Jump to content

Φωτιστικό Anubias


Billis Carduelis

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, νέος στο φόρουμ αλλά όχι στα ενυδρεία μιας και ασχολούμαι μια εφταετία σίγουρα! Μην μακρηγορώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Έχω ένα ενυδρείο anubias 260 λίτρα και πρόσφατα το φωτιστικό μας άφησε χρόνους.... Επειδή το έψαξα στο φόρουμ σας κατάλαβα τι ‘παίζει’ οπότε το εγχείρησα άλλαξα το μπάλαστ με καινούργιο, το ατεγανοποίησα και όλα καλά. Το φωτιστικό άναβε και αφού το άφησα μια μέρα για μα τραβήξει και η σιλικόνη το τοποθέτησα στο ενυδρείο. Ενώ λειτουργούσε κανονικά την επόμενη μέρα τίποτα, δεν άναβε καμία λάμπα. Αγόρασα δύο καινούργιες λάμπες, τίποτα πάλι! Αντικατέστησα ξανά το μπάλαστ με καινούργιο τίποτα πάλι! Έχω τσεκάρει τα ντουί δίνουν κανονικά ρεύμα! Ρε παιδιά σας πηγαίνει στο μυαλό τι μπορεί να έχει το φωτιστικό και να μην δουλεύει;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Μιλαμε για T5 ή για T8??

Να υποθεσω οτι τον διακοπτη και το φις τα εχεις τσεκαρει...

Δοκιμασες να συνδεσεις απ ευθειας το κυκλωμα ολο στο ρευμα με νεο καλωδιο ??

Link to comment
Share on other sites

μπαλαστ είναι ο μετασχηματιστής hlektromagnitiko-ballast-lampa-fthoriou-t8-58w.jpg.3dc15cc4a6bd54a0064337a31138c775.jpg
τσέκαρε και το σταρτερ starter-ekkinitis-lampas-fthroriou-4-2w-s2.jpg.58a3eb003e7bf33ad845a02d50d01701.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μιλάμε για Τ5 λάμπες. Starter το φωτιστικό δεν έχει, με δοκιμαστικό έχω δει πως τα ντουί όταν ανοίγω τον διακόπτη έχουν ρεύμα  οπότε ούτε τα καλώδια η π διακόπτης έχουν θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες σου πατάνε καλά στα ντουι?
κανε ένα μικρο video να δούμε περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Billis Carduelis έγραψε:

όταν ανοίγω τον διακόπτη έχουν ρεύμα  οπότε ούτε τα καλώδια η π διακόπτης έχουν θέμα...

 Με τον τροπο που το τσεκαρεις ελεγχεις ομως μονο την μια επαφη.Το αλλο καλωδιο αν ειναι κομμενο δεν το βρικεις ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έλεγχο στις καινούργιες λάμπες ότι ανάβουν και οι δύο, είχα απελπιστεί.... Με μια πιο προσεκτική ματιά είδα πως δεν είχα συνδέσει τον ουδέτερο στον μετασχηματιστή σωστά... Τον είχα συνδέσει στην γείωση... Οπότε μετά από την διόρθωση το φωτιστικό λειτουργεί κανονικά, το στεγανοποίησα και με σιλικόνη και αύριο θα τοποθετηθεί κανονικά στο ενυδρείο! Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την ανταπόκριση και την βοήθεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα με το προηγουμενο ballast πως ειχε αναψει ή εκει ειχες σωστη συνδεσμολογια??

Φωτογραφικο υλικο εχεις να κανεις παρουσιαση του εγχειρηματος??

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο μπάλαστ το είχα κάνει σωστά. Δυστυχώς κάποια φωτογραφία δεν τράβηξα....


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...