Jump to content

Παρουσίαση Species Tank Lamprologus Ocellatus


Vou

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να είναι ολος βυθισμενος. Καπου  πρέπει να εχει ένα σημάδι μέχρι  που να είναι η στάθμη. Δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα να είναι πλήρως βυθισμενος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ναι έχει όντως ένα σημάδι "minimum water level". Θα δοκιμάσω αύριο να δω πως θα είναι. Thanks

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Πολύ ωραίο έγινε! Πιο καλά έτσι με την ανισομερή κατανομή - στο μάτι μου αρέσει περισσότερο.

Τί είναι τούτοι! Πώς στέκονται από πάνω "πόρτα" κι έτσι... Για πλησίασε αν τολμάς... :2guns:

Χάρηκα που τους βόλεψες!

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:Πιο πάνω ρωτούσες για τα μικρά. Δεν έχω απάντηση, από εσένα μαθαίνω, ωστόσο θα μπορούσαν να φταίνε:

-η ανακατωσούρα που επικράτησε

-το ότι είναι η πρώτη γέννα τους και είναι άπειρα,

περιμένεις τώρα που δεν θα χρειαστεί να ανακατέψεις και έχουν μια μικρή εμπειρία να δεις να τα μεγαλώνουν.

Διάβασα εδώ: http://www.tfhmagazine.com/details/articles/the-tiny-titan-of-lake-tanganyika-lamprologus-ocellatus-full-article.htm ότι παρατηρείται το φαινόμενο να τρώνε τα μικρά της πρώτης γέννας:

... "It should also be noted that first-time parents are prone to eating either the eggs or newly hatched fry, but their parenting skills will grow with time. I was lucky enough that such activity did not occur with my pair’s first brood. However, with subsequent pairs (not the wild-caught pair), I witnessed the parents cannibalize the fry on several occasions "....

 

Στο ίδιο link έχει αρκετά λεπτομερή περιγραφή και για το τάισμα:

..."Now, at this point, when you first see the fry poke their little heads out of the shell, they must be fed their own specific diet. I have been very successful with freshly hatched brine shrimp nauplii. You can either deposit the nauplii straight into the tank or, using a turkey baster, gently squirt the shrimp mixed with tank water into the opening of the shell to ensure that the fry receive the food. Another option is to take the pellet and flake food given to the parents, grind it up using a mortar and pestle, creating granules small enough for the fry to eat, and distribute it using similar methods. Regardless of whether you’re feeding the fry in the parents’ tank or a grow-out tank, I recommend turning off any filters or powerheads when feeding to ensure the food is not swept away before the fry have a chance to eat it."...


 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Άγιος Βαλεντίνος έκανε το θαύμα του κι έχουμε πάλι μωρά στο ενυδρείο.:wub::lol:

Σόρρυ για την ανάλυση, αλλά χωρίς ζουμ δεν θα φαινόντουσαν. Σχετικά με το τάισμα έριξα λίγο Daphnia που είναι πολύ μικρή πάνω από τα κοχύλια με χαμηλωμένη τη ροή απ τα φίλτρα. Δεν κατάλαβα αν έφαγαν ή όχι. Θα δοκιμάσω τριμμένα flakes αργότερα και bloodworms αύριο. Ένα κακό νέο έιναι τα νιτρικά. Είχα τη λαμπρή ιδέα να αφήσω το ενυδρείο 10 μέρες χωρίς αλλαγή από τότε που έφυγαν τα 2 ψαράκια, για να δω πόσo "κακό" κάνει η τροφή που μου περισσεύει καμιά φορά και πως είναι με 4 αντί για 6 κατοίκους. Σήμερα είναι η 9η μέρα, είχα σκοπό να μετρήσω αύριο και να κάνω την αλλαγή, αλλά μέτρησα σήμερα που είδα τα μικρά και βρήκα νιτρικά 40ppm!!! Κάνω τώρα την αλλαγή και θα συνεχίσω να τηρώ το κάθε 3-4 μέρες να χω το κεφάλι μου ήσυχο. Λέτε να χουν επιπτώσεις τόσο συχνές αλλαγές στα μικρά;

 

@Δίας, ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά μέχρι τώρα φαίνεται "υποφερτή" η κατάσταση μετά τους 2 που έφυγαν και τις πέτρες που έβαλα. Αν δω πως δεν "δουλεύει" στο μέλλον θα τον δώσω πάντως.

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2020 at 6:43 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

Ο Άγιος Βαλεντίνος έκανε το θαύμα του κι έχουμε πάλι μωρά στο ενυδρείο.:wub::lol:

Σόρρυ για την ανάλυση, αλλά χωρίς ζουμ δεν θα φαινόντουσαν. Σχετικά με το τάισμα έριξα λίγο Daphnia που είναι πολύ μικρή πάνω από τα κοχύλια με χαμηλωμένη τη ροή απ τα φίλτρα. Δεν κατάλαβα αν έφαγαν ή όχι. Θα δοκιμάσω τριμμένα flakes αργότερα και bloodworms αύριο. Ένα κακό νέο έιναι τα νιτρικά. Είχα τη λαμπρή ιδέα να αφήσω το ενυδρείο 10 μέρες χωρίς αλλαγή από τότε που έφυγαν τα 2 ψαράκια, για να δω πόσo "κακό" κάνει η τροφή που μου περισσεύει καμιά φορά και πως είναι με 4 αντί για 6 κατοίκους. Σήμερα είναι η 9η μέρα, είχα σκοπό να μετρήσω αύριο και να κάνω την αλλαγή, αλλά μέτρησα σήμερα που είδα τα μικρά και βρήκα νιτρικά 40ppm!!! Κάνω τώρα την αλλαγή και θα συνεχίσω να τηρώ το κάθε 3-4 μέρες να χω το κεφάλι μου ήσυχο. Λέτε να χουν επιπτώσεις τόσο συχνές αλλαγές στα μικρά;

 

@Δίας, ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά μέχρι τώρα φαίνεται "υποφερτή" η κατάσταση μετά τους 2 που έφυγαν και τις πέτρες που έβαλα. Αν δω πως δεν "δουλεύει" στο μέλλον θα τον δώσω πάντως.

Αυτά είναι!! Να σου ζήσουν! 

Ίσα ίσα οι αλλαγές νερού αν δεν έχουν επίπτωση στις τιμές(πέρα από νιτρικά) μια χαρά ειναι. Για σιγουριά μπορείς να κάνεις μικρότερες και συχνότερες αλλαγές μέχρι να ρίξεις τα νιτρικα. Αντί να αλλάξεις πχ 50% με την μια, κάνε 10-15% 3-4 μέρες συνεχόμενα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Αυτά είναι!! Να σου ζήσουν! 

Ίσα ίσα οι αλλαγές νερού αν δεν έχουν επίπτωση στις τιμές(πέρα από νιτρικά) μια χαρά ειναι. Για σιγουριά μπορείς να κάνεις μικρότερες και συχνότερες αλλαγές μέχρι να ρίξεις τα νιτρικα. Αντί να αλλάξεις πχ 50% με την μια, κάνε 10-15% 3-4 μέρες συνεχόμενα. 

Να σαι καλά Στάθη!

Οι τιμές δεν αλλάζουν, βρύση και ενυδρείο έχουν διαφορά μια μονάδα του Kh και 2-3 του gh, το νερό το ζεσταίνω με τον 2ο θερμαντήρα που έχω για να είναι στα ίδια και η αλλαγή (το γέμισμα δηλαδή) γίνεται πολύ αργά, περίπου μια ώρα τα 40 λίτρα. Τόσο άλλαξα και το Σάββατο γιατί δεν ήθελα να τα στρεσάρω με μεγαλύτερη, με την λογική, όπως λες, να κάνω κι άλλη τόση την επομένη. Μέτρησα την χτες να δω πόσο μειώθηκαν και τα βρήκα στο 0! Τι να πω... Έφτανε τέτοια αλλαγή για να τα μηδενήσει; Δεν ήταν 40ppm αλλά 20ppm (είναι πολύ κοντά τα χρώματα); Θα το δω πάλι αύριο

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και κανένα ποθο για να μειώνεις τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Μπορείς να βάλεις και κανένα ποθο για να μειώνεις τα νιτρικα.

Αν είναι φυτό μακρυά από μας! :lol:

Γενικά δεν έχω πρόβλημα πάντως, κάνω τακτικές αλλαγές και δεν ξεφεύγουν ποτέ. Τώρα εγώ έκανα την βλακεία και το άφησα επίτηδες τόσες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις, δεν σου προτείνω φυτό που πρέπει να βάλεις ολωκληρο μεσα στο ενυδρείο αλλά μόνο τις ρίζες του. Ο πόθος όπως το φυλλοδεντρο και ο πάπυρος είναι Υδροχαρη φυτα και τα προτείνουμε σε περιπτώσεις ενυδρειων που δεν μπορούν να μπουν μέσα υδρόβια φυτά. Εγώ εχω στο ενυδρείο καραντίνα μέσα στο sump του ενυδρείου και απλα υπαρχει χωρις καμια αλλη περιποιηση. Δεν είναι η λύση για όλα τα προβλήματα αλλά βοηθάει σαν χημική φιλτρανση καθαριζοντας σε ένα βαθμό το νερό προσφερωντας έτσι μια ποιο εύκολη συντήρηση του ολου συστηματος.

 

ce2098050dc1fbcd536b976aeb19d72f.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το τωρινό aquascape ειναι πολυ πιο λειτουργικο για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πιστευω το τωρινό aquascape ειναι πολυ πιο λειτουργικο για τα ψαρια.

Όντως είναι, όπως το λες. Η αλήθεια είναι πως θα ήταν καλύτερα μόνο με έναν αρσενικό, αλλά μέχρι στιγμής συνυπάρχουν. Θα δω πως είναι τα πράγματα όταν μεγαλώσουν μικρά και ίσως τον δώσω κι αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα μωρά άφαντα από σήμερα. Την τελευταία εβδομάδα μετρούσα 5-6 που αλώνιζαν γύρω από τα κοχύλια (αρχικά ήταν πολύ περισσότερα αλλά τελευταία έμεινε σταθερός ο αριθμος τους). Τα ενήλικα δεν τους έδιναν σημασία ακόμα κι αν περνούσαν δίπλα τους. Από τάισμα έριχνα κατεψυγμένη dapnhia και σπασμένα/τριμμένα pellets, τάιζα 1 φορά (σπάνια 2) αλλά έριχνα αρκετό για να σιγουρευτώ ότι θα φάνε τα μικρά (τα έβλεπα να τρώνε κανονικά τις τελευταίες 3-4 μέρες). Ο αρσενικός ζευγάρωσε με το ένα θυληκό πάλι (τα μωρά ήταν ακόμα μέσα) και το άλλο θυληκό προσπαθεί να τον καταφέρει δυο μέρες τώρα. Αμμωνία, νιτρώδη 0, νιτρικά ποτέ πάνω από 20. Τι διάολο φταίει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τα εφαγαν τα μεγαλα. Δυστυχως εχω διαβασει οτι καποια lamprologus, κυριως occelatus, stappersi, speciosus ειναι δυσκολο να μεγαλωσεις τα μωρα, οχι γιατι δεν γεννανε τα ενηλικα αλλα επειδη τα τρωνε ειτε οι γονεις (κυριως),  ειτε αλλοι κατοικοι. Ξαναδες πως θα παει αν ξαναγεννησουν, ελπιζω να ειναι θεμα απειριας των γονιων..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Πρεπει να τα εφαγαν τα μεγαλα. Δυστυχως εχω διαβασει οτι καποια lamprologus, κυριως occelatus, stappersi, speciosus ειναι δυσκολο να μεγαλωσεις τα μωρα, οχι γιατι δεν γεννανε τα ενηλικα αλλα επειδη τα τρωνε ειτε οι γονεις (κυριως),  ειτε αλλοι κατοικοι. Ξαναδες πως θα παει αν ξαναγεννησουν, ελπιζω να ειναι θεμα απειριας των γονιων..

Επειδή μου φαίνεται περίεργο να ψόφησαν όλα μαζί (να τα ρούφηκε το φίλτρο το αποκλείω) από τη στιγμή που έτρωγαν και το νερό ήταν εντάξει καταλλήγω κι εγώ πως τα έφαγαν οι γονείς απλά μου φαίνεται παράξενο γιατί δεν τα έφαγαν αμέσως μόλις έφυγαν από το κοχύλι (τα άφηναν να γυρνάνε κάμποσες μέρες) ούτε τα έφαγαν τόσο γρήγορα όσο την πρώτη γέννα.. Θα περιμένω να δω πως θα πάει κι η επόμενη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να τα βάζεις σε άλλο ενυδρείο, δοχείο με φιλτρακι και θερμαντηρα μεχρι να μεγαλώσουν γιατί αλλιώς ότι χωράει στο στομα των μεγαλων γινεται μεζες καποια στιγμη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@VouΤα ψαρακια είναι τόσο ενδιαφέροντα που έχω μπει στην πρίζα να φτιάξω ένα σαν το δικό σου (μικρότερο) αλλά με προβληματίζει ότι τρώνε τα μικρά τους.

Αν είναι έτσι κρατάω τα ram:wacko:

Καλή επιτυχία στις επόμενες γέννες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gixxer Εγώ σου λέω να το κάνεις. Από χρώμα και κίνηση υστερούν αλλά όπως έγραψε κι ο Στάθης τις προάλλες είναι σαν αν βλέπεις ντοκιμαντέρ. Να σου πω την αλήθεια κι εμένα με προβληματίζει πως τρώνε τα μωρά. Δεν το περίμενα, κι όταν αποφάσισα να τα πάρω σκεφτόμουν πως θα θελα πολύ να τα δω να μεγαλώνουν κι ίσως μπορούσαν να εγκατασταθούν κανα δυο θηλυκά ακόμα. Τώρα δεν ξέρω αν θα μπω στην διαδικασία να πάρω άλλη γυάλα κι άλλο εξοπλισμό για να μεγαλώσουν τα μικρά. Θα περιμένω να δω πως θα πάει κι η επόμενη. Βάλε μούλτις που διαβάζω πως είναι καλύτεροι γονείς :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν η γέννα νο3 φαγώθηκε και την επόμενη, την 4η, αποφάσισα να χωρίσω τα μικρά μήπως και τα μεγαλώσω. Πήρα μια γεννήστρα πλαστική με τις χαραμάδες στον πάτο, κόλλησα με σιλικόνη από πάνω τούλι για να μην φεύγουν τα μικρά και έβαλα μέσα όσα ήταν ακόμα στα κοχύλια και μπορούσα να πιάσω. Αρχικά είχα βάλει 7 αλλά τα τέσσερα βρήκαν κάποιο άνοιγμα σε κάποια άκρη και την έκαναν. Είναι τώρα μερικές μέρες που τα τρια που έμειναν και όλα καλά. Χτες έκανα έναν καθαρισμό στο fluval και άδειασα το ένα καλαθάκι με την ελαφρόπετρα σε ένα eheim2211 που δουλεύει στο μικρό ενυδρειάκι για να το μπολιάσω και το αντικατέστησα με καινούριο. Πριν λίγο που τα τάισα είδα ένα μικρό να κολυμπάει οριζόντια, ανάποδα και στην επιφάνεια. 2-3 φορές είπα, πάει ψόφησε αλλά ακόμα την παλεύει. Έκανα μετρήσεις γιατί τρόμαξα για την βιολογία που πείραξα χτες και μέτρησα 0-0,25 αμμωνία, 0 νιτρώδη, 5 νιτρικά, έριξα και βακτήρια καλού κακού. Αυτό που σκέφτηκα είναι μήπως δεν αλλάζει το νερό στην γεννήστρα; Ροή μέσα στην επιφάνεια του πλαστικού δεν υπάρχει, μπορεί να χει θέμα με το οξυγόνο; Έχει μέσα 1-2 φυλλαράκια που έχουν περισσέψει από ταίσματα. Τώρα το ψαράκι έχει κατέβει κάτω με τα άλλα πάλι. Έχει μεγαλώσει κανείς μικρά έτσι; Είναι λάθος ο τρόπος που προσπαθώ;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σου έγινε μάθημα, όταν έχουμε μικρά δεν πειράζουμε το φίλτρο.

Αλλαγή νερού έκανες;

όσο για την ταΐστρα απλά για να έχεις την συνείδηση σου ήσυχη σήκωσε την εκτός νερού μέχρι να μείνει ένα εκατοστό νερό μέσα και μετά αστην ξανά μέσα να γεμίσει με νέο νερό. Επανέλαβε το αυτό ξανά προτού κοιμηθείς και αύριο το πρωί ξανά και ο Θεός βοηθός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Τώρα σου έγινε μάθημα, όταν έχουμε μικρά δεν πειράζουμε το φίλτρο.

Αλλαγή νερού έκανες;

όσο για την ταΐστρα απλά για να έχεις την συνείδηση σου ήσυχη σήκωσε την εκτός νερού μέχρι να μείνει ένα εκατοστό νερό μέσα και μετά αστην ξανά μέσα να γεμίσει με νέο νερό. Επανέλαβε το αυτό ξανά προτού κοιμηθείς και αύριο το πρωί ξανά και ο Θεός βοηθός.

 

Αλλαγή είχα κάνει μια μέρα πριν καθαρίσω το φίλτρο. Οι μετρήσεις  με καθησύχασαν και δουλεύει κι ένα eheim2217 παράλληλα που δεν πείραξα καθόλου. Θα κάνω αλλαγή πάλι αφού το λες. Αν υπάρχει 0,25 αμμωνία τελικά (είναι πάντα δυσανάγνωστο αυτό) είναι η αιτία για το ψαράκι; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι έγινε τελικά, επιβίωσαν τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...