Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου και διαδικασία φυτεματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους το ενυδρείο μου είναι 108 λιτρα έχω βάλει μέσα υπόστρωμα floradepot της sera από πάνω τα χαλίκια που βλέπετε την ρίζα τα ξύλα και τα βραχάκια λάβας όλα φυσικά... Έριξα αντιχλωριο βακτήρια και περιμένω καμία 7 μέρες να βάλω τα πρώτα 2-3 ψαρακια τα οποία θα μεταφέρω από το παλιό ενυδρείο στο καινούριο... Τώρα από κει και πέρα ήθελα να ξεκινήσω με φυτά προτού το γεμίσω νερό αλλά το παιδί από το πετ  μου είπε καλητερα να το αφήσω μια βδομάδα να δουλέψει να στρώσει λίγο να βάλω τα πρώτα μ ψάρια και μετά να ξεκινήσω σιγά σιγά με τα φυτά με καμία ανουμπια για αρχή επάνω στην ρίζα δεμένη... Πόσο εύκολο θα είναι να βάλω τα φυτά με τα ψάρια μέσα και με γεμάτο ενυδρείο? Για φωτισμό έχω βάλει με πατέντα στο καπάκι έναν προβολέα της Samsung led 50 wat 5500 lumen και μια μπάρα με ledakia κόκκινα πρασσινα... IMG_20200123_235235.thumb.jpg.3dddb9c473cd48472414c2b1f4e20bef.jpg

15799770225241914987562205561906.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο πρωσοπικη εμπειρια περιμενε πρωτα να στρωσει μετα βαζεις τα φυτα και μετα τα ψαρια

πριν 14 λεπτά, το μέλος Αλεξης Κουτκας έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους το ενυδρείο μου είναι 108 λιτρα έχω βάλει μέσα υπόστρωμα floradepot της sera από πάνω τα χαλίκια που βλέπετε την ρίζα τα ξύλα και τα βραχάκια λάβας όλα φυσικά... Έριξα αντιχλωριο βακτήρια και περιμένω καμία 7 μέρες να βάλω τα πρώτα 2-3 ψαρακια τα οποία θα μεταφέρω από το παλιό ενυδρείο στο καινούριο... Τώρα από κει και πέρα ήθελα να ξεκινήσω με φυτά προτού το γεμίσω νερό αλλά το παιδί από το πετ  μου είπε καλητερα να το αφήσω μια βδομάδα να δουλέψει να στρώσει λίγο να βάλω τα πρώτα μ ψάρια και μετά να ξεκινήσω σιγά σιγά με τα φυτά με καμία ανουμπια για αρχή επάνω στην ρίζα δεμένη... Πόσο εύκολο θα είναι να βάλω τα φυτά με τα ψάρια μέσα και με γεμάτο ενυδρείο? Για φωτισμό έχω βάλει με πατέντα στο καπάκι έναν προβολέα της Samsung led 50 wat 5500 lumen και μια μπάρα με ledakia κόκκινα πρασσινα... IMG_20200123_235235.thumb.jpg.3dddb9c473cd48472414c2b1f4e20bef.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις ;

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Έχω προς το παρόν στο άλλο ενυδρείο εύκολα ψαράκια 5 μολλυ και 5 μικροσκοπικα χρωματιστά νεον πρέπει να είναι.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βαλεις τα νεον μονα τους που ειναι πιο ευαισθητα. Περιμενουμε και αλλες φοτο???πολυ καλο aquascape. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Αλεξης Κουτκας έγραψε:

Έριξα αντιχλωριο βακτήρια και περιμένω καμία 7 μέρες να βάλω τα πρώτα 2-3 ψαρακια τα οποία θα μεταφέρω από το παλιό ενυδρείο στο καινούριο

Αυτό πως θα το καταφέρεις? Θα μπολιάσεις αυτό από το παλιό ενυδρείο ή θα στρώσεις με τα 3 ψάρια? Το μπόλι δεν στρώνει άμεσα το ενυδρείο πάντως.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Αλεξης Κουτκας έγραψε:

Τώρα από κει και πέρα ήθελα να ξεκινήσω με φυτά προτού το γεμίσω νερό αλλά το παιδί από το πετ  μου είπε καλητερα να το αφήσω μια βδομάδα να δουλέψει να στρώσει λίγο να βάλω τα πρώτα μ ψάρια και μετά να ξεκινήσω σιγά σιγά με τα φυτά με καμία ανουμπια για αρχή επάνω στην ρίζα δεμένη

Μπορούσες και από την αρχή να βάλεις φυτά. Τι θερμοκρασία έχεις? 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Αλεξης Κουτκας έγραψε:

Πόσο εύκολο θα είναι να βάλω τα φυτά με τα ψάρια μέσα και με γεμάτο ενυδρείο?

Για να φυτέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά για να βάλεις πχ ανούμπιες θα πρέπει να αφαιρέσεις το ξύλο για να τις βάλεις. Καλό θα είναι να συνδυάσεις φύτεμα μαζί με αλλαγή νερού. 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Αλεξης Κουτκας έγραψε:

Για φωτισμό έχω βάλει με πατέντα στο καπάκι έναν προβολέα της Samsung led 50 wat 5500 lumen και μια μπάρα με ledakia κόκκινα πρασσινα

Εκτός και αν έχεις σκοπό να βάλεις κάποιο απαιτητικό ως προς τον φωτισμό φυτό η μαμίσια λάμπα θα έφτανε για ανούμπιες και γενικά για εύκολα φυτά. Τα 5500 lumen του προβολέα + τα lumen της μαμίσιας λάμπας σε βάζουν στην κατηγορία υψηλού φωτισμού γι αυτό το νου σου για πράσινη τριχοειδή και green spot. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμαι φοτο ! Καλη τυχη με το εγχειρημα σου ???????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά θα κάνω μετρησεις στο ενυδρείο να δω πχ το ph νιτρικά αμμωνίες κτλπ και άμα είναι όλα καλά θα βάλω σε καμία 2 μέρες τα νεον μέσα από το παλιό ενυδρείο στο καινουριο θα βγάλω και την ρίζα να δέσω καμία ανουμπια πάνω και την ξαναβάζω δεν νομίζω να με παιδέψει πολυ θα τα καταφέρω... Η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι 24 με 25 βαθμούς... 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Αλεξης Κουτκας
Link to comment
Share on other sites

Άρχισες στραβά και σε ενημέρωσαν λάθος.

Πρώτων έβαλες βακτήρια, καλά έκανες αλλά τα βακτήρια τη θα φάνε;;; Αν δεν φάνε απλά θα πεθάνουν, όταν βάζουμε βακτήρια είναι απαραίτητο μέσα σε 24 ώρες να βάλουμε ψάρια όχι να το φλομώσουμε αλλά λίγα. Και μπόλι όταν βάζουμε που είναι το ιδανικό πάλι πρέπει να βάλουμε ψάρια για να τραφούν τα βακτήρια. Αυτήν την στιγμή είναι σαν να μην έριξες καθόλου βακτήρια. Μπορείς να το στρώσεις μόνο με ψάρια χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά είναι μια μέθοδος στρωσίματος που αφορά μόνο τους έμπυρους κάτι που προφανώς εσύ δεν είσαι, οπότε παμε απο την αρχή.

Στρώνεις το ενυδρείο σου κανονικά..., φυτά μπορείς να βάλεις όσα θέλεις και όποτε θέλεις και καλύτερα είναι να τα βάλεις μαζί με τα ψάρια τα οποία βοηθούν στην βιολογία του ενυδρείου βέβαια μια δυο ανούμπιες δεν είναι τίποτα και η βοήθεια θα είναι αμελητέα λόγο της φύσης του φυτού.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε τους τρόπους στρωσίματος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αλλά και για το φύτεμα επρεπε να το κάνεις εξ αρχής. τουλάχιστον τις ανούβιες που θέλεις να δέσεις γιατί θα πρέπει να αφαιρέσεις την ρίζα και σίγουρα θα αναταράξεις τον βυθό και βλέπω ότι έχεις κιόλας στην μέση λευκή άμμο. Εγώ απο την εμπειρία μου γιατί και εμένα μου αρέσει να έχει και πιο ανοιχτό υπόστρωμα και και αν δεν το υποστηρίξεις εξ αρχής να ξέρεις χαλάει. Οι διαστάσεις σου σαφώς το κάνουν αμελητέο αλλά στην περίπτωση που θες να σιφωνάρεις τον βυθό προετοιμάσου ότι θα χαλάει με τον καιρό. Όπως επίσης και στην εμφάνιση άλγης να ξέρεις σε εκείνο το σημείο θα κάνει μπαμ :) Δεν θέλω να σε αποθαρύνω με αυτά που γράφω προς θεού άλλωστε οι περισσότεροι απο κάπου ξεκινήσαμε. Για τα ψαράκια θα συμφωνήσω και εγώ να βάλεις τα tetra. Επειδή είναι κ πιο μικρούλικα θα φαίνονται πιο όμορφα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα βαράει ο προβολέας θα βγάλεις αλγη και πιθανότατα bga. Το ενυδρείο θα στρώσει και από μόνο του λογο του υποστρωματος που εχει άζωτο χωρίς τίποτα άλλο. Προσωπικά δεν θα έβαζα μέσα φυτά γιατί θα αποροφουν το άζωτο και δεν θα στρώσει το φίλτρο σωστά. Για τα ψάρια δεν το συζητάω είμαι κάθετα αρνητικος σε φάση στρωσιματος του ενυδρείου. Αστο ενα μηνα να δουλεύει στους 27 βαθμούς και μετά βαλε σιγα σιγα οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Ένας μήνας είναι υπερβολή νομίζω φίλτρο  θα βάλω αυτό που έχω στο άλλο ενυδρειο μολυς μεταφέρω και τα 10 ψαράκια από το παλιό σε αυτό το καινούριο... δλδ έχω είδη στρωμένο φίλτρο απλά έφτιαξα καινούριο ενυδρείο γτ ήθελα λίγο πιο μεγάλο από το προηγούμενο και ήθελα στο καινουριο να είναι όλα φυσικά μέσα ρίζες βραχάκια φυτα κτλπ... Το προηγούμενο ενυδρείο το έστρωσα έτσι ακριβώς το γέμισα το έβαλα να δουλευει έριξα αντιχλωριο βακτήρια μετά από 4 μέρες ξαναεριξα βακτήρια την έβδομη μέρα έβαλα τα πρώτα 5 ψάρια νεον μετά από άλλες 5 μέρες έβαλα και 5 μολλυ και απλά κάνω αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30% και όλα Καλα το έχω το ενυδρείο εδώ και 2 μήνες και τα ψαράκια φαίνονται μια χαρά... 

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις φιλτρο φυτα και διακοσμιτικα απο στρωμενο ενυδρειο τοτε βαλτα μεσα στο νεο . Απο εκει και περα θα περιμενα λιγες μερες και θα μετρουσα γιατι το υποστρωμα μπορει να ανεβασει αμμωνια στο ενυδρειο σου μια που ειναι φρεσκο. Απο την στιγμη που περασουν μερικες ημερες και εβλεπα πως οι τιμες ειναι φυσιολογικες τοτε θα προσθετα σιγα σιγα και καποια ψαρια. Οι μετρησεις θα σου πουν  και βλεποντας και κανοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω από το παλιό ενυδρείο είναι ένα εσωτερικό φιλτρο το οποίο θα το μεταφέρω στο καινουριο όταν μεταφέρω όλα τα ψάρια από το παλιό στο καινουριο... Φυτά θα αρχίσω να βάζω τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλησα απο εκει και περα εαν βαλεις φυτα τωρα βαλε πολλα, το 70 % της επιφανειας και καποια γρηγορης αναπτυξης συν διοξειδιο. Ετοιμασου για τακτικες αλλαγες νερου και πολεμο με τις αλγεις.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις ενεργο υποστρωμα οπως καταλαβαινεις δεν έχεις μέσα ένα απλο αδρανες χαλικακι αλλα μια πηγή Θρεπτικων που στην αρχή είναι δύσκολο να διαχειριστεί ταυτόχρονα σε ένα αστρωτο περιβαλλον και βυθό με επιπλέον και τα ψαράκια. Το προβολακι επισης θα περιπλεξη τα πράγματα μια που έχει πολλά βατ σε  συγκεντρωμένη δέσμη φωτος. Δηλαδη θα ηταν καλυτερα να έχεις 5 προβολακια των 10 βατ απλωμένα από πανω μοιραζοντας την διάχυση σε ολο το ενυδρείο παρα αυτο που πας να κανεις με ένα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα 10 προβολακια δεν θα μπορέσω να τα ταιριαξω σ αυτό το καπάκι αλλά θα προσπαθήσω να βάλω 2 των 20 wat

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2020 at 10:06 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Άρχισες στραβά και σε ενημέρωσαν λάθος.

Πρώτων έβαλες βακτήρια, καλά έκανες αλλά τα βακτήρια τη θα φάνε;;; Αν δεν φάνε απλά θα πεθάνουν, όταν βάζουμε βακτήρια είναι απαραίτητο μέσα σε 24 ώρες να βάλουμε ψάρια όχι να το φλομώσουμε αλλά λίγα. Και μπόλι όταν βάζουμε που είναι το ιδανικό πάλι πρέπει να βάλουμε ψάρια για να τραφούν τα βακτήρια. Αυτήν την στιγμή είναι σαν να μην έριξες καθόλου βακτήρια. Μπορείς να το στρώσεις μόνο με ψάρια χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά είναι μια μέθοδος στρωσίματος που αφορά μόνο τους έμπυρους κάτι που προφανώς εσύ δεν είσαι, οπότε παμε απο την αρχή.

Στρώνεις το ενυδρείο σου κανονικά..., φυτά μπορείς να βάλεις όσα θέλεις και όποτε θέλεις και καλύτερα είναι να τα βάλεις μαζί με τα ψάρια τα οποία βοηθούν στην βιολογία του ενυδρείου βέβαια μια δυο ανούμπιες δεν είναι τίποτα και η βοήθεια θα είναι αμελητέα λόγο της φύσης του φυτού.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε τους τρόπους στρωσίματος εδώ.

Χρήστο μ είπανε ότι τα βακτήρια πλέον τουλάχιστον αυτά π πουλάνε αυτοί είναι έτοιμα και κομπλέ για το θέμα τροφής που  μ είπες ότι πρέπει να φάνε τα βακτήρια για να επιβιώσουν ότι τα ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο και είναι έτοιμα από θέμα τροφής πιάνουνε δουλειά κατευθείαν... Αυτοί δουλεύουν sera... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...