Jump to content

Καινουριο ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα,

Μολις αγορασα το νεο μου ενυδρειο 60 λιτρων της hailea. Πηρα υποστρωμα για φυτα το οποιο και εβαλα σε δυο ακρες για να εχει παχος και χαλικακι απο πανω το οποιο πρωτα επλυνα με νερο καλα σε καινουριο κουβαδακι μονο για το ενυδρειο. Εβαλα αντιχλωριο και bacteria της serra. Περιμενω λιγες μερες πριν βαλω φυτα και πριν μεταφερω τα ψαρια μ απο το 20 λιτρων ενυδρειο μου σ αυτο. Εχω ενα χρυσοψαρο κι ενα καρχαριακι. Η ερωτηση μου ειναι τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω μεσα. Σκεφτομουν για αφρικανικες κιχλιδες. Ειδα οτι ειναι συμβατα ψαρια. Γενικα ακολουθω τον κανονα 1cm ψαριου 1 λιτρο? Επισης απο φυτα τι ειναι καλο να βαλω? Ευχαριστω εκντων πρωτερων. 

Έγινε επεξεργασία - Stratis Fer
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έτσι μετράνε τα λίτρα για τα ψάρια. Νομίζω ένα χρυσόψαρο θέλει μόνο του 40 λίτρα. Οπότε φαντάζομαι δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο εκεί μέσα. Δεν ξέρω καν αν κάνουν το χρυσόψαρο με τον καρχαρία μαζί.

Να σου πουν οι πιο έμπειροι με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτά που έχεις πάνε μαζί και ούτε είναι για το ενυδρείο που έχεις (πιθανόν).

Σίγουρα το καρχαριάκι δεν κάνει (είδος;) και ίσως και το χρυσόψαρο (είδος;).

Το χρυσόψαρο μόνο του κι αυτό ανάλογα το είδος.

Και να σου πω την αλήθεια δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έγραψε κάποιος ότι χρυσόψαρα, καρχαρίες και αφρικάνικες κιχλίδες είναι "συμβατά" ψάρια.

Επίσης ο "κανόνας" είναι κάτι γενικό και ισχύει (όχι πάντα) για το τελικό μέγεθος των ψαριών - χωρίς την ουρά και για μεγάλα ενυδρεία.

Δε νομίζω να περιμένεις να βάλεις στο ενυδρείο σου π.χ. 60 πόντους ψάρι μέσα κι αυτό χωρίς να υπολογίζεις την ουρά του ?.

Έχε υπόψιν σου ότι και 20cm να βάλεις, άλλο να βάλεις 20cm χρυσόψαρο-α κι άλλο να βάλεις 20cm Endlers.

To χρυσόψαρο θα θέλει διπλάσιο-τριπλάσιο φίλτρο και σίγουρα τριπλάσιο ενυδρείο.

Καλύτερα να διαβάζεις το προφίλ για το κάθε ψάρι που σε ενδιαφέρει και να μην κοιτάς κανένα κανόνα.

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, πιστεύω ότι χρειάζεσαι λίγο μελέτη σχετικά με το χόμπυ. "Καρχαριάκι" εννοείς γατόψαρο gallagher?

Όπως και να έχει τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και δεν συνδυάζονται με κανένα τροπικό, τι να πρωτοπώ.... Άλλες θερμοκρασίες.... άλλα ph.... γράφεις και για αφρικάνικες κιχλίδες... από που διάβασες ότι είναι συμβατά, είδες τα προφίλ τους?

Τον "κανόνα" που αναφέρεις πρώτη φορά το ακούω, άρα σε 100 λίτρα ενυδρείο βάζω ψάρι 1 μέτρου?

Link to comment
Share on other sites

Balantiocheilos melanopterus λεγεται το καρχαριακι απ οσο ειδα και syubunkin το χρυσοψαρο αν τα λεω καλα. Στο pet shop μου τα εδωσαν και ειπαν οτι πανε μαζι. Κι εγω τωρα ξεκιναω να μαθαινω τα βασικα γι αυτο εστειλα ποστ εδω παιδια. Πριν βαλω οτιδηποτε μεσα στο ενυδρειο να ξερω τι θα βαλω.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση Στρατή, αν κοιτάξεις το προφίλ του bala shark, λέει ότι φτάνει 300-350mm τελικό μέγεθος και η θερμοκρασία που πρέπει να κρατείται είναι 20-28°C. Καμία σχέση με τα χρυσόψαρα....

Γιατί στα γράφω? Γιατί όλοι μας την έχουμε πατήσει, απλά τώρα είναι πιο εύκολο να τσεκάρεις προφίλ ψαριών μέσω ιντερνετ και forum πριν αγοράσεις απο το pet shop (ο θεός να το κάνει).

Όπως και να έχει καλά έκανες και ρώτησες, για εμένα στο καινούργιο, ή κρατάς μόνο το χρυσόψαρο και τα κάνεις εν καιρώ μέχρι 2, ανάλογα το φίλτρο που έχεις και τις ρουτίνες σου, ή κοιτάς απο το forum διάφορες προτάσεις για 60λιτρο και αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Όπως και να έχει, γνώμη μου να αλλάζεις pet shop (πριν σου δώσει και αφρικάνες), και στο καινούργιο που θα πας, όταν αποφασίσεις το τι θα κάνεις, κανονίζεις να του αφήσεις το bala shark ή και το χρυσόψαρο να το δώσει κάπου που να ταιριάζει καλύτερα.

Ρίξε ένα διάβασμα να δεις ιδέες (έχεις πολλές επιλογές στα 60λ, πολλά και διαφορετικά στησίματα) και τα ξανασυζητάμε φιλος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί πολλά λεφτά για να φτιάξεις χώρο κι για τα δύο ψάρια τώρα αν θέλεις να ζήσουν. Γιατί θελεις 2 ενυδρεία τώρα με καλά φίλτρα όμως αν το κάνεις σύντομα όλα θα είναι καλά και τα ψαράκια σου θα είναι πολύ χαρουμενα μετά

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2020 at 5:57 ΜΜ, το μέλος Stratis Fer έγραψε:

Πηρα υποστρωμα για φυτα το οποιο και εβαλα σε δυο ακρες για να εχει παχος και χαλικακι απο πανω

Γραψε τι υποστρωμα πηρες ή δωσε λινκ απο ινετ. Αν μπορεις και μια φωτογραφια ανεβασε. Καλη αρχη με διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Γραψε τι υποστρωμα πηρες ή δωσε λινκ απο ινετ. Αν μπορεις και μια φωτογραφια ανεβασε. Καλη αρχη με διαβασμα!

Υποστρωμα ειναι της tetra 2.5kg για 60 λιτρα λεει. Το κουτι γραφει tetra complete substrate. Απ ο,τι γραφει πισω αμμος quartz ειναι. Δε με αφηνει να ανεβασω φωτο απο το κινητο θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα. Διαβαζω οσο μπορω στο ιντερνετ για να μαθω ο,τι μπορω αλλα ειναι τοσες οι πληροφοριες που 1ον δε ξερεις ποια ειναι σωστη και 2ον θελουν πολυ χρονο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Θα χρειαστεί πολλά λεφτά για να φτιάξεις χώρο κι για τα δύο ψάρια τώρα αν θέλεις να ζήσουν. Γιατί θελεις 2 ενυδρεία τώρα με καλά φίλτρα όμως αν το κάνεις σύντομα όλα θα είναι καλά και τα ψαράκια σου θα είναι πολύ χαρουμενα μετά

Το σκεφτομαι η να επιστρεψω το ενα η να παρω σε λιγο καιρο 2ο ενυδρειο για να ειμαι οκ. Αν μου ειχαν πει απο την αρχη ποσο μεγεθος θα εχει δε θα το επαιρνα. Αλλα μ ειναι αδυνατον στην αρχη να ξερω ολα τα ειδη και το τι θελει το καθενα. Ειδικα το χρυσοψαρο ολοι ελεγαν το ευκολοτερο ψαρι κλπ.. αλλα απ οσα διαβασα ειναι απαιτητικο και θελει πολλα λιτρα... Δυστυχως παθαινεις και μαθαινεις συνηθως και φταιω εγω π δεν εψαξα πριν αγορασω το ψαρι. Δε ριχνω την ευθυνη αλλου..

Έγινε επεξεργασία - Stratis Fer
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Stratis Fer έγραψε:

Απ ο,τι γραφει πισω αμμος quartz ειναι.

Δεν καταλαβες καλα. Ειναι χωμα για φυτα. Πανω απο αυτο το χωμα πρεπει να βαλεις τουλαχιστον 4εκ. χαλαζιακο χαλικακι ή αμμο(οχι πολυ ψιλη). Η καλη κοκκομετρια για φυτα ειναι απο 0.8mm μεχρι 3mm. πχ- https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5457-άμμος-χαλαζιακή-σκουρόχρωμη-080-125mm-5kg.html

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

Και πρεπει να φυτεψεις πολλα φυτα απο την αρχη, γιατι το υποστρωμα θα βγαλει πολλα θρεπτικα. Τα ψαρια πρεπει να μπουν μονο μετα απο στρωσιμο. Οταν θα αλλαζεις το νερο στο μικρο ενυδρειο (πιστευω αλλαζεις 50% καθε εβδομαδα), αυτο το νερο δεν πετας - το βαζεις στο 60 αρι, συμπληρωνεις με νερο απο την βρυση (να το εχεις σε ενα δοχειο- κουβα για μια νυχτα) και βαλε μπρος ολο το εξοπλισμο (θερμοστατη, φιλτρο).

Τι φιλτρο εχεις στο μικρο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Δεν καταλαβες καλα. Ειναι χωμα για φυτα. Πανω απο αυτο το χωμα πρεπει να βαλεις τουλαχιστον 4εκ. χαλαζιακο χαλικακι ή αμμο(οχι πολυ ψιλη). Η καλη κοκκομετρια για φυτα ειναι απο 0.8mm μεχρι 3mm. πχ- https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5457-άμμος-χαλαζιακή-σκουρόχρωμη-080-125mm-5kg.html

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

Και πρεπει να φυτεψεις πολλα φυτα απο την αρχη, γιατι το υποστρωμα θα βγαλει πολλα θρεπτικα. Τα ψαρια πρεπει να μπουν μονο μετα απο στρωσιμο. Οταν θα αλλαζεις το νερο στο μικρο ενυδρειο (πιστευω αλλαζεις 50% καθε εβδομαδα), αυτο το νερο δεν πετας - το βαζεις στο 60 αρι, συμπληρωνεις με νερο απο την βρυση (να το εχεις σε ενα δοχειο- κουβα για μια νυχτα) και βαλε μπρος ολο το εξοπλισμο (θερμοστατη, φιλτρο).

Τι φιλτρο εχεις στο μικρο ενυδρειο;

Της hailea κανει φιλτρανση 380lt/h... Το θεμα ειναι οτι τα φυτα τα περιμενω ακομα. Δεν ηξερα οτι δε πρεπει να βαλω μεσα ψαρια. Οποτε τα παω παλι πισω στο παλιο ενυδρειο μεχρι να ερθουν τα φυτα. Ρωτησα και μ ειπαν τα βαζω και μετα. Δεν υπαρχει θεμα.. Για στρωσιμο εριξα βακτηρια της sera αλλα περιμενα λιγες μερες. Δεν εβαλα αμεσως ψαρια οπως ελεγαν οι οδηγιες.... πανω απο το υποστρωμα εβαλα χαληκι αρκετο. Μου εδωσαν στο pet shop. Σ ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα ψαχτω κι αλλο... απο φυτα επελεξα anubia nana...

Έγινε επεξεργασία - Stratis Fer
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

Καλησπέρα,μπορεί να πει κάποιος που μπορώ να βρω  φυτό Μος;

Πρεπει να φτιαξεις δικο σου θεμα για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Stratis Fer έγραψε:

Της hailea κανει φιλτρανση 380lt/h... Το θεμα ειναι οτι τα φυτα τα περιμενω ακομα. Δεν ηξερα οτι δε πρεπει να βαλω μεσα ψαρια. Οποτε τα παω παλι πισω στο παλιο ενυδρειο μεχρι να ερθουν τα φυτα. Ρωτησα και μ ειπαν τα βαζω και μετα. Δεν υπαρχει θεμα.. Για στρωσιμο εριξα βακτηρια της sera αλλα περιμενα λιγες μερες. Δεν εβαλα αμεσως ψαρια οπως ελεγαν οι οδηγιες.... πανω απο το υποστρωμα εβαλα χαληκι αρκετο. Μου εδωσαν στο pet shop. Σ ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα ψαχτω κι αλλο... απο φυτα επελεξα anubia nana...

1- Τζαμπα πηρες το υποστρωμα. Ανουμπιας δεν χρειαζεται ουτε υποστρωμα ουτε χαλικι.... Παρε καμια (3-4 διάφορα) cryptocoryne, υπαρχουν πολλα ειδη ή καποια απ΄αυτα- ευκολα

2- Αυτο, που λεει Sera και οι αλλες εταιριες για εισαγωγη ψαριων μεσα σε 24 ωρες - ειναι μονο για εμπειρους και για αυτους, που εχουν τεστ νερου και ξερουν να τα χρησιμοποιουν.

3- Αν εχεις ενα στρωμενο ενυδρειο, δεν χρειαζεσαι βακτηρια απ΄εξω. Εχεις στο μικρο ενυδρειο.

4- τα ψαρια πανε πισω στα 20λ!

5- το στρωσιμο θα παρει 2 εβδομαδες και με μπολι (γιατι δεν εχεις αρκετο βιολογικο υλικο)

Σε ρωτησα τι φιλτρο εχεις στο μικρο ενυδρειο για να ξερω αν υπαρχρει βιολογικο υλικο μεσα (ή τουλαχιστον αν εχει σφουγγαρι-α)

Το μεγαλο ενυδρειο θελει μπολιασμα- δηλ. μεταφορά βιολογιας απο μικρο σε μεγαλο. Αν δεν θα εβαζες υποστρωμα, αυτο θα ηταν πολυ ευκολο. Το υποστρωμα βγαζει πολλα θρεπτικα, αυξανει αμμωνια και και και......θελει συχνες αλλαγες νερου (ανα 2 μερες-50% την πρωτη εβδομαδα και την δευτερη κτλ), μπορεις να δεις εδω-

https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/

μετα εδω https://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-90-days-app/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2020 at 9:29 ΠΜ, το μέλος Stratis Fer έγραψε:

Το σκεφτομαι η να επιστρεψω το ενα η να παρω σε λιγο καιρο 2ο ενυδρειο για να ειμαι οκ. Αν μου ειχαν πει απο την αρχη ποσο μεγεθος θα εχει δε θα το επαιρνα. Αλλα μ ειναι αδυνατον στην αρχη να ξερω ολα τα ειδη και το τι θελει το καθενα. Ειδικα το χρυσοψαρο ολοι ελεγαν το ευκολοτερο ψαρι κλπ.. αλλα απ οσα διαβασα ειναι απαιτητικο και θελει πολλα λιτρα... Δυστυχως παθαινεις και μαθαινεις συνηθως και φταιω εγω π δεν εψαξα πριν αγορασω το ψαρι. Δε ριχνω την ευθυνη αλλου..

Καλησπερα και απο μενα.Ηθελα να σε πω οτι η αδερφη μου εχει μαζι ενα χρυσοψαρο και δυο καρχαριακια παρα πολλα χρονια και δεν εχει κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Αχιλλέας Βασιλειάδης έγραψε:

Καλησπερα και απο μενα.Ηθελα να σε πω οτι η αδερφη μου εχει μαζι ενα χρυσοψαρο και δυο καρχαριακια παρα πολλα χρονια και δεν εχει κανενα προβλημα!

Καλησπερα και απο μενα..........Ηθελα να σε πω και εγω....

Υπαρχει μεγαλη διαφορά -  μιλαμε για σχετικα καλες συνθηκες ζωης  ή  για απλη επιβιωση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 5:32 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα και απο μενα..........Ηθελα να σε πω και εγω....

Υπαρχει μεγαλη διαφορά -  μιλαμε για σχετικα καλες συνθηκες ζωης  ή  για απλη επιβιωση;

Εννοειται οτι αλλο να ζεις σε στουντιο και αλλο σε βιλλα,σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Αχιλλέας Βασιλειάδης έγραψε:

Εννοειται οτι αλλο να ζεις σε στουντιο και αλλο σε βιλλα,σωστα;

Τα καρχαριακια ελπίζω να ειναι είτε silver shark η λαμπεο.. ελπίζω να μην είναι γκαλαχερ γιατί τα ψάρια αυτά δεν φτάνει ούτε μικρή λίμνη να τα καλύψει από άποψη λίτρων και συνθηκών!

Αλλά ακόμα και έτσι τα χρυσόψαρα μπορούν να επιβιώσουν και με άλλα ψάρια φυσικά.. το θέμα είναι ότι από την στιγμή που παίρνουμε τα ψάρια και όλους του ζωντανούς οργανισμούς να προσπαθούμε να τους δώσουμε τις συνθήκες που θα τους κάνει να νιώσουν ας πούμε πιο άνετα.. είτε αυτό σημαίνει ότι τα χρυσόψαρα καλό είναι να μπαίνουν μόνο με χρυσόψαρα και τα καρχαριακια οποία και να είναι είναι καλό να τους δίνουμε πολλά πολλά λίτρα!! Απλή τροφή για σκέψη δίνω και εγώ ακολουθώ αυτό που λένε και γράφουν άτομα που έχουμε φορτώσει τις ζωές τους στην σωστή διατήρηση των ζωντανών και των ενυδρείων..!! Όσο μπορεί ο κάθε ένας φυσικά ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Αχιλλέας Βασιλειάδης έγραψε:

Εννοειται οτι αλλο να ζεις σε στουντιο και αλλο σε βιλλα,σωστα;

 

Όχι φίλε μου δεν είναι σωστή η αναλογία.

Όταν τα ψάρια αυτά φτάνουν τους 35 πόντους χωρίς την ουρά, δεν μπορούν να κάνουν ούτε "βήμα" σε 60 πόντους ενυδρείο που έχει ο φίλος.

Είναι σαν να σε βάλουμε εσένα να τρως να πίνεις να κοιμάσαι και να κάνεις την ανάγκη σου σε ένα κελί με μήκος 50 πόντους.

Όλη μέρα ένα βηματάκι (όχι ολόκληρο) μπρος κι ένα πίσω.

Κι αν τα βλέπεις μικρά τα ψαράκια τώρα, θα ήθελες ένα μωρό να μεγαλώσει σε 50 πόντους δωμάτιο;

Νομίζεις μάλιστα ότι δεν θα δηλητηριαστούν σε τόσο χώρο;

Και φυσικά δε θα ζήσουν όσο το προσδόκιμο της ζωής τους.

Κι ο φίλος μάλιστα έχει δύο μέσα.

Ας τα βαλσαμώσουμε καλύτερα κι ας τα στολίσουμε, γιατί θα υποφέρουν, αλλά δε μιλάνε και για να το πουν.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 6:56 ΜΜ, το μέλος panos nts έγραψε:

Τα καρχαριακια ελπίζω να ειναι είτε silver shark η λαμπεο.. ελπίζω να μην είναι γκαλαχερ γιατί τα ψάρια αυτά δεν φτάνει ούτε μικρή λίμνη να τα καλύψει από άποψη λίτρων και συνθηκών!

Αλλά ακόμα και έτσι τα χρυσόψαρα μπορούν να επιβιώσουν και με άλλα ψάρια φυσικά.. το θέμα είναι ότι από την στιγμή που παίρνουμε τα ψάρια και όλους του ζωντανούς οργανισμούς να προσπαθούμε να τους δώσουμε τις συνθήκες που θα τους κάνει να νιώσουν ας πούμε πιο άνετα.. είτε αυτό σημαίνει ότι τα χρυσόψαρα καλό είναι να μπαίνουν μόνο με χρυσόψαρα και τα καρχαριακια οποία και να είναι είναι καλό να τους δίνουμε πολλά πολλά λίτρα!! Απλή τροφή για σκέψη δίνω και εγώ ακολουθώ αυτό που λένε και γράφουν άτομα που έχουμε φορτώσει τις ζωές τους στην σωστή διατήρηση των ζωντανών και των ενυδρείων..!! Όσο μπορεί ο κάθε ένας φυσικά ?

Πανο ειναι silver shark.Ειχε  μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα της εσπασε και δανειστηκε αυτο το μικροτερο 60 αρι.

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 7:10 ΜΜ, το μέλος Στράτος έγραψε:

 

Όχι φίλε μου δεν είναι σωστή η αναλογία.

Όταν τα ψάρια αυτά φτάνουν τους 35 πόντους χωρίς την ουρά, δεν μπορούν να κάνουν ούτε "βήμα" σε 60 πόντους ενυδρείο που έχει ο φίλος.

Είναι σαν να σε βάλουμε εσένα να τρως να πίνεις να κοιμάσαι και να κάνεις την ανάγκη σου σε ένα κελί με μήκος 50 πόντους.

Όλη μέρα ένα βηματάκι (όχι ολόκληρο) μπρος κι ένα πίσω.

Κι αν τα βλέπεις μικρά τα ψαράκια τώρα, θα ήθελες ένα μωρό να μεγαλώσει σε 50 πόντους δωμάτιο;

Νομίζεις μάλιστα ότι δεν θα δηλητηριαστούν σε τόσο χώρο;

Και φυσικά δε θα ζήσουν όσο το προσδόκιμο της ζωής τους.

Κι ο φίλος μάλιστα έχει δύο μέσα.

Ας τα βαλσαμώσουμε καλύτερα κι ας τα στολίσουμε, γιατί θα υποφέρουν, αλλά δε μιλάνε και για να το πουν.

 

 

Αν αναφερεσε σε μενα λεμε το ιδιο ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό πριν πάρουμε ένα ψαράκι που είνι όμορφο εμφανησιακά να ρωτήσουμε πώς το λένε, να πάμε σπίτι να ψάξουμε να βρούμε τις απαιτήσεις και αν μπορούμε να τις δώσουμε τότε φυσικά και να το πάρουμε!

 

Όπως και να έχει εδώ μιλάμε για το δικό σου ενυδρειο.. Ότι άλλες απορίες έχεις και ότι άλλο θέλεις στην πορεία μπορείς να το ρωτήσεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να απαντησω στον φιλο π με ρωτησε για το μπολι. Ειχα στο μικρο φιλτρο με σφουγγαρι. Εβαλα υλικο απο εκει. Εριξα και βακτηρια. Εχω τεστ νερου. Αμμωνια ph χλωριο ολα οκ ειναι και σταθερα απο χθες. Θα τα παρακολουθησω κι αλλο... το μονο που εχω δει και δε ξερω πως να αντιμετωπισω ειναι το καλιο... ειναι ελαφρα ανεβασμενο... οσο για το χρυσοψαρο με το bala shark ενα απο τα 2 θα παει πισω ωστε να ειμαι καλυμμενος. Εχω σκοπο σε βαθος 6μηνου ισως και λιγο παραπανω να μαζεψω χρηματα για πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.. αρκει να μπορεσω να χειριστω αυτο σωστα.

Έγινε επεξεργασία - Stratis Fer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...