Jump to content

Νέο ενυδρειο 450lt


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας,

Σημερα έπεσε στα χέρια μου αυτο το ενυδρειο καθως το πετούσαν με διαστάσεις 150χ50χ60.

Θα ήθελα να μοιραστώ όλη την προετοιμασία του μαζι σας, να δεχτώ επίσης και την οποιαδήποτε συμβουλή σας.

Σαν πρώτη φάση σκέφτομαι να φτιάξω ένα ορθογώνιο παράλληλογραμμο τελάρο με κοιλοδοκο 4χ4 με 2μμ πάχος, να μοιράσω το πλάτος στα 3 με επιπλέον κοιλοδοκο περιμετρικά, δεν σκέφτομαι να βάλω ποδαράκια για να πέφτει το βάρος σε όλη την κατασκευή και Οχι σε 8 πόδια καθώς το πάτωμα ειναι ξύλινο.

Ενδιάμεσα απο το τελάρο σκέφτομαι να μπει πλακα κουζίνας 38μμ πάχους και να πατήσει επάνω το ενυδρειο. Δεν υπάρχει κάποια πλαστική βάση και πιστεύω οτι αν πατήσει πανω στην πλακα δεν θα εχω κάποιο πρόβλημα. Τέλος θα βιδωθεί στον τοίχο στα 3 κάθετα σημεία απο τα 4.

 

 

 

 

 

8b92f72f4b6d9fe4d65f74e14bb29fcd.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Thanosde έγραψε:

 

Καλησπέρα σε όλους σας,

Σημερα έπεσε στα χέρια μου αυτο το ενυδρειο καθως το πετούσαν με διαστάσεις 150χ50χ60.

Θα ήθελα να μοιραστώ όλη την προετοιμασία του μαζι σας, να δεχτώ επίσης και την οποιαδήποτε συμβουλή σας.

Σαν πρώτη φάση σκέφτομαι να φτιάξω ένα ορθογώνιο παράλληλογραμμο τελάρο με κοιλοδοκο 4χ4 με 2μμ πάχος, να μοιράσω το πλάτος στα 3 με επιπλέον κοιλοδοκο περιμετρικά, δεν σκέφτομαι να βάλω ποδαράκια για να πέφτει το βάρος σε όλη την κατασκευή και Οχι σε 8 πόδια καθώς το πάτωμα ειναι ξύλινο.

Ενδιάμεσα απο το τελάρο σκέφτομαι να μπει πλακα κουζίνας 38μμ πάχους και να πατήσει επάνω το ενυδρειο. Δεν υπάρχει κάποια πλαστική βάση και πιστεύω οτι αν πατήσει πανω στην πλακα δεν θα εχω κάποιο πρόβλημα. Τέλος θα βιδωθεί στον τοίχο στα 3 κάθετα σημεία απο τα 4.

 

 

 

 

 

8b92f72f4b6d9fe4d65f74e14bb29fcd.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Καλησπέρα! Πριν από αυτά δεν ξέρω αν το έκανες αλλά θα πρέπει να δοκιμάσεις την στεγανότητα του!! Για να το πέταξε κάποιος ίσω ςν σημαίνει ότι από κάπου χάνει.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

 
Καλησπέρα! Πριν από αυτά δεν ξέρω αν το έκανες αλλά θα πρέπει να δοκιμάσεις την στεγανότητα του!! Για να το πέταξε κάποιος ίσω ςν σημαίνει ότι από κάπου χάνει.. [emoji6] 

Συγνώμη που δεν το διευκρινησα αλλα το ειδα γεμάτο πριν δυο μέρες το μονο που ζήτησα ήταν να το αδειάσει για να το παρω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Thanosde έγραψε:


Συγνώμη που δεν το διευκρινησα αλλα το ειδα γεμάτο πριν δυο μέρες το μονο που ζήτησα ήταν να το αδειάσει για να το παρω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδη ετρεχε κανονικα το ενυδρειο ή το γεμισε για να το τσεκαρεις?

Εχεις πολλες επιλογες σε αυτες τις διαστασεις, τι σκέφτεσαι να το κανεις? 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ετρεχε κανονικα το ενυδρειο ή το γεμισε για να το τσεκαρεις?
Εχεις πολλες επιλογες σε αυτες τις διαστασεις, τι σκέφτεσαι να το κανεις? 

Ήταν γεμάτο νερό δούλευε το φίλτρο και είχε καμπόσο χαλίκι, μας φώναξαν προκειμένου να το πετάξουμε μαζι με κάποια αλλα έπιπλα. Προς το παρόν θελω να φτιάξω την βάση δεν εχω κάποια ιδιαίτερη σκέψη ακομα καθώς τρέχει ένα αλλο ενυδρειο 125 λίτρων. Θελω να φτιαχτεί βήμα βήμα πάντα με ερωτήσεις πανω στην εμπειρία σας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το φτιάξω ετσι, με 2 διαγώνια σίδερα απο την κατω μερια στις ακρες προς τα κεντρικά επάνω,χώρισα την αποσταση στα 3, ισως το κανω στα 4 μετα απο παρότρυνση του πατέρα μου μετα απο 40 χρονια σιδεράς. Θα μου πείτε γιατι δεν το κανει αυτός και να εχω το κεφάλι μου ήσυχο;! Δυστηχως αυτός βρίσκεται στην Ελλαδα και εγω στην γερμανια.


58f11420f69c4de4dba360c5af47ee20.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Thanosde έγραψε:

Σκέφτομαι να το φτιάξω ετσι, με 2 διαγώνια σίδερα απο την κατω μερια στις ακρες προς τα κεντρικά επάνω,χώρισα την αποσταση στα 3, ισως το κανω στα 4 μετα απο παρότρυνση του πατέρα μου μετα απο 40 χρονια σιδεράς. Θα μου πείτε γιατι δεν το κανει αυτός και να εχω το κεφάλι μου ήσυχο;! Δυστηχως αυτός βρίσκεται στην Ελλαδα και εγω στην γερμανια.


58f11420f69c4de4dba360c5af47ee20.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φαίνεται ωραία ιδέα και να ντυθεί με τον τρόπο που είπες! Απλά πρόσεχε να είναι επίπεδη η επιφάνεια που θα μπει ώστε η πίεση να ασκείται σε όλα τα σημεία το ίδιο! Περιμένουμε με Φώτος την εξέλιξη του!!

Link to comment
Share on other sites

Η βάση ειναι σχεδόν γαζωμένη όλη, αυριο τελειώνω με τα κολλήματα, τροχίζω τις κολλήσεις και την βάφω απο βδομαδα.



7dd759ff6054085b27b4296693f6a470.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα!
Η βάση με το ενυδρειο ειναι στην θέση τους.
Επόμενο βήμα να γίνουν ράφια και να ντυθεί με ξυλο.
Επίσης ανάμεσα απο ενυδρειο και πλάκας θα τοποθετηθεί καουτσούκ 6mm για να μην υπάρχει το οποιοδήποτε κενό ανάμεσα.




ca78a00c6f3021b233bf89e0dbe7e4bb.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και γρήγορος ο Θάνος, καλά  το πας το προτζεκτ. Μια ερώτηση, με τι ξυλο θα την ντυσεις την βαση?

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βρω λευκή λάκα για να ταιριάζει με τα έπιπλα του σαλονιού. Αλλιώς απλο λευκό. Τα 3 μπροστινά πορτακια σκέφτομαι να τα κανω κρεμαστά για να μην μπλέξω με μεντεσεδες.
Επιπλέον ταυτόχρονα σκέφτομαι να κανω την κατασκευή backround με φελιζόλ και τσιμέντο.

Ωραίος και γρήγορος ο Θάνος, καλά  το πας το προτζεκτ. Μια ερώτηση, με τι ξυλο θα την ντυσεις την βαση?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πας και πάρα πολύ γρήγορα. Πιάνουν τα χέρια σου.

Δεν ξέρω αν με ξεγελά η φωτογραφία, αλλά πρέπει να σιγουρευτείς ότι το άνοιγμα της πόρτας δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα. Η μπετούγια μου μοιάζει απειλητική.:D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ το πρόσεξες Ε; Ευτυχώς βρίσκει πρωτα στην πόρτα και θα κολλήσω κάποιο πλαστικό αυτοκόλλητο για να μην γινει ζημιά στην πόρτα. Γρηγορα εκανα γιατι το ενυδρειο ήταν μέσα στην μέση του σαλονιού, αν και έχει αρκετή δουλιτσα ακομα.

Μια χαρά τα πας και πάρα πολύ γρήγορα. Πιάνουν τα χέρια σου.
Δεν ξέρω αν με ξεγελά η φωτογραφία, αλλά πρέπει να σιγουρευτείς ότι το άνοιγμα της πόρτας δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα. Η μπετούγια μου μοιάζει απειλητική.[emoji3]




Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο αν και δεν έχω εμπειρία από sera είναι οριακό για τα λίτρα σου και ίσως χρειαστεί να προσθέσεις και δευτερο.

Μήπως θα είναι εξ αρχής λοιπόν να κοιτάξεις για κάτι μεγαλύτερο. . .

 

Όσον αφορά την βάση προσωπικά δεν θα την βίδωνα στον τοίχο.Σε περίπτωση σεισμού θα προτιμούσα να είναι ελευθερη και να πάει 

όπου θέλει (σιγά μην κουνηθεί με τόσο βάρος) παρα να την κουνάει ο τοίχος. . .

 

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη καλό θα είναι να την αλφαδιάσεις πριν γεμίσεις το ενυδρείο. . .

 

ps Βλέποντας την φώτο στο post #8. . .

Ελπίζω να μην κολάς στον πάγκο πάνω με τόσα πράγματα από κάτω εκτός και αν έχεις ασφάλεια πυρκαγιάς ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο αν και δεν έχω εμπειρία από sera είναι οριακό για τα λίτρα σου και ίσως χρειαστεί να προσθέσεις και δευτερο.
Μήπως θα είναι εξ αρχής λοιπόν να κοιτάξεις για κάτι μεγαλύτερο. . .
 
Όσον αφορά την βάση προσωπικά δεν θα την βίδωνα στον τοίχο.Σε περίπτωση σεισμού θα προτιμούσα να είναι ελευθερη και να πάει 
όπου θέλει (σιγά μην κουνηθεί με τόσο βάρος) παρα να την κουνάει ο τοίχος. . .
 
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη καλό θα είναι να την αλφαδιάσεις πριν γεμίσεις το ενυδρείο. . .
 
ps Βλέποντας την φώτο στο post #8. . .
Ελπίζω να μην κολάς στον πάγκο πάνω με τόσα πράγματα από κάτω εκτός και αν έχεις ασφάλεια πυρκαγιάς [emoji6]
 
 


Την βάση την εχω βιδώσει τοίχο, όσον αφορά σεισμούς στην γερμανια ειναι μηδενικοί. Αν τυχόν κανει θα πέσει πρωτα το κτήριο. Αλφαδιασμα έχει γινει καθώς το πάτωμα ειναι στραβο. Τα κολλήματα έγιναν αγκαλιά με πυροσβεστήρα ευτυχώς χωρίς φωτιά. Υπάρχει πρόταση όσον αφορά το φίλτρο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις 2 φιλτρα σιγουρα

Τωρα εγω θα επαιρνα ενα classic 2217 για να το εχουν και τα παιδια μου αργοτερα :)

 

Και θα εβαζα και ενα fx6 που εχει τρομερη ροη για αριστη μηχανικη φιλτρανση 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 8:23 ΠΜ, το μέλος Thanosde έγραψε:

Θα ήθελα επίσης την γνώμη σας για αυτο το φίλτρο.


740cd6f1a8cf7b4a0f09b551c13b75d0.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

και εγω δεν έχω εμπειρία από sera. 1200λ/ωρα δεν φτάνουν για 450λ ενυδρειο. Θελεις  2Χ1200λ/ωρα (εξαρταται απο ψαροσυνθεση βεβαια)

Fluval fx6 ειναι καλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρεα.
Εδω εχω μια μικρη πρόοδο σχετικά με 3D backround.
Εύχομαι να πετύχει.
Σε κάποια σημεία μου έφυγε το θερμοπιστολο και τρύπησα εντελώς το φελιζόλ, αλλα θα το αφήσω ως έχει γιατι απο πανω εχω φωτιστικό τοίχου και θα μπορεί να φωτίζει μέσα απο τις τρύπες.
Επόμενο βήμα ειναι πέρασμα με τσιμέντο,
Καθε συμβουλή δεκτή για τα επόμενα βήματα.3dfa0f336f743ea8d99484040dad847b.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ενημέρωση με περασμένο το τελευταίο χέρι τσιμέντου σε ένα απο τα 4 κομμάτια.
Τι χρωμα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να βάψω πριν το περάσω με εποξικη ρητίνη;62fea4e7589b0fe2a73ba5020a451957.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...