Jump to content

5λιτρο walstad πείραμα


dlamprou

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ,

πριν από 20 μέρες έστησα ένα 35 λιτρο με σκοπό να φυτευτεί και να φιλοξενήσει μερικούς αρλεκίνους (6), ένα nerite και ένα μονομάχο. Στην παρούσα φάση είμαι με τους αρλεκίνους και το σαλιγκάρι και λέω πρώτα να δώσω λίγο χρόνο στα φυτά να εγκλιματιστούν και μετά να μπει και ο μονομάχος (με σκοπό οι αρλεκίνοι να είναι ήδη μέσα μπας και κοπεί ο αέρας του μονομάχου από την αρχή).

Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με CO2 αλλά μου αρέσουν τα φυτά, έχω μέσα Anubias barteri var. nana, Bucephalandra sp. 'Red', Cryptocoryne beckettii 'Petchii' και Hottonia palustris, ώστε να μην έχω μεγάλες απαιτήσεις. 

Όσο έστηνα το ενυδρειάκι, καθάρισα όσο μπορούσα τη Hottonia και κάποια μικροκλαδέματα μου έμειναν εκτός. Εκεί μου ήρθε η ιδέα να παίξω με τα πιτσιρίκια μου και έτσι σε ένα χαρισμένο 5λιτρο απο κάποια φίλη που είχε μέσα guppies (το προσπερνάμε...) έστρωσα οργανικό χώμα για γλάστρες και από πάνω χαλίκι, έχωσα μέσα και 6 κλαδέματα 6-7 εκατοστών από τη hottonia και τίποτα άλλο. Ούτε φίλτρο, ούτε θέρμανση. Μια λάμπα 3W που είχε επάνω και θέση μπροστά από το παράθυρο ώστε να το πιάνει ήλιος από 8πμ-10πμ. Απλοϊκή Walstad μέθοδος με ένα μόνο φυτό!!! Προφανώς και δεν στήθηκε με σοβαρό σκοπό αλλά η συνέχεια δεν δείχνει κακή.

Καταρχάς εντόπισα λαθρεπιβάτη στο 35αρι μια (ναι 1) φακή (οπότε έπιασα και την απαίτηση της μεθόδου για επιπλέοντα!!!). Την έριξα στο 5λιτρο. Μετά από κανα 2 μέρες εντόπισα ένα baby ramshorn στο 35λιτρο και με απόλυτη σκληρότητα είπα ή ζεις στο κρύο άστρωτο (αν και είχα προσθέσει βακτήρια από την πρώτη μέρα) 5λιτρο ή πας για το compost. Επίσης έχω βάλει μέσα μια αεροπετρα ώστε 5-6 φορές τη μέρα, να δίνει λίγο κυκλοφορία στο νερό και να κάνει και μια υποτυπώδη οξυγόνωση. Έλεγα να την βγάλω αν επιβιώσουν, εγκλιματιστούν ή αυξηθούν τα φυτά.

Μετά από 2 εβδομάδες, το 5 λιτρο είναι έτσι (δυστυχώς δεν έχω βγάλει φώτο στο στήσιμο). Το πλαστικό ενυδρειάκι είναι πολυ γδαρμένο από τα τριψίματα της προκατόχου και ενώ μοιάζει θολό, αντιθέτως το νερο είναι κρύσταλλο. Προς το παρόν κάνω μια 30% αλλαγή ανά εβδομαδα.

Η Hottonia κρατάει καλά (καλύτερα από το 35αρι), το ramshorn έχει διπλασιαστεί, το ίδιο και η φακή (έχω πλέον 2 φακές!!!) Επίσης έχω δει φυσαλίδες από τα φυτά.

Νομίζω ότι έχω εντοπίσει και ένα μικροσκοπικό δείγμα από λαθρεπιβάτη moss στο 35αρι. Λέω να την ρίξω και αυτή μέσα.

Τώρα γιατί τα λέω όλα αυτά...

Επειδή τελικά αρχίσαμε και το κάνουμε κέφι με τα αγόρια το μικρό, ήθελα καμία πρόταση για φυτό/α που αντέχουν μέχρι τους 15C αλλά και να μην είναι πολύ μεγάλα για τα 5 λιτρα. Υπάρχει καμιά δοκιμασμένη πρόταση από κάποιον που έχει δοκιμάσει χωρίς θέρμανση; Θα με ενδιέφερε και κάποιο χαμηλό φυτό μέχρι 5-6 cm. Το φως δεν νομίζω ότι είναι περιοριστικό. Αν τελικά βρει ισορροπία μπορεί να ρίξω και κανα 2 γαρίδες μέσα.

 

Από συνθήκες...

το νερό είναι σκληρό CH >15 (νερό παροχής), με pH 7,4-7,6 , αμμωνία μηδέν. Οι θερμοκρασία του ακολουθεί τον χώρο. Κυμαίνεται απο 16-18 μεσα στη μέρα.DSC_0055.thumb.JPG.911d6700ffdf4738f98fbd010679ce9b.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dlamprou έγραψε:

πριν από 20 μέρες έστησα ένα 35 λιτρο με σκοπό να φυτευτεί και να φιλοξενήσει μερικούς αρλεκίνους (6), ένα nerite και ένα μονομάχο. Στην παρούσα φάση είμαι με τους αρλεκίνους και το σαλιγκάρι

Καλησπερα! Στα 35λ μπαινει μονο ο μονομαχος με το σαλιγκαρι.Το πολυ - μικρη ομαδα endlers. Αρλεκινοι θελουν 80 εκ μηκος ενυδρειο (δηλ.καπου 120λ)

Διαβασε εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα! Στα 35λ μπαινει μονο ο μονομαχος με το σαλιγκαρι.Το πολυ - μικρη ομαδα endlers. Αρλεκινοι θελουν 80 εκ μηκος ενυδρειο (δηλ.καπου 120λ)

Διαβασε εδω-

 

Χμμ ότι είχα βρει ως τώρα δικτυακά το είχαν στα προτεινόμενα για 10gal (37λιτρα), ελεγα με 50*30 βάση ότι θα ήμουν οκ. (Έχω 50*30*30= 45lt όγκος ενυδρείου, μειον υποστρώματα, ξύλα, φίλτρα κλπ υπολογίζω καθαρά 35 νερό)

Ψήνομαι όμως να τα επιστρέψω και να πάω σε Celestial Pearl 'Danio'. Μου ταιριάζουν και καλύτερα στο pH μου.

 

Καμια πρόταση για φυτά στο πειραματικό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Μου αρέσει το πειραματικό...

Θα πρότεινα να βαλεις καμια πετρούλα ή μικρό κομματάκι ξύλο αν σου αρέσει,

Μπορείς να βάλεις

https://misirlis-aquarium.gr/50-zontanoi_organisnoi/2930-littorella-uniflora-1-2-grow-5703249881021.html

και να αφήσεις πίσω το ήδη υπάρχον φυτό.

Έγινε επεξεργασία - gixxer
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

Καμια πρόταση για φυτά στο πειραματικό;

Σε 15-16 βαθμους απο "ξενα" φυτα μονο egeria. Μπορεις να ψαξεις στα τοπικά ποταμακια. Σιγουρα κατι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Η αναζήτηση σε τοπικά είδη με προβληματίζει μόνο σε επίπεδο σταθερά χαμηλής θερμοκρασίας. Προφανώς το 15-16 βαθμοί είναι το ελάχιστο που πιάνει το σπίτι μου τις πιο κρύες μέρες του χειμώνα. Είδα μερικά ωραία φυτά στην περιοχή της Καβάλας, αλλά μιλάμε για νερό σχεδόν 10-12 βαθμών. Θα χαζέψω και αν βρω κάτι θα σας το ποστάρω εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dlamprou έγραψε:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Η αναζήτηση σε τοπικά είδη με προβληματίζει μόνο σε επίπεδο σταθερά χαμηλής θερμοκρασίας. Προφανώς το 15-16 βαθμοί είναι το ελάχιστο που πιάνει το σπίτι μου τις πιο κρύες μέρες του χειμώνα. Είδα μερικά ωραία φυτά στην περιοχή της Καβάλας, αλλά μιλάμε για νερό σχεδόν 10-12 βαθμών. Θα χαζέψω και αν βρω κάτι θα σας το ποστάρω εδώ!

Ένας παραγοντας που επίσης πρέπει να σκεφτείς, είναι η σταθερότητα της θερμοκρασίας.:)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εισαι επαρχία , γιατι δε πας να ψωνίσεις απο την μαμά; Σε κανένα ποτάμι , εκεί τα στάσιμα σε καμια λακουβα κ.α ;

Εγω ειχα αυτο το" ο θεος να το κανει" ενυδρείο σαν το δικο σου .

Στην αποθήκη χρόνια.

Συνηθίζω να πηγαίνω τα παιδια σε ενα πάρκο γεωπονικό στο Χαϊδάρι Αθήνα.

Κάποια μέρα όπως περναγαμε απο τους κηπους τις λιμνούλες τρώω φλασια.

Ειχα ενα δοχειο με μήλα και μπανανα για τους 2 μικρούς.

Τους λεω φατε τα ολα ......ΤΩΡΑ! " Δεν ηταν η μανα εκει να προστατεψει τα κουτάβια" .

Το αρπάζω και ψωνίζω , επιφάνειας πράσινο (φακη ) κανενα απο κατω λίγο μαγιά απο τον πάτο.

Πάω σπίτι τα χώνω μεσα το βγάζω εξω να το βλεπει και ηλιος καποιες ωρες για να σιγουρευτώ οτι δεν έφερα τιποτα κουνούπια στο σπίτι και με κάνουν ρεμπέτη.

Καποια στιγμη βλεπω ηταν γεματο σαλιγκαρακια εναν γυρινο! και κατι μικρά διάφανα πλάσματα να κολυμπανε δεξιά αριστερά.

Googλαρω και βλέπω οτι (δε θυμάμαι τωρα τι ηταν) λεει εαν εχεις τετοια στο ενυδρείο σου -συνχαρητηρια ειστε μυστης , εχετε ενα ενυδρειο πρότυπο σαν την φύση ) .

Φυσικά δεν ημουν μύστης , ενας σκιτζης ημουν που ειχα ψυρισει φύση!!!!

Αλλαγες νερού , γεματο ζωη και τα λοιπα και τα λοιπά.

Οταν το βαρέθηκα πήρα τα σαλιγκάρια τα εβαλα στον μονομαχο και ετσι κονομησα το πιο καλο συνεργείο καθαρισμού που μεχρι σήμερα εναν χρόνο μετά ειναι μεσα και εχει τον χώρο πένα και γεμάτο ζωή.

Δηλαδη που θελω να καταλήξω , να προσομοιωσουμε την φύση δε θέλουμε;

Δε σου λεω να ριξεις στο κεντρικό πράγματα απο εξω αλλα σε αυτο ναι , ειναι ωραίο πείραμα .

 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και αναρριχητικό απο πάνω πόθο όπου πέταξε την ριζα αμέσως ταιζα τα σαλιγκάρια κανένα μαρούλι και καροτακι και εγινε μπόμπα εμφανισιακά .

Οσο μπορουσε αυτο το γδαρμένο κώλο πράμα.

Εαν ήταν γυαλί ακομα θα το ειχα το project.

Ούτε θερμοκρασίες ουτε τιποτα , ούτε αέρα , αλλαγες νερου και ντόπια ελληνικά καλουδια.

Μου άνοιξες την ορεξη χειμωνιάτικα!!!

Τοσο ευκολο ειναι.

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και η αυξομείωση σε καθημερινή βάση με προβληματίζει, εξ'ου και ο χαρακτηρισμός ως πείραμα. Φυτά που αναπτύσσονται σε τρεχούμενα νερά έχουν πιο αργή μεταβολή θερμοκρασίας, νερά λιμνών ιδίως στις όχθες έχουν μεγάλες διαφορές σε καθημερινή βάση... άντε βγάλε άκρη στο τι θα κάτσει καλά.

Αυτό που πρότεινε η συμφορουμίτισα φύεται σε όχθες λιμνών οπότε ίσως να είναι μια καλή επιλογή...

https://misirlis-aquarium.gr/50-zontanoi_organisnoi/2930-littorella-uniflora-1-2-grow-5703249881021.html

 Υπολογίζω πως επειδή είναι τόσο μικρό και δεν μιλάμε για θερμοχωρητικότητα σε αυτά τα λίτρα, θα έχω μια καθημερινή διαφορά 2-3 βαθμών ανάμεσα μέρα-νύχτα. Εποχιακά υπολογίζω περίπου 10 βαθμούς απόκλιση. 

Αν καταφέρει να κρατήσει μια υγιή φυτική μάζα και δεν έχει θέμα τότε ίσως δοκιμάσω και καμια red cherry. Το ramshorn θα φάει το ζόρι αλλά ήταν ή αυτό ή αντιμετώπιση ως pest! (Πάντως το βλέπω καρδαμωμένο!)

Και πάλι ευχαριστώ για τα σχόλια και τις απαντήσεις σας!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Εβαλα και αναρριχητικό απο πάνω πόθο όπου πέταξε την ριζα αμέσως ταιζα τα σαλιγκάρια κανένα μαρούλι και καροτακι και εγινε μπόμπα εμφανισιακά .

Οσο μπορουσε αυτο το γδαρμένο κώλο πράμα.

Εαν ήταν γυαλί ακομα θα το ειχα το project.

Ούτε θερμοκρασίες ουτε τιποτα , ούτε αέρα , αλλαγες νερου και ντόπια ελληνικά καλουδια.

Μου άνοιξες την ορεξη χειμωνιάτικα!!!

Τοσο ευκολο ειναι.

Απολαυστικές περιγραφές!!

Από τώρα έχω αρχίσει και τρώγομαι ότι έκανα πατατιά που το έβαλα στο πλαστικό... Με παρέσυρε η ευκολία φωτισμού και ότι θα χρησιμοποιούσα κάτι που καθότανε στην αποθήκη. Άσε που έλεγα σιγά μην αντέξουν τα κλαδέματα.

Και άντε άλλαξε τώρα γυάλα με το χώμα από κάτω....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε εκεί.

Σιγα το πράμα.

Αλλα εχεις και παιδάκια , κανε μια βόλτα να γουστάρουν και αυτα απο την διαδικασία και παρε απο την φύση.

Σκεψου που μπορεί να εχει λιμνουλες ;

Επισης βαλε ενα βραχακι με δεσε επανω φυκι (moss) , έχουν κάργα τα ποτάμια , ξυσε και βγάλε λίγη .

Το αναρριχητικό αν βαλεις να το κοψεις σε σημειο οπου να εχει "ματι" και αυτο να βρέχεται , απο εκει θα πετάξει.

Απο εναλλακτικές ουυυυυυ "που εκανε και ο παπους μου" .

Αν στεριωσει στεριωσε εαν οχι ...... ε και;

Το νερο μονο που θα αλλαζεις να μην είναι βρύσης με χλώριο , οτι κανεις με το ενυδρείο σου , βαζε απο αυτό νερό που κανείς αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε απάντηση του προλαλήσαντα από άλλο ποστ, παραθέτω φώτο από την εξέλιξη του πειράματος!

Το 5λιτρο έχει καταλήξει να είναι η αποθήκη αχρήστων του μεγάλου.

Μαζί με την Hottonia που πάσει σφαίρα, μπήκε μια τουφίτσα marsilea, ενα κομματι κερατόφυλλο, ενα κομματι ρίζωματος απο java fern, μερικά ξεπλύματα από τα επιπλέοντα και ενα ακόμη είδος που δεν αναγνωρίζω και ήταν στα επιπλέοντα. Προφανώς και έχω και πράσινη άλγη λόγω φυσικού φωτός.

Είμαι ξετρελαμένος με το πειραματάκι, και βρίζω συνεχώς για το ακρυλικό που μου σπαει τα νεύρα με τις χαρακιές!!!

Ψήνομαι τρελά να στήσω ένα 10λι τρο νάνο γυάλινο και να τα μεταφέρω όλα εκεί. Κοσμηματάκι θα είναι!DSC_0090.thumb.JPG.7ec459476b5ea1d9a0ff70856c9ce769.JPGDSC_0087.thumb.JPG.3b30a8148e6aa57d660885f333842430.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το hailea ειναι ε ; 

Σε γυαλί θα ήταν απόλαυση ειναι η αλήθεια .

Καμία γαριδουλα μπαίνει ευκολα , εχει φαγητό και ασχολία κάργα εκεί.

Αυτές θέλουν θερμοστάτη ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πλαστικό hailea είναι. Ψήνομαι για γαρίδες αλλά λέω να κάνω το βήμα και να τα πάω σε 10λιτρο γυάλινο. Έχω εντοπίσει και αυτό (HS AQUA AQUARIUM VOLGLAS QUADRO NO.1 20X20X25 CM 10 L) που είναι φτηνό, με καπάκι και κουρμπα μπροστά, οπότε λέω να το χτυπήσω όσο είναι νωρίς. Αν όλα πάνε καλά, μετά το Πάσχα θα έχω και γαρίδες!

Ασε που θα μου φύγει και η ιδέα ότι το τωρινό χαλίκι μου (απλο ενυδρειακό, βαμμενο) μπορεί να μου χαλάσει τη χημεία...

Νέα γυάλα και ενα πακέτο DENNERLE NANO GRAVEL SULAWESI BLACK 0.7-1.2 MM 2 KG και θα είναι μαγεία! 

 

Όσο για τον θερμοστάτη λέω να προσπαθήσω άνευ. Ασε που μέχρι να στηθεί με red cherries θα είμαστε σε θερμοτερες μέρες. Μετά θα τρέχουμε να το κρυώνουμε...

Παρόλο που πήρα και έναν μικρό πλαστικό 25w, δεν θέλω να τον βάλω γιατί είναι φιξ στους 25 και θα τα παλαβώσω όλα εκεί μέσα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή οι μέρες είναι δύσκολες και αυτό το hailea μου είχε κάτσει στραβά, το 5λιτρο έγινε 10 λιτρο!

Ιδια μέθοδος, ίδιο χαλίκι από το 5λιτρο για να κρατήσει βιολογία, λίγος ντόπιος βασάλτης (ή σκορία, δεν είμαι και σίγουρος), μια ωραία ριζούλα από αλμυρίκη που πέρασε 2 μήνες μέσα στο καζανάκι και εν συνεχεία έβρασε καλά, μεταφορά όλων των φυτών στο νέο και .... χωρίς φίλτρο, χωρίς θερμοστάτη.

Το κόστος για τα 5αρια τζάμια: 10 ευρώ για δύο 10λιτρα από απλό γυαλί

2ο ενυδρειάκι που κολλάω μόνος και καλή προπόνηση για το επόμενο!

Το στήσιμο επιμελήθηκε με άποψη ο 9χρονος μου!

Ακόμη μερικά φυτάκια και νομίζω ότι θα είναι άψογο.

 

DSC_0108.thumb.JPG.ac3a42650bcd14dabb9b1461b4c36f5e.JPGDSC_0106.thumb.JPG.4124428d537dbde61eb9b4b421942e00.JPG

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι!

Τώρα μάλιστα έδειξε!

Δε μπορεί να μεινει άψυχο όμως.

Κανενα σαλιγκάρι μαύρο βάλε απο την πιάτσα και ίσως γαρίδες ; 

Δε ξερω τι χρειάζονται αυτες αλλα τις βάζουν σε μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Αψυχο δεν είναι, έχει μέσα 4 pond snails και ένα ramshorn, φαίνεται στο βάθος και το ένα pond να μασουλάει έναν αρακα!

Οι γαρίδες είναι ο στόχος.

Χρειάζομαι ακόμη κανα 2 φυτά (ψηλό/χαμηλό) και ψάχνω θερμοκρασίες και pH. Εϊδα ότι και η λυσιμάχεια κατεβαίνει μέχρι τους 10 οπότε είναι ασφαλής επιλογή για το μικρό μου.

Θα βρω και ένα ακόμη μεσαίας/ μπροστά ζώνης που κατεβαίνει στους 18, θα το μοιράσω και στα δύο μου ενυδρεία και όπου αντέξει! 

Προς το παρόν περιμένω το καμάρι μου να διαλέξει αν θέλει red cherry ή red rilli !!!! Βάλαμε μικρόβιο!

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Εγινε πολύ όμορφο!

Ο μικρός έχει ταλέντο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μερικές ακόμη πιο φυτεμένο και με 10 γαρίδες πλέον, red rili θεωρητικά, αλλά μάλλον κάποιες είναι red cherry, θα δείξει.

 

DSC_0135.thumb.JPG.3336206da019cd6e27f0f22dec120493.JPGDSC_0136.thumb.JPG.8537e60610fd23c57849c6eb16a95a45.JPGDSC_0125.thumb.JPG.ab8555f847d7078ef63a563eb08a17bf.JPG

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ζουγκλιτσα... :) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...