Jump to content

Πρόβλημα


Gmm

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 2 ώρες, το μέλος Στράτος έγραψε:

Εγώ θα τάιζα τόσο 2 φορές τη μέρα.

Ένα φυλλαράκι δε προλαβαίνει να πέσει κάτω ?

 

Και εγώ σιγά σιγά θα τα ταιζω κάθε μέρα απλά για αρχή για να μην έχω αύξηση no2

Αλλά σήμερα που έκανα μετρήσεις είναι στο 0 αρα θα το πάω κάθε μέρα το ταισμα 

Το ένα από τα 2 είναι έτοιμη να γεννήσει σε 2 το πολύ 3 μέρες να αφήσω τα μυκρα ελευθερα η να τα βάλω σε γενιστρα?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Και εγώ σιγά σιγά θα τα ταιζω κάθε μέρα απλά για αρχή για να μην έχω αύξηση no2

Αλλά σήμερα που έκανα μετρήσεις είναι στο 0 αρα θα το πάω κάθε μέρα το ταισμα 

Το ένα από τα 2 είναι έτοιμη να γεννήσει σε 2 το πολύ 3 μέρες να αφήσω τα μυκρα ελευθερα η να τα βάλω σε γενιστρα?

 

 

Άστα ελεύθερα. Έτσι κι αλλιώς αν γεννήσει η μαμά μετά δεν τα πιάνεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας τελικά δεν πρόσθεσα αλλά ψαράκια και έμεινα με 2 Γιατί έπρεπε να φύγω λίγες μέρες σήμερα γύρισα έκανα της μετρήσεις μου 

Nh4=0

No2=0-0,05 mg/l 

No3=10 mg/l 

Ph=6,8-7,2

Gh=8 d

Kh=6 d

Τα φυτά μου έχουν τρελαθεί το κερατοφιλο διπλασιάστηκε και vallinseria έχει βγάλει πολλά νέα φύλλα  ακόμη δεν έχω το seachem flourish που περιμένω αλλά και Ρίχνω μόνο seachem excel κάι potassium 

●Γιατί το No3 έπεσε τόσο αποτομα από 25 σε <10  είναι καλό ή όχι?

● Και το ένα ψαράκια μου γέννησε σήμερα καμία 10 άρια μικρα να βαλω αλλά η να μείνω ως έχει για λίγες μέρες?

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι φυσιολογικά. Το κερατόφυλλο βοηθάει στα νιτρικά και σε συνάρτηση με τις αλλαγές που έκανες έπεσαν.

Εγώ δε θα έβαζα κανένα άλλο ψάρι και θα άφηνα να μεγαλώσουν τα μικρά για να μπορέσεις να παρατηρείς εύκολα την ανάπτυξή τους.

Θα είναι σχολείο για σένα!

Δε θέλει πολύ χρόνο να γίνουν θηρία και να αρχίζουν να γεννάν κι αυτά ?

 

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Στράτος έγραψε:

Όλα είναι φυσιολογικά. Το κερατόφυλλο βοηθάει στα νιτρικά και σε συνάρτηση με τις αλλαγές που έκανες έπεσαν.

Εγώ δε θα έβαζα κανένα άλλο ψάρι και θα άφηνα να μεγαλώσουν τα μικρά για να μπορέσεις να παρατηρείς εύκολα την ανάπτυξή τους.

Θα είναι σχολείο για σένα!

Δε θέλει πολύ χρόνο να γίνουν θηρία και να αρχίζουν να γεννάν κι αυτά ?

 

Εγω πως θα διατηρήσω τα νιτρικα μου τουλάχιστον 10 για τρέφονται και τα φυτά μου? 

Αλαγες κάθε βδομάδα θα συνεχίσω να κάνω Έτσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Εγω πως θα διατηρήσω τα νιτρικα μου τουλάχιστον 10 για τρέφονται και τα φυτά μου? 

Αλαγες κάθε βδομάδα θα συνεχίσω να κάνω Έτσι?

Πότε κοιμασε ; :D 5 το πρωι πηγες; :)

Αλλαγες θα κανεις μια φορα την εβδομαδα. Για τα νιτρικα μην αγχώνεσαι. Λιγο παραπανω ταιζμα και θα ανεβουν. Και κατω απο 10 να πεσουν, δεν υπαρχει προβλημα.

Εχω καιρο μηδεν νιτρικα στο φυτεμενο με crs. Τα φυτα ολα καλα ειναι. Απλα υπαρχει μια ισορροπία - οσα νιτρικα παραγουν οι γαριδες, τοσα απορροφουν τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πότε κοιμασε ; :D 5 το πρωι πηγες; :)

Αλλαγες θα κανεις μια φορα την εβδομαδα. Για τα νιτρικα μην αγχώνεσαι. Λιγο παραπανω ταιζμα και θα ανεβουν. Και κατω απο 10 να πεσουν, δεν υπαρχει προβλημα.

Εχω καιρο μηδεν νιτρικα στο φυτεμενο με crs. Τα φυτα ολα καλα ειναι. Απλα υπαρχει μια ισορροπία - οσα νιτρικα παραγουν οι γαριδες, τοσα απορροφουν τα φυτα.

Ευχαριστώ πολύ απλά δουλεύω σε κέντρο διασκέδασης και μόλις είχα τελειώσει την δουλειά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...