Jump to content

Ποσοι μονομαχοι στο ενυδρειο?


Recommended Posts

Καλημερα ειχα ενα φυτεμενο 60λτ ενυδρειο με γκαπις αλλα καποια στιγμη εχανε νερο και αναγκαστικα να το διαλυσω.Τωρα που το κολλησαμε ξανα σκεφτομαι να βαλω μονομαχο και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω μονιμα και μια θυληκια μαζι του.Θα τα πανε καλα στο 60λτ ή θα εχουμε προβληματα?

Το ενυδρειο σιγα σιγα θα φυτευτει αλλα αυτο θα γινει σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με πολλά φυτά και κρυψώνες (ξύλα, πέτρες κλπ) ίσως να γίνεται, αλλά αυτό έχει να κάνει πολύ με την προσωπικότητα του ψαριού (αν θα την δεχτεί, πόσο επιθετικός θα είναι κλπ), αλλά δεν νομίζω πως έχει καλές πιθανότητες το εγχείρημα. Ίσως αν έβαζε μόνο θυληκά. Δες εδώ ένα θέμα με παιδιά που το επιχείρησαν

Θα σου πουν καλύτερα άλλοι που φιλοξενούν bettas, για σιγουριά. Εγώ δεν θα το επιχειρούσα πάντως

Link to comment
Share on other sites

To παραπάνω θέμα αφορά ενυδρείο με μονομαχίνες και όχι ζευγάρι. Ζευγάρι μονομάχων δεν μπαίνει εκτος και αν έχεις σκοπό την αναπαραγωγή που προυποθέτει μια όχι και τόσο απλή διαδικασία. Μετά από περίπου ένα χρόνο τρέχοντας το ενυδρείο μπορώ, με μια σχετική ασφάλεια, να πω ότι ΔΕΝ ενδείκνυται οι μονομαχίνες σε αυτά τα λίτρα. Προσωπικά θεωρώ τα μίνιμουμ λίτρα προς τα 70 για μία ομάδα από 5 θυληκά που θεωρείται και το μίνιμουμ. Οτιδήποτε μικρότερο σε λίτρα και αριθμό ψαριών προκαλεί απίστευτο στρες που δεν είναι και εύκολα διαχειρίσιμο. 

Αν θες μονομάχο και δεν θέλεις να "θυσιάσεις" τα 60 λίτρα καλύτερα πάρε ένα 25 λιτρο και είσαι κομπλέ. Αν πάλι δεν έχεις θέμα τότε μπορείς κάλλιστα να βάλεις έναν αρσενικό στα λίτρα σου. Τώρα αν θες να τον βάλεις μαζί με κάποιο κοπαδόψαρο οκ αν και όπως έχει ειπωθεί οι μονομάχοι μπαίνουν μόνοι τους για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις πρώτα να πιάσει καλα το φύτεμα και με αρκετά επιφάνειας , βαλεις 2 θηλυκές για αρχη (μην ειναι μια και την ψαχνει διαρκώς) και μετα τον αρσενικό (να ερθει νεοπας στον χώρο) μήπως δουλέψει;

Υ.γ άκυρο , άκου τι σου λενε οι είδη μυημένοι με betta πολλά σε ενα ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εμπειρικά το μόνο που μου δούλεψε είναι σε ενυδρείο φυτεμένο (μέτρια) με πέτρες και αν θυμάμαι καλά και ένα ξύλο. plexyglass να χωριστεί το ενυδρείο σε δύο τμήματα. Το Plexi διάφανο και πολλές , μα πάρα πολλές τρύπες. Από την μια πλευρά ο αρσενικός και από την άλλη οι θηλυκές. Σημείωση σημαντική (για να μην κλαις θύματα). οι θηλυκές όλες μαζί μέσα στο ενυδρείο. Όχι σήμερα δύο αύριο άλλη μια και μεθαύριο άλλες τρεις. Θα γίνει κυριολεκτικά αρένα. Επομένως κάνεις ότι διακόσμηση θες, βάζεις το πλέξι με υπερβολικά πολλές τρύπες (για να έχεις ροή) καλή στο νερό, και τα αφήνεις. Τώρα το σημαντικότερο βήμα. Όλο αυτό γίνεται για να συνηθίσει ο μεν τις τσούπρες.... Μόλις παρατηρήσεις ότι δεν αλαφιάζουν μεταξύ τους τότε αφαιρείς το πλέξι. Οτιδήποτε άλλο, κουτιά απομόνωσης/ζευγαρώματος, δίχτια κλπ δεν μου δούλεψαν. Κάποια στιγμή ψάχνοντας βρήκα σε σελίδα εξωτερικού, ότι ακόμα και με τον καιρό αν θαμπώνει κάτι οι μονομάχοι το εκλαμβάνουν σαν διαφορετική εικόνα. Επομένως το πλέξι όσο μπορείς το καθαρίζεις σε κλάθε αλλαγή. Προσωπικά για τις αλλαγές είχα ένα δευτερο που το τοποθετούσα όσο άλλαζα το νερό για να μην έχουμε διαφυγές και καταλήξει το ενυδρείο αρένα της Κάπουα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και από την στιγμή που έχω και εγω εδώ και πολύ καιρό μονομάχους, ακόμα και αν βάλεις πολλές κρυψώνες και πολλά φυτά τα ψάρια θα βρίσκονται.. ειναι λίγα τα λίτρα για να βάλεις ζευγάρι και όσο ήρεμος και να ειναι ο αρσενικός σίγουρα θα την στρεσάρει ή κατά την περίοδο του φαγητού, είτε όταν θα συναντιώνται μέσα στο ίδιο σημείο.. Γνώμη μου είναι να μην επιχειρήσεις κάτι τέτοιο.. ;) 

Ίσως πολύ πιο εύκολο θα ήταν να μπούνε 2 ή 3 θηλυκιές σε αυτά τα λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αλλα για να πω την αληθεια οι απαντησεις σας με προβληματισαν αρκετα.

Ακυρωνεται η σκεψη μου για ζευγαρι.

 

On 6/2/2020 at 12:57 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Προσωπικά θεωρώ τα μίνιμουμ λίτρα προς τα 70 για μία ομάδα από 5 θυληκά που θεωρείται και το μίνιμουμ.

 

Διαβασα το θεμα με την ιεραρχια των θηλυκων και αν καταλαβα χρειαζονται αρκετα λιτρα για να μοιραστει η ιεραχεια σε περισσοτερες θηλυκιες,σωστα? Αν το εχω καταλαβει καλα τοτε  ακυρωνεται και αυτη η σκεψη.

 

 

On 6/2/2020 at 4:27 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

plexyglass να χωριστεί το ενυδρείο σε δύο τμήματα.

 

Η ιδεα με το plexiglass ισως να με βοηθησει για αρχη αν βαλω μονο δυο θηλυκιες για να γνωριστουν και να δω πως θα παει.

 

Η αλλη σκεψη μου ειναι ειτε να τον εχω μονο του και να ειναι αρχοντας στα 60 λτ , ειτε να προσθεσω και 5-6 κοπαδοψαρα οπως cherry π.χ αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να δουλεψει σε αυτα τα λιτρα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Valasia Katzer έγραψε:

Διαβασα το θεμα με την ιεραρχια των θηλυκων και αν καταλαβα χρειαζονται αρκετα λιτρα για να μοιραστει η ιεραχεια σε περισσοτερες θηλυκιες,σωστα? Αν το εχω καταλαβει καλα τοτε  ακυρωνεται και αυτη η σκεψη.

Σωστά. Όσο περισσότερα θηλυκά τόσο περισσότερο μοιράζονται οι καυγάδες. Όμως περισσότερα θηλυκά=περισσότερα λίτρα.

Δεν είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις όμως. Δοκίμασε το απλά σε εμένα δεν δούλεψε σε αυτά τα λίτρα και μοιράστηκα την εμπειρία μου.

 

 

πριν 13 ώρες, το μέλος Valasia Katzer έγραψε:

Η ιδεα με το plexiglass ισως να με βοηθησει για αρχη αν βαλω μονο δυο θηλυκιες για να γνωριστουν και να δω πως θα παει.

Μα και να χωρίσεις το ενυδρείο δεν είναι ότι μετά από 1-2 μήνες τα ψάρια θα είναι άνετα το ένα με το άλλο και τέλος. Αν τις αφήσεις μετά ελεύθερες μαζί πάλι ενδέχεται να δεις μαδήματα. 

 

 

πριν 13 ώρες, το μέλος Valasia Katzer έγραψε:

Η αλλη σκεψη μου ειναι ειτε να τον εχω μονο του και να ειναι αρχοντας στα 60 λτ , ειτε να προσθεσω και 5-6 κοπαδοψαρα οπως cherry π.χ αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να δουλεψει σε αυτα τα λιτρα.

 

Μάλλον εννοείς τα cherry barb τα οποία απ'όσο ξέρω τσιμπάνε πτερύγια και άρα ίσως να μην είναι τόσο καλή ιδέα. Γενικά οι μονομάχοι μπορούν να μπουν σε κοινωνικό ενυδρείο αρκεί να μην υπάρχει ψάρι που να τσιμπάει τα δικά τους πτερύγια και να μην υπάρχει κάτι που να έχει μεγάλη ουρά πχ αρσενικό γκάπυ.

Το θέμα όμως είναι ότι οι μονομάχοι είναι περίεργα ψάρια δηλαδή μπορεί να διαβάσεις και περιπτώσεις όπου έχουν μπει αρσενικοί με γκάπυ ή με γαρίδες και όλα είναι εντάξει. To θέμα είναι ότι όλο αυτό είναι ένα ρίσκο το οποίο δεν θα σε συμβούλευα να πάρεις. Γι αυτό και έγραψα πριν βάλε τον μόνο του για να μην έχεις ανησυχίες. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!! Ναι μαλλον θα παρω ενα αρσενικο τελικα και θα ειναι αρχοντας στα 60 λτ.

Να ρωτησω ομως και κατι ακομη, αλλαγη νερου καθε ποτε μπορω να κανω? Ρωταω γιατι θα ειναι ενα ψαρι σε 60 λτ στην ουσια.Παλιοτερα με τα γκαπις εκανα αλλαγη καθε 10 μερες περιπου.

Έγινε επεξεργασία - Valasia Katzer
Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα και από εμένα αν και καθυστερημένα.

Ενα ψαράκι μόνο του στα 60λτ δεν παραγει ρύπους ικανούς να επιβαρύνουν τόσο την βιλογία σου ώστε να απαιτείται συχνή αλλαγή.

Μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι ασφαλής με 15μερες αλλαγές (30% του νερού σου).

Προσωπικά θα το πήγαινα στον μήνα αλλά έχοντας κατα νου το δικό μου φίλτρο, φυτομαζα, βιολογία (τρέχει πάνω από 8 μηνες), τρόπο ταίσματος κλπ. Δεν σου το προτείνω γιατί δεν γνωρίζω τί μπορεί "να σηκώσει" το σύστημά σου και καλό είναι να ανανεώνεται το νερό - θα δεις ότι θα το ευχαριστιέται και ο ψαρής.

Περαιτέρω και σε ότι αφορά την ιχθυοφόρτωση, εγώ θα προσέθετα corydoras τα οποία θα έμπαιναν στο ενυδρείο πριν τον μονομάχο.

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2020 at 7:47 ΠΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλημέρα και από εμένα αν και καθυστερημένα.

Ενα ψαράκι μόνο του στα 60λτ δεν παραγει ρύπους ικανούς να επιβαρύνουν τόσο την βιλογία σου ώστε να απαιτείται συχνή αλλαγή.

Μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι ασφαλής με 15μερες αλλαγές (30% του νερού σου).

Προσωπικά θα το πήγαινα στον μήνα αλλά έχοντας κατα νου το δικό μου φίλτρο, φυτομαζα, βιολογία (τρέχει πάνω από 8 μηνες), τρόπο ταίσματος κλπ. Δεν σου το προτείνω γιατί δεν γνωρίζω τί μπορεί "να σηκώσει" το σύστημά σου και καλό είναι να ανανεώνεται το νερό - θα δεις ότι θα το ευχαριστιέται και ο ψαρής.

Περαιτέρω και σε ότι αφορά την ιχθυοφόρτωση, εγώ θα προσέθετα corydoras τα οποία θα έμπαιναν στο ενυδρείο πριν τον μονομάχο.

 

Ευχαριστω πολυ !!! Εννοειτε οτι πρωτα θα το στρωσω και μετα θα μπει ο αρχοντας.Τα cory δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα σαν ψαρια οποτε θα μεινει μονος με σαλιγκαρακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...