Jump to content

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα, εχει εναν μήνα που εκανα ενα ενυδρείο 60 λίτρων και στην αρχη ειχα παρει 2 αρσενικά και 2 θηλυκά guppy, και πριν μια βδομαδα πήρα απο αλλο pet shop 2 θηλυκά οπου το ενα μετα απο 4 μερες φουσκωσε η κοιλιά του και εκει που φαινεται μερικές φορες το μαυρο στα θηλυκά εχει κοκκινησει λιγο. Κάθεται ολη την ωρα κατω δεν ειναι ατίθασο οπως ηταν και κουνιέται μονο οταν το πλησιάζουν τα αλλα...ξερουμε τι εχει?

20200131_200535.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ή εχει ick ή ειναι εγκυος

Link to comment
Share on other sites

Το ick ειναι μια ασθενεια στην οποια το ψαρι καθετε σε μια γωνια ή εχει ασπρα στιγματα. Συνηθως προκηπτει απο stress ή απο υψηλη αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Ενα φαρμακο για το ick ειναι το ektozon

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Τι μετρησεις εχεις στο ενυδρειο ?

Δεν εχω κανει μετρήσεις ακομα στο ενυδρείο, ξερω οτι πρεπει να κανω.

Link to comment
Share on other sites

απο κει ξεκιναμε οταν καταλαβαινουμε οτι κατι παει στραβα με το ενυδρειο. εγω προτεινω να παρεις γρα τεστ (που ειναι καλυτερα) να κανεις ετρησεις στο νερο γτ οτι και να εχει το ψαρι αν το νερο δεν ειναι σωστο δεν προκειται να γινει καλα. επισης οτι και να εχει, οιπιθανοτητες να το επαθε απο κακες συνθηκες νεου ειναι πολυ υψηλες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

απο κει ξεκιναμε οταν καταλαβαινουμε οτι κατι παει στραβα με το ενυδρειο. εγω προτεινω να παρεις γρα τεστ (που ειναι καλυτερα) να κανεις ετρησεις στο νερο γτ οτι και να εχει το ψαρι αν το νερο δεν ειναι σωστο δεν προκειται να γινει καλα. επισης οτι και να εχει, οιπιθανοτητες να το επαθε απο κακες συνθηκες νεου ειναι πολυ υψηλες.

Τι ακριβώς πρεπει να μετρήσω και πως, εχεις να μου προτείνεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει εδώ στο φόρουμ άρθρα να διαβάσεις για το στήσιμο του ενυδρείου. Δεν μπορώ να επισυνάψω τώρα γιατί είμαι από το κινητό.

Έχει πολύ διάβασμα (ότι δεν καταλάβεις ρωτάς εννοείται) αλλά τα ψαράκια σου τώρα βασανίζονται να ξέρει όσο το νερό δεν είναι καλό. 

Πάρε υγρά τεστ για 1αμμωνία/αμμώνιο NH3-NH4 2νιτρώδη ΝΟ2 3νιτρικα ΝΟ3 (υπάρχει στην αγορά ένα κουτί της API που τα έχει όλα συγκεντρωμένα, κάνει 40κατι ευρώ)

Τι φίλτρα χρησιμοποιείς για τα ενυδρεία? (Αν δεν ξέρεις μια φωτογραφία από το κουτί ή από το αυτοκόλλητο που έχουν τα φίλτρα πάνω)

Έγινε επεξεργασία - manosmili
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Έχει εδώ στο φόρουμ άρθρα να διαβάσεις για το στήσιμο του ενυδρείου. Δεν μπορώ να επισυνάψω τώρα γιατί είμαι από το κινητό.

Έχει πολύ διάβασμα (ότι δεν καταλάβεις ρωτάς εννοείται) αλλά τα ψαράκια σου τώρα βασανίζονται να ξέρει όσο το νερό δεν είναι καλό. 

Πάρε υγρά τεστ για 1αμμωνία/αμμώνιο NH3-NH4 2νιτρώδη ΝΟ2 3νιτρικα ΝΟ3 (υπάρχει στην αγορά ένα κουτί της API που τα έχει όλα συγκεντρωμένα, κάνει 40κατι ευρώ)

Τι φίλτρα χρησιμοποιείς για τα ενυδρεία? (Αν δεν ξέρεις μια φωτογραφία από το κουτί ή από το αυτοκόλλητο που έχουν τα φίλτρα πάνω)

Τι φίλτρο που εχω στο ενυδρείο ειναι αυτο 

20200202_135111.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

ενα καλο αρθο να πληροφορηθεις για ολα

Θα το διαβάσω σε ευχαριστώ πολυ δεν το ειχα δει αυτο το άρθρο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...