Jump to content

Παρουσίαση Species Tank Lamprologus Ocellatus


Vou

Recommended Posts

Σόρυ παιδιά, δεν είχα δει τα ποστ σας. Το ενυδρείο πάει καλά. Από εκείνη τη γέννα έχει επιβιώσει ένα μικρό που μεγαλώνει στη γεννήστρα. Τα ψαράκια γέννησαν ακόμη μια φορά από τότε και προσπάθησα να απομονώσω ακόμα λίγα αλλά βρήκαν κάποιο άνοιγμα και έγιναν γεύμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα update εδώ spacer.png

 

Το χαρέμι έσπασε εδώ και καιρό και ο αρσενικός άρχισε να κυνηγά τα θυληκά που έμπαιναν στα κοχύλια και έκαναν μέρες ολόκληρες να ξαναβγούν. Εκ των υστέρων κατάλαβα πως ο κυρίαρχος αρσενικός δεν ήταν εκείνος του χαρεμιού αλλά αυτός που τις έτρωγε και τώρα αντί για έναν εξόριστο έχω τρεις!!! Όσο για το μωρό ψαράκι μεγάλωνε μια χαρά μέχρι που μια μέρα ένα θυληκό πήδηξε μέσα στη γεννήστρα και το φαγε ... Θα δώσω το ένα ζευγάρι όσο πιο γρήγορα μπορέσω και θα αφήσω μόνο ένα αρσενικό μέσα. Το καθυστέρησα όσο μπορούσα μήπως και κατάφερνα να τα κρατήσω όλα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Αυτά. Καλές βουτιές! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι αυτος που τις έτρωγε γιατί τον ονομαζεις κυρίαρχο;Τι εννοείς, θα αφήσεις μόνο ένα ψαράκι στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αφου ειναι αυτος που τις έτρωγε γιατί τον ονομαζεις κυρίαρχο;Τι εννοείς, θα αφήσεις μόνο ένα ψαράκι στο ενυδρείο;

 

Γιατί πλέον αυτός είναι που κάνει το κουμάντο και το bullying πλέον. Μου κάνει εντύπωση πως δεν έχει δεχτεί κανένα θηλυκό πάντως. Σκέφτομαι να κρατήσω ένα ζευγάρι, και να δώσω το άλλο. Έχω 4 τώρα, 2 και 2. Και να τα μεταφέρω στο μέλλον σε ένα μικρότερο ενυδρείο γιατί πλέον δείχνει πολύ άδειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

 

Γιατί πλέον αυτός είναι που κάνει το κουμάντο και το bullying πλέον. Μου κάνει εντύπωση πως δεν έχει δεχτεί κανένα θηλυκό πάντως. Σκέφτομαι να κρατήσω ένα ζευγάρι, και να δώσω το άλλο. Έχω 4 τώρα, 2 και 2. Και να τα μεταφέρω στο μέλλον σε ένα μικρότερο ενυδρείο γιατί πλέον δείχνει πολύ άδειο

Σωστη σαν σκεψη να μπει ενα ζευγαρι σε μικροτερο αν σκεφτεσαι για ολικη αλλαγη στο τωρινο  ........ εγω ισως δοκιμαζα για λιγο καιρο  να αφηνα 1αρσ με 2 θηλυκα μεσα, να δω πως θα πανε τα πραγματα πριν αποφασισω.  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σωστη σαν σκεψη να μπει ενα ζευγαρι σε μικροτερο αν σκεφτεσαι για ολικη αλλαγη στο τωρινο  ........ εγω ισως δοκιμαζα για λιγο καιρο  να αφηνα 1αρσ με 2 θηλυκα μεσα, να δω πως θα πανε τα πραγματα πριν αποφασισω.  

 

Το σκέφτηκα κι αυτό που λες. Να δώσω μόνο έναν αρσενικό, αλλά σκέφτομαι ποιος θα τον πάρει μόνο του και αν θα τον πιάσουν οι μοναξιές. Τα έχω συμπαθήσει πάρα πολύ τα ψαράκια αλλά δεν τα βλέπω ευχαριστημένα πια με τόσο ξυλο και κυνήγι. Το άλλο που σκέφτομαι είναι πως αφού έσπασε το χαρέμι, λέτε αν αφήσω τον αρσενικό που ζευγάρωνε με τα θυληκά και ένα θυληκό να μην γίνουν ζευγάρι ξανά; Έχει τύχει σε κανέναν κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο  θα μας το πει καποιος πιο εμπειρος που τα εχει ''ζησει'' τα occelatus.... αυτο που βλεπω εγω απο βιβλιογραφια, συζητησεις κλπ, ειναι οτι τα occelatus μπορουν να μπουν και σε ''χαρεμι'' μικρο με 2-3 θηλυκα.... Επισης, αν και ξερω οτι δεν θελεις 2 ειδη μεσα, ενα ζευγαρι πετροψαρου με σχετικα ''ηπιο'' χαρακτηρα και το καταλληλο στησιμο των δυο περιοχων θα γεμιζε το ενυδρειο.... το ιδανικο για συγκατοίκηση  θα ηταν ενα ειδος ''αφροψαρου'' αλλα αντε να βρεις εδω Ελλαδα  συν το οριακο μηκος για κανονικο ''κοπαδι'',

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Μια γυάλα 80χ40χ30 θα γεμίσει αύριο-μεθαύριο για να μπολιαστεί και να στρωθεί για να φιλοξενήσει το ένα ζευγάρι, κι όταν σιγουρετώ πως είναι και τα δυο ζευγάρια εντάξει θα δωθεί το ένα. 

Ερώτηση : Επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω άμμο και κοχύλια από το ήδη υπάρχον στο νέο, πως το κάνω; Έχω διαβάσει πως αποφεύγουμε να ανακατέυουμε τον βυθό γιατί υπάρχει παγιδευμένη αμμωνία εκεί και είναι επικίνδυνο αν απελευθερωθεί μαζικά. Να βγάλω όλα τα ψάρια ώσπου να φτιάξω το scape και μετά να μετρήσω με τεστ τα δυο ενυδρεία; Ευπρόσδεκτες οι συμβουλές.:)

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το λαστιχο 19mm "ρουφαω" την αμμο ξεκινοντας απο μια γωνια και το μεταφερω στο αλλο ενυδρειο για μπολι. Το κενο απλα συμπληρωνω με καινουρια (σιγα σιγα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  Να προσθεσω ενα χρησιμο βιντεο (εμενα με βοηθησε)  αν θα θες να συμπληρωσεις με καινουρια αμμο το παλιο ενυδρειο, ....... @natateo διορθωσε με αν βρισκεις κατι λαθος στο βιντεο  !!!!

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προσθέσω άλλη άμμο στο μεγάλο, θα ξεστηθεί και θα στηθεί από την αρχή όταν σιγουρευτώ πως το ζευγάρι είναι εντάξει και βρω να το δώσω. Πολύ χρήσιμο πάντως για το μέλλον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 11:27 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

 θα ξεστηθεί και θα στηθεί από την αρχή όταν σιγουρευτώ πως το ζευγάρι είναι εντάξει και βρω να το δώσω.

Έχε με στα υπόψιν αν γίνει σύντομα αυτό με το ζεύγος occelatus .... απο οταν εφυγαν τα τζουλις (ζευγος & μωρά) και έμειναν οι 3 Καλβοι μέσα, μου φαίνεται κάπως άδειο το ενυδρείο μου πλεον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Έχε με στα υπόψιν αν γίνει σύντομα αυτό με το ζεύγος occelatus .... απο οταν εφυγαν τα τζουλις (ζευγος & μωρά) και έμειναν οι 3 Καλβοι μέσα, μου φαίνεται κάπως άδειο το ενυδρείο μου πλεον.

 

Οκ. Στο στρώσιμο είναι το άλλο ενυδρείο. Από την άλλη βδομάδα θα τα χωρίσω λογικά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

στο 80αρι θα μεινει το ζευγαρι που θα κρατησεις?... και αν ναι, τι σκεφτεσαι να κανεις με το240αρι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

στο 80αρι θα μεινει το ζευγαρι που θα κρατησεις?... και αν ναι, τι σκεφτεσαι να κανεις με το240αρι ?

 

Ναι. Το 80αρι είναι diy με διαστάσεις 80μ χ40π χ30υ για να μείνει εκεί το ζευγάρι με την ελπίδα να μεγαλώσω γέννες και να μείνει ίσως ακόμα ένα θηλυκό εκεί. Για το 240αρι έχω ήδη σχέδια που δεν είναι αφρικανικά :ninja:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 14/8/2020 at 12:42 ΠΜ, το μέλος Vou έγραψε:

 

Ναι. Το 80αρι είναι diy με διαστάσεις 80μ χ40π χ30υ για να μείνει εκεί το ζευγάρι με την ελπίδα να μεγαλώσω γέννες και να μείνει ίσως ακόμα ένα θηλυκό εκεί. Για το 240αρι έχω ήδη σχέδια που δεν είναι αφρικανικά :ninja:

Καλησπέρα φιλε @Vou  Πως πανε τα πραγματα με τα occelatus ?...σιγουρεύτηκες  αν ειναι  ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μετά από καθυστερήσεις επί καθυστερήσεων στήθηκε το 90αρι. Ο μάγκας ακόμα δεν έχει αφήσει την θηλυκιά να κατέβει στα κοχύλια αλλά είναι νωρίς ακόμη. Ούτε το σκάψιμο δεν έχει αρχίσει καλά καλά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Μετά από καθυστερήσεις επί καθυστερήσεων στήθηκε το 90αρι. Ο μάγκας ακόμα δεν έχει αφήσει την θηλυκιά να κατέβει στα κοχύλια αλλά είναι νωρίς ακόμη. Ούτε το σκάψιμο δεν έχει αρχίσει καλά καλά 

Καλοτρεχουμενο και με το καλό να έχεις σύντομα γεννά ......αναμένουμε και φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Με το 240αρι αποφάσισες τι θα κανεις?........

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες  :blink:;; Είναι μεγάλες για το ΑΖ

 

@corto maltese Το 240αρι έχει ακόμη τα άλλα δυο ψαράκια (επίσης ο αρσενικός δεν έχει αφήσει την θηλυκιά να κατέβει σε βυθό 1.20χ40 παρακαλώ:lol: ) και όταν δωθούν με το καλό θα ξεστηθεί και θα γίνει Ν.Αμερική:ninja:

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Πως μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες  :blink:;; Είναι μεγάλες για το ΑΖ

Υπαρχουν παρα πολλες εφαρμογες για σμικρυνση φωτογραφιων.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vou έγραψε:

 

@corto malteseόταν δωθούν με το καλό θα ξεστηθεί και θα γίνει Ν.Αμερική:ninja:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Πως μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες  :blink:;; Είναι μεγάλες για το ΑΖ

 

@corto maltese Το 240αρι έχει ακόμη τα άλλα δυο ψαράκια (επίσης ο αρσενικός δεν έχει αφήσει την θηλυκιά να κατέβει σε βυθό 1.20χ40 παρακαλώ:lol: ) και όταν δωθούν με το καλό θα ξεστηθεί και θα γίνει Ν.Αμερική:ninja:

Σωστό σε βρίσκω, κατ εμέ ειναι η καλύτερη επιλογή βιότοπου.......................... μετά την Αφρική, βεβαίως βεβαίως?

Ν.Αμερική σε κιχλιδες θα πας πάλι ή και σε τίποτα άλλα (τετρα, βυθου κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...