Jump to content

βερνικι σε επιπλο mdf βαμενο με πλαστικο


michalos

Recommended Posts

Εχω φτιαξει ενα επιπλο εμυδρειου με mdf και το εβαψα με πλαστικο χρωμα, χωρις να εχω βαλει βερνικι πριν (λαθος!)

Το θεμα ειναι οτι θελω να το περασω με βερνικι για να γινει πιο ανθεκτικο στο νερο

Μπορω να το κανω οπως ειναι τωρα με πλαστικο χρωμα απο πανω, η πρεπει να το τριψω με γυαλοχαρτο να φυγει το πλαστικο χρωμα κ μετα να το περασω με βενικι? Μετα σκεφτομαι επισης πανω απο το βερνικι να βαλω παλι πλαστικο χρωμα  για να δειξει καλυτερο.

Επισης δεν εχω ακομα ψαρια μεσα αλλα το εχω γεμισει νερο και στρωνει 1 μηνα τωρα για να βαλω κιχλιδες

ο πιο ευκολος τροπος για να γινει? αδειαζω καπου αμμο και νερο με κυκλοφορητη και μολις στεγνωσει το βερνικι τα ξαναβαζω πισω? για να μην χασω τον 1 μηνα που στρωνει κ να ξαναρχισω απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ναι, ακριβώς το ίδιο έχω κάνει και εγω στο καπάκι του ενυδρείου μου και είναι μια χαρά ένα χρόνο τώρα. Εβαλα πλαστικό χρώμα-Βέρνικη-πλαστικο χρώμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, με το θεμα νερου αμμου βραχων κτλ χρειαζεται αδειασμα σε βαρελι και κυκλοφορητη μεσα? για να μην χαθει ο μηνας που στρωνει ηδη?

Link to comment
Share on other sites

οσο ειναι μεσα στο νερό άμμος βράχια και οτιδήποτε βιολογικό υλικό σε κατάλληλες συνθήκες μεσα (θερμοκρασια οξυγονο κλπ) δεν χάνεται η βιολογια.  Κάντο ετσι οπως λες με το βαρελι. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μια τελευταία ερώτηση, να βάλω στηρίγματα (λέω για 6)  κάτω για να αποφεύγω υγρασίες η να πατάει όλη η βάση κάτω για πιο σταθερότητα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα 8 ποδαρακια για να μπουν οπως αυτο της Juwel SBX Rio 180

(αλλες διαστασεις βεβαια αυτο ,αλλα η τοποθετηση θα γινει με τον ιδιο τροπο)

 

std_juwel_aquarium_td_rio180(1)-l.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...