Jump to content

Παρουσίαση Ενυδρειου


dim_itria

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους! 

 

Κατηγορία :Ενυδρείο λίμνης tanganyika 

 

Διαστάσεις ενυδρείου (ΜxΠxΥ): diy 120x60x70

 

Λίτρα: 500 μικτά (400 περίπου καθαρά)

 

Οργανισμοί:

 

2 altolamprologus calvus white

2 neolamprologus brichardi 

αναμένω

2 Cyprichromis leptosoma yellow head

2 Paracyprichromis nigripinnis blue neon 

 

Διακοσμητικά Υλικά:

 

Φόντο: diy 3d background 

Υπόστρωμα: 30 kg μπεζ χαλαζιακή άμμος

 

 

Φωτισμός:

 

Λάμπα t5 39 watt daylight

Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες 


Φίλτρανση : eheim  2080 1200xl


Θέρμανση: 

jager 300 watt

jager 150 watt

Ελεγχόμενη από controller 

θερμοκρασία 26°
 

Δεκτές επισημάνσεις-παρατηρήσεις...?

20200130_194059.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες.

Πολύ όμορφο δείχνει, το 3d background τα σπάει! Θα με ενδιέφερε να δώσεις οδηγίες πως το έφτιαξες μιας και είναι diy.

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ ManosA και καλώς σας βρήκα. 

Έχω φτιάξει ένα βιντεάκι με βημα-βημα όλη την κατασκευή και το έχω  ανεβάσει στο YouTube. Φαίνονται αρκετά πράγματα από την κατασκευής του.Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.

 υγ κράξτε ελεύθερα!

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!! 

Το ενυδρείο σου πολύ όμορφο και φαίνεται το μεράκι σου! 

Μαρεσει που η φιλτρανση είναι θηρίο αν και προσωπικά προτιμώ τα 2 φίλτρα για ασφάλεια. 

Με την ψαροσύνθεση ποιες είναι οι βλέψεις σου; ρωτάω γιατί cyprichromis και paracyprichromis τα πηγαίνουν καλύτερα σε ομάδες. 

Υ. Γ μια φώτο από τα ψαράκια δεν ανέβασες να πάρουμε λίγο μάτι! ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες!Πολύ ωραία η πλάτη του ενυδρείου αναμένουμε και φωτογραφίες αναλυτικές από τα ψαράκια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα, πολλά μπράβο για την πλάτη, δίνεις ωραίες ιδέες. Τους από  δυο  Καλβους και μπριχαρντι που εχεις μέσα   τα έχεις ζευγάρια?  

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους.Λοιπον ποιο είναι το θέμα τώρα..πήρα πριν από ένα μήνα τα calvus γιατί η κόρη μου τα θέλει  σε όλα τα "χρωματα"?έτσι λέει.Η γυναίκα μου Θέλει cyprichromis και paracyprichromis και εγώ ο έρημος θέλω eredmodus και κοχυλοψαρα!οπότε καταλαβαίνετε γιατί προς το παρόν είναι όλα δυάδες.Θα ήθελα την βοήθεια και την εμπειρία σας πάνω σε αυτο(ειδή,αριθμό,συμβατότητα,αποφυγή υβριδισμων)

υγ όσο για τα brichardi τα πήρε η κόρη σε μια βόλτα με το παππού της και ήδη μεγαλώνω 5 μικρά στο 100 λίτρων ενυδρείο που ήταν πριν τη μεταφορά.. 

ουφ!

Ελπίζω να μην σας έπραξα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως επραξες κ δεν μας επρηξες.Καλως μας ηρθες στην αφρικη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλως επραξες κ δεν μας επρηξες.Καλως μας ηρθες στην αφρικη.

Άτιμο t9!Καλώς σας βρήκα. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2020 at 1:08 ΜΜ, το μέλος dim_itria έγραψε:

Θα ήθελα την βοήθεια και την εμπειρία σας πάνω σε αυτο(ειδή,αριθμό,συμβατότητα,αποφυγή υβριδισμων)

 

Ελπίζω να μην σας έπραξα!

Δεν εχω τη μεγαλη εμπειρια να σου πω πολλα, αλλα μεχρι να σου πουν οι ''παλιοι'' αφρικανοι απο τα ολιγα που ξερω και εχω διαπιστωσει ειναι οτι τα αφροψαρα τανγκανυκα ( cyprichromis και paracyprichromis) μπαινουν σε ομαδες και στις διαστασεις που εχεις αν βαλεις ομαδα  νομιζω ενα απο τα 2 ειδη θα ειναι πρακτικο να μπουν. Τα μπριχαρντι συνηθως τα βαζουν μονα τους λογω επιθετικοτητας προς αλλα ειδη, αλλα ισως την παλεψουν οι Καλβοι που ειναι σκληρα καρυδια.

Δεν μας πρηζεις καθολου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dim_itria έγραψε:

Κάπως έτσι θα γίνει ας έρθουν και αυτά που περιμένω και μετά ξεκαθαρίζω το "χάλι" μου?

Τα cyprichromis και  ειδικα τα paracyprichromis που τα βρηκες? εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να προνοησεις πριν ερθουν γιατι μετα θα δυσκολευτεις να ρα δωσεις.Για τα αφροψαρα διαλεηε ενα απο τα δυο ειδη.Οι καλβοι επισης αν παρεις ενα χρωμα απο καθε ειδος ισως υβριδισουν.Τα μπριχαρντι ειναι πολυ περιοχικα κ διεκδικουν σαν αγελη το μερος τους αλλα εχεις λιτρα οποτε αν θα βλεπεις οτι μεγαλώνει πολυ η αγελη θα αφαιρεις μελη.Θα μπορουσες να βαλεις μια δυο μεγαλες πετρες ωστε να μην βλεπει το ενα ειδος το αλλο κ να ηρεμουν "καπως".

Γκουγκλαρε αν θες 540lt tanganyika comunity tank στο φορουμ  κ παρε ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2020 at 11:25 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τα cyprichromis και  ειδικα τα paracyprichromis που τα βρηκες? εξωτερικο?

Καλησπέρα.Μου τ αγόρασε συγγενικό πρόσωπο στην Γερμανία. Πηγαινοέρχεται συχνά και είναι 20 ώρες περίπου ταξιδι οποτε ευελπιστω να ερθουν υγιεστατα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλυτερα να προνοησεις πριν ερθουν γιατι μετα θα δυσκολευτεις να ρα δωσεις.Για τα αφροψαρα διαλεηε ενα απο τα δυο ειδη.Οι καλβοι επισης αν παρεις ενα χρωμα απο καθε ειδος ισως υβριδισουν.Τα μπριχαρντι ειναι πολυ περιοχικα κ διεκδικουν σαν αγελη το μερος τους αλλα εχεις λιτρα οποτε αν θα βλεπεις οτι μεγαλώνει πολυ η αγελη θα αφαιρεις μελη.Θα μπορουσες να βαλεις μια δυο μεγαλες πετρες ωστε να μην βλεπει το ενα ειδος το αλλο κ να ηρεμουν "καπως".

Γκουγκλαρε αν θες 540lt tanganyika comunity tank στο φορουμ  κ παρε ιδέες...

Ακριβως οπως τα λες...Τα μπριχαρντι θα δωθουν και μόλις έχω τα ζωντανά από Γερμανία Θα το μελετήσω πιο σωστά και πιο ήρεμα το βασικότερο...Για πέτρες το έχω σκεφτεί αλλά λόγω κατασκευής έχω ήδη αρκετά μειωμένο πυθμένα (θα παραθέσω φωτο μήπως και βρούμε καμία λυση)Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και την βοήθεια σας!

15808309566804308211878455242423.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

 

Γκουγκλαρε αν θες 540lt tanganyika comunity tank στο φορουμ  κ παρε ιδέες...

Αυτα δεν μας τα ειχες πει εμας, πολυ ομορφο ενυδρειο και οχι απλα  ιδεες αλλά φωτιες μας αναψες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αυτα δεν μας τα ειχες πει εμας, πολυ ομορφο ενυδρειο και οχι απλα  ιδεες αλλά φωτιες μας αναψες?

??????

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο φίλε μου για όλη την κατασκευή. Έχει δίκιο οι κόρη σου για τους κάλβους. Είναι ψάρι έρωτας.:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολλά μπράβο φίλε μου για όλη την κατασκευή. Έχει δίκιο οι κόρη σου για τους κάλβους. Είναι ψάρι έρωτας.:)

Να είσαι καλά Σωτήρη. Ευχαριστώ πολύ!Όταν θα μου αρχίσει τα ροζ και τα φουξ καλβους να δω τι θα κάνω!!??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...