Jump to content

Προτάσεις για 95 λίτρα φυτεμένο


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,εδώ και δύο χρόνια τρέχω ένα ενυδρείο. Ξεκίνησα με γκαπυς και ρεντ τσερυ αλλά στην συνέχεια άφησα μόνο τις γαρίδες και τρέχει έτσι σχεδόν ένα χρόνο. Σκέφτομαι όμως να προσθέσω τώρα μερικά ψαράκια με κύριο μέλημα μου όμως να μην πειράζουν τις γαρίδες . Σκεφτόμουνα ίσως για otocinclus,εσείς τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα,εδώ και δύο χρόνια τρέχω ένα ενυδρείο. Ξεκίνησα με γκαπυς και ρεντ τσερυ αλλά στην συνέχεια άφησα μόνο τις γαρίδες και τρέχει έτσι σχεδόν ένα χρόνο. Σκέφτομαι όμως να προσθέσω τώρα μερικά ψαράκια με κύριο μέλημα μου όμως να μην πειράζουν τις γαρίδες . Σκεφτόμουνα ίσως για otocinclus,εσείς τι μου προτείνετε;

Ξέχασα να αναφέρω πως το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο

Link to comment
Share on other sites

Ναί οι οττόκυκλοι είναι ιδανικοί. Επίσης θα μπορούσες να βάλεις corydoras pygmaeus ή hastatus και κάποια microrasbora

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εγώ θα έβαζα σίγουρα μια ομάδα κορυντόρας για τον βυθό αλλά πρώτον πριν αποφασίσεις κοίταξε για θερμοκρασίες γιατί πχ τα panda θέλουν <25 και δεύτερον για υπόστρωμα τι έχεις? Χαλίκι η άμμο? Τα galaxy θα τα χάνεις στα 95 λίτρα καλύτερα κάποιο ψάρι που θα δώσει κίνηση στο ενυδρείο τύπου tetra,  zebra daniο  ή τα πλέον όμορφα κατ'εμέ που είδα σε πρόσφατη μου βόλτα στην αθήνα  https://www.seriouslyfish.com/species/pseudomugil-furcatus/

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα είναι βασαλτικο χαλικακι. Ο φόβος μου με τα κορυ είναι μην τραμπουκιζουν τις γαρίδες στο τάισμα. Όσο για τα ρασμπρας,είδα αυτά τα rasboras maculata αλλά μου φαίνονται όντως αρκετά μικρά. Έχω ακόμα ένα γαριδαδικο 30*42 ,εκεί μπορώ να βαλω 4-5 με blue velvet να μου ανεβάζουν και λίγο τα νιτρικά γιατί δεν ανεβαίνουν με τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Στο φουλ φυτεμενο ανετα βαζεις πχ νεον τετρα με γαριδες. Μια χαρα θα ειναι. Ειχα και κορυ (Corydoras aeneus) με τις γαριδες, τις πρωτες μερες οι γαριδες ηταν φοβισμενες, μετα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Και τα νέον είναι καλή λύση,;απλα δεν έχω μεγάλο μήκος.

Εχεις κυβο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις κυβο;

Δεν είναι ακριβώς κύβος. Είναι δική μου κατασκευής αν θυμάμαι καλά 54*42 η βάση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Δεν είναι ακριβώς κύβος. Είναι δική μου κατασκευής αν θυμάμαι καλά 54*42 η βάση.

Τα νεον θελουν λιγο παραπανω μηκος.... τουλαχιστον 60.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τα νεον θελουν λιγο παραπανω μηκος.... τουλαχιστον 60.....

Ξέρω ναι,για αυτό το είπα. Λέω να ξεκινήσω με οτοκυκυκλους και βλέπω. Σκέφτομαι ότι 3 είναι καλά για να μην ξεμείνουν και από τροφή. Όσο για rasboras maculata ,μου άρεσαν αρκετά,να βάλω στο μικρότερο γαριδαδικο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Ξέρω ναι,για αυτό το είπα. Λέω να ξεκινήσω με οτοκυκυκλους και βλέπω. Σκέφτομαι ότι 3 είναι καλά για να μην ξεμείνουν και από τροφή. Όσο για rasboras maculata ,μου άρεσαν αρκετά,να βάλω στο μικρότερο γαριδαδικο;

Οτο θελουν πιο μεγαλο ενυδρειο και κοπαδακι 7-8 ατομα. maculata βαλε στο γαριδαδικο. Τα boraras ειχα με crs για μηνες, τωρα στο μεγαλο ισα ισα φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οτο θελουν πιο μεγαλο ενυδρειο και κοπαδακι 7-8 ατομα. maculata βαλε στο γαριδαδικο. Τα boraras ειχα με crs για μηνες, τωρα στο μεγαλο ισα ισα φαινονται.

Σε όσα άρθρα διάβασα έλεγαν για ελάχιστο μέγεθος βάσης 45*30 . Τα 95 λίτρα δεν ειναι πολλά περισσότερα; Εκτός τι να πω,το ύψος να είναι 70 εκ??

Έγινε επεξεργασία - Vasilhs G
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Σε όσα άρθρα διάβασα έλεγαν για ελάχιστο μέγεθος βάσης 45*30 . Τα 95 λίτρα δεν ειναι πολλά περισσότερα; Εκτός τι να πω,το ύψος να είναι 70 εκ??

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.................

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.................

Τελικά άκρη βγάλαμε; Μήπως ξέρει και κανένας ακόμα;

Έγινε επεξεργασία - Vasilhs G
Link to comment
Share on other sites

Με υψος 70 εκ, τι φωτιστικο θα βαλεις για να μπορεσεις να κανεις φουλ φυτεμενο;;;;;;;;; metal halide lamp; ή πολυ δυνατα led.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...