Jump to content

Surinamensis- εφικτό η όχι;


liakos7

Recommended Posts

Καλησπέρα...να θέσω άλλο ένα ερώτημα..(κάθε λίγο κ λιγάκι τρωγομαι με κάτι καινούργιο).θα έμπαιναν στο ενυδρείο μου από 2 έως 4 surinamensis;αν ναι..θα πρεπε να βγάλω τα υπόλοιπα ψάρια η κάποια από αυτά;να θυμίσω διαστάσεις 1.50*50*65(χοντρικά 380-400λιτρα όπως τα υπολογίζω).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, για να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας πεις και κάποια άλλα πράγματα, τι ψάρια έχεις μέσα και πόσα, τι φίλτρα έχεις και τις ρουτίνες σου. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!έχω...6 σκαλαρια,2 geophagus steindancheri 10&12cm(ζευγάρι),2 firemouth μικρά 7-8cm,6 corydoras και 19 αρλεκινακια. Από φιλτρανση ενα sun sun 304  και ένα jbl e902.αλλαγη νερού 100-120λιτρα καθε 2 βδομάδες περίπου .λευκή χαλαζιακη άμμο κ μπλολικα ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το μείγμα ψαριών μας μοιάζει αρκετά. Θα σου πρότεινα να μην το φορτώσεις και άλλο με ψάρια και συγκεκριμένα με γεωφάγους που μεγαλώνουν αρκετα.

Αν θέλεις οπωσδήποτε surinamensis (εχω 4 στο δικό μου) θα μπορούσες να τα αντικαταστήσεις με τα firemouth ( εχω 4 στο δικό μου), αλλά πιο το νόημα. Στο δικό μου είναι τα βασικά ψάρια (με 4 φίλτρα), εσυ έχεις και τα αγγελόψαρα.... χώρια που δεν ξέρω πως θα τους υποδεχτούν το ζευγάρι γεωφάγους που έχεις μέσα....

Και εγώ πολλές φορές τρώγομαι αλλά με δεύτερες σκέψεις συγκρατούμαι ?...

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω τοοοσα ψάρια κ είναι όλα "ψειρες''.ηθελα λίγο πιο μεγάλα ψάρια ....!οι γεοφαγοι μου είναι είδος το οποίο δεν μεγαλώνει κ θεωρητικά είναι το πιο μεγάλο μου ψάρι.υα firemouth το ίδιο.ολα δηλαδή μέσο όρο 10-11 εκατοστά.για αυτό είπα είπα...αν θα πρέπει να βγάλω αυτά που έχω.τα σκαλαρια μου το ίδιο,τα δύο τα έχω σχεδόν 1.5 χρόνο κ είναι κ αυτά μικρά σχετικά.εχω ένα ενυδρείο σχετικά μεγάλο κ όλα μέσα είναι μια σταλιά.αν έφταναν έστω 15-16 πόντους οι γεοφαγοι μου κ τα firemouth καλά θα ήταν αλλά είναι μια σταλιά....αλλά πανέμορφα έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Το rio300 έχω, μικρότερο από το δικό σου. Σημείωσε ότι οι γεωφάγοι μεγαλώνουν αργά, αλλά μεγαλώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μεγαλώνουν αυτοί που έχω εγώ ..δεν μεγαλωνουν τόσο.ειπε; Έχεις firemouth?

Link to comment
Share on other sites

Ναι 1,20 είναι το μήκος.

 

Έχω μέσα αυτά:

Ψάρια: 4 geophagus surimanensis - 4 firemouth cichlids - 3 bolivian ram - 3 sturisoma panamense - 1 whiptail catfish - 12 corydoras sterbai - 11 Buenos aires tetra - 2 kuhli loach - 1 panaque bruno

 

με αυτά τα φίλτρα:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 2 Fluval 305

                   1 Fluval 405

                   1 Fluval 406 (όλα με Siporax στα καλάθια και τα σφουγγάρια τους)

                   1 λάμπα UV Vecton 400 με λάμπα 15w

                   το εσωτερικό φίλτρο του Juwel με 3 μέρη Substrat, 1 μέρος γεώλιθο Kent Nitrate Sponge, 1 μέρος γεώλιθο API ammo chips, 1 φάκελάκι Ketapang Catappa Leaves & ενυδρειακό βαμβάκι στη κορυφή

                   2 αεραντλίες Eheim 400 σε 24ωρη λειτουργία

 

Εκτός από τα λίτρα, παίζουν ρόλο και τα φίλτρα αλλά και οι ισορροπίες μεταξυ των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Ε άμα σου λέω ότι σε καταλαβαίνω...

??

Τα firemouth είναι 10-12cm αλλά πιο ογκώδη από τα surinamensis που είναι "τορπίλες" περίπου 12cm.

Αν θέλεις να γεμίσεις το ενυδρείο στο μάτι οπωσδήποτε τώρα, θα μπορούσες να κάνεις τα αγγελόψαρα και τα corydoras10αδα, κοπαδιάζουν πιο ωραία μαζί.

Ή το πιο συνετό να περιμένεις να μεγαλώσουν όλα, ξέρω.... θέλεις νέες περιπέτειες.....

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένω αλλά ποια να μεγαλώσουν;;;τα diremouth δεν θα πάνε πάνω από max.οπως κ τα σκαλαρια ποσό να πάνε;κ ποτέ;;χαχα!!ίσως βρω τίποτα σκαλαρια"έτοιμα" μεγαλα κ βαλαω αλλά 2-3...κ αν βρω να βάλω αλλά 2 geophagus steindancheri

Link to comment
Share on other sites

Κούκλος είναι.

Κοίταξε, ψάρια 10-15cm στα λίτρα μας δεν είναι μικρά είναι κανονικό μέγεθος για να έχεις 10+.

Αν θέλεις ψάρια 20+cm, ή πας σε δίσκους με corys (πιο πολλά φίλτρα-ρουτίνες) είχα παλιά, ή αλλάζεις τελείως το concept και πας σε oscar ή green terror ή θηρευτές αλλά εκεί θα έχεις μέσα μόνο 2-3 ψάρια, μεγάλα ... αλλά 3.

 

Όπως και να έχει, αν το γουστάρεις, δοκίμασε να βάλεις άλλα 2 από τους γεωφάγους που έχεις. Τις ισορροπίες φοβάμαι για αυτό με βλέπεις διστακτικό. Στο δικό μου μπήκαν όλα μαζί από την αρχή από μικρά μετά την αλλαγή από τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Liako μιας και ειδα σουριναμενσις, μηπως ξερεις να μου πεις...

Έχω παρει 4 και τους εχω σε ενα 130 λιτρα...Θελω να μου μεγαλωσουν τοσο ωστε να τους βαλω με ασφαλεια στο μεγαλο ενυδρειο με την arowana, η οποια ειναι μικρη σχετικα.

Αλλαγές κανω 2χ50% τη βδομαδα και ταισμα 2 φορες τη μερα...

Θα μου μεγαλώσουν έτσι στο 130 και αν ναι ποσο και σε ποσο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αργούν οι γεοφαγοι να πάρουν τα πάνω τους ..φανταζομαι ότι θα ναι αρκετά μικροί για να χεις 4 σε 130 λίτρα κ μήκος 80εκατοστα;100?θα μεγαλώσουν σίγουρα..αλλά δεν ξέρω το ποσό κ πότε σε μικρό ενυδρείο.αλλα ότι θα πάρουν θα πάρουν είναι το σίγουρο...!πάντως για να τα βάλεις με arowana..πρέπει να ναι όντως μεγάλα γιατί αλλιώς τα κόβω για μεζε και ναι κρίμα..!κκ αλλαγές γιατί κανείς 2 φορές την βδομάδα;γιατί τόσο πολύ;μια φορά είσαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Κούκλος είναι.

Κοίταξε, ψάρια 10-15cm στα λίτρα μας δεν είναι μικρά είναι κανονικό μέγεθος για να έχεις 10+.

Αν θέλεις ψάρια 20+cm, ή πας σε δίσκους με corys (πιο πολλά φίλτρα-ρουτίνες) είχα παλιά, ή αλλάζεις τελείως το concept και πας σε oscar ή green terror ή θηρευτές αλλά εκεί θα έχεις μέσα μόνο 2-3 ψάρια, μεγάλα ... αλλά 3.

 

Όπως και να έχει, αν το γουστάρεις, δοκίμασε να βάλεις άλλα 2 από τους γεωφάγους που έχεις. Τις ισορροπίες φοβάμαι για αυτό με βλέπεις διστακτικό. Στο δικό μου μπήκαν όλα μαζί από την αρχή από μικρά μετά την αλλαγή από τους δίσκους.

Δεν μαρεσουν καθόλου oscar κτλ....ίσως ψάξω άλλους 2-3 γεοφαγους..κ ίσως να αυξήσω όπως σου κ τα σκαλαρια ειδικά αν βρω κανένα ψιλό μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, liakos7 said:

Γενικότερα αργούν οι γεοφαγοι να πάρουν τα πάνω τους ..φανταζομαι ότι θα ναι αρκετά μικροί για να χεις 4 σε 130 λίτρα κ μήκος 80εκατοστα;100?θα μεγαλώσουν σίγουρα..αλλά δεν ξέρω το ποσό κ πότε σε μικρό ενυδρείο.αλλα ότι θα πάρουν θα πάρουν είναι το σίγουρο...!πάντως για να τα βάλεις με arowana..πρέπει να ναι όντως μεγάλα γιατί αλλιώς τα κόβω για μεζε και ναι κρίμα..!κκ αλλαγές γιατί κανείς 2 φορές την βδομάδα;γιατί τόσο πολύ;μια φορά είσαι καλά..

 

τους εχω δυο μηνες. ειδικα οι δυο που είναι και οι "αρχηγοί" εχουν διπλασιαστει είναι καπου 8 εκ, οι αλλοι δυο εχουν μεγαλωσει πιο λιγο.. 90 εκ έχει μηκος. αμα γίνουν 15 εκ. πιστεύω δεν θα έχουν θέμα, απλα παίζει ρόλο και το πότε γιατί όσο μεγαλώνουν αυτοι μεγαλώνει και η arowana :P 

Ε με τάισμα 2 φορες τη μέρα και με αυτα τα ψάρια σε 130 λίτρα και κάθε μέρα να άλλαζα νερό καλά θάταν πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Giwrgos1991 έγραψε:

 

τους εχω δυο μηνες. ειδικα οι δυο που είναι και οι "αρχηγοί" εχουν διπλασιαστει είναι καπου 8 εκ, οι αλλοι δυο εχουν μεγαλωσει πιο λιγο.. 90 εκ έχει μηκος. αμα γίνουν 15 εκ. πιστεύω δεν θα έχουν θέμα, απλα παίζει ρόλο και το πότε γιατί όσο μεγαλώνουν αυτοι μεγαλώνει και η arowana :P 

Ε με τάισμα 2 φορες τη μέρα και με αυτα τα ψάρια σε 130 λίτρα και κάθε μέρα να άλλαζα νερό καλά θάταν πιστεύω

15εκατοστα θα ναι καλά

..ασφαλές.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εγώ τους έχω 1,5 χρόνο και έχουν φτάσει 12cm περίπου.

Τώρα για να μπουν με την arowana δεν ξέρω πόσο πρέπει να μεγαλώσουν, γιατί δεν είναι μόνο το μέγεθος για να μην τα δει ως τροφή, είναι και η πιθανή επίθεση για λόγους χωροταξικούς, συν το στρες. Ίσως πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που είχε arowana, σαν γενικός κανόνας ξέρω ότι όσο πιο νωρίς μπούνε μαζί τόσο το καλύτερο, απλά δεν ξέρω για τον συνδυασμό, γιατί αν μεγαλώσει πολύ η arowana.......

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ManosA said:

Γιώργο εγώ τους έχω 1,5 χρόνο και έχουν φτάσει 12cm περίπου.

Τώρα για να μπουν με την arowana δεν ξέρω πόσο πρέπει να μεγαλώσουν, γιατί δεν είναι μόνο το μέγεθος για να μην τα δει ως τροφή, είναι και η πιθανή επίθεση για λόγους χωροταξικούς, συν το στρες. Ίσως πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που είχε arowana, σαν γενικός κανόνας ξέρω ότι όσο πιο νωρίς μπούνε μαζί τόσο το καλύτερο, απλά δεν ξέρω για τον συνδυασμό, γιατί αν μεγαλώσει πολύ η arowana.......

έχεις φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...