Jump to content

Διάρκεια ενεργού υποστρώματος?


akvariym

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω ένα ενεργό υπόστρωμα από τα επώνυμα και καλα, για πόσο χρόνο περίπου παραμένει ενεργό? Και όταν πάψει να είναι ενεργό το κάνουμε?
Έχει δεσμεύσει θρεπτικά? Θέλει αλλαγή? Βάζουμε. Ταμπλέτες?

Θέλω να φτιάξω carpet monte carlo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος akvariym έγραψε:
Ήθελα να ρωτήσω ένα ενεργό υπόστρωμα από τα επώνυμα και καλα, για πόσο χρόνο περίπου παραμένει ενεργό? Και όταν πάψει να είναι ενεργό το κάνουμε?
Έχει δεσμεύσει θρεπτικά? Θέλει αλλαγή? Βάζουμε. Ταμπλέτες?

Θέλω να φτιάξω carpet monte carlo

 

Εξαρτάται το ενεργό υπόστρωμα και τι νερό του προσθέτουμε.

Τα ενεργα υποστρώματα ειναι  πλούσια σε θρεπτικά στην αρχή, μετά αρχίζουν και μειώνονται.

Το ενεργό υπόστρωμα χαμηλώνει την Κh , η διαρκεια ζωης του εξαρταται απο το ποσο το σκαλιζουμε , και με τι νερο εχουμε μεσα. 

Σε ενυδρεια τα οποια κραταμε γαριδες και προσθετουμε νερο με 0 kh  η διαρκεια ζωης του ειναι 1,5-2 χρονια.

Τωρα αν προσθετεις νερό με kh >0 θα εχει μικροτερη διάρκεια ζωης περίπου στο χρόνο. Μέτα θα αρχίζει να λιώνει.

Το monte carlo ειναι ευκολο γρασιδακι, ακόμη και σε απλο χαλικακι απλωνει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nicpapa Ερώτηση πάνω στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει διότι έχω μια μίξη από marsilea hirsuta και monte carlo σε tropica υπόστρωμα. Τελευταία παρατηρώ μικρή τριχοειδή και τα περισσότερα φύλλα έχουν καφετίσει-χαλάσει. Το ενυδρείο τρέχει περίπου χρόνο. Σε σημεία όπου φύτεψα αργότερα δεν υπάρχει θέμα και τα φυτά είναι οκ. 

Σε αυτή τη περίπτωση όπου πούμε ότι το υπόστρωμα τα φτύνει αξίζει να το αφαιρέσουμε όλο και να βάλουμε καινούργιο ή βγάζουμε ότι έχει χαλάσει και βάζουμε φρέσκο φυτό?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panagiotis_dms said:

@nicpapa Ερώτηση πάνω στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει διότι έχω μια μίξη από marsilea hirsuta και monte carlo σε tropica υπόστρωμα. Τελευταία παρατηρώ μικρή τριχοειδή και τα περισσότερα φύλλα έχουν καφετίσει-χαλάσει. Το ενυδρείο τρέχει περίπου χρόνο. Σε σημεία όπου φύτεψα αργότερα δεν υπάρχει θέμα και τα φυτά είναι οκ. 

Σε αυτή τη περίπτωση όπου πούμε ότι το υπόστρωμα τα φτύνει αξίζει να το αφαιρέσουμε όλο και να βάλουμε καινούργιο ή βγάζουμε ότι έχει χαλάσει και βάζουμε φρέσκο φυτό?

 

Εχεις ενεργο υποστρωμα?Για να καφετισαν τα φυλα σημαινει οτι κατι τους λειπει,αρα δεν το παιρνουν απο το υποστωμα,ενω αυτα που φυτεψες αργοτερα ακομα τα κραταει .Δοκιμασε υγρο λιπασμα η ταμπλετες να δεις ποιο θα ειναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...