Jump to content

Πέθανε ή χειμερία νάρκη;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Έχω 2 νερόχελώνες την μια 7 χρόνια περίπου και την άλλη γύρω στον ενάμιση. Η μεγάλη δεν έπεσε ποτε σε χειμερία νάρκη. Φέτος το καλοκαίρι τις είχα μπαλκόνι και έβγαιναν έξω συνέχεια και κρυβόντουσαν και ιδίως η μεγάλη έμπαινε σπίτι κ κρυβόταν στην αποθήκη. Έπειτα έμπαιναν σε ένα πλαστικό κλουβί που είχα του σκύλου. Υπέθεσα πως δεν θέλουν να είναι στο νερό επειδή έμπαινε χειμώνας και ειλικρινά μόνο στο νερό που δεν ήθελαν να είναι. Έτσι τις άφησα στο κλουβάκι του σκύλου εδώ και 10 μέρες περίπου. Κοιτούσα συχνά κ φαίνονταν πως κοιμόταν. Σήμερα τις έβγαλα έξω. Η μεγάλη ξύπνησε απευθείας και το μικρό είναι περίεργο. Το κεφάλι είναι τέρμα μέσα και τα πόδια μισά έξω. Από κάτω σαν να έχει αλλάξει το χρωμα του προς θολό καφε. Αν το αγγίξω δεν κάνει τίποτα. Είναι σε χειμερία νάρκη; Ή πέθανε;;;?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν είναι νεκρή κρέμεται έξω το κεφάλι αλλά περίμενε να πουν όσοι ξέρουν εγώ νομίζω έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 21 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Νομίζω πως αν είναι νεκρή κρέμεται έξω το κεφάλι αλλά περίμενε να πουν όσοι ξέρουν εγώ νομίζω έτσι γίνεται.

Έτσι γίνεται συνήθως αλλά όχι πάντα, έμενα με ανησυχεί αυτό που λέει ο φίλος για το χρώμα που άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σήμερα σε ένα πετ σοπ.  Το είδε, του τράβηξε το πόδι έξω και μου λέει είναι νεκρό ειδάλλως θα αντιδρούσε. ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπήθηκα που είδα πως είναι νεκρό τελικά το Χελωνάκι. Γιατί όμως άραγε..Όπως και να έχει, μην στεναχωριέσαι.. Δυστυχώς τα έχει αυτά η ζωή.. 

Link to comment
Share on other sites

Καποια οταν πεφτουν σε χειμερεια ναρκη πρωτη φορα δεν ξυπνανε ποτε, αυτο γινεται στις μικρες (μεχρι 1-2 χρόνων) συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...