Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου νεροχελωνας


Recommended Posts

Την βοήθεια σας θα ήθελα παιδιά..Έχω μια νεροχελωνα κιτρινομαγουλη μωρό σε ενυδρείο 55εκ..Από το σάιτ συμβουλευτικά κ έχω λάμπα uvb λάμπα θέρμανσης φίλτρο θερμοστατη.ξεκινησα το στρώσιμο με βακτήρια  κ siporax στο φίλτρο..Σήμερα 4ημερα που βάζω βακτήρια,κ από εχθές έχει θολώσει το νερό πολύ,και έχει γέμιση γλίτσα σε όλο τζαμι του ενυδρείου..Οι μετρήσεις είναι  NH 0.1 N02 0 N03 0.τι λέτε να κάνω? 

20200129_174043.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για εξαρση των βακτηριων (bacteria bloom) το κοβω, συνηθως φευγει μονο του λενε κάποιοι, αλλα δεν μου εχει τυχει για να ειμαι σιγουρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα 5ημερα μέτρησης πάλι όλες οι μετρήσεις στο μηδέν,χωρίς βακτήρια σήμερα,βέβαια η πολύ θολούρα άρχισε να υποχωρεί..γνωρίζετε μήπως τι μπορώ να κάνω,η τι μπορεί να φταίει? ΝΗ3 0 ΝΟ2 0 ΝΟ3 0 Είναι η τρίτη συνεχόμενη μέρα με όλα στο 0.

Link to comment
Share on other sites

Μετρας με υγρα τεστ? (τα στικς ειναι αναξιοπιστα),  θεωρητικα πολλα μπορει να φταινε ομως δεν μου εχει τυχει οπως ειπα πριν, αν ειναι bacteria bloom ειναι συχνο φαινομενο αρα καποιος θα σου πει τι και αν πρεπει να κανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με υγρά τεστ μετράω..Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...