Jump to content

Χελωνάκι άρρωστο?


Recommended Posts

Παιδιά την βοήθεια σας για άλλη μια φορά.Σημερα παρατήρησα κάτω απ'το Χελωνάκι σαν να έχει γύρο γύρο άχνα ροζ σημάδια.Σας έχω παραθέσει φώτο.Καμια ιδέα τι μπορεί να  είναι? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Efi Efoula έγραψε:

Παιδιά την βοήθεια σας για άλλη μια φορά.Σημερα παρατήρησα κάτω απ'το Χελωνάκι σαν να έχει γύρο γύρο άχνα ροζ σημάδια.Σας έχω παραθέσει φώτο.Καμια ιδέα τι μπορεί να  είναι? 

 

20200207_181731.jpg

Link to comment
Share on other sites

Help.. Γνωρίζει κανείς να μου πει τι είναι αυτά τα ροζ σημάδια που φαίνονται κάτω από την χρλωνιτσα μου?παραθέτω φώτο.έχουμε λαμπες  uvb, uva,θερμοστατη,φίλτρο,ενυδρείο 55 εκ. Είναι κεφάτη και έχει όρεξη.υπάρχει περίπτωση να είναι σηψαιμία? 

20200207_181731.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει περίπτωση αρχής σηψαιμίας συμφωνά με τα σημάδια αν είναι ροζ ή κόκκινα, αλλά  μόνο ένας κτηνίατρος θα σου πει με σιγουριά αν είναι και τι να κάνεις ως θεραπεία. Τα αίτια είναι συνήθως από παλιότερη ασθένεια που δεν αντιμετωπίστηκε επαρκώς ή από κακές συνθήκες διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

?πωπω...στεναχωρήθηκα τώρα ..και που να βρώ εδώ κοντά κτηνίατρό σχετικό με νεροχελωνες..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα υπαρχει περιπτωση συμφωνα με τις ενδείξεις αν και δεν ειδα να ναι εντονα τα ροζ σημαδια, αλλα  δεν ειμαι και σιγουρος γιατι δεν ειχα στα 4 χρονια καμια ασθενεια σοβαρη εκτος την ταλαιπωρια που ειχαν απο το πετ σοπ που τα πηρα (μαλακο καβουκι & αρνηση τροφης αλλης εκτος γαριδακια) και σε 1-1,5 μήνα  τα εστρωσα.

Το τριπτυχο της επιτυχιας ειναι α) λιτρα πολλα και οσο το δυνατον καθαρο νερο (αμμωνια, νιτρωδη στο μηδεν και τα  νιτρικα απλα να μην ειναι στο θεο) β) φωτισμος (uvb & ζεστη) για την στερια γ) Διατροφη σωστη και ισσοροπημενη (οχι γαριδες).

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό της προσπαθώ να το στρώσω εδώ κ μέρες.δεν της δίνω γαρίδες.της έχω πάρει το sera pelet baby gran,κ της δίνω επίσης μέσα στη βδομάδα τόνο κονσέρβα νερού,αυγό,κολοκύθι,κ καμιά φορά  ωμό ψάρι.εχω λάμπες uvb, κ UVA και θερμοστατη.οι μετρήσεις μας εχθές ήταν Nh 0 NH2 5 NH3 0

Link to comment
Share on other sites

Την χελώνα την έχω ένα μήνα,προς το παρών είναι ευδιαθετη κ έχει όρεξη αρκετή. Αν είναι σηψαιμία γνωρίζεται αν υπάρχει κανένα φάρμακο που θα μπορούσε να την βοηθήσει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Efi Efoula έγραψε:

Το νερό της προσπαθώ να το στρώσω εδώ κ μέρες.δεν της δίνω γαρίδες.της έχω πάρει το sera pelet baby gran,κ της δίνω επίσης μέσα στη βδομάδα τόνο κονσέρβα νερού,αυγό,κολοκύθι,κ καμιά φορά  ωμό ψάρι.εχω λάμπες uvb, κ UVA και θερμοστατη.οι μετρήσεις μας εχθές ήταν Nh 0 NH2 5 NH3 0

Το ωμο ψαρι εγω θα το σταματαγα, λαμπα θερμανσης του αερα  της στεριας εχεις? κατι δεν καταλαβαινω στις μετρησεις, ΝΟ2 & ΝΟ3 εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Efi Efoula έγραψε:

Την χελώνα την έχω ένα μήνα,προς το παρών είναι ευδιαθετη κ έχει όρεξη αρκετή. Αν είναι σηψαιμία γνωρίζεται αν υπάρχει κανένα φάρμακο που θα μπορούσε να την βοηθήσει? 

Δυστυχώς όχι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη ορθογραφικό λάθος ήταν NO2 K NO3 εννοούσα.δεν κατάλαβα τι εννοείται του αέρα λάμπα? Έχω μια λάμπα uvb5 αυτή που προτείνετε κ στο σάιτ και άλλη μια λάμπα που εκπέμπει θερμότητα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το ωμο ψαρι εγω θα το σταματαγα, λαμπα θερμανσης του αερα  της στεριας εχεις? κατι δεν καταλαβαινω στις μετρησεις, ΝΟ2 & ΝΟ3 εννοεις?

Καλησπέρα να πω επειδή παρακολουθώ ότι έχει λάμπες κανονικά uvb5 και θερμότητας στα σωστά σημεία (δεν ξέρω αν έχει πάρει ακόμα θερμόμετρο στεριάς) κάνει στρώσιμο με βακτήρια πάνω από μια εβδομάδα τώρα και βρίσκεται στο δεύτερο στάδιο (έχουν γίνει δύο αλλαγές νερού σε αυτό το διάστημα γιατί ο άσπρος αυτός ο μύκητας γέμισε τον τόπο).

Ψάχνω να βρω και εγώ διαφορά στο νετ για το τι μπορεί να έχει η χελώνα και πως να την βοηθήσουμε πέρα από αυτά αλλά δεν βρίσκω κάτι περισσότερο δυστυχώς. 

Μένει μόνο να δώσετε κάποια οδηγία για το πώς θα μπορούσε να βοηθήσει την χελώνα της με κάποιου είδους ασβέστιο ? Βιταμίνη? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά είναι ακόμα ευδιαθετο κ τρώει.Κ το κέλυφος του είναι σκληρό πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Efi Efoula έγραψε:

Νεότερες φωτογραφίες.

20200211_164449.jpg

Δεν είναι έντονα τα σημαδια παντως, αν ειναι σηψαιμια θα επιδυνωθουν και θα κοκκινισουν....περιμενε τις επομενες μερες να δεις μηπως και δεν ειναι τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι..αν και από την προηγούμενη φωτογραφία στη σημερινή φαίνονται πιο έντονα..Σήμερα της έδωσα κ βιταμίνες μαζί με την τροφή,ελπίζω να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

Απο βιταμινες η TORTIVET VITAE ειναι πολυ καλη που τη ριχνεις στα πελετς που θα δωσεις (τι ριχνεις και στο ενυδρειο χυμα οπως λενε οι οδηγιες αλλα αν εχεις πολλα λιτρα οπως εγω δεν συμφερει),.........αφου ειναι σκληρο το καβουκι δεν θελεις νομιζω πλεον βιταμινες για αυτο......... για ασαβεστιο παιζει σε σκονη  αλλα εγω μετα το πρωτο χρονο παιρνω σουπιοκοκκαλο και κοβω μικρα κομματακια, πολλοι λενε οτι το ασπρο χελωνακι δεν βοηθα πολυ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις πως λέγετε η σκόνη ασβεστίου?Έχω Χελωνάκι πέτρα όπως είπες.το Χελωνάκι το έχω ένα μήνα κ είναι μωρό.

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 10:35 ΜΜ, το μέλος Efi Efoula έγραψε:

Αυτή που της έδωσα είναι της beaphar multi vit βιταμίνης A κ D3.

 

Καλη ειναι αλλα προσεχε την ποσοτητα, μην παμε στην υπερβιταμινωση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σηψαιμία είναι. Διαπιστώνετε καμία διαφορά?είναι ευδιαθετη ακόμα κ τρώει καλά.επιπλέον έχω χορηγήσει σκόνη ασβεστίου στη τροφή της. Αριστερά το πριν Δεξια το μετά σε χρόνο μιας εβδομάδας 

20200221_095922.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτο δεν φαινεται κατι πολυ διαφορετικο, εσυ τι βλεπεις ? μαλακωμα, φουσκωμα, κατι? ισως δεν ειναι και τιποτα. Τα πραγματα οπως σου εχω πει εχουν να κανουν με τη διαβιωση , δωσε τις καταλληλες συνθηκες (πολλα λιτρα π.χ) και θα δεις αλλες συμπεριφορες και θα καταλαβεις, ειναι δεινη κολυμβητες και τους αρεσει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...