο, με το οποίο πλέον και ενώ αποκτώ παραπάνω εμπειρία, δεν είμαι ικανοποιημένος.

 

Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω ένα καινούριο set up.

 

Ακολουθούν πληροφορίες και για τα δύο ενυδρεία:

 

Current:

Γυαλί: HS Aqua 25lt (budget tank)

Φιλτρο: Dennerle Nano Corner Filter

Media: Nano BioFilterGranulat

Substrate: Gravel

Light: Cheap Ali Express Light (πλέον το έχω αλλάξει)

Heater: Nano Warm 15w

Fish: Crowntail Betta, Red Cherry Shrimps, Amano Shrimps, Tiger Nerite Snail, Pest Snails

 

3 More photos: Instagram post

0A50DDB7-64FE-473F-B552-BDEA3860BC18.thumb.jpg.4d6854aba8b2a331d9fab4167f850fff.jpg

 

 

Μετά από λίγο καιρό λοιπόν, και ξέροντας ότι μπορώ να κάνω κάτι πολύ πιο όμορφο αποφάσισα να το διαλύσω και να αρχίσω από την αρχή με νεο εξοπλισμό και υλικά τα οποία και ήδη έχω ξεκινήσει να συλλέγω. Πιστεύω στα μέσα του επόμενου μήνα θα τα έχω όλα και θα μπορώ να ξεκινήσω.

 

New: 

Γυαλί: ADA Cube Garen 45P

Φιλτρο: Eheim Classic 150

Media: HS Aqua Bacto Rings

Substrate: ADA Amazonia / Della Sand

Light: ONF One Flat Nano

Heater: Nano Warm 15w

Fish: Crowntail Betta, Red Cherry Shrimps, Amano Shrimps, Tiger Nerite Snail

Style: Bonsai Inspired

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες το φόρουμ εδώ θα βρεις αρκετούς ΄΄τρελαμένους΄΄ άλλους περισσότερο με ψάρια άλλους με φυτά κοκ.

Το εξοπλισμό που γράφεις σκοπεύεις να τον πάριες ή τον πείρες.

Τα ζωντανά που γράφεις σκοπεύεις να τα βάλεις όλα ή κάποια απο αυτά;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Χρήστος said:

Καλός ήρθες το φόρουμ εδώ θα βρεις αρκετούς ΄΄τρελαμένους΄΄ άλλους περισσότερο με ψάρια άλλους με φυτά κοκ.

Το εξοπλισμό που γράφεις σκοπεύεις να τον πάριες ή τον πείρες.

Τα ζωντανά που γράφεις σκοπεύεις να τα βάλεις όλα ή κάποια απο αυτά;

 

Τα ζωντανά συνυπάρχουν στο ενυδρείο από τον Οκτώβρη και θα μεταφερθούν καλώς εχόντων των πραγμάτων όλα στο καινούριο!

 

Χθες αγόρασα το Eheim Classic 150, και το έβαλα να τρέχει παράλληλα με το Dennerle που είναι established ώστε να είναι έτοιμο για τη μεταφορά. 

Περιμένω τη γυάλα και μετά θα αρχίσω να ψάχνω για τα κομμάτια του hardscape (ξύλα, πέτρες κτλ). Όπως είπα, πιστεύω μέχρι τα μέσα του άλλου μήνα να τα έχω όλα ώστε να καταλήξω και ακριβώς στα φυτά που θα βάλω. Η λίστα των φυτών μέχρι τώρα είναι αυτή (χωρίς να είναι και η τελική βέβαια)

 

733016083_Plantsfornewsetup.jpg.5c50ae421b2c6b7ce45d82b7e9cc841c.jpg

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
Link to comment
Share on other sites

ωραία ωραία απλά απλά την weeping και το monte carlo τα βλέπω λίγο τσιμπημένα σε τιμές και είναι φυτά που αρκετή χομπιστες τα έχουν και θα μπορούσαν να σου δώσουν κλαδέματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Χρήστος said:

ωραία ωραία απλά απλά την weeping και το monte carlo τα βλέπω λίγο τσιμπημένα σε τιμές και είναι φυτά που αρκετή χομπιστες τα έχουν και θα μπορούσαν να σου δώσουν κλαδέματα. 

 

Χρήστο ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία!

 

Η λίστα περιλαμβάνει τα φυτά και αντίστοιχες τιμές που βρίσκω στο εμπόριο. Μακάρι όντως να μπορέσω να βρω φυτά από συν-χομπίστες (αν μου επιτρέπεται ο όρος).

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σου οκ ( θέλω να σου επισημάνω την χρήση co2 για γρασίδια, μήπως θέλεις να το σκεφτείς καλύτερα και να πας σε κάτι πιο εύκολο και με άλλο υπόστρωμα? Η salvinia αν πιάσει θα σου γεμίσει την επιφάνεια και ενδεχομένως να σου κάνει σκιά στα σημεία με το γρασίδι) . Μονομάχος οκ. Μονομάχος με γαρίδες ρίσκο μεγάλο.

Γιατί bonsai inspired και όχι bonsai σκέτο? -> https://greenaqua.gr/enydreia/diakosmisi-enydreiou/fysiki-riza-bonsai-tree-detail

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, panagiotis_dms said:

Τα φυτά σου οκ ( θέλω να σου επισημάνω την χρήση co2 για γρασίδια, μήπως θέλεις να το σκεφτείς καλύτερα και να πας σε κάτι πιο εύκολο και με άλλο υπόστρωμα? Η salvinia αν πιάσει θα σου γεμίσει την επιφάνεια και ενδεχομένως να σου κάνει σκιά στα σημεία με το γρασίδι) . Μονομάχος οκ. Μονομάχος με γαρίδες ρίσκο μεγάλο.

Γιατί bonsai inspired και όχι bonsai σκέτο? -> https://greenaqua.gr/enydreia/diakosmisi-enydreiou/fysiki-riza-bonsai-tree-detail

 

Θα μείνω Low Tech, τουλάχιστον για αρχή. Εχω δει αρκετές περιπτώσεις που το Monte Carlo τα πηγαίνει μια χαρά (δεν αναπτύσετε ούτε πολύ γρήγορα ούτε τοσο πυκνά βέβαια) χωρίς Co2. 

 

Θέλω να δοκιμάσω τη Salvinia λόγω πολύ μικρών ριζών και πιο ευχάριστης κίνησης στην επιφάνεια. Γνωρίζω ότι αυξάνεται / μεγαλώνει πολύ γρήγορα.

Έχω δοκιμάσει ήδη Amazon Frogbit & Water Lettuce τα οποία με άφησαν πολύ ικανοποιημένο αλλά δε με τρελαίνουν σαν επιλογή, στο πιο minimal set up που έχω φανταστεί.

 

Ο μονομάχος ζει με τα γαριδάκια εδώ και τέσσερις μήνες και τα πηγαίνουν μια χαρά. Πάλι θα ακολουθήσω την τακτική που εφάρμοσα στο τωρινό ενυδρείο. Βάζω πρώτα τις γαρίδες και μετά από μερικές ημέρες το μονομάχο για να μη θεωρήσει απ' ευθείας την περιοχή δικιά του και γίνει επιθετικός. Βέβαια μπορεί να μην είναι θέμα τακτικής, μπορεί απλά ο ψαρούλης να είναι ΖΕΝ.

 

Τι πρόβλημα έχει το substrate;

 

Πολύ ενδιαφέρον το bonsai που έστειλες. Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
Link to comment
Share on other sites

Το monte carlo ναι ενδέχεται να πιάσει και χωρίς co2 απλά θα πάρει χρόνο.

Ο μονομάχος με γαρίδες είναι από τα αιώνια διλήμματα αλλού πιάνει αλλού όχι ακόμα και με αυτή την τακτική (δοκιμασμένο και όλες έγιναν μεζές αφού ήταν ήδη ένα μήνα μέσα) άρα και ο μονομάχος καθ'αυτός παίζει ρόλο. Τουλάχιστον κάνε κρυψώνες όσο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panagiotis_dms said:

Το monte carlo ναι ενδέχεται να πιάσει και χωρίς co2 απλά θα πάρει χρόνο.

Ο μονομάχος με γαρίδες είναι από τα αιώνια διλήμματα αλλού πιάνει αλλού όχι ακόμα και με αυτή την τακτική (δοκιμασμένο και όλες έγιναν μεζές αφού ήταν ήδη ένα μήνα μέσα) άρα και ο μονομάχος καθ'αυτός παίζει ρόλο. Τουλάχιστον κάνε κρυψώνες όσο μπορείς.

 

Σωστός! 

 

Ευχαριστώ πολύ, Παναγιώτη! Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...