Jump to content

Είναι έγκυος τα γκαπυ μου;


Alekos Megas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι και κυρίες,

Είμαι ο Αλέξανδρος και πρόσφατα έβαλα το ενυδρείο μου σε λειτουργία, σχετικά νέος στο χόμπι. Έχω 3 θυληκα και 3 αρσενικά γκαπυ,4 τετρα νέον, 1 κογκολεζος και ένα χρυσόψαρο σε ενυδρείο 60 λίτρων. Τα 2 θηλυκά γκαπυ νομίζω πως είναι έγκυες,αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πως μπορώ να καταλάβω αν κάτι τέτοιο ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

Καλησπέρα σας κύριοι και κυρίες,

Είμαι ο Αλέξανδρος και πρόσφατα έβαλα το ενυδρείο μου σε λειτουργία, σχετικά νέος στο χόμπι. Έχω 3 θυληκα και 3 αρσενικά γκαπυ,4 τετρα νέον, 1 κογκολεζος και ένα χρυσόψαρο σε ενυδρείο 60 λίτρων. Τα 2 θηλυκά γκαπυ νομίζω πως είναι έγκυες,αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πως μπορώ να καταλάβω αν κάτι τέτοιο ισχύει;

 

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με βασικά πράγματα

Τα ψάρια που έχεις είναι άσχετα μεταξύ τους και θέλουμε διαφορετικα ενυδρεία μιας και το χρυσόψαρο ζει σε παγωμένο νερό και τα άλλα σε τροπικό. Και πάνω σε αυτό είναι και τα λίτρα σου που είναι πολύ πολύ λίγα για όλα αυτά τα ψάρια. Έχεις άλλα θέματα να σε απασχολούν από το αν είναι έγκυος τα γκαμπι. Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να έχεις και να τα φτιάξεις από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα πάρω ακόμα ένα μικρό (30 λίτρων) για τα τετρα και θα δώσω πίσω το χρυσόψαρο. Τον κογκολεζο μπορώ να τον κρατήσω με τα γκαπυ; Σε ενυδρείο 60 λίτρων πόσα γκαπυ χωράνε; manosmili ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 6 χωρις αλλο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φοτο του κογκολεζου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

 Σε ενυδρείο 60 λίτρων πόσα γκαπυ χωράνε; manosmili ευχαριστώ πολύ!!

 

Καμιά 10αριά.

Ανάλογα και το φίλτρο.

 

Βάλε τα guppies με τα tetra στο 60άρι και πάρε άλλο για τον μαυρούλη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις το χρυσοψαρο με τον κογκολεζο καθως και τα 2 ειναι κρυου νερου

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα 2 ενυδρείο και έβαλα τον κογκολεζο με το χρυσόψαρο,έριξα στο ενυδρείο  5 γαριδουλες red chery μαζί με τα γκαπυ. Αγόρασα επίσης και μια γεννηστρα για την θηλυκοα γκαπυ,πόσο μπορώ να την αφήσω εκεί μέσα;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λιγα λογια γενικα για τα ενυδρεια σου θα ηταν τελεια να σε βοηθησουμε να ειναι καλα τα ψαρακια σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

Μόλις πήρα 2 ενυδρείο και έβαλα τον κογκολεζο με το χρυσόψαρο,έριξα στο ενυδρείο  5 γαριδουλες red chery μαζί με τα γκαπυ. Αγόρασα επίσης και μια γεννηστρα για την θηλυκοα γκαπυ,πόσο μπορώ να την αφήσω εκεί μέσα;

 

Γεννηστρα δεν χρειαζεται. Βαλε στο ενυδρειο ευκολα φυτα (πχ κερατοφυλλο(Ceratophyllum Demersum), μοςς,Limnophila Sessiliflora, φυτα επιφανιας- pistia πχ) τα μικρα τοτε θα βρουν μια κρυψώνα. 

Και βγαλε απο το ενυδρειο σου το πολυχρωμο χαλικι. Δεν βοηθαει καθολου στην βιολογια και μπορει να βγαζει και καποιες ουσιες στο νερο απο την βαφη, συν στρεσσαρει τα ψαρια με τα εντονα χρωματα. Κανε μια καλη και σωστη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες,οι πολύχρωμες πέτρες είναι φυσικές και όχι με χρώμα αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν φυσικές επιπλοκές προς την σύνθεση του νερού. Τις είχα πάρει πριν κάνα 10 χρόνια από ένα γνωστό που έχει πολλά ενυδρεία και ψάρια γλυκού και Αλμυρού νερού και μου είχε πει ότι μπορώ άφοβα να τις χρησιμοποιήσω.  Φυτά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω στα πετ σοπ και γι'αυτό πήρα την γεννηστρα. Μήπως έχει κάποιος εδώ στο φόρουμ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες,οι πολύχρωμες πέτρες είναι φυσικές και όχι με χρώμα αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν φυσικές επιπλοκές προς την σύνθεση του νερού. Τις είχα πάρει πριν κάνα 10 χρόνια από ένα γνωστό που έχει πολλά ενυδρεία και ψάρια γλυκού και Αλμυρού νερού και μου είχε πει ότι μπορώ άφοβα να τις χρησιμοποιήσω.  Φυτά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω στα πετ σοπ και γι'αυτό πήρα την γεννηστρα. Μήπως έχει κάποιος εδώ στο φόρουμ;

 

Δεν υπαρχουν φυτα ενυδρειου στην Θεσσαλονικη;;;;;;;;;;;;; 

Υπαρχει και ιντερνετ .....

πχ https://misirlis-aquarium.gr/50-50-zontanoi_organisnoi

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/1/2020 at 9:18 ΜΜ, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

Καλησπέρα σας κύριοι και κυρίες,

Είμαι ο Αλέξανδρος και πρόσφατα έβαλα το ενυδρείο μου σε λειτουργία, σχετικά νέος στο χόμπι. Έχω 3 θυληκα και 3 αρσενικά γκαπυ,4 τετρα νέον, 1 κογκολεζος και ένα χρυσόψαρο σε ενυδρείο 60 λίτρων. Τα 2 θηλυκά γκαπυ νομίζω πως είναι έγκυες,αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πως μπορώ να καταλάβω αν κάτι τέτοιο ισχύει;

Και οπως αρχισε ετσι το θεμα τελιωσε και ετσι.

 

Υ. Γ να σου ζησουν

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάλει και 2 ενυδρείο και είμαι έτοιμος για πολλά,το χρυσόψαρο και τον κογκολεζο τα έδωσα πίσω . Ξεκίνησα λάθος αλλά πορευομαι σωστά!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

Εγώ βάλει και 2 ενυδρείο και είμαι έτοιμος για πολλά,το χρυσόψαρο και τον κογκολεζο τα έδωσα πίσω . Ξεκίνησα λάθος αλλά πορευομαι σωστά!!

Με το καλο !

ανυπομονω να βαλεις πληροφοριες για τα ενυδρεια σου και να σε βοηθησουμε για το καλυτερο αφου φαινεται οτι δεν εχεις γνωσεις στο θεμα καθολου

αλλα ψεματακια του τυπου δεν εχει φυτα θεσ/νικη κι τετοια δεν χρειαζονται νομιζω. δεν ειναι εδω κανενας να σου πει τι θα κανεις ή να σου κανει παρατήρηση. ολοι ειμαστε εδω να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο να μπορουμε ολοι να επωφεληθούμε απο αυτο το υπέροχο χομπυ! οι πετρες δεν υπαρχει πιθανότητα να ειναι φυσικές μιας και ειναι πολυ εντονα χρωματα ! φυτα ψεύτικα μεσα επισης κριμα ειναι!! δεν βοηθάνε σε τιποτα και ειναι καιο πολυ πιο ασχημα οπτικά απο τα αληθινά. μια μια γρηγορη αναζητηση θα βρεις πολυ ευκολα φυτα κοντα σου.

στο ερωτημα τι φιλτρα εχεις δεν απαντησες αλλα αν κρινω απο τα υπολοιπα στο ενυδρειο θα ειναι και αυτο τιποτα για το ενυδρειο. να ξερεις χωρις σωστο νερο και γενικα εξοπλισμο και διακοσμιση τα μωρα δεν θα ζησουν πολυ! Σιγουρα δνε θα τα δεις στην τελικη τους μορφή πάντως !

πες μας πληροφοριες να βοηθησουμε αν εχεις ορεξη. Αν παλι δεν εχεις κριμα για τα ψαρακια !

 

??

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...